Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:43 01.07.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Зъби, кариеси, пасти, ренген, пломбинови  
АвторMиpo (Нерегистриран)
Публикувано05.07.05 01:36



Утре сутрин ми предстои разходка до зъболекар. Имам проблеми с най-малко три зъба, а само 4 дена свободно време. Приятел ме посъветва, предвид липсата на време да си направя предварително рентгенови снимки на трите зъба и да ида с тях при зъболекаря. Направих ги, но в рентгеновото отделение бяха малко учудени поради що ходя без лекарска препоръка ;)
Питам се до колко е разумно това, което направих и дали три снимки наведнъж не са прекалена доза радиация за човешкия организъм?

Други въпроси които си задавам са пастите за зъби. Ползвам от две години Aquafresh Total Care Multiactive – бях доволен (нямах кариесни болки), но преди два месеца реших да сменя с Extreme Clean и сетне с избелваща – почнаха да ме болят зъбите, та смених с Lacalut Fluor. Незнам дали ми помогна лакалута, ни ми се счупи една пломба, а кариесните болки не спряха съвсем. Със сигусност знам, че БГ пасти ми действат много зле на зъбите, но се чудя дали някой от вас позлва паста, която дава наистина надеждна защита срещу кариес? Днес си купих отново любимата аквафреш, оказа се че отътре съдържанието не е на три ивици, цветните са прекалено тънки и размазани, а консистенцията е втечнена. Споделете вашият опит с пастите.

И накрая – утре да настоявам ли за фотополимерна пломба или щом толкоз години не съм умрял от амалгама още една няма да ми навреди?



Тема Re: Да Ви имам проблемите...)))нови [re: Mиpo]  
Автор LlRA.. ((съзвездие))
Публикувано05.07.05 10:10



Естествено, казвам го в най-шеговита форма!)))
За рентгена, споко...no problem!
За пастите за зъби - пастата си е паста! Рекламата си е реклама! Извода остава за Вас)))... Едно от най-важните неща е генното предразположение и естествено начин а живот, храна, болести...поддържане на зъбките през годините...то всичко си е натрупване)))
Фотополимера е по-добър и естетичен според мен. А и през годините стигнах до следното заключение за лечението и поддържането на зъбите - да не се скъпим, когато става въпрос за грижата им, защото после ще плащаме много лихфи. Зъбкит еса абсолютна бомба със закъснител и големи мизерии могат да направят в знак на отмъщение, че сме ги пренебрегвали!)))
Мнението ми е абсолютно на граждански и патилански основи)))



Тема да питам нещо за фотополимеранови [re: LlRA..]  
АвторMиpo (Нерегистриран)
Публикувано05.07.05 12:44



На зъболекаря му казах, че не искам амалгама и ми сложи бяла. После един приятел с който ходих каза, че това не е фотополимер, а се наричало "бяла пломба". Фотополимера се слагал с лазер и тнт. Та искам да ви питам има ли трети вид пломби, различни от амалгама и фотополимер, които се наричат "бели пломби"?



Тема Re: Зъби, кариеси, пасти, ренген, пломбинови [re: Mиpo]  
Авториз apxивa (Нерегистриран)
Публикувано05.07.05 12:51



Из вестник “Ароматерапия за всички...”

"ЗДРАВЕТО ЗАПОЧВА ОТ ЗЪБИТЕ....

А преди това - как пастите за зъби действат върху зъбите, как нарушават равновесието на естествената микрофлора в устата, общо интоксикират организма и задълбочават състоянието на парадонтозата, кървенето на венците, здравината на зъбния емайл и т.н.

