Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:12 28.04.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема ОТРИЦАТЕЛНО МАНТУнови  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано12.03.08 05:57



Възрастен човек съм, по едни съмнения ми правиха манту вчера в 15 часа, и до тази сутрин нямам абсолютно никаква реакция. Може ли някой да ми каже какво може да означава това, какво ще последва и на какво може да се дължи?

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: ОТРИЦАТЕЛНО МАНТУнови [re: yниKaлнa]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано12.03.08 07:02



Нямаш имунитет срещу туберкулоза. Ще ти направят ваксина.



Тема Re: ОТРИЦАТЕЛНО МАНТУнови [re: little_rabbit]  
АвторCъщaтa (Нерегистриран)
Публикувано12.03.08 07:50



Благодаря! Не е ли късно за такава ваксина над 40 години? А може ли пък това да бъде признак, че вече съм болна от тубаркулоза?



Тема Re: ОТРИЦАТЕЛНО МАНТУнови [re: Cъщaтa]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано12.03.08 11:12



Ако беше болна, мантуто ти щеше да бъде над 16 мм. Дали ще ти сложат ваксина, зависи от лекуващият те пулмолог. Но определено нямаш имунитет срещу туберкулоза.

Между другото, не съм прочела сутринта целия ти въпрос. Мантуто се отчита след н-борй часове, те трябва да са ти казали. Сега е още рано. Нали не си го мокрила вчера?

Редактирано от little_rabbit на 12.03.08 11:13.



Тема Re: ОТРИЦАТЕЛНО МАНТУнови [re: little_rabbit]  
АвторД.T. (Нерегистриран)
Публикувано12.03.08 17:05



Резултатът от пробата Манту се отчита на 72-я час след инжектирането.
Измерва се (от специалист) диаметърът на уплътнението под кожата, дори и външно да няма зачервяване или видими промени. Нормата е: диаметър на уплътнението от 5 до 15 мм. Под 5 милиметра или при липсващ инфиртрат се счита за липса на имунитет срещу ТБС. Над 15 мм, означава, че има бурна антителна реакция към причинителя на ТБС. Но Мантуто не е най-специфичната проба затова. То може да се позитивира и при някои алергии, без да има ТБК-инфекция. Сега има модерни и много по-специфично насочени кръвни тестове за ТБС.
Мокренето не се отразява на образуването на подкожния инфилтрат. Може да се мокри, но не трябва да се разчесва, за да не се получи фалшиво положителен резултат.
Това е! Изчакай 72-я час след пробата и иди да я премериш при специалиста.
После може да интерпретираме резултата, ако ти е останало нещо неясно след срещата със специалиста.



Тема Re: ОТРИЦАТЕЛНО МАНТУнови [re: Д.T.]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано12.03.08 18:19



Е, не, на мен ми казаха да не го мокря същия ден.



Тема Re: ОТРИЦАТЕЛНО МАНТУнови [re: Д.T.]  
Авторbelami (Нерегистриран)
Публикувано12.03.08 20:48



Може ли да попитам и аз.Преди един месец ми правиха манту и се оказа 20 мм.Значи ли това,че съм болна от туберкулоза?Защото никой нищо не казва,а ми дадоха да пия ISONID,който е точно за това.



Тема Re: ПОЛОЖИТЕЛНО МАНТУнови [re: belami]  
АвторД.T. (Нерегистриран)
Публикувано13.03.08 13:20



Манту-20 мм говори за повишен титър на антителата срещу ТБК-например при контакт с бацила. Ако няма рентгенови и клинични данни за активен ТБК-процес се провежда Римицид ( Изонид)-профилактика. Римицид е туберкулостатик - антимикробно средство срещу бацила на Кох.
Целта на тази профилактика е да се унищожат евентуалните бацили, попаднали в организма (още преди да е оформено туберкулозно огнище), за което белег е нарастналия титър на антителата.
Пациентите на Римицид профилактика се диспансеризират и наблюдават от пулмолог.
Всички ние имаме широк контакт с бацила на КОХ, но боледуват само тези, които имат имунен срив - недохранване, стрес, алкохолизъм...
Положителното Манту показва повишена реактивност (имунитет) от срещата с ТБК-причинителя.



Тема Re: ПОЛОЖИТЕЛНО МАНТУ [re: Д.T.]  
Авторbelami (Нерегистриран)
Публикувано13.03.08 20:38



Много благодаря за изчерпателният отговор!Личната лекарка искаше да ме диспансеризират,за да ме наблюдава пулмолог.Но в диспансера ми казаха да си пия Изонид-а и след 2-3 месеца да си направя отново манту.Просто смятам,че на никого втази държава не му пука за хората????????



Тема Re: ПОЛОЖИТЕЛНО МАНТУнови [re: belami]  
Автор;;; (Нерегистриран)
Публикувано13.03.08 21:34



най-вероятно напразно ще се тровиш с този изонид.не може да го изписват само въз основа само на едно манту...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.