Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:42 25.05.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Пълна упойка  
АвторAБPИЛ (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 22:07



Къде се поставя обикновено пълната упойка???????



Тема Re: Пълна упойканови [re: AБPИЛ]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано07.10.03 01:04



Вената на сгъвката на лакътя. Но мисля, че може и да е на китката или на ръката от горната страна.

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.


Тема Re: Пълна упойканови [re: BИ]  
АвторA (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 11:27



А не се ли вдишва?



Тема Re: Пълна упойканови [re: A]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано08.10.03 01:24



Едно време (като дете) когато ми оперираха апандисита, ми сложиха маска с газ (райски газ май се нарича). Но преди няколко години ми правиха друга операция, при която упойката ми сложиха с инжекция в сгъвката на лакътя. Трудно беше да ми намерят вена, и щяха да пробват на ръката отгоре, но аз помолих да опитат пак още веднъж, и успяха, така че не ми бодоха ръката отгоре (не знам защо, но ми се стори, че там ще е по-болезнено). Не знам райския газ дали се използва вече, и ако да - не знам при какви операции. Но не се плаши, не е страшно, само дето може малко да те заболи главата докато се отнасяш.

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.


Тема Re: Пълна упойканови [re: AБPИЛ]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано08.10.03 03:33



Пълната упойка, се провежда от лекар - анестезиолог-реаниматор.
Правилното име е обща анестезия.
Всяка обща анестезия има няколко компонента:
- Премедикация - на пациента се дава определен тип лекарствено средство, което има за цел да премахне възбудата, притеснението, да потисне някои рефлекси. Обикновено се прилага интравенозно - 15 минути преди началото на анестезията, а интрамускулно - 45 минути преди анестезията.

- Увод в анестезия или още индукция в анестезия - след като си премедикирана, въвеждането в упойка, става по няколко начина
- венозен - във вената се вкарва определено лекарствено средство, което има за цел най-общо казано да те приспи, но наред с това, потиска и различни дейности на нервната система
-инхалационен - нахлупва се на лицето маска, от която вдишваш определен газ или изпаряема течност, която по ефект има същото описано по-голе.

След увода в анестезия се провежда т.нар. преоксигенация - с маска се подава на болния 100% чист кислород.

-После се въвежда деполяризиращ миорелаксант - това е лекарство, което потиска работата на мускулите и тие се блокират временно, за да може анестезиологът да ти подсигури дихателните пътища, като ти постави една тръбичка през устата, ларинкса, трахеята до белия дроб вътре. Така ще те диша апарат по време на анестезията.

-След това следва поддържането на анестезията - тук анестезиологът прилага различни лекарствени средства, с които ти си в сън, не помниш нищо, не усещаш нищо, няма болка, и след време се събуждаш от упойката.

Лекарствените средства за пълна упойка са много:
-газови анестетици - райски газ, циклопропан
-пари на летливи течности - халотан, изофлуран, дезфлуран, севофлуран, етер - в миналото се ползваше
-мускулни релаксанти - кураре, листенон, ардуан, мивакрон, тракриум, есмерон
-опиоиди-морфин, фентанил, лидол
-невролептици-дроперидол
-бензодиазепини-диазепам, дормикум
-барбитурати-тиопентал, бриетал
-кетамин
-пропофол
и много други, които се съчетават, за да се постигнат множеството ефекти на общата упойка.

Разговаряй с твоя анестезиолог преди операцията и изпълни всички негови указания. Не се плаши!



Тема ВИ - като си медицински неграмотна - ЗАМЪЛЧИ!!!нови [re: BИ]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано08.10.03 03:38



Не мога да разбера, защо като си медицински неграмотна се изказваш и объркваш хората???

Аз съм работил като анестезиолог ПЕТ години! И мога да им кажа правилно нещата, ами ти?

Хиляда пъти ти повторих - отиди и си направи клуб Шарлатания и пиши колкото си искаш!



Тема Само да ти обърна вниманиенови [re: Nikam]  
Автор PRN (ваш приятел)
Публикувано08.10.03 07:05



Държиш се крайно неприлично и грубо. Не знам какво доказваш с това...
PRN



Тема Re: Пълна упойканови [re: Nikam]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано08.10.03 09:52



Никам, а възможно ли е да не се събудиш?

