Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:26 30.04.24 
Здравна
   >> Диети
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Помощ, захари!!!  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано15.10.12 14:09



Хора, прерових сума сайтове, и не намерих в три изречения - кои, аджеба, са БЪРЗИТЕ и кои - БАВНИТЕ захари??? Тоест - В КОИ ТОЧНО ПРОДУКТИ се съдържат, а не някви дълги химични обяснения...

Помощ от приятел?



Сериозно е, защото става дума за заболяване, а не за отслабване. (Не, че затлъстяването не е болест, ама това е друга тема)



Тема Re: Помощ, захари!!! [re: УниKaлнaтa]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано15.10.12 17:56



Накратко, бързи са въглехидратите с висок гликемичен индекс, а бавни - тези с нисък гликемичен индекс. Бързи означава, че се разграждат лесно и навлизат бързо в кръвта, с което бързо повишават кръвната захар. Тук има примерен списък за

на храните.
Друг .

Гликемичният индекс обаче, ако се гледа сам по себе си, е доста подвеждащ. По-важен е т.н. гликемичен лоудинг, напр. .

Също е важно да се знае, че консумация на чисти въглехидрати, напр. само печен картоф, ще повиши повече захарта, отколкото ако в ястието има и мазнини и белтъчини (печен картоф с масло и/или месо/сирене). Фибрите (напр. в плодовете) също забавят разграждането и съответно навлизането на захарите в кръвта.

ЕДНО ВАЖНО УТОЧНЕНИЕ - ФРУКТОЗАТА: Не се подвеждайте, че е много полезно да се ядат храни, подсладени с фруктоза, защото имала нисък гликемичен индекс и не повишавала кръвната захар. Да, това е така, но фруктозата се третира от организма до голяма степен като токсин (всички клетки на човека могат да използват глюкоза, но почти няма клетки, които да могат да ползват фруктоза) - тя отива направо в черния дроб, там трябва да бъде трансформирана в глюкоза, но този процес често е неефективен, особено ако е прието наведнъж голямо количество фруктоза от безалкохолна напитка (напр. кока кола - тя се прави с глюкозо-фруктозен сироп) или подсладен с фруктоза десерт. Резултатът е, че черният дроб трансформира фруктозата в триглицериди, които не са никак здравословни - дори за здрави хора е вредна фруктозата в големи количества, а за диабетици е направо опасна пише за нея.


http://cioccolatascorner.blogspot.com/

Редактирано от Wildberry на 25.10.12 11:30.



Тема Re: Помощ, захари!!! [re: Sol y Sombra]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано15.10.12 21:13



По повод на фруктозата - преведох тази статия преди малко:

Струва ми се, че обяснява нещата доста добре. А в края е посочен източникът, ако искате да я прочетете в оригинал.

http://cioccolatascorner.blogspot.com/

Тема Благодаря! [re: Sol y Sombra]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано15.10.12 21:36



Изключително ти благодаря за отзивчивостта - никой друг не откликна...

Понеже съм заядница...не искам да изглеждам неблагодарна, но ще ти споделя друго.

"Накратко, бързи са въглехидратите с висок гликемичен индекс, а бавни - тези с нисък гликемичен индекс"


Не се отнася само за теб, но много често хората не разбират какво ги питат. Може би има нещо общо с констатацията на изследването ПИССА - че българските деца не разбират това, което четат. Аз написах - Тоест - В КОИ ТОЧНО ПРОДУКТИ се съдържат, а не някви дълги химични обяснения...

Наистина очаквах списък -
Бързи - това, това, това, това, това.
Бавни - онова, онова, онова, онова, онова.
И край.

Това с "гликемичния индекс" някак си не ме вълнува... Вероятно съм някъв тъп човек, който не желае да обогатява общата си култура на всички посоки, ама нА - има и такива хора. И за тях трябва да има някъде прости, ама много прости обяснения и списъци. Направени от сложните хора.

Нали не ми се сърдиш?



Тема Re: Благодаря! [re: УниKaлнaтa]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано15.10.12 21:53



Дадох ти списъци - няколко дори, само трябва да кликнеш на линковете. Все пак мъъъъъничко усилие трябва да положиш, когато искаш нещо, нали?

http://cioccolatascorner.blogspot.com/


Тема Re: Благодаря! [re: Sol y Sombra]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано16.10.12 09:19



Да, да, благодаря още веднъж, отворих ги и ги прегледах. По-скоро - принципен беше отговора ми, не чак толкова личен и не чак толкова към твоя отговор...Защото непрекъснато ми се случва да питам някого нещо, а той да ми отговори нещо от рода на прочутата фраза "А вие защо биете негрите"...

Извинения още веднъж.



Допълнено - С надежда да съм получила прошка и разглеждайки втория линк, ми направи впечатление: "кристална захар – 65; пчелен мед – 88" - моята ендокриноложка твърди, че е по-добре да сложа в чая си мед, отколкото захар...И още подобни несъответствия...

Редактирано от УниKaлнaтa на 16.10.12 09:24.



Тема Re: Благодаря! [re: УниKaлнaтa]  
Автор Blake (ветеран)
Публикувано16.10.12 14:37



[bold]...ми направи впечатление: "кристална захар – 65; пчелен мед – 88"

Поглеждайки статията за гликемичния лоудинг, виждаме следното:

Захар (захароза)-70, Мед - 9

Специалисти препоръчват при отслабване и хора със сърдечносъдови заболявания и диабет, индикаторът на гликемичния лоудинг да не надвишава 50 на ден. Нормалното ниво за поддържане на добро здраве е 80.



Тема Re: Благодаря! [re: Blake]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано16.10.12 17:28



Абе, голяма консумация на мед няма да помогне на никой да отслабне, какъвто и да е лоудингът... Медът трябва да се консумира по малко и по изключение, за разлика например от броколи, карфиол, зеле, марули, домати, краставици и други зеленчуци, които е добре да са основният източник на въглехидрат за човек с проблеми с въглехидратната обмяна.

http://cioccolatascorner.blogspot.com/


Тема Re: Благодаря! [re: Sol y Sombra]  
Автор Blake (ветеран)
Публикувано17.10.12 10:02



Не казвам, че се отслабва с мед, а просто посочвам причината да се препоръчва мед пред захар...



Тема Re: Благодаря! [re: Blake]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано17.10.12 10:30



Съдържанието им на практика е еднакво - глюкоза и фруктоза. Защо фруктозата е в пъти по-вредна от глюкозата, нищо, че не повишава кръвната захар - това е отделна тема. Мисля, че мед не трябва да се препоръчва. Трябва да се препоръчва хората да преодолеят зависимостта си към сладкото и да нямат нужда от подслаждане

Ако ти се случва от дъжд на вятър - ОК, но има много, ама наистина много хора, които не могат да живеят без сериозни количества сладко всеки ден (говоря като човек, преодолял подобно състояние).

http://cioccolatascorner.blogspot.com/


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.