Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:14 20.06.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема С паническо разстройство и с молба за помощ...нови  
АвторPaйa (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 12:00



Здравейте!

Предварително се извинявам, че ще задам въпроси, които многократно са дискутирани, но нямам сили да изчета всичко, което е изписано...

И така... На 28 години съм и страдам от паническо разстройство. Симптомите са ясни- безпричинен страх, внезапна тревожност (напоследък почти постоянна!), хаотични мисли, треперене (за да контролирам лицевите си мускули съм стигнала дотам, да дъвча дъвка непрекъснато!), много ускорен пулс, зачервяване, изпотяване... Страхувам се да излизам, защото усещам, че тълпата ме задушава (агорафобия?)- дори в автобус не смея да се качвам вече... Единствено ми е добре, когато съм сама, защото тогава спокойно мога да се самонаблюдавам и да се контролирам в известна степен...
Мисля, че това, което ми се случва, е следствие на негативни емоции, изживяни като такива, а не толкова, че са били такива (любовна драма- тривиално, но факт...). Лабилна и чувствителна нервна система, това съм аз!
ПА получавам от около година... Дълго време не им обръщах внимание- знаех какво са и мислех, че ще ги преодолея, но не успях... Напоследък ми е почти постоянно тревожно (дори и на сън- като че ли съществувам на две нива), почти постоянно треперя и почти постоянно се страхувам...

Днес се консултирах с личния си лекар- той ми изписа Seroxat 20mg дневно и ми обясни, че в първите няколко седмици лекарството няма да има никакъв ефект. Да, но аз имам нужда от нещо, което да ми помогне на момента, защото моментите при мен започват да стават все по- тежки... Не искам да продължавам да агонизирам така... Искам, стане ли ми лошо- да зная поне, че в чантата си имам хапче, което ще спре "лошото", дори и да не го изпия (хапчето)... Искам облекчение, нищо друго не искам!
Лекарят не пожела да ми изпише лекарство с моментен ефект под претекста, че такова лекарство няма! Трябвало постоянно да си пия Сероксата, за да остраня първопричината за проблема, а не инцидентно да туширам симптомите...
Смея да не съм съгласна с него, защото най- добре зная от какво имам нужда и във връзка с това (след дългата и може би ненужна прелюдия) бих искала да Ви попитам- има ли лекарства, които да облекчават моментното състояние при ПА и кои са те?
Зная, че ако ги има, се изписват със зелена рецепта, зная, че най- редно е да отида на специалист, а не да си самоназначавам лечение чрез интернет, но наистина искам да зная... поне да зная, че има нещо, което може да ми помогне при криза...

Също бих искала да Ви попитам, в случай че все пак реша да пия Seroxat- изброените на листовката му нежелани странични действия от сорта на засилена тревожност и засилени самоубийствени мисли (да чукна на дърво, само такива още нямам!) дали са просто информативно упоменати или действително честичко се случват? Плащещо е някак да посегнеш към лекарство, чиито странични действия засилват действието на това, на което всъщност се опитваш да противодействаш...

И последно- искам да зная доколко страшно е това, което ми се случва? Има ли реална опасност да умра, получавайки поредния пристъп или само така ми се струва?

Благодаря на всички, които са изчели написаното и постфактум се извинявам, ако съм била твърде детайлна!

*Болднах по- същестената част от изложението си за тези от Вас, на които не всичко им се чете!



Тема Re: С паническо разстройство и с молба за помощ...нови [re: Paйa]  
Автортoти (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 12:11



А защо не се консултираш със специалист? Той би могъл доста по-прецизно да диагностицира проблема, както и да предложи алтернативи за решаването му.



Тема Re: С паническо разстройство и с молба за помощ...нови [re: тoти]  
АвторPaйa (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 12:41



тоти, това се опитвам да направя...
Търся консулт от специалистите тук.

По ред причини не мога и не искам да отида на "онлайн" преглед при специалист точно в момента, но това не е толкова съществено в случая...

Изрично отбелязах в първия си пост, че аз зная какво е най- нормално да се направи в случай като моя и в тази връзка не търся съвета "отиди на специалист"...
Надявам се да не прозвучи като заяждане от моя страна, защото не е такова в никакъв случай- писах тук с надеждата някой да отговори на конкретните въпроси, които съм задала и мисля, че точно на тези въпроси отговорите не изискват индивидуален преглед от специалист...





Тема Re: С паническо разстройство и с молба за помощ...нови [re: Paйa]  
Автор 4ereshka (член)
Публикувано28.10.08 13:01



При панически разстройства и тревожност, едно от лекарствата които се изписват е Хаnах. Действа почти веднага. Да предупредя, че аз не съм лекар. При всички случаи трябва да отидеш на специалист, най малкото заради това че не можеш да си купиш силно успокоително без специална рецепта, трябва да ти го изпишат. Освен това на различните хора лекарствата действат различно, на много хора помага Хаnах, но на тебе да не помогне. Освен това успокоителни се вземат временно......не може до безкрайност
Наименованието се чете на български- ксанакс

Редактирано от 4ereshka на 28.10.08 13:37.



Тема Re: С паническо разстройство и с молба за помощ...нови [re: 4ereshka]  
АвторPaйa (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 13:42



Благодаря, 4ereshka!
Значи все пак има такива лекарства...
Баба ми пие Ксанакс, но не заради ПР- тя няма такова, а като приспивателно вечер... Всяка вечер едно хапченце и си спи до сутринта...



Тема Re: С паническо разстройство и с молба за помощ...нови [re: Paйa]  
Автор 3ипpekca (атипична)
Публикувано28.10.08 17:29



Защо една година не си обръщала внимание на ПА, а сега не можеш да изтраеш две седмици?