На мен 2 пъти са ми прилагали пълна упойка, но единия път беше само с инжекция във вената и нищо повече, а другия път - маска с кислород, имах система и в нея явно са сложили нещо не знам...Не са ми прилагали премедикация, освен една инжекция деазепам 12 часа педи операцията за да мога да спя....не че спах много де.. При първата упойка (само във вената) не са ми слагали нищо друго. Много трудно излязох от нея с много неприятен ефекст на сърбеж и мравучкане по цялото тяло..отвътре..все едно във вените ми лазят мравки. Щях да се побъркам тогава:))) Имаш ли идея какъв препарат е бил?



Тема Никам искам да те питамнови [re: Nikam]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано08.10.03 09:59



и още нещо. Прости ми досадното любопитство, моля те:)

При секциото (2рата пълна упойка) се събудих много рано - още докато ме шиеха. Това случайно ли е или нарочно по-рано са ме извели от упойка? Тръбата си ми беше в трахеята и ме болеше зверски шиенето. Но не можех да говоря, нито да викам, чувах си добре, но не можех да се движа още. Обаче болката си я изпитвах. Винаги съм се чудила, дали съм изпитвала същинската болка или притъпена все пак. Имам предвид дали болковата чувствителност се появява изведнъж или постепенно...защото аз имах чувството, че си ме боли съвсем "натурално"...



Тема Re: Пълна упойканови [re: Nikam]  
АвторЧepнa koтka (Нерегистриран)
Публикувано08.10.03 12:59



Никам,При двете операции на жлъчката бях с кураре и въпреки сондата,много повръщах(прегъната сонда).При двете операции от дискова херния бях накакъв наркозан или наркотан(не помня),но се събудих кукуряк,не повръщах само около 15 мин. ме тресеше.При гинекологичната пластика бях с епидурална и гледах горе в лампата какво ми правят и си бях кукуряк.Но при предпоследната операция(на щитовидната) не можаха да ме събудят 4 часа(така ми казаха после) и после мнооого повръщах,казаха ми че са предозирали защото се наложило да удължат времетраенето на операцията.После се наложи да ми вадят марля от раната и си платих за някаква френска упойка и се събудих много лесно,не повръщах и даже след 3 часа скришом ядох.Не мога да си обясня защо реакциите на упойките бяха различни след всяка операция???



Тема Re: Пълна упойканови [re: bejb]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано08.10.03 14:20



1. За диазепама - да, сложили са ти го в 12 вечерта, за да преспиш и за успокоение. Това също е премедикация, но се нарича отдалечено премедикиране.

2. Трудно е да се каже точно какъв тип анестезия си получила и двата пъти, защото, когато се направи интравенозен увод, след това пациента не е свидетел на по-нататъшната техника на анестезия.
Вкарали са ти лекарство във вената - ти помниш до този момент. Но докато са те приспали, означава че са ти сложили тръбичка в устата, ако операцията е била по-дълга.
Ако операцията е продължила до 10 минути, при деца - максимум 1 час, то тръбичка не се поставя, а се нахлупва маска с кислород за обдишване.

3. За мравучкането - това са ефектите на мускулните релаксанти, и това ме навежда на мисълта, че са ти сложили тръбичка в белия дроб. Защото, когато релаксираш един болен, то с това спираш дишането му от парализата, която настъпва на мускулите. Отделно се допълва и ефекта върху дихателния център на анестетиците.
Това мравучкане и болки е пост-релаксаторен ефект, т.е. отблокиране на блокираните рецептори. Правена ти е декураризация. Това е.

4. За маската - тя се нахлупва на лицето на болния, за да се хипероксигенира кръвта му, т.е. под налягане, в голям обем и 100% се вкарва в тялото ти чист килород, който има за цел да те защити, през трите минути, през които анестезиологът трябва да те интубира, т.е. да вкара тръбата в белия ти дроб, за да те диша апарата. През времето на интубация на трахеята, ти не получаваш кислород, защото ти е изключено дишането и дефакто не дишаш. Ето защо се нахлупва временно тази маска.