Кой не си мечтае за здрави и красиви зъби. Те са изключително важни за здравето ни. Всички знаем, че добре сдъвканата храна улеснява работата на стомаха и улеснява усвояването й. Доброто храносмилане пък е основният камък на здравето за всеки човек. И понеже всичко е взаимно свързано трябва да насочим вниманието си най-напред към зъбите и устната кухина. Погледнете собствените си зъби, след това се огледайте и наоколо, обърнете внимание на зъбите на хората около вас и ще стигнете сами до извода, който е един печален факт днес - зъбите ни още от деца са в окаяно състояние. Разбира се тук съвсем целта ни не е да правим статистика, анализи и коментари по този въпрос. Нека оставим това на специалистите. Целта ни е да ви накараме да се замислите над въпросите за хигиената, която полагате за зъбите си, за храната, която консумирате, за лекарствата, които пиете!
До края на 19 век зъбите се почиствали с вода, гъбичка и клечка за зъби. Ерата на четките за зъби започва едва след Първата световна война, а с нея пристига и ерата на химично направените зъбни пасти! И въпреки рекламирания скок в "здравословната" устна хигиена със създаването на зъбните пасти, броят на много заболявания и състояния като зъбния камък, кариесите и парадонтозата не само, че не са изчезнали, а според здравните статистики в последно време се увеличават! Не е случайно, че пазарът в света е пренаситен от десетки различни видове зъбни пасти! Нали днес всичко е бизнес – трупане на пари! От химичните лаборатории излизат все “по-хубави, по-полезни, с по-гениални съставки” пасти за зъби! Тяхното рекламиране ни залива отвсякъде. За тяхното популяризиране се използва и авторитета на специалистите – стомотолози. Рекламите твърдят как зъбните пасти ги препоръчват едва ли не “6 от 4” зъболекари!
Но нека трезво да погледнем нещата.
Като потребители знаете ли колко химикали съдържа зъбната паста?
Преди това обаче нека поразмишляваме: защо се мият зъбите, от каква мръсотия трябва да ги почистим, какво става в устната кухина?
Нормално човек поставя в устата си само храна и то чиста. Следователно минималните остатъци след хранене са чисти хранителни вещества! Всеки трябва да знае, че процесът на храносмилането започва в устата.
Природата е направила своето гениално решение като е създала в тази “входна врата” на организма ни, където става контакта със заобикалящия ни свят чрез храната, една истинска, съвършена биологична лаборатория! Точно тук природата е сложила защитната си бариера против агресивното въздействие на болестотворните бактерии, вируси, гъбички. И тази защита е биологична! Тя се осъществява от “добрата”, “полезната” микрофлора – “добрите”, полезните” бактерии. В устата на здравия човек има равновесие между полезните бактерии и вредните бактерии. Това равновесие се поддържа от много сложните биологични и физиологични процеси, които се извършват тук в устата. Основна роля играе слюнката. Тя има важни основни функции. Нейният състав, количество, активност във всеки един момент са строго определени в зависимост от потребностите в устната кухина. Три чифта слюнчени жлези осигуряват отделянето на слюнката. За едно денонощие се отделя от половин литър до два литра слюнка! Реакцията на слюнката е слабо кисела до неутрална – рН 6,7 - 6,9 – 7,4. Тази реакция играе съществена роля за активността на ферментите й. Тази реакция е изключително важна и за поддържането на нормалната микрофлора в устата. Тази реакция още влияе и върху разтворимостта на калциевите соли. Когато се промени киселата й реакция към алкална, вече калциевите карбонати и калциевите фосфати стават неразтворими и се отлагат като т.нар. зъбен камък! При здравия човек реакцията на слюнката се поддържа сравнително постоянна.
Още нещо за състава на слюнката - тя е богата на ферменти, които започват процеса на разграждане на храната още в устата. Това са амилазата и малтазата.
Ако продължаваме да размишляваме не можем да не се изумим от многото функции, които слюнката има за организма ни – механична, храносмилателна, терморегулаторна, излъчваща, разтворител на храната, също защитна(тя защитава организма ни от чуждите, увреждащи вещества попаднали в устата). Слюнката играе голяма роля в поддържането на нормалната бактериална микрофлора и равновесието й! Слюнката поддържа и осигурява чистотата на устата и зъбите! Слюнката съдържа бактерицидното (унищожаващо болестотворните бактерии), биологично-ативно вещество ЛИЗОЦИМ, (което при животните е още по-активно и затова с лизането на раните си те помагат за бързото им зарастване).
От цялата тази информация до тук ни става ясно, че mриродата е осигурила съвършена защита на организма ни в борбата за оцеляването му през хилядите години. Природата не е чакала ние с нашите “гениални” човешки, комерсиални изобретения да “подобрим” вече сътвореното от нея.

