Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:07 29.06.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Фруктоза?нови  
Автор aut ()
Публикувано20.10.10 14:31



Питах в клуб Диети, ще питам и тук. Някой чувал ли е за лактозна непоносимост? Пазя диети от няколко години, защото имам проблем с теглото - на 40 съм и т.н. Ограничила съм хляба, сладкото и алкохола и гледам да се храня с повече плодове и зеленчуци. Обаче се изприщвам от тях и то здраво! Не е алергия, правиха ми тестове, а и от противоалергични препарати не минава. Приятелка ми каза, че вероятно става дума за непоносимост към плодова захар - фруктоза и че трябва да пия ензими.
Някой да знае как се изследва това и за какви ензими става дума?


Редактирано от aut на 20.10.10 16:55.



Тема Re: Лактоза?нови [re: aut]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано20.10.10 16:31



лактозата и фруктозата са различни захари.
Лактозата е в млякото. Ако имаш намалено производство на лактаза - ще получаваш разстройство от мляко.
Към фруктоза мисля че няма непоносимост. Може да има де, ама аз поне нямам такъв спомен.
Може да посетиш някой диетолог.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Лактоза?нови [re: bira_more]  
Автор aut ()
Публикувано20.10.10 16:54



Вероятно аз бъркам термина, става дума за непоносимост към плодове и зеленчуци, а не към мляко. Изприщвам се, особено от по-сладките плодове, които явно съдържат повече плодова захар. Категорично не е алергия, защото съм си правила тестове, а и антиалергичните препарати не помагат. Като спра този вид храни обаче, обривите преминават. Така че, според мен категорично има връзка с храната.
Колкото до непоносимост или както и да се нарича - приятелката ми каза, че става дума за съвсем нов вид изследвания и за липса на определени ензими. По чужбина имало и хапове. Смяташ ли, че диетолог ще помогне? По-скоро съм за друг доктор, ама не знам точно за какъв



Редактирах си заглавието, защото явно бях сбъркала. Иначе ще потърся и по нета нещо за информация.

Редактирано от aut на 20.10.10 16:56.



Тема Re: Лактоза?нови [re: aut]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано20.10.10 17:35



Диетолога определено е нужен за да прецизираш диетата.
Може би все пак е добре да минеш през алергологията за да се види към какво точно имаш непоносимост.
В смисъл наистина да се изключи алергичния компонент.
От спомените си по биохимия и физиология - фруктозата не би трябвало да ти пречи.
Може да направиш МНОГО ВНИМАТЕЛНО опит с мед. Ама от някъде да си намериш чист истински мед, а не някакъв сурогат с глюкоза, и етикет мед.
Та - опитваш малко мед и виж как ще се чувстваш.
Между другото - никой не знае какви точно боклуци съдържат днешните пазарни плодове и зеленчуци. Може да имаш непоносимост към някоя от "екстрите" - например нитрати.
Може да опиташ и прясно изцеден сок от ябълки, круши.... В смисъл непоносимостта ти да е към обелките.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Лактоза?нови [re: bira_more]  
Автор aut ()
Публикувано20.10.10 18:31



Ами диетата ми е точно от диетолога - с повече плодове и зеленчуци, и то предимно сурови, то и след това ми почнаха проблемите. Бях в алергологията и според тях нямам алергия, ама към какво нямам, така и не разбрах. В смисъл, казаха ми, че това не било алергична реакция.
Иначе, ровейки по нета, намерих разни неща, даже видях откъде приятелката ми е чела за лактоза и фруктоза и явно оттам ги е сбъркала


Пише, че наистина имало непоносимост към фруктоза и било нещо ново, в смисъл скоро открито не заболяване, ме ни знам как да го нарека. Ще ровя още да се ориентирам и ще докладвам.
Това с меда ще го пробвам, благодаря ти за идеята. Също и това дали са проверявали за алергия към нитратите.
Обаче дори да има такава непоносимост към фруктоза, не е добре човек да си поставя сам диагнози, аз поне така смятам. Та пак да питам, на какъв доктор се ходи да ти изследва ензимите? Ако има такива изследвания де