5. Събуждането - то не винаги е приятно за пациента, все пак анестезиологът работи с най-крехката част от човешкото тяло - мозъкът! На практика анестезията е вмешателство в дейността на мозъчните структури, които управляват цялото човешко тяло.
И понякога мозъкът, който е своенравен орган, не е доволен от това, че лекарят-анестезиолог се разхожда из неговата апаратура и натиска разни копчета, т.е. управлява го, от неговия собствен пулт на управление (това е образно казано), поради което мозъкът си отмъщава, като прави малки щуротии, което се отразява само временно върху твоето съзнание. Но всичко отминава с времето, макар, че спомените за преминалата анестезия рядко се помнят, пациентите помнят началото и събуждането. А повечето не си спомнят нищо, освен убождането на вената, защото доста от медикаментите за въвеждане в анестезия са с ефект на върха на иглата и с първата капка, пациента вече се унася.

А от анестезия , т.е. обща упойка, рядко се умира, и това е при болни, които са в крайно тежко общо състояние.



Тема Re: Никам искам да те питамнови [re: bejb]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано08.10.03 14:31



По принцип е прието, специално за анестезията при Цезарово сечение, да изтича, или да свършва почти с кожния шев, на корема на жената.
Т.е. ефектите на анестетиците, аналгетиците, релаксантите да са в края си, когато гинеколозите зашиват кожата на корема, т.е. подкожието е вече зашито и се налагат кожните конци.
Това има доста голяма теория за обяснение, но е общоприето правило в акушерската анестезиология.
И въобще, също е прието анестезията за Цезарово сечение да бъде повърхностна, т.е. жената е в нещо като полубудност, макар, че е с изключена самокритичност за обстановка и болева чувствителност.
Разчита се за обезболяване основно на райския газ, поне до изваждането на плода.
След изваждането на плода, вече се поставя на жената опиоиден аналгетик - фентанил, морфин, лидол, който да я обезболи. Дефакто просто мозъкът ти е припомнял за болка, но ти не си я изпитвала в реалното време. Именно защото са ти сложили аналгетик от наркотичен тип.
Тази методика е приета, за да запази плода от потискане на живота му. Затова анестезията за Цезарово сечение се понася доста остра бих казал, от майката, но пък не влияе на жизнеността на плода.
За да няма проблем, има и други техники - т.е. поставя се упойка в гръбначния мозък - спинална анестезия или епидурална аналгезия. Но тук пък - ти си в съзнание, общуваш с всички, но 4-5 часа след операцията си с нещо ката парализа от кръста надолу. Освен това тук болка няма, докато след отминаване на общата упойка - болката се появява, и тя идва от матка, подкожие, кожа, мускули, коремница.

Ако живееш в Сандански или някъде наоколо, другата седмица от 16 до 18 октомври, ще се проведе конгрес по Акушерска анестезиология и именно на този конгрес ще се обсъждат тези проблеми за Анестезията в Акушерството - така че отиди да послушаш ако се интерсуваш.
Дори една от лекциите ще бъде Анестезия в Цезаровото сечение - ще бъде интересно.



Тема Re: Пълна упойканови [re: Чepнa koтka]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано08.10.03 14:44



1. При операции върху жлъчен мехур, не се повръща от упойката, а от болестта, която е предизвикала операцията на жлъчката. Причината за прегънатата сонда, не е била от упойката, а от поставянето й от хирурга. Анестезиолога няма нищо общо с това. Следователно, не си повръщала от упойката.

2. За кураре - това е вид мускулен релаксант - и той не е упойка, а е допълнителен медикамент, който блокира мускулатурата, спира ти дишането и отпуска мускулите, за да имат хирурзите по-добър достъп до оперативното поле. От кураре не се повръща, защото веднага след изтичане на ефекта му, дори и да не е изтекъл веднага, се прави декураризация - с нивалин, т.е. отблокиране на блокираните от курарето структури в мускулите.

3. За дисковата херния - давали са ти инхалационна анестезия с Наркотан, другото му име е Халотан. Това е един от най-прилаганите анестетици - представлява течност с летливи пари, т.е. болният вдишва парите на течността. За всеки тип заболяване оказва различен ефект.