Мисля, че знаеш отговора на въпроса за лекарствата, които действат веднага - това са бензодиазепините, изписвани на зелени рецепти. Към тях се създава зависимост; за да ти действат, дозите трябва да се увеличават; при спирането им има абстиненция; редовната употреба влошава концентрацията и паметта...



Не можеш да умреш при поредния пристъп. (Нито да полудееш, ако питаш и това.) Най-лошото, което ти се случва, е:
1. Самите пристъпи, които са достатъчно неприятни.
2. Тревожно очакване на следващия пристъп.
3. Избягване на места и ситуации, в които вече си имала пристъп, вкл. отказване от важни за теб дейности и контакти.

Не всяка кал е лечебна.

Тема Re: С паническо разстройство и с молба за помощ...нови [re: 3ипpekca]  
АвторPaйa (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 18:25



Не "не съм им обръщала внимание", обръщала съм им ( те са си достатъчно забележително явление и няма как да бъдат подминати без внимание), но се надявах, че ще успея да ги преодолея сама, като контролирам мислите си...
Е, провалих се- не успях нито да мисля позитивно, нито да мисля неутрално... Мисля си все повече в черно и все по- често получавам ПА.
Това, което ме притесни, е постоянната тревожност... Преди се появяваше, провокирана от някакъв дребен детайл (трябва да отида до пазара, трябва да се кача в маршрутката, Той не ми се обажда... такива разни битовизми), а сега съм почти непрекъснато в някаква тревожна превъзбуда. Точното ми състояние е на stand by- стоя и чакам в режим "готовност" всеки момент Лошото да ми се случи (на пазара да ми стане лошо, в маршрутката да ми стане лошо, Той наистина да не ми се обади и пак да ми стане лошо).
Пренавила съм се... И точно затова не ми се чакат две седмици. Искам поне да зная, че в чантата си имам алтернатива (под формата на хапче)... Не искам да зная, че още седмици ще се влача така- без гаранция, че накрая всичко ще е цветя и рози за мен.

Не, не зная нищо за хапчетата с моментно действие (дори името им не успях да запомня

)... Предполагах, че има такива, но не знаех, че водят до пристрастяване и до проблеми с концентрацията, каквито и без друго си имам... Така или иначе не мога свободно да си ги купя, но и не бих...
Важното е, че съм една идея по- спокойна като зная, че все пак има начин да не се гърча.

Трябваше ми информация и я получих, за което благодаря!

Бих искала да попитам още нещо:
*към Seroxat-ът не се ли развива зависимост?
*Той действително ли отстранява първопричината?
*Възможно ли е, ако ПР не се стопира с медикаменти, да се трансформира в по- сериозно и опустошително заболяване на психиката?



Тема Re: С паническо разстройство и с молба за помощ...нови [re: Paйa]  
Авторmanuela (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 22:12



Най- добре е да отидеш на психиатър. Най- вероятно ще ти изпише Rivotril за около две седмици, за да може да се тушират страничните действия на антидепресанта и постоянната тревожност, която имаш. Така, че не се притеснявай, че усещанията ще се засилят. Има един период на адаптация, през който трябва да преминеш, колкото и да не ти се иска. Пак ти повтарям -отиди при психиатър, а не при личния лекар. Специалистът най-добре знае какъв медикамент, по-колко mg и с каква продължителност трябва да ти изпише, за да не се получи абстиненция. Освен това споделянето на проблема , на това, което предизвиква твоята тревожност е от значение за лечението, а само да се обръща внимание на физическите оплаквания вследствие от ПР.



Тема Re: С паническо разстройство и с молба за помощ...нови [re: Paйa]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 23:10



здрасти:)
Xanaxа е решение само когато ти се налага да го вземаш един , два пъти в месеца при нужда. Ако не се усещаш добре всеки ден и ти е все лошо , и си все под напрежение по-добре пробвай това което ти е предписал доктора. Не се умира от тази болсет , просто са много неприятни моментите в които ти е зле и които стават все по-чести с всеки изминат ден. Хапчето което ти предлагат увеличава нивото на серотонина в мозъка. Тялото се нуждае от около 2 месеца за да започне да работи максимално добре. При болните при паническо разстройство за разлика от тези с депресия малко е по друг начина на работа на лекарството. Отначало може да засили симптомите на паническото разстройство след което започваш да усещаш подобрение. Може да ти е лошо, да ти се вие свят , да те боли глава, да не ти се яде , да отслабнеш 5-килограма , което след време утихва и започваш да се усещаш по- добре. За предпочитане е да не се забравя да се взема хапчето всеки ден. Ако са ти предписани 20 милиграма, може да започнеш с по малко. Първи и втори ден по 5 , трети и четвърти ден по 10, 5-6 ден по 15 и чак тогава да стартираш с 20. По-малък шок е за тялото и после се свиква. Ако не ти понася го спираш по същата система с намаляване или каквото ти предложи доктора.
Това е което мога да разкажа накратко от опит.:)



Тема Re: С паническо разстройство и с молба за помощ... [re: Paйa]  
Автор mia_alex (непознат )
Публикувано29.10.08 10:15



Здравей, съветът ми е да се консултираш с психиатър за лекарствата, а не само с личния лекар. Антидепресантите се пият по схема в началото и края на лечението. Процесът трбява да се следи от специалист. От личен опит бих ти препоръчала да помислиш за психотерапия. Личното ми убеждение е, че това е пътят за дългосрочно справяне с паническо разстройство.
Успех!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.