Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:59 05.06.24 
Здравна
   >> Диети
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Благодаря! [re: Sol y Sombra]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано17.10.12 19:47



(говоря като човек, преодолял подобно състояние).

Сега ако споделиш и КАК ТОЧНО го преодоля - ще сме силно благодарни!



Аз специално всички топли напитки ги пия с 3 лъжички захар. В противен случай са ми гадни. От друго сладко мога да се лиша, но трябва да се лиша и от кафе, чай и мляко...От плодовете най-много обичам грозде...



Тема Re: Благодаря! [re: УниKaлнaтa]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано17.10.12 21:19



Описваш мен

Т.е. старото ми "аз", което се надявам да не се върне отново...

Ами, как го преодолях? Изразът cold turkey познат ли ти е? Просто един ден казах "Край, дотук беше" и спрях да слагам захар в кафето, в киселото мляко и т.н. Спрях да купувам ежедневно сладки неща, намалих и консумацията им през уикендите. Постепенно се получи, не изведнъж. Но забелязах, че когато човек си постави за цел да ограничава високовъглехидратните храни и в същото време увеличи белтъчините и мазнините, гладът за сладко се предава. Това е начинът според мен. Ако не искаш ВМ-НВХ, поне си наложи да намалиш сладкото. Ако продължава да ти се прияжда, значи положението е сериозно и трябва да го спреш от раз - така както се спира наркотик например.

Успех!

(да уточня, че аз имах и имам известни здравословни проблеми, за които разбрах, че се препоръчва ограничаване на въглехидратите - това много ме мотивира)

http://cioccolatascorner.blogspot.com/

Редактирано от Sol y Sombra на 17.10.12 21:20.



Тема Re: Благодаря! [re: УниKaлнaтa]  
Автор veceлyшka ()
Публикувано18.10.12 08:31



А защо не пробваш със сироп от agave или стевия вместо захар?



Тема Re: Благодаря! [re: veceлyшka]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано18.10.12 09:14



Не искам да натрапвам мнение, но да предупредя: всякакви подсладители и заместители подхранват желанието за сладко, а когато говорим за проблем с размери на пристрастяване, това не е добре. Най-добре е да се прояви воля и да се спрат сладките храни, за да се "детоксикира" организмът и да се укроти гладът за сладко. Установено е вече, че захарта действа на мозъка по същия начин, както му действат упойващите вещества. Разбира се, не всеки е склонен да развие такова пристрастяване, както и не всеки става алкохолик. Но който е склонен, трябва да подходи както към другите зависимости, а не да си подклажда зависимостта със заместители. Мое мнение.

http://cioccolatascorner.blogspot.com/

Редактирано от Sol y Sombra на 18.10.12 09:15.



Тема Re: Благодаря! [re: Sol y Sombra]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано18.10.12 17:14



Аз също имам здравословен проблем - оказа се, че инсулинът ми на гладно е 44, вместо 25 - горна граница. Захарта ми е нормална, холестеролът - също, ама нА - инсулинът ме проваля...Трябвало да спра бялата захар и белия хляб (като че ли в България черният хляб не е добре боядисан бял...). Хубаво де, ако спра всичко друго сладко - по 3 лъжички захар сутрин ще ме убият ли?





Тема Re: Благодаря! [re: УниKaлнaтa]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано18.10.12 17:25



Вероятно имаш инсулинова резистентност, затова е висок инсулинът. Резистентност означава, че при прием на въглехидрати и последващото повишаване на кръвната захар клетките не реагират добре на сигналите на инсулина да си приберат захарта. Затова тя остава по-дълго в кръвта (където потенциално прави поразии), а панкреасът регистрира, че има още захар и затова повишава инсулина, за да може по-голямото количество да изчисти захарта от кръвта. Така в крайна сметка клетките усвояват само част от захарта (това е заради резистентността), останалата част, понеже в кръвта действа като отрова, не може да остане там, а бива складирана в мастните клетки, което води до увеличаване на телесните мазнини и теглото. Напълняваш ли?

Гладът за сладко се обяснява със същата тази инсулинова резистентност. Заради нея клетките не могат да усвоят цялата глюкоза, която постъпва в организма, нали са резистентни и част от глюкозата отива в мастните депа. Затова клетките свършват горивото по-скоро и подават сигнал за глад. В нормален, неинсулиноворезистентен организъм тези клетки щяха да могат да ползват мазнини за гориво, след като изчерпат наличната захар. Но за да ползват мазнини, трябва да спадне нивото на инсулина и панкреасът да отдели глюкагон - това способства до отваряне на мастните депа. Обаче инсулиновата резистентност означава, че инсулинът остава повишен дълго време, не може да се отдели глюкагон, не може да се използват складираните мазнини за енергия, затова огладняваш. И е нормално в такива моменти да се нахвърлиш на въглехидрати и в частност на сладки неща. После обаче и тази захар не я усвояваш всичката, а част от нея отива в мастните клетки. И така се получава порочен кръг, който може да има лоши последствия



Решението, ако питаш мен и много, ама наистина вече много специалисти по света, е нисковъглехидратно високомазнинно хранене: чрез намаляването на въглехидратите ще овладееш захарта, няма да имаш чести скокове, няма да има рязко и продължително повишаване на инсулина и ще можеш да започнеш да разграждаш телесните мазнини. Ще се подобри и чувствителността към инсулин. Ако наблягаш на мазнините пък, ще се засищаш за дълго и също ще ти се убие желанието за сладко. А мазнините не вдигат захарта и инсулина, така че получаваш бонус

И също физическа активност - дори едни прости разходки по половин-един час на ден ще спомогнат за подобряване на чувствителността на клетките към инсулина.

Ако четеш на английски, мога да дам статии за четене. Но наистина първата стъпка е да вземеш решението, а после отначало трябва известна воля.

http://cioccolatascorner.blogspot.com/

Тема Re: Благодаря! [re: Sol y Sombra]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано18.10.12 19:16



Относно взимането на решение - нямам голям избор - нали съм болна - трябва да се лекувам!!! Ендокриноложката ми предписа Глюкофаж и ми перна идна диета...без захар, естествено, ама и без мазнини. Сигурно иска да ми помогне да отслабна, обаче на този етап аз предпочитам първо да се излекувам. Затова ще се зарадвам, ако ми кажеш, че за инсулиновата резистентност е достатъчно да не ям захар и бял хляб. А мазното засега да мога да го ям.

Не ми изпращай нищо за четене - трябва вече да си разбрала, че не си падам по четене на научна литература... искам да ми кажат - яж това, не яж онова...и толкоз. Кое къде отива, как се складира и как се разгражда - не ми е интересно.



Баба ми все за разграждане, пробиотици и оксиданти е чела...и все хималайска сол е яла...а пък захар и сол - хич. Помня едни сладка и едни конфитюри...а за баниците, мекиците и ултрасолените туршии - да не ти говоря!



Тема Re: Благодаря! [re: Blake]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано18.10.12 19:22



НАМЕРИХ една твоя стара тема за диета при инсулинова резистентност - да знаеш, че се мъдри най-отгоре в Гугъл!!



Ще я изучавам сега...





Тема Re: Благодаря! [re: УниKaлнaтa]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано18.10.12 20:09



Четенето е страшно полезно, така разбираш механизмите и принципите и знаеш какво и защо правиш. Учудва ме, че се задоволяваш само със списъци, без да се интересуваш на какво се основават те, но ти си знаеш.

Ами, накратко: всякакви форми на захар и нишесте не са ОК - и бяла, и кафява захар, и мед, и всякакви сиропи (кленов, агаве), и фруктозата като подсладител е много лоша. По някой плод можеш да хапваш на ден, ако не ти провокира прекалено голямо желание за още сладко след това. А нишестените храни, които също е правилно да избягваш, са всичко тестено, ориз, картофи, царевица. Пълнозърнестият хляб е минимално по-добър вариант от белия, все едно да пушиш цигари с филтър в опит за здравословност, същото е. Но ако ти е много трудно да ги спреш, поне ги намали сериозно. Основен източник на въглехидрати да ти бъдат всякакви зеленчуци.

Що се отнася до мазнините, схващането, че провокират инсулинова резистентност е напълно погрешно. Ако обаче се съчетае консумация на високовъглехидратни храни с високомазнинни, тогава нещата много се усложняват и влошават, затова правилото е или много мазно и малко въглехидрати, или малко мазно и много въглехидрати. Препоръчвам първия вариант като действително по-здравословен за човек с ИР и по-комфортен.

При ИР съществува повишен риск за сърдечносъдови заболявания, диабет и други "прелести". Наистина битува схващане, че консумацията на мазнини и особено на наситени мазнини води до ССЗ, но това е остаряла информация. От години вече има нови изследвания, които показват обратното - че наситените мазнини нямат абсолютно никаква вредност за човека, а нискомазнинното хранене само по себе си е вредно. Що се отнася обаче до видове мазнини, те съветвам да избягваш слънчогледово олио - него го замени със зехтин, краве масло. Обикновената свинска мас е много полезен продукт, особено за пържене. Ако човек погледне съдържанието й, най-големият процент са мононенаситени мазнини - като в зехтина. След това идват наситените. Но ако не искаш мас, поне ползвай зехтин (екстра върджин).

Опитах да ти пратя съобщение, но ми даде грешка. Както и да е, исках да те поканя в темите за ВМ-НВХ в БГ Мама. Там пишат и лекарки, а и дами с инсулинова резистентност. Има много полезна информация (все пак трябва да се прочете обаче)



А по повод на баба ти всеки има такива примери около себе си - хора, които цял живот не са ограничавали нищо и не са имали особени здравословни проблеми. Но от друга страна в моя род има диабетици и от двете страни, аз самата съм с разбъркан метаболизъм от бебе, на практика в семейството ми няма човек без метаболитни проблеми, само дето някои ги развиват по-късно от други. Но щом ти конкретно имаш проблем днес, е добре да се действа днес, а не след години, когато не се знае на какъв хал ще си.

http://cioccolatascorner.blogspot.com/

Редактирано от Sol y Sombra на 18.10.12 20:17.



Тема Re: Благодаря! [re: Sol y Sombra]  
Автор Berkelium (Actinide №97)
Публикувано19.10.12 10:22



Аз само да добавя, че протеините също вдигат инсулина, разбира се не колкото въглехидратните храни. Така че, мазното е за препоръчване пред протеиновия режим.
Зехтина да се ползва суров, за готвене масло или мас :)



влизаш и казваш, че си за груповата дискусия на жените долу


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.