4. За гинекологичната пластика - да направили са ти упойка в гръбнака, и са ти поставили катетър там, след като казваш, че си била с епидурална. Въвеждали са ти локален анестетик. Той един вид те парализира временно от нивото на блока надолу, т.е. от кръста надолу.

5. Операциите на щитовидната жлеза са различни по продължителност, и тъй като не може да се предвиди времето им, то анестезиологът е длъжен да те дължи приспана един вид, но разбира се, с времето се трупа ефекта на лекарствата и ти продължаваш да си спиш. Просто на мозъкът му става добре да спре да работи и той замалко, макар, че спира само на половината.
Като си изкарала от тялото си медикаментите - чрез дишане, пот, урина, и когато черния ти дроб си е свършил работата докрай, то мозъкът се е пробудил, подпомогнат от лекаря и ти си се събудила. Това е често срещано явление на след анестезионен сън и се дължи именно на това.

6. За марлята - направили са ти ТИВА - тотална интравенозна анестезия от кратковременен тип. Най-вероятно са ти сложили упойка - бяла като мляко - Диприван или Пропофол или Профол.
Тя е нова упойка, и има доста добър ефект, лека и елегантна по действие.



Тема Злобен синови [re: Nikam]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано08.10.03 22:32



Разказах личен опит. Описаното от мен гарантирано ми се е случило. Какво като си работил като анестезиолог? Това не означава, че каквото споделям тук не ми се е случило.

Зле си с нервите, човече.

И ти не разбираш бъкел от айпита, обаче... какво да се прави

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.


Тема Re: Не си вред с главата, скъпа ми жено.нови [re: BИ]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано09.10.03 00:23



Ама никак!
Че за какво ми е злоба?
Просто доказвам, че си лаик, а само устата ти е голяма, повече от на крокодила Гена! Аха.
Иначе - въздух под налягане си - бзззззззззз и спадна.
Ей тва си ти.
А от Ай пи та - разбирам достатъчно, и акъл от теб неща.
Айде ходи си човъркай единствената мозъчна клетка, която ти служи само за равновесие и нищо повече.



Тема Re: Не си вред с главата, скъпа ми жено.нови [re: Nikam]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано09.10.03 01:29



Медик не съм и нямам претенции да съм, но знам къде са ми слагали упойка и как. Какво казах против медицината тук, че така рипаш? Не си никакъв анестезиолог, ако намираш нещо нередно в написаното. Реакцията ти тук е абсолютно неадекватна и просташка.

Пренасяш разправии от един клуб в друг. За какво ти е злоба ли, и аз това се чудя. Имаш си много от нея, трябва да я оперираш. Препиши още един учебник, има сигурно кой да чете.

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.

Редактирано от BИ на 09.10.03 01:30.



Тема Re: Никам искам да те питамнови [re: Nikam]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано09.10.03 12:38



Никам, Благодаря ти, :) Страхотно си ми отговорил и на двата въпроса. На мен тая тема ми е много интересна и медицината като цяло, за съжаление съм от Варна и няма как да скокна до Сандански иначе с удоволствие бих отишла:)



Тема Re: Не си вред с главата, скъпа ми жено.нови [re: BИ]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано09.10.03 13:21



Не може да коментираш въпрос касаещ медицинската компетентност.
Ти разбираш ли факта, че всеки човек разбира от нещо, но не от всичко, аз от медицина, ти от друго, трети от трето.
Ако смяташ, че някой от нас, стои та търси въпроси по учебници - жестоко се лъжеш. Това са толкова специфично зададени въпроси, че ако не го знаеш, просто няма как да отговориш. В учебниците пише основни неща, но що си мислиш, че тям някой ти пише за мравучкане, за вена или нещо подобно.

Отново показа, колко некомпетентно се изказваш по медицински въпроси.
Това вреди на теб, и тези, които те четат.
На мене не ми пука, щото аз знам какво правя, как го правя и защо го правя.

Но не бих си позволил, например в клубовете за програмисти, да ги уча как се създават програми, щото ще стана за смях, в техните очи.

