Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:23 01.05.24 
Здравна
   >> Диети
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема За нисковъглехидратните диетинови  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано26.07.09 14:40



Както знаете съм на такава диета. От няколко дни съм в по-строг вариант (да се има предвид), та вчера за закуска пих кафе и ядох морков. Бях на гората, брах гъби. Дотук нищо особено, но след обяда (доста голямо количество салата от домати и краставици, 3 кебапчета и едно кюфте) реших да посъбера още малко. Всичко беше наред, до момента в който се наложи да започна едно продължително изкачване - силите ми просто свършиха. Не бих казал, че е от прегряване или обезводняване, просто това е последствието от липсата на въглехидрати.

Реших да анализирам причините, поради които едва успях да се прибера.
По принцип нямам проблеми с мускулите, а краката ми са в отлична форма, особено след като свалих 15 кила. Макар да беше топло, бях далече от възможностите си, така че високата температура не е основната причина.
Дехидратацията не беше особено голяма, тъй като се бях постарал да си набавя достатъчно сол и вода с обяда, поради което липсата на въглехидрати не беше фактор за обезводняването.
Остана последната причина - липса на въглехидрати. Ако бях ял въглехидрати, нямаше да имам проблем, тъй като щях да имам достатъчно енергия. Когато в храната липсват въглехидрати, следващият източник на енергия е гликогенът. След няколко дни на сериозно ограничаване на въглехидратите, гликогенът в мускулите и черния дроб явно е бил вече изчерпан или на изчерпване, поради което единствен източник на енергия останаха протеините и мазнините, за които се знае, че не могат да отделят в кръвта голямо количество глюкоза за кратко време. С обяда си бях набавил порядъчно количество енергия, но под формата на мазнини и протеини, а не въглехидрати, които ми бяха необходими в момента.
Ето и изводите:
Нисковъглехидратната диета не е подходяща за продължително интензивно физическо натоварване. В определен момент запасите от гликоген се изчерпват и започвате да товарите организма на максимум от една страна с работата на мускулите и другите органи с недостатъчно количество глюкоза, от друга с разграждането на мазнините и протеините до захар. В крайна сметка се стига до пълно изтощение.
При използването на въглехидрати съм се подлагал на доста по-сериозно натоварване за периоди до 20 часа, при което съм се чувствал нормално.
Извод - започвам да си нося шоколад или чиста глюкоза за такива случаи.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема нещо дребнонови [re: Изyмeн]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано26.07.09 17:44



Когато аз бях на строга нисковъглехидратна - никакви кебапчета и кюфтета не ядях. Щото били пълни със соя и други смески...



"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: нещо дребнонови [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано26.07.09 18:19



Толкова соя не могат да вