Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:08 25.05.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Пълна упойканови [re: bejb]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано08.10.03 14:20



1. За диазепама - да, сложили са ти го в 12 вечерта, за да преспиш и за успокоение. Това също е премедикация, но се нарича отдалечено премедикиране.

2. Трудно е да се каже точно какъв тип анестезия си получила и двата пъти, защото, когато се направи интравенозен увод, след това пациента не е свидетел на по-нататъшната техника на анестезия.
Вкарали са ти лекарство във вената - ти помниш до този момент. Но докато са те приспали, означава че са ти сложили тръбичка в устата, ако операцията е била по-дълга.
Ако операцията е продължила до 10 минути, при деца - максимум 1 час, то тръбичка не се поставя, а се нахлупва маска с кислород за обдишване.

3. За мравучкането - това са ефектите на мускулните релаксанти, и това ме навежда на мисълта, че са ти сложили тръбичка в белия дроб. Защото, когато релаксираш един болен, то с това спираш дишането му от парализата, която настъпва на мускулите. Отделно се допълва и ефекта върху дихателния център на анестетиците.
Това мравучкане и болки е пост-релаксаторен ефект, т.е. отблокиране на блокираните рецептори. Правена ти е декураризация. Това е.

4. За маската - тя се нахлупва на лицето на болния, за да се хипероксигенира кръвта му, т.е. под налягане, в голям обем и 100% се вкарва в тялото ти чист килород, който има за цел да те защити, през трите минути, през които анестезиологът трябва да те интубира, т.е. да вкара тръбата в белия ти дроб, за да те диша апарата. През времето на интубация на трахеята, ти не получаваш кислород, защото ти е изключено дишането и дефакто не дишаш. Ето защо се нахлупва временно тази маска.

5. Събуждането - то не винаги е приятно за пациента, все пак анестезиологът работи с най-крехката част от човешкото тяло - мозъкът! На практика анестезията е вмешателство в дейността на мозъчните структури, които управляват цялото човешко тяло.
И понякога мозъкът, който е своенравен орган, не е доволен от това, че лекарят-анестезиолог се разхожда из неговата апаратура и натиска разни копчета, т.е. управлява го, от неговия собствен пулт на управление (това е образно казано), поради което мозъкът си отмъщава, като прави малки щуротии, което се отразява само временно върху твоето съзнание. Но всичко отминава с времето, макар, че спомените за преминалата анестезия рядко се помнят, пациентите помнят началото и събуждането. А повечето не си спомнят нищо, освен убождането на вената, защото доста от медикаментите за въвеждане в анестезия са с ефект на върха на иглата и с първата капка, пациента вече се унася.

А от анестезия , т.е. обща упойка, рядко се умира, и това е при болни, които са в крайно тежко общо състояние.



Тема Re: Никам искам да те питамнови [re: bejb]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано08.10.03 14:31



По принцип е прието, специално за анестезията при Цезарово сечение, да изтича, или да свършва почти с кожния шев, на корема на жената.
Т.е. ефектите на анестетиците, аналгетиците, релаксантите да са в края си, когато гинеколозите зашиват кожата на корема, т.е. подкожието е вече зашито и се налагат кожните конци.
Това има доста голяма теория за обяснение, но е общоприето правило в акушерската анестезиология.
И въобще, също е прието анестезията за Цезарово сечение да бъде повърхностна, т.е. жената е в нещо като полубудност, макар, че е с изключена самокритичност за обстановка и болева чувствителност.
Разчита се за обезболяване основно на райския газ, поне до изваждането на плода.
След изваждането на плода, вече се поставя на жената опиоиден аналгетик - фентанил, морфин, лидол, който да я обезболи. Дефакто просто мозъкът ти е припомнял за болка, но ти не си я изпитвала в реалното време. Именно защото са ти сложили аналгетик от наркотичен тип.
Тази методика е приета, за да запази плода от потискане на живота му. Затова анестезията за Цезарово сечение се понася доста остра бих казал, от майката, но пък не влияе на жизнеността на плода.
За да няма проблем, има и други техники - т.е. поставя се упойка в гръбначния мозък - спинална анестезия или епидурална аналгезия. Но тук пък - ти си в съзнание, общуваш с всички, но 4-5 часа след операцията си с нещо ката парализа от кръста надолу. Освен това тук болка няма, докато след отминаване на общата упойка - болката се появява, и тя идва от матка, подкожие, кожа, мускули, коремница.

Ако живееш в Сандански или някъде наоколо, другата седмица от 16 до 18 октомври, ще се проведе конгрес по Акушерска анестезиология и именно на този конгрес ще се обсъждат тези проблеми за Анестезията в Акушерството - така че отиди да послушаш ако се интерсуваш.
Дори една от лекциите ще бъде Анестезия в Цезаровото сечение - ще бъде интересно.



Тема Re: Пълна упойканови [re: Чepнa koтka]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано08.10.03 14:44



1. При операции върху жлъчен мехур, не се повръща от упойката, а от болестта, която е предизвикала операцията на жлъчката. Причината за прегънатата сонда, не е била от упойката, а от поставянето й от хирурга. Анестезиолога няма нищо общо с това. Следователно, не си повръщала от упойката.

2. За кураре - това е вид мускулен релаксант - и той не е упойка, а е допълнителен медикамент, който блокира мускулатурата, спира ти дишането и отпуска мускулите, за да имат хирурзите по-добър достъп до оперативното поле. От кураре не се повръща, защото веднага след изтичане на ефекта му, дори и да не е изтекъл веднага, се прави декураризация - с нивалин, т.е. отблокиране на блокираните от курарето структури в мускулите.

3. За дисковата херния - давали са ти инхалационна анестезия с Наркотан, другото му име е Халотан. Това е един от най-прилаганите анестетици - представлява течност с летливи пари, т.е. болният вдишва парите на течността. За всеки тип заболяване оказва различен ефект.

4. За гинекологичната пластика - да направили са ти упойка в гръбнака, и са ти поставили катетър там, след като казваш, че си била с епидурална. Въвеждали са ти локален анестетик. Той един вид те парализира временно от нивото на блока надолу, т.е. от кръста надолу.

5. Операциите на щитовидната жлеза са различни по продължителност, и тъй като не може да се предвиди времето им, то анестезиологът е длъжен да те дължи приспана един вид, но разбира се, с времето се трупа ефекта на лекарствата и ти продължаваш да си спиш. Просто на мозъкът му става добре да спре да работи и той замалко, макар, че спира само на половината.
Като си изкарала от тялото си медикаментите - чрез дишане, пот, урина, и когато черния ти дроб си е свършил работата докрай, то мозъкът се е пробудил, подпомогнат от лекаря и ти си се събудила. Това е често срещано явление на след анестезионен сън и се дължи именно на това.

6. За марлята - направили са ти ТИВА - тотална интравенозна анестезия от кратковременен тип. Най-вероятно са ти сложили упойка - бяла като мляко - Диприван или Пропофол или Профол.
Тя е нова упойка, и има доста добър ефект, лека и елегантна по действие.



Тема Злобен синови [re: Nikam]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано08.10.03 22:32



Разказах личен опит. Описаното от мен гарантирано ми се е случило. Какво като си работил като анестезиолог? Това не означава, че каквото споделям тук не ми се е случило.

Зле си с нервите, човече.

И ти не разбираш бъкел от айпита, обаче... какво да се прави

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.


Тема Re: Не си вред с главата, скъпа ми жено.нови [re: BИ]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано09.10.03 00:23



Ама никак!
Че за какво ми е злоба?
Просто доказвам, че си лаик, а само устата ти е голяма, повече от на крокодила Гена! Аха.
Иначе - въздух под налягане си - бзззззззззз и спадна.
Ей тва си ти.
А от Ай пи та - разбирам достатъчно, и акъл от теб неща.
Айде ходи си човъркай единствената мозъчна клетка, която ти служи само за равновесие и нищо повече.



Тема Re: Не си вред с главата, скъпа ми жено.нови [re: Nikam]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано09.10.03 01:29



Медик не съм и нямам претенции да съм, но знам къде са ми слагали упойка и как. Какво казах против медицината тук, че така рипаш? Не си никакъв анестезиолог, ако намираш нещо нередно в написаното. Реакцията ти тук е абсолютно неадекватна и просташка.

Пренасяш разправии от един клуб в друг. За какво ти е злоба ли, и аз това се чудя. Имаш си много от нея, трябва да я оперираш. Препиши още един учебник, има сигурно кой да чете.

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.

Редактирано от BИ на 09.10.03 01:30.