Това, че сме чували нещо, по някакъв въпрос, не ни дава правото да се изказваме супер компетентно. Както ти, и твоите дружки го правите тук, в толкова специфична област.

И аз съм чувал за програми езици - JAva, C++ и прочие, но никога не съм си позволил да уча програмиста, как да ги прилага - щото не съм наясно с тях.

И аз се возя в трамвая, но не знам как се кара, и аз съм чел закони, но не ги познавам така както един юрист, и аз съм учил хирургия на лицево-челюстната област, но не мога да оперирам като един стоматолог.

Кога ще осъзнаеш разликата?

Пък и на всичкото отгоре, ще ми пишеш за злоби, конфликти и прочие.
Фантазираш!



Тема Re: Не си вред с главата, скъпа ми жено.нови [re: Nikam]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано09.10.03 22:21



Добре де, нито посъветвах някой да прави нещо, нито рецепта написах. Писах дори, че не съм нито хомеопат, нито медик. Написах собствения си опит с упойки. Какво толкова те вбеси, не казваш. Значи тенденциозно ме нападаш, защото не гласувах за твоя модератор в другия клуб.
Абсолютно неадекватен си. Говори си, не ми пречиш. Не можеш да наречеш лаик някой, който просто е описал личния си опит. Пълна излагация си. Пълна.

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.


Тема Re: Не си вред с главата, скъпа ми жено.нови [re: BИ]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано09.10.03 23:01



Жената е задала въпрос - къде се поставя пълна упойка!

В резултат на което, ти и отговаряш:
Вената на сгъвката на лакътя. Но мисля, че може и да е на китката или на ръката от горната страна.

След, което допълваш:
Едно време (като дете) когато ми оперираха апандисита, ми сложиха маска с газ (райски газ май се нарича). Но преди няколко години ми правиха друга операция, при която упойката ми сложиха с инжекция в сгъвката на лакътя. Трудно беше да ми намерят вена, и щяха да пробват на ръката отгоре, но аз помолих да опитат пак още веднъж, и успяха, така че не ми бодоха ръката отгоре (не знам защо, но ми се стори, че там ще е по-болезнено). Не знам райския газ дали се използва вече, и ако да - не знам при какви операции. Но не се плаши, не е страшно, само дето може малко да те заболи главата докато се отнасяш.


Е, тази жена очаква някакъв конкретен отговор от лекар, а не споделени мисли, от някой който е бил преживял нещо.
Освен това, най-неадекватен отговор, може да даде един пациент за упойката, тъй като ти си свидетел само на нейното начало, но оттук насетне - за пациента настъпва мрак!
Че на всичкото отгоре, ще и кажеш, че след като се отнасяш от райския газ - главоболие имало - бе ти чуваш ли се какво СПОДЕЛЯШ???
Друг път от райски газ - хората го прибавят, за да махнат главоболието, ама в цялата планета, сигурно си първата. И райският газ никога не се прилага самостоятелно, пак да те светна, ама ква е ползата.

Излагацията си ти, че не осъзнаваш какво е да пита някой нещо по медицински проблем.
На всички лекари им дойде до гуша, от такива като тебе, всезнайки, които церят мало и голямо с всевъзможни илачи, без да знаят какво ги карат да правят.
Половината от бабичките в моя блок, чули , че Здравка от 5 етаж пие нифедипин за кръвното и всички си накупиха, а после тия с противопоказания поизмряха малко.
Абе, тежко и горко на тия , които ви четат.



Тема Re: Пълна упойканови [re: Nikam]  
АвторЧepнa koтka (Нерегистриран)
Публикувано10.10.03 10:16



Благодаря ти за изчерпателния отговор.



Тема Re: Пълна упойканови [re: Nikam]  
Автор Flash_ ()
Публикувано10.10.03 15:47



Искам мнението ти по един въпрос за упойките. Ако не те затруднявам разбира се!
Значи ситуацията е такава: Жена на 36 години със проблеми на щитовидната жлеза. Студени възли доколкото знам. Според ендокринолога е необходима операция. Обаче сърцето на жената междувременно излиза от ритъм. Отказват и операцията и я пращат на кардиолог. Той и казва, че нищо не може да направи и че проблема със сърцето и е резултат на нарушената функция на жлезата....получава се един кръг! Гаден! Наистина ли няма възможност да се оперира т.е. да и бъде поставена някакъв вид упойка? Някакъв изход!?