Всичко, което се описа до тук е нормалното, физиологично състояние на процесите в устната кухина, докато в нея не попаднат пастите за зъби с тяхните агресивни съставки.

А сега ето още интересни факти по пътя на нашите размишления - нека разгледаме
какво съдържа една обикновена паста за зъби:

1. агресивни пянообразуващи измиващи вещества включително и тензиди, които имат много странични ефекти - изсушават лигавицата в устата и венците, имат дразнещо въздействие, силно нарушават равновесието на микрофлората, допринасят за появата на хронично възпаление на венците, алергии, променят рН-то. Тези съставки в пастите за зъби не са необходими и са вредни за здравето на зъбите и устната кухина!
2. т.нар. абразивни вещества – това са ситно зърнести излъскващи и механично почистващи съставки като креди, каолин - калциев карбонат, калциев хидрогенфосфат, силициев окис, натриев хидрокарбонат и др., които всъщност като извършват “съвършеното” почистване постепенно нарушават здравината на зъбния емайл и шийката на зъбите. Тези съставки в зъбните пасти също не са необходими за зъбната хигиена!
3. активно действащи вещества:
– съединения на флуора – натриев флуорид, монофлуорофосфат, аминофлуориди и др. Въпреки, че флуорът за зъбния емайл е необходим елемент, опита за неговото внасяне в организма и вграждането му в структурата на зъбите чрез зъбните пасти има почти нулев ефект! Почистването на зъбите е повърхностно! Когато е необходимо да се внесе в организма някой елемент това трябва да стане чрез съответната храна през устата и тялото само да си вземе, колкото е необходимо и да го насочи там, където е необходимо! Флуорът съдържащ се в зъбните пасти си взаимодейства с амалгамата от пломбите и в резултат на това се получават съединения, които са вредни, нарушават някои структури в организма, отлагат се в ставите, в костите, в органите, в гръбначния стълб. При надвишаване количеството на флуора в организма той извлича магнезия от кръвта, след което пък се мобилизира калция от костите и се получава остеопороза! По-голямото количество на флуор води също до появата на петна по зъбния емайл. За децата флуорът е също опасен още повече, че те гълтат част от пастата за зъби. Флуорът в зъбните пасти не само, че не е необходима съставка, но е и опасна!
- съдържат се още много химикали като: хлортексидин, триклозан, сангвинарин, натриев пирофосфат, калиев пирофосфат, цинков хлорид, цинков цитрат, калиев нитрат, хидроксиапатит, алуминиев ацетикотартарат, алуминиев хлорхидроксиалантоинат, алуминиев дихидроксиалантоинат и много други. Всички тези химикали в зъбните пасти не са необходими за устната хигиена!
4. избелващи съставки – Не са безопасни!
5. бои и оцветители – Не са необходими за устната хигиена!
6. синтетични вкусови коректори, ароматизатори, подсладители– Не са необходими за устната хигиена, а не са и безопасни!
7. консерванти – Не са необходими за устната хигиена, а са и вредни!
8. синтетични емулгатори – Не са необходими за устната хигиена, а и не са безвредни!
9. стабилизатори – Не са необходими за устната хигиена, а и не са безвредни!
10. алкохол денатуриран - Не е необходим за устната хигена и е вреден!
11. вода като разтворител ДА ! Водата е необходима за устната хигиена! Водата разтваря всички водноразтворими вещества.

Всичко това е затворено в красивите опаковки и се рекламира широко! Погледнете върху опаковките и потърсете състава на зъбната си паста и ще видите онези дребни буквички, които са дребни, за да не се четат лесно. Ако все пак успеете да прочетете какво съдържа вашата паста за зъби, може би ще открието съставка, която тук не успяхме да споменем!

