Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:25 11.05.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Пълна упойканови  
АвторAБPИЛ (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 22:07



Къде се поставя обикновено пълната упойка???????



Тема Re: Пълна упойканови [re: AБPИЛ]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано07.10.03 01:04



Вената на сгъвката на лакътя. Но мисля, че може и да е на китката или на ръката от горната страна.

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.


Тема Re: Пълна упойканови [re: BИ]  
АвторA (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 11:27



А не се ли вдишва?



Тема Re: Пълна упойканови [re: A]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано08.10.03 01:24



Едно време (като дете) когато ми оперираха апандисита, ми сложиха маска с газ (райски газ май се нарича). Но преди няколко години ми правиха друга операция, при която упойката ми сложиха с инжекция в сгъвката на лакътя. Трудно беше да ми намерят вена, и щяха да пробват на ръката отгоре, но аз помолих да опитат пак още веднъж, и успяха, така че не ми бодоха ръката отгоре (не знам защо, но ми се стори, че там ще е по-болезнено). Не знам райския газ дали се използва вече, и ако да - не знам при какви операции. Но не се плаши, не е страшно, само дето може малко да те заболи главата докато се отнасяш.

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.


Тема Re: Пълна упойканови [re: AБPИЛ]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано08.10.03 03:33



Пълната упойка, се провежда от лекар - анестезиолог-реаниматор.
Правилното име е обща анестезия.
Всяка обща анестезия има няколко компонента:
- Премедикация - на пациента се дава определен тип лекарствено средство, което има за цел да премахне възбудата, притеснението, да потисне някои рефлекси. Обикновено се прилага интравенозно - 15 минути преди началото на анестезията, а интрамускулно - 45 минути преди анестезията.

- Увод в анестезия или още индукция в анестезия - след като си премедикирана, въвеждането в упойка, става по няколко начина
- венозен - във вената се вкарва определено лекарствено средство, което има за цел най-общо казано да те приспи, но наред с това, потиска и различни дейности на нервната система
-инхалационен - нахлупва се на лицето маска, от която вдишваш определен газ или изпаряема течност, която по ефект има същото описано по-голе.

След увода в анестезия се провежда т.нар. преоксигенация - с маска се подава на болния 100% чист кислород.

-После се въвежда деполяризиращ миорелаксант - това е лекарство, което потиска работата на мускулите и тие се блокират временно, за да може анестезиологът да ти подсигури дихателните пътища, като ти постави една тръбичка през устата, ларинкса, трахеята до белия дроб вътре. Така ще те диша апарат по време на анестезията.

-След това следва поддържането на анестезията - тук анестезиологът прилага различни лекарствени средства, с които ти си в сън, не помниш нищо, не усещаш нищо, няма болка, и след време се събуждаш от упойката.

Лекарствените средства за пълна упойка са много:
-газови анестетици - райски газ, циклопропан
-пари на летливи течности - халотан, изофлуран, дезфлуран, севофлуран, етер - в миналото се ползваше
-мускулни релаксанти - кураре, листенон, ардуан, мивакрон, тракриум, есмерон
-опиоиди-морфин, фентанил, лидол
-невролептици-дроперидол
-бензодиазепини-диазепам, дормикум
-барбитурати-тиопентал, бриетал
-кетамин
-пропофол
и много други, които се съчетават, за да се постигнат множеството ефекти на общата упойка.

Разговаряй с твоя анестезиолог преди операцията и изпълни всички негови указания. Не се плаши!



Тема ВИ - като си медицински неграмотна - ЗАМЪЛЧИ!!!нови [re: BИ]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано08.10.03 03:38



Не мога да разбера, защо като си медицински неграмотна се изказваш и объркваш хората???

Аз съм работил като анестезиолог ПЕТ години! И мога да им кажа правилно нещата, ами ти?

Хиляда пъти ти повторих - отиди и си направи клуб Шарлатания и пиши колкото си искаш!



Тема Само да ти обърна вниманиенови [re: Nikam]  
Автор PRN (ваш приятел)
Публикувано08.10.03 07:05



Държиш се крайно неприлично и грубо. Не знам какво доказваш с това...
PRN



Тема Re: Пълна упойканови [re: Nikam]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано08.10.03 09:52



Никам, а възможно ли е да не се събудиш?

На мен 2 пъти са ми прилагали пълна упойка, но единия път беше само с инжекция във вената и нищо повече, а другия път - маска с кислород, имах система и в нея явно са сложили нещо не знам...Не са ми прилагали премедикация, освен една инжекция деазепам 12 часа педи операцията за да мога да спя....не че спах много де.. При първата упойка (само във вената) не са ми слагали нищо друго. Много трудно излязох от нея с много неприятен ефекст на сърбеж и мравучкане по цялото тяло..отвътре..все едно във вените ми лазят мравки. Щях да се побъркам тогава:))) Имаш ли идея какъв препарат е бил?



Тема Никам искам да те питамнови [re: Nikam]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано08.10.03 09:59



и още нещо. Прости ми досадното любопитство, моля те:)

При секциото (2рата пълна упойка) се събудих много рано - още докато ме шиеха. Това случайно ли е или нарочно по-рано са ме извели от упойка? Тръбата си ми беше в трахеята и ме болеше зверски шиенето. Но не можех да говоря, нито да викам, чувах си добре, но не можех да се движа още. Обаче болката си я изпитвах. Винаги съм се чудила, дали съм изпитвала същинската болка или притъпена все пак. Имам предвид дали болковата чувствителност се появява изведнъж или постепенно...защото аз имах чувството, че си ме боли съвсем "натурално"...



Тема Re: Пълна упойка [re: Nikam]  
АвторЧepнa koтka (Нерегистриран)
Публикувано08.10.03 12:59



Никам,При двете операции на жлъчката бях с кураре и въпреки сондата,много повръщах(прегъната сонда).При двете операции от дискова херния бях накакъв наркозан или наркотан(не помня),но се събудих кукуряк,не повръщах само около 15 мин. ме тресеше.При гинекологичната пластика бях с епидурална и гледах горе в лампата какво ми правят и си бях кукуряк.Но при предпоследната операция(на щитовидната) не можаха да ме събудят 4 часа(така ми казаха после) и после мнооого повръщах,казаха ми че са предозирали защото се наложило да удължат времетраенето на операцията.После се наложи да ми вадят марля от раната и си платих за някаква френска упойка и се събудих много лесно,не повръщах и даже след 3 часа скришом ядох.Не мога да си обясня защо реакциите на упойките бяха различни след всяка операция???




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.