Редактирано от Flash_ на 10.10.03 15:48.



Тема Re: Пълна упойканови [re: Flash_]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано10.10.03 22:25



Има разбира се, анестезиологът прегледал ли я?
Спокойно може да и направи курс с бета-блокери, и после да преминат към операция.
Явно причината е в хирурзите.
Може да се оперира с едноседмична подготовка. Това е достатъчно. Дори и малко лугол да и дадат, тя има и хормонално лечение предполагам.
Консултирайте се с анестезиологът , и му представете изследванията от ендото, за да реши той какво да прави.
Но щитовидка се оперира и болните се анестезират без проблем.



Тема Re: Пълна упойканови [re: Nikam]  
Автор Julian (разбирко)
Публикувано11.10.03 21:21



Nikam., можеш ли да кажеш нещо за обезболяането при раждането(обикновенно а не със цезарово сечение). Не съм жена но ми е интересно до къде е стигнала медицината по този въпрос и какво се прилага в българия ако въоще се прилага нещо.



Тема Re: Пълна упойканови [re: Julian]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано11.10.03 22:07



Прилага се разбира се и то от доста време насам.

Дори от 16 до 18 октомври в Сандански ще се проведе Конгрес по Акушерска анестезиология, на който ще се обсъдят проблемите на обезболяването на раждането, без значение какво е.
Та:
-различни методики има за обезболяване на едно раждане:
*поставяне на епидурален катетър
*поставяне на спинална аналгезия
*вдишване чрез автоаналгезатор
*локалните техники - на блокове на нервите в областта на малкия таз - това са парацервикалните блокади, пудендалните блокове
*психофармака

При тези техники се запазва съзнанието на жената, като имат за цел, основно да потиснат болковата сетивност.

При всички тях се прилагат лекарства, които са с нискотоксичен ефект върху майката и плода, и най-вече не потискат плодния живот.
Разбира се, когато се провежда и обща анестезия, също се прилагат подобни препарати, но при общата анестезия, обезболяването и дълбочината на анестезия е по-малка, в резултат на което и техниката се нарича на повърхностна анестезия. Едва след изваждането на плода, същата може да се задълбочи, тъй като няма опасност от потискане на плода, докато майката така или иначе си е потисната.



Тема Re: Никам искам да те питамнови [re: bejb]  
Авторmilen (Нерегистриран)
Публикувано12.10.03 11:01



Iskam da popitam tazi trabichka koqto se postavq v traheqta koga se maha. Predi pacienta da se subudi ili sled kato se subudi. Ili po tochno kazano, pacienta nqkoga razbira li che e imal takava trabichka ili ne.



Тема Re: Никам искам да те питамнови [re: milen]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано12.10.03 12:03



Интубационната тръба се поставя в трахеята по два пътя - през носа и през устата, а при трахеостомирани болни и през стома.
И трите случая първо болният се преспива, след това му се подава 100% чист кислород с маска, след което се поставя релаксант, който блокира дишането и мускулите на болния, и тръбата се завира в трахеята.
След края на анестезията, тръбата се изважда от болния - нарича се екстубация , но при условие, че болният е с:
-възстановено съзнание
-възстановени рефлекси
-възстановен мускулен тонус
-възстановено, спонтанно дишане и прави необходимият обем, на вдишване на атмосферен, а преди откачване от апарата и на апаратен въздух, най-общо казано.

Т.е. в някои случаи, ако пациента по-трудно излиза от анестезия , при тежки заболявания, се налага тръбата да постои известно време в него, като се обдишва допълнително или чрез апарат или чрез Т-парче - от което пасивно навлиза при вдишване кислород, и се издишва в стаята, като се примесва с атмосферен въздух.
Така, че тази тръбичка може и да си стои в тебе, ти да я гледаш, да я дъвчиш, но едва когато наистина продишаш, лекарят реаниматор-анестезиолог да ти я извади, тъй като тя има един маншет, който се раздува с въздух, и дефакто се образува един балон, който е препятствие за излизането на тубата през гласните струни на ларинкса.