Всичко това, което изредихме като състав на зъбните пасти няма нищо общо с хигиената на нашата уста – зъби, венци, лигавица. Хигиена, която трябва да ни осигури профилактика и лечение на проблемите, а не да ни създаде проблеми. Не е ли парадоксално, че от всички включени съставки (химикали) в пастите остана само ВОДАТА, която е подходяща за почистването и поддържането на устната хигиена.

Всички тези химикали повече или по-малко допринасят локално за нарушаване равновесието на микрофлората в устата, за отслабване имунната защита на лигавицата, за трайно настаняване на упоритите за лечение гъбички, за появата на хронични възпаления, за появата на алергични реакции, за нарушаване рН-то на средата в устата, за нарушаване разтворимостта на калциевите съединения (и отлагането им като зъбен камък), за нарушаване активността на ензимите, за нарушаване на храносмилателните процеси, за общо хронично интоксикиране на организма!
Точно от тук започва процесът на нарушаване равновесието на нормалната микрофлора в целия ни организъм или т. нар. дисбактериоза, която в последствие е причина за много сериозни болестни състояния!

Към негативното влияние на пастите за зъби трябва да прибавим и негативното въздействие на много храни и продукти химически “подобрени” вкл. и дъвките, които съвременният човек използва още от най-ранната си възраст.

И все пак всички искаме нашата усмивка да е щастлива и искряща. И затова трябва да се провежда профилактична хигиена на устата и зъбите. Затова ще разгледаме още един детайл по пътя към здравето на зъбите ни - на какви условия трябва да отговарят почистващите препарати на устната кухина?
1. Трябва да са безвредни, да не са химични вещества, да са природни продукти, защото се прилагат върху живи клетки и тъкани!
2. Трябва да не нарушават рН – реакцията в устата.
3. Трябва да не нарушават равновесието на микрофлората в устата.
4. Трябва да се справят надеждно с патогенните микроорганизми в устата.
5. Трябва да успокояват раздразнените лигавици и венци.
6. Трябва да имат противовъзпалително действие.
7. Трябва да предпазват от наслагването на зъбен камък.
8. Трябва да имат предпазващ ефект от кариес.
9. Трябва да са с приятни вкусови качества и с подходяща консистенция.
10. Трябва да имат продължителен и траен ефект.
11. Трябва добре да дезодорират и освежават устата.
12. Трябва съвършено и безвредно да почистват.
Отговор на всички тези условия ни дава новата насока в областта на грижите за зъбната хигиена по природен начин - Ароматерапията - събрала в себе си опита и мъдростта на хилядолетията, обяснявана днес чрез постиженията на науката и прилагаща биологично-активните природни продукти на живите лечебни растения. А както е казал Хипократ “там където лекарствата не лекуват, лекува природата” и днес е актуално.

