Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:54 01.05.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Тема прегледи за рак на гърдатанови  
Автор tyfi (непознат )
Публикувано06.04.06 16:46



Днес ходих на такъв преглед.След като ме опипа пожелах да ми направи и ехография.Направихме и снимката.Каза 4е няма ни6о обезпокоително.Въпросът ми е този преглед достатъ4ен ли е.На 25 години съм.За6о съм толкова мнителна към лекарите.



Тема Re: прегледи за рак на гърдата [re: tyfi]  
Авторyчyдeнa (Нерегистриран)
Публикувано06.04.06 22:10



Защо наистина? Ако имаш някакви съмнения или знаеш за случаи на рак в рода ти, можеш да се опасяваш, но така, без нищо е направо глупаво. Пъки нали за туй са лекарите - питай ги, разпитвай ги - да си заслужат парите, които ще им дадеш...) :)
Ако имаше нещо обезпокоително и 1 и 50 прегледа да си направиш - все ще го открият!
по-смело и се радвай, че си здрава! :)))



Тема Re: прегледи за рак на гърдатанови [re: tyfi]  
Автор drek (хирургоид)
Публикувано06.04.06 23:44



tyfi, има много писано по клубовете за това. Редно би било малко поне да си прочетеш.

Ето ти един чудесен обзор от Никам:



Ей тук има малко за диагностиката, макар и в по-различен контекст:


А отговорът на първия ти въпрос е - да, достатъчен е. Това, доколкото разбирам, е профилактичен преглед. След като вече знаеш, че нямаш нищо е добре ти сама да опипаш гърдите си за да си наясно с това какво е норма при теб (структурата и консистенцията е различна при отделните хора). Трябва да се самоизследваш всеки месец, на 6 месеца - GP-то, а веднъж годишно - хирург/мамолог. Това се прави от 18г. - та докрая. Имай предвид, че у нас скринингови мамографии не се правят освен като самоинициатива. Изчакай да станеш на 45 години. Тогава си направи една базова мамография (ако разбира се до тази възраст нямаш други оплаквания). Върви след това да ти се определи индивидуален риск за развитие на карцином. Това става на основа личната (дотогава) и фамилната ти медицинска анамнеза по отношение гърдите. Има и автоматизирани формули за изчисляване на риска, макар че оценките за ефективността на подобни скали са противоречиви. Макар и грубото определяне на индивидуалния риск помага да се прецени честотата на последващите профилактични мамографии. Обикновено, ако на мамографията няма нищо и риска е преценен като нисък следваща се прави чак след 10 години (според някои - след 5). Но струва ми се този етап от живота ти е твърде далеч за да спекулираме от сега.
През цялото това време ежемесечно трябва да се самоизследваш. Имай пред вид, че все още около 80-85% от карциномите на млечната жлеза се откриват при самоизследване (т.е. по-често - при случайно напипване), а в България този % верочтно е по-висок.

По втория ти въпрос: ако така подхождаш отивайки на лекар - с недоверие към прегледа, с мнението, че по-добре разбираш какво изследване трябва да се направи и с неувереност в резултата, то Бог да ни е на помощ - и на нас, и на теб!

Най-лошото е, че колегата, който явно си е свършил работата (т.е. прегледал те е и не те е манипулирал да си правиш ненужни в случая изследвания) не я е довършил като с две прости думи ти обясни тези неща по-горе и това какъв е рискът на 25 години да имаш карцином на млечната жлеза.

П.С. Ако все още не се чувстваш добре и достатъчно изследвана - обади ми се. Ще ти уредя едно много добро и на практика безвредно при определени условия изследване. Струва 250 лв. Дано после да повярваш.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.