Тема Re: Лактоза?нови [re: aut]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано20.10.10 18:44



Не знам - затрудни ме. Може би гастроентеролог.
Между другото - меда е богат на фруктоза. Та - ако имаш непоносимотс към фруктоза - би трябвало да се прояви. И за това пиша - внимателно. Малка доза мед.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Лактоза?нови [re: bira_more]  
Автор aut ()
Публикувано20.10.10 18:58



Да, благодаря ти за меда. Аз и мед ям по малко, вместо захар в кафето или върху ябълка. Така че ще пробвам отделно с лъжичка мед, и отделно с някой сладък плод.
Между другото, стана ми интересно с тези непоносимости към плодове и мляко - имало и такава наистина. Било липса на незнам си какви ензими, получавала се някаква реакция и към други храни, която не била алергия. И не винаги е пъпки като при мене де. Както казах, ще чета още и ще докладвам


А за доктор - да, може би гастроентролог, нали е за храносмилане. На такъв още не съм ходила. Или пък ендокринолог, де да знам. Ензимите не се ли произвеждат от жлези? Вероятно питам адски неграмотно.



Тема Re: Фруктоза?нови [re: aut]  
Автор 3eбpa в cиньo (порой)
Публикувано20.10.10 20:39



Миналата година се лекувах от проблем свързан с ниски нива на калий в организма. Тогава за първи път чух за фруктозна малабсорбция от лекуващият ми лекар, защото ми беше изписал препарат, който беше несъвместим с подобен проблем. За радост аз нямах, но това което описвате като симптоми ми напомня на чутото, като обяснение! В последствие попаднах на същото словосъчетание и в листовките на други препарати - например популярните АЦЦ, Колдрекс и сиропите Проспан и Малтофер са неподходящи за хора с тази фруктозна малабсорбция. Обаче в нета май няма много статии по темата, попаднах на тези:


Дано съм ви била полезна. Но според мен непременно се вижте с гастроентеролог или диетолог и настоявайте за прецизни изследвания и подходящ за вас хранителен режим



Тема Re: Фруктоза?нови [re: 3eбpa в cиньo]  
Автор aut ()
Публикувано20.10.10 21:03



Да, и аз това четох. Явно терминът е фруктозна малбсорбация, посмъртно не мога да го произнеса това

Намерих още неща, обаче са на английски, утре ще дам някакви линкове.
Това, че в разни лекарства и сиропи има точно фруктова захар не го знаех, мислех че има просто захар. По тази причина съм ги избягвала по диетични причини - пия колдрекс на хапчета примерно, а не разтворим.
Благодаря за отговора, че нужният ми доктор е гастроентеролог. Четох и че има хапчета за лечение, обаче не знам дали ги има в България. В краен случай ще поръчвам по интернет.
Ако точно това ми е страданието де, но темата ми стана интересна



Тема Re: Фруктоза?нови [re: aut]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано20.10.10 23:31



Внимателно с фруктозата! Фруктозата НЕ се метаболизира по нормалния път на захарите (чрез инсулин). На практка - никои клетки на организма не могат да използват фруктозата, освен чернодробните клетки и сперматозоидите. Метаболизмът на фруктозата се извършва единствено в черния дроб, като основната част от нея се превръща в мастни киселини - от там - риск за наднормено тегло и повишаваен на нивото на триглицеридите и лошия холестерол. А и възможностите на черния дрищоб за преработка на фруктоза са ограничени...

Освен това - фруктозата блокира лептина, който би трябвало да "уведоми" мозъка за достигнато засищане. Като резултат - повишен апетит и преяждане... Фруктозата раздразва стомашната лигавица, като резултат могат да се появят стомашни болки, газове, стомашни разстройства.

Това - за фруктозата като подсладител. Ако се консумира като плодова захар в плодовете - повечето вредни ефекти се неутрализират от съдържащите се фибри и други вещества...



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.