Тема Re: Пълна упойканови [re: Nikam]  
Автор Julian (разбирко)
Публикувано12.10.03 14:05



И до каква степен може да се обезболи раждането с горепосочените методи. Кой е най ефективен.



Тема Re: Никам искам да те питамнови [re: Nikam]  
Авторmilen (Нерегистриран)
Публикувано12.10.03 15:54



Blagodarq ti. Az sum sistemen administrator, no tezi raboti sa mi mnogo interesni i se radvam che ima specialisti kato teb koito otgovarqt.
Vse pak tazi truba me plashi. Naprimer ne moje li pri operaciq pulnata upoika da e takava, che da ne blokira dishaneto. Bolniq da spi i da ne useshta nishto no da disha. Libopitno mi e predi mnogo godini kak sa pravili operaciite i kakvi upoiki sa slagali kato e nqmalo takiva trubichki i aparati i t.n.
Naprimer kogato na nqkoi chovek mu pravqt operaciq ot apundesit, koqto se vodi za lesna operaciq pak li mu birkat taka gadno v traheqta. Ne moje li prosto da si go prispqt i to ida si disha ili v kraen sluchai da mu pomagat s maska.

DOsta priqteli na koito sa im praveli operacii ot apundesit i herniq kogato sa se subujdali ne sa vijdali truba ili kakvoto i da e drugo. Subujdat se v staqta vse edno ot sun, s izkliuchenie che glavata qko im se motae i t.n.



Тема Re: Никам искам да те питамнови [re: milen]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано13.10.03 00:52



Здравей!
Историята на анестезиологията е стара колкото света, колкото и чудно да е.
Още в древни времена, лекарите са ползвали различни отвари, с които са постигали разностепенна блокада на болка и чувствителност. Преварявали са опий - от мака, слагали са мандрагора във виното, напоявали са различни гъби с разни смеси.
Имах една много голяма статия по проблема, но в момента не мога да я намеря.
Даже сега се сещам, че лекарите от армията на Наполеон, са замразялавали крайниците на войниците със сняг, за да ги ампутират при гангрени.
От край време, курарето се ползва като релаксатор, или блокатор на предаването на нервно-мускулния синапс, като по този начин, се парализира движението на мускулите, вкл. и дихателната мускулатура.
Опиоидните аналгетици от морфиновия ред, са дефакто полусинтетични производни на растението, от което се е добил морфин и т.н.
Общо взето ползвали са разнообразни методики.
За официална дата за създаване на науката анестезиология се счита 16 октомври 1846 година, когато се е провела първата обща анестезия на публично място, и то я провел зъболекар за вадене на зъб, разбира се болният умрял, от предозиране най-вероятно, други сочат аспирация, щото бил ял и прочие.

Та историята на тая наука е доста обширна. И в момента не мога да ти опиша всичко от нейното развитие.

Колкото за тръбата - има и други типове техника - масковата анестезия.
Например едно време, преди тубата, известна е била маската на Шимелбуш, която представлява телена маска, на която се поставяли 12 слоя марля, които се закопчавали , и през тях се накапвал етер. И така болният спинкал.
Разбира се, техниките се усъвършенствували и по-късно се появили нови маски, а в последствие и ендотрахеалната тръба.
Напоследък хит в анестезиологията е и т.нар. ларингеална маска, която се завира вътре в устата на болния и тя отново покрива трахеята, но не влиза в нея. Отново вид техника.
Та погледнато реално, тубта може и да не се поставя, и болния да спи, това се ползва при краткотрайни операции, и при най-вече венозна анестезия, без релаксация.
Щото не е никак удобно да държиш тая маска , че едната ти ръка остава заета, а с другата да дишаш например болния на балон. Сега вече има автоматизация, и това се прилага само за краткотрайни упойки.
Едно изключение има обаче и това са малките деца-бебета и новородени, те рядко се интубират, а се ползват специални системи - на Джаксън-Рийвс, койти пак имат такива маски и балонче, и анестезиологът ги диша на ръка.

