Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:21 30.05.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Тема Моля ви за съветнови  
Автор Kapaмeлka (бонбонена)
Публикувано27.10.03 10:17



Имам възрастен баща, който от доста време е на легло. Но от два месеца го напуснаха и малкото му силици и сега вече изобщо не става. Вчера открих, че се е оформило червено петно отзад на гърба му. Много се опасявам от залежаването да не се образува голяма рана. Бихте ли ме посъветвали какви мерки да взема, за да предотвратя некрозата? Благодаря на всички, които се отзоват.



Тема Re: Моля ви за съветнови [re: Kapaмeлka]  
Автор Flash_ ()
Публикувано27.10.03 11:08



Не съм медицинско лице но преди 3 години минах през това. Майка ми беше с натрошени крака и лежа 4 месеца на екстензии/не съм сигурна за думата/ по гръб! Ужасно е! Всеки ден поне два пъти задължително я повдигах, изтривах гърба и седалището с влажни кърпи и гъба, правех масажи, разтривах...после много добре подсушавах и слагах бебешка пудра, талк...Много е опасно според мен, трябва много добра хигиена и грижи!
Сега се сещам че въпреки всичко се получаваха ранички и лекарят каза да ги пръскам с Пантенол спрей...
Най-добре е според мен да поговориш с личния му лекар и той да те ориентира с какво да третираш вече получената рана...
Успех!



Тема Re: Моля ви за съвет [re: Kapaмeлka]  
Авторfemina (Нерегистриран)
Публикувано27.10.03 15:02



Това червено петно на гърба е начало на т.нар. Декубитус. Тези рани се получават от залежаване и обикновено са на места, където костите са най-близо до кожата и я притискат продължително. Целта е да се предотврати появата изобщо на подобни петна, камо ли на декубитални рани. Те лесно се инфекират и появят ли се веднъж, много трудно зарастват.
Ако баща ти може сам да се обръща в леглото, то нека не лежи само по гръб. Нека се обръща често в леглото. Ако не може да се движи, то ти го обръщай на няколко часа, а ако трябва го подпирай с възглавници, за да полежи и на друга страна. Освен това е добре и да поседи в леглото, защото има опасност от развитие на застойна пневмония. Освен това трябва да го обтриваш със загряващ спирт (Камфоров) с памук интензивно, до почервеняване на кожата (не на мястото, което вече е възпалено, а около него, за да се подобри кръвоснабдяването). Трябва да се обтрива от лопатките на гърба до петите (включително). Всичко това по 2-3 пъти на ден. След това кожата се талкира. Ако вече се е появила рана (обикновено в началото е малка, но после прогресира в дълбочина), трябва да се консултираш с хирург за лечението й. Много трудно минават раните, затова по-добре да не се стига до там. Има и специални вибриращи дюшеци, които са много подходящи в случая, но не знам точно как се отпускат (не се купуват, а определни фирми ги отпускат като помощ, за временно ползване).
Много е трудна ситуацията и грижите, но понякога няма как.



Тема Re: Моля ви за съветнови [re: Kapaмeлka]  
Авторkoнcyлтaнт (Нерегистриран)
Публикувано31.10.03 19:48



поискай от личния лекар да му даде протокол за антидекубитален дюшек - отпускат ги безплатно , другото са общи грижи , хигиена , обръщате , тетра и пр.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.