Когато говорим за зъбите не трябва да фиксираме вниманието си само върху локалните грижи, защото зъбите, венците са част от целия организъм. Затова общото ни здравословно състояние винаги се отразява и върху зъбите. Калциевата обмяна е неразделно свързана със зъбите и с костите. Затова начинът ни на хранене, видът на храната, вредните навици, болестите, приемането на лекарства се отразяват трайно върху състоянието и на зъбите.
Много важен момент в грижите за здравето ни е да насочим вниманието си към опазване на зъбите още в детската възраст. Състоянието на зъбите винаги е свързано с обмяната на калция. В организма си имаме от 1 до 2,2 кг. калций. Калцият е основният градивен материал на костите, зъбите, много важна съставка на всички мускули, намира се и в кръвта. При недостиг на внасяния калций с храната се получава извличането му от костите вкл. челюстите и зъбите (може с проява и на парадонтоза). Затова костите стават с намалено количество на калций (остеопороза), а зъбите лесно чупливи и с кариеси. Дневно възрастните се нуждаят средно от 0,8 – 1,2 г. калций, децата от 1 до 12 години се нуждаят от 1 г. калций, в пубертета момчетата се нуждаят от 1,4 г., а момичетата от 1,3 г., бременните жени от 1,5 г., а кърмачките от 2,0 г.
А ето и съдържанието на калций в милиграми в 100 грама от някои храни: мак 1400 – 1900, обезмаслено сухо мляко – 1277, зелен фасул 1026, сирена 700 – 995, сусамово семе – 878, слънчогледови семки - 700, кисело мляко 143 – 190, извара - 95, цяло яйце 48, магданоз 203 – 244, зеле 212, спанак -125 и др. Много калций се съдържа в сусамовия тахан!
Много е важно да се знае, че в организма се усвоява “активния” калций (от животински и растителни източници), а “мъртвият” калций от различните химични лекарствени форми трудно се активира. За усвояването на калция е необходимо наличието в организма на магнезий и витамин Д. Витамин Д се внася с храната чрез рибеното масло, също с рибата, жълтъците и др. Но най-много витамин Д се образува в кожата на човека под въздействието на ултравиолетовите слънчеви лъчи.
“Неприятелите” на калция са мазнините, голямата консумация на мляко и млечни продукти, голяма консумация на белтъчини (протеини), рафинираната захар, сладкишите, бялото брашно, белият хляб, тестените произведения. Всички тези “неприятели” водят до “подкиселяване” на кръвта и веднага от костите и зъбите се извлича калций, който неутрализира киселата реакция и възстановява необходимото за здравето и живота алкално-киселинно равновесие.
Още към “неприятелите” на калция се отнасят:
- цигарите – тютюнопушенето води до екстремно образуване на киселини, които се неутрализират също с извличането на калций от костите и зъбите. Тютюнопушенето също повишава излъчването на калций от организма. Тютюнопушенето превръща биолигично активния калций в “мъртъв” калций, който не може да се вгради в костите и зъбите, а се отлага в кръвоносните съдове като ги втвърдява и засилва склеротизирането им. Тютюнопушенето общо снижава жизнеността на организма и образуването на биоенергия, което е причина и за невъзможността да се активира калция.
- алкохолът – сериозно нарушава процесите на всмукване и усвояване на калция от храната като понижава способността на черния дроб да активира витамин Д.
- кофеинът – е тази дрога съдържаща се в кафето, чая, безалкохолните напитки, шоколадите и т.н., която води до двойно по-голямо излъчване на калций от тялото.
- безалкохолните газирани напитки, лимонадите – увреждащата съставка тук е фосфорната киселина (която се включва, за да не излита газираността).
- солта – е киселотворна субстанция и се казва, че “колкото повече сол изядем, толкова повече калций ще загубим”.
- антиацидните лекарства (които неутрализиран повишената стомашна киселинност напр. при язва, а съдържат често и алуминий) – солната киселина в стомаха помага за всмукването на калция.
- недостигът на движения – без движения или с намалена двигателна активност не се активира калция, не се вгражда в костите и зъбите, нарушава се положителния калциев баланс.
- недостигът на слънце – води до нарушаване образуването на витамин Д в кожата, който е основен фактор за нормалната калциева обмяна.
- недостигът на магнезий – закономерно е наличието на магнезий като съотношението на приеманите дневни количества трябва да бъде - калций : магнезий - 2 : 1. Без магнезий калцият не може да се активира! Дневната доза на магнезия за мъжете е 350 мг., а за жените 300 мг. Най-много магнезий се намира в какаото, соята, фасула, граха, орехите, сухите шипки, бананите, зелен фасул, покълнали житни зърна и др.