Та твоите приятели не помнят, щото със завършването на анестезията тубата се вади от болния и той докато се осъзнае, и продишва добре и самостоятелно, независимо.
И въобще хубавото на анестезията от общ тип е, че тя не дава възможност болният да помни неща, които стават по време на операцията.



Тема Re: Пълна упойканови [re: Julian]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано13.10.03 01:00



Всички методи са ефективни и обезболяването е 100%, но тук влизат в съображение редица показания и противопоказания, които се определят от състоянието на родилката и плода, който носи, не на последно място и метода на родоразрешение, а също и предпочитанията на жената.
Значение имат хиляди (сериозно!) фактори, които се обсъждат между анестезиолог и акушер, и в крайна сметка се взима и искането на майката, стига състоянието да и позволява, тя да вземе решение.
Понякога родилката иска неща, които обаче са напълно противопоказан за нейното състояние.
Преценката е доста конкретна и така общо не може да се обобщи.

Ако твойя близка ще ражда (сестра, жена, и др.) то обсъдете въпроса на място с личния анестезиолог и акушеро-гиноколог.
Това е най-доброто поведение в случая.



Тема Re: Не си вред с главата, скъпа ми жено.нови [re: Nikam]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано13.10.03 23:12



Абе, глусви :-) Аз не съм лекар, както казах, и в клуб МедицинСКА едва ли някой очаква участие да вземат само лекари. Съвет никакъв на никой не съм дала, а написах собствен опит. И ако ти не ми вярваш, това не би променило миналото. Само излага теб.
Аз като идвам тук изобщо не очаквам, че някой дипломиран лекар ще виси тук за да ме консултира. Ако искам доктор - отивам на доктор, а не в клуба! Ама че тъпо разсъждение, как можа да го напишеш! Тук като идвам ми харесва да чувам лично преживяно, докторите са в болницата, не тук.

И моля, не ме изкарвай някакъв доктор. Това си ти, а не аз! Да, точно "някакъв", а не някой, на който може да се разчита. Ми виж си отношението, нямаш хуманност никаква. Срам за гилдията си, казах ти.

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.


Тема Re: Пълна упойканови [re: Nikam]  
Автор dali (новак)
Публикувано14.10.03 11:39



Izvinyavam se che ne sum izchela vsichki mneniya po temata, no neta mi e tvurde losh dnes:)
Ako se povtaryam se izvinyavam..................... v konteksta na temata, vchera gledah po Discovery tochno za pulnata upoika.....stavashe duma za Suznatelna upoika....t.e. polojenie pri koeto si obezdvijen, chuvstvash vsichko koeto se pravi po tebe, v tova chislo i bolkata.....v pulno suznanie ste ....Tova zverski me uplashi.Neshto koshmarno e. I nai loshoto e che v povecheto sluchai nemoje lekarya da razbere tova. Ima nyakakvi aparati s koito se otchita mozuchnata aktivnost i po tyah se razbira dali si v suznanie.



Тема Re: Пълна упойканови [re: Nikam]  
Автор Flash_ ()
Публикувано14.10.03 15:06



Мерси за отговора!
Да - тя пие Метизол заради жлезата и някакви за сърцето но май нямат ефект. Пулса и обикновено е около 150 а е стигал и до 200!
Живее в малък град без голям избор за специалисти и това допълнително бави и усложнява нящата. Сега пак се е заела с изследвания и консултации - дано попадне на подходящия лекар!



Тема Re: Пълна упойканови [re: Flash_]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано14.10.03 23:01



Да, разбирам.
Но за пулса е характерно, явно е със Струма.
Най-добре е да се консултира с анестезиолозите.



Тема Re: Пълна упойканови [re: dali]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано14.10.03 23:04



Това е т.нар. Anaesthesia dollorosa и се лекува от невролозите.



Тема Re: Не си вред с главата, скъпа ми жено.нови [re: BИ]  
Автор martyr (CyberShit)
Публикувано15.10.03 14:02



Продължителното ми наблюдение над Nikam е, че понякога е малко груб - често обаче причината е в хората с които говори а не в него .

Microsoft knows more than 1 way to shit on themselves !



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.