Тема Re: Никам искам да те питамнови [re: Nikam]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано09.10.03 12:38



Никам, Благодаря ти, :) Страхотно си ми отговорил и на двата въпроса. На мен тая тема ми е много интересна и медицината като цяло, за съжаление съм от Варна и няма как да скокна до Сандански иначе с удоволствие бих отишла:)



Тема Re: Не си вред с главата, скъпа ми жено.нови [re: BИ]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано09.10.03 13:21



Не може да коментираш въпрос касаещ медицинската компетентност.
Ти разбираш ли факта, че всеки човек разбира от нещо, но не от всичко, аз от медицина, ти от друго, трети от трето.
Ако смяташ, че някой от нас, стои та търси въпроси по учебници - жестоко се лъжеш. Това са толкова специфично зададени въпроси, че ако не го знаеш, просто няма как да отговориш. В учебниците пише основни неща, но що си мислиш, че тям някой ти пише за мравучкане, за вена или нещо подобно.

Отново показа, колко некомпетентно се изказваш по медицински въпроси.
Това вреди на теб, и тези, които те четат.
На мене не ми пука, щото аз знам какво правя, как го правя и защо го правя.

Но не бих си позволил, например в клубовете за програмисти, да ги уча как се създават програми, щото ще стана за смях, в техните очи.

Това, че сме чували нещо, по някакъв въпрос, не ни дава правото да се изказваме супер компетентно. Както ти, и твоите дружки го правите тук, в толкова специфична област.

И аз съм чувал за програми езици - JAva, C++ и прочие, но никога не съм си позволил да уча програмиста, как да ги прилага - щото не съм наясно с тях.

И аз се возя в трамвая, но не знам как се кара, и аз съм чел закони, но не ги познавам така както един юрист, и аз съм учил хирургия на лицево-челюстната област, но не мога да оперирам като един стоматолог.

Кога ще осъзнаеш разликата?

Пък и на всичкото отгоре, ще ми пишеш за злоби, конфликти и прочие.
Фантазираш!



Тема Re: Не си вред с главата, скъпа ми жено.нови [re: Nikam]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано09.10.03 22:21



Добре де, нито посъветвах някой да прави нещо, нито рецепта написах. Писах дори, че не съм нито хомеопат, нито медик. Написах собствения си опит с упойки. Какво толкова те вбеси, не казваш. Значи тенденциозно ме нападаш, защото не гласувах за твоя модератор в другия клуб.
Абсолютно неадекватен си. Говори си, не ми пречиш. Не можеш да наречеш лаик някой, който просто е описал личния си опит. Пълна излагация си. Пълна.

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.


Тема Re: Не си вред с главата, скъпа ми жено.нови [re: BИ]  
Автор Nikam (freelife)
Публикувано09.10.03 23:01



Жената е задала въпрос - къде се поставя пълна упойка!

В резултат на което, ти и отговаряш:
Вената на сгъвката на лакътя. Но мисля, че може и да е на китката или на ръката от горната страна.

След, което допълваш:
Едно време (като дете) когато ми оперираха апандисита, ми сложиха маска с газ (райски газ май се нарича). Но преди няколко години ми правиха друга операция, при която упойката ми сложиха с инжекция в сгъвката на лакътя. Трудно беше да ми намерят вена, и щяха да пробват на ръката отгоре, но аз помолих да опитат пак още веднъж, и успяха, така че не ми бодоха ръката отгоре (не знам защо, но ми се стори, че там ще е по-болезнено). Не знам райския газ дали се използва вече, и ако да - не знам при какви операции. Но не се плаши, не е страшно, само дето може малко да те заболи главата докато се отнасяш.


Е, тази жена очаква някакъв конкретен отговор от лекар, а не споделени мисли, от някой който е бил преживял нещо.
Освен това, най-неадекватен отговор, може да даде един пациент за упойката, тъй като ти си свидетел само на нейното начало, но оттук насетне - за пациента настъпва мрак!
Че на всичкото отгоре, ще и кажеш, че след като се отнасяш от райския газ - главоболие имало - бе ти чуваш ли се какво СПОДЕЛЯШ???
Друг път от райски газ - хората го прибавят, за да махнат главоболието, ама в цялата планета, сигурно си първата. И райският газ никога не се прилага самостоятелно, пак да те светна, ама ква е ползата.

Излагацията си ти, че не осъзнаваш какво е да пита някой нещо по медицински проблем.
На всички лекари им дойде до гуша, от такива като тебе, всезнайки, които церят мало и голямо с всевъзможни илачи, без да знаят какво ги карат да правят.
Половината от бабичките в моя блок, чули , че Здравка от 5 етаж пие нифедипин за кръвното и всички си накупиха, а после тия с противопоказания поизмряха малко.
Абе, тежко и горко на тия , които ви четат.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.