Всичките тези вредни фактори допринасят за лошата калциева обмяна, за лошото състояние на зъбите и костите.
Много лекарства допринасят за повишеното излъчване на калций от организма като кортикостероиди, аналгетици, седативни, някои сърдечни лекарства и др. Също при усилено изпотяване се отделя калций с потта. Стресът и някои болести също повишават излъчването на калций от организма.
От всичко казано до тук разбираме, че грижите за зъбите трябва да бъдат комплексни, така както и за цялостното ни здраве. Затова наред с локалните грижи за зъбите е необходимо и правилно хранене, в което да не липсват нито минералите, нито витамините получавани от пресните плодове, зеленчуци и природните продукти. Грижите включват още “изхвърлянето ” на “неприятелите”на калция.
И да не се доверяваме на лъскавите опаковки, на шумните реклами, а да проявяваме винаги здрав и трезв разум като не забравяме, че едно нещо колкото е по-близо до природата, толкова е по-здравословно и колкото повече е “подобрявано” от човека, толкова е по-опасно и вредно. .........."



Тема Re: има...нови [re: Mиpo]  
Автор LlRA.. ((съзвездие))
Публикувано05.07.05 12:58



...химически май им казваха. Те и амалгамата минават през здравната каса (с по ниско качество, ама минава номера))) , фотополимера е скъпо и качествено нещо...колко платихте и здравноосигурен ли сте? Кой град?



Тема Мисля ,че не многонови [re: LlRA..]  
АвторMиpo (Нерегистриран)
Публикувано05.07.05 13:16



Платих 55 лева за:

1. Смяна на счупена пломба с нова (амалгама). Доктора ми я препоръча, защото зъба е кътник и е много натоварен, а амалгамата е най-издръжлива според него.

2. Упойка, вадене на нерв и пломба (бяла) на друг зъб.

Здравно осигурен съм, но не ползвам услугите на здравната каса, защото имам доверие единствено на този стоматолог (в Бургас съм).

На един приятел, с който отидох му сложи амалгамна пломба и му почисти камък от няколко зъба за 10 лв. Погледнах - такава тарифа няма официално, но този френд редовно ходи на профилактика и може би затова.

Инак този зъболекар също не работи със здравната каса - няма нужда - винаги има клиенти, а записването е за два дена напред.



Тема Re: Мисля ,че не многонови [re: Mиpo]  
Автор LlRA.. ((съзвездие))
Публикувано05.07.05 13:28



...Както си прецените-така! Важното е, че сте си свършил работата)))
Не твърдя, че няма добри стоматолози, които работят със Здравната каса...когато човек си знае добре правата, знае и как да ги използва)))





Тема Re: Зъби, кариеси, пасти, ренген, пломбинови [re: Mиpo]  
Автор SoulMate (!черешка бях...)
Публикувано05.07.05 14:44



За рентгена - не е страшно.
За пастата - тя трябва да се сменя всеки път, основните съставки в пастите с едни и същи, но в различни концентрации и има разни допълнителни добавки, които правят пастите различни една от друга и предотвратяват привикването на миклофлората в устната кухина към тях.

За пломбите - най-добрата пломба от гледна точка на времеустойчивост е обикновената амалгамена. Срок 5 години. Останалите са по-естетични, но трябва да се подменят на 2-3 години.

Възнамерявам да живея вечно...и засега успявам


Тема Re: да питам нещо за фотополимеранови [re: Mиpo]  
Авторtwiggie (Нерегистриран)
Публикувано05.07.05 17:06



пастата не е от особено значение,редовното миене -виж,то е.фотополимера не се "слага" с лазер,той втърдява чрез фотолампа.белите пломби са два вида-фото и химио-полимери.разликата е ,че едното втърдява само-химиото,а фотото чрез лъчи с определена дължина (от лампата).фотото е по-добро поради много причини.амалгамата изживя времето си,сега и на дъвкателни зъби без притеснения се ппоставя фотополимер.издръжливостта на самия материал при"белите пломби" е 5-7 години,при амалгамата е 10-15,това е единствения показател с който амалгамата превъзхожда фотополимера,във всичко друго просто няма база за сравнение.



Тема Re: да питам нещо за фотополимеранови [re: twiggie]  
Авторtwiggie (Нерегистриран)
Публикувано05.07.05 17:10



а,да,взел ти е малко пари стоматологът ти.колкото до снимките-на година могат да ти бъдат направени 60 сегментни зъбни графии(снимки).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.