Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:36 27.06.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Кърлеж!!!  
Автор Beceлиe (чудо-юдо)
Публикувано04.05.04 15:56



Днес случайно открих в ухото на дъщеря ми /2 и 1/2 години/, кърлеж. На секундата я заведох в поликлиниката при хирург, за да й го махне. Оказа се, че го е прихванала предишния ден /така заключи доктора, защото кърлежа не беше много надут/. Предписа ни антибиотик и утре ще ходим пак, за да ни бият ваксина против тетанус. Сега, след като се прибрахме в къщи, познати ме питаха дали съм занесла кърлежа за да го изследват - изобщо нямах идея, че имало и такъв вариант, а доктора след като го извади го изгори пред очите ми.... :( Моля, кажете ми дали не е фатално /ако не дай боже нещо му е имало на тоя кърлеж/, че не съм го занесла да го изследват и дали антибиотика и тетануса са достатъчни в такъв случай.... Страхувам се ужасно да не би да не съм направила каквото трябва - сърцето ми се е свило от ужас....



Тема Re: Кърлеж!!!нови [re: Beceлиe]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано04.05.04 17:34



1.детето ти е на 2 1/2 години.И ако досега е имало всички дози на ДТП не и трябва тетанус...100% ти гарантирам.
2.Единственото ,което аз бих си направила труда да проверя ,бидейки педиатър и майка ( ако се беше случило и се е случвало на моите деца ) е да го наблюдавам детето дали ще развие някакви симптоми.Например Температура,обрив около мястото на ухапване ,отпадналост ( ама истинска,а не само ..:"Ох,не иска да яде!")...
3.Няма нужда и от антибиотик.Какво точно лекува антибиотика в случая?
4.Никой не може да предположи кога се е закачил кърлежа.И Шаман да си пак не можеш...
5.Тоя доктор бих го съдила за жестокост към животните.Що му е трябвало да го гори?Можеше просто да го изхвърли в мивката.

6.Откъде знам и съм толкова сигурна?....Някой да е чувал за Лаймска болест?...
Е,аз работих в ендемичен район...Що кърлежи сме изгледали под микроскоп!

не се шашкай.А ,между другото ,ако ще се развие някакъв обрив,ще се случи след 5-10 дена...А не утре...

Няма страшно.



Тема Re: Кърлеж!!!нови [re: doktorka]  
Автор Beceлиe (чудо-юдо)
Публикувано04.05.04 17:58



Благодаря ти много.... Последната ДТП я нямаме - така се случи... Ако има зараза, да речем /лаймска, марсилска, кримска треска не дай боже!!!!/, и се открие навреме, какви са прогнозите??? Ошашавена съм отвсякъде и ровя по нет-а да търся описаня и симтоми и още повече се шашардисвам.......Малко реализъм ми трябва, а с толкова информация не мога да се освестя от ужас



Тема Re: Кърлеж!!!нови [re: Beceлиe]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано04.05.04 18:22



1.Ако ще и се дава тетанус и се дава ДТП...(задължително)
2.Казах ти - не се шашкай.
Лаймска болест...много често имат обрив ,който започва като червено хало около ухото или по лицето.Главоболие,температура..( може би).Не е "треска"...
Кримска ,марсилска и пр такива..са рядкост.Дори и при нас.( т.е съответните им...).Като обикновено тези инфекции протичат леко и само част се развиват по сериозно.Отново-температура(висока),главоболие,ставни болкии пр...Болни са...така да се каже.

....Виж това...





Тема Re: Кърлеж!!!нови [re: doktorka]  
Автор Beceлиe (чудо-юдо)
Публикувано04.05.04 18:48



Много ти благодаря.... това ми трябваше :))) Дано да се паникьосвам напразно, а и след твоите обяснения ми е много по-леко :)))



Тема Re: Кърлеж!!!нови [re: Beceлиe]  
АвторДokтop Гapoв (Нерегистриран)
Публикувано04.05.04 19:28



От коя част на страната сте?
Аз лично не бих прибързал да предписвам антибиотик и бих пуснал изследване за Лаймска болест, впрочем и сама можете да го поискате



Тема Re: Кърлеж!!!нови [re: doktorka]  
АвторДokтop Гapoв (Нерегистриран)
Публикувано04.05.04 19:30



да допълня колежката:
наистина не било съвсем удачно изписването на антибиотици, но изследване за Лаймска болест е добре да се направи - не знам как стоят нещата при децата но съм бил свидетел как при възрастен от заразяването до може би 6-ти месец симптоми не са се изявявали след което се проявяват субфебрилна температура, болки в ставите и главоболие и чак тогава му се прави изследването. На този пациент му е даден оспам но само за няколко дни и това е маскирало началните симптоми (може би това). Смятам че изследването трябва да се прави на всички ухапани в ендемични райони а защо не и другаде



Тема Re: Кърлеж!!!нови [re: Дokтop Гapoв]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано04.05.04 19:41



колега...
Знаете ли как се прави изследването за Лаймска болест,кога се позитивира,кое точно се прави и пр и пр...?То си е "магьосничество".Особено "блот"-а...Да не говорим ,че при съмнение за Лаймска болест..особено на дете се прави и ликвор,защото Лайма в ЦНС е задължително да се лекува...

Абсолютно непотребен тест като скрининг..защото оскъпява излишно ,без да има видим бенефит.

Мама ,не се шашкай.Направи каквото мислиш за добре.Досега си направила каквото е трябвало.А,забравих...понеже е близо до лицето ,една от проявите може да е и фациалис..без д аима обрив и пр...( но това е само щото ми хрумна....Нищо му няма на детето...)





Тема Re: Кърлеж!!!нови [re: doktorka]  
АвторДokтop Гapoв (Нерегистриран)
Публикувано04.05.04 23:49



По профила видях че сте в САЩ - защо не споделите (ако не ви е проблем) с какъв антибиотик се лекува там най често? (интересно ми е нищо повече - а и установявам че нищо не знам за лечението на Лаймска болест при деца - дали има някаква съществена разлика от третирането на възрастен болен).



Тема Re: Кърлеж!!!нови [re: Дokтop Гapoв]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано05.05.04 01:23



То цяла книга може да се напише по въпроса....
аз съм ужасно заета в момента.
Няма да забравя,ще се постарая да напиша каквото знам.Или поне каквото съм правила в съответствие с това,което знаем и е публикувано.

Поне бях на място ,където имаше достатъчно лаймска болест,та да прихвана малко или много от нея( от знанието за нея ,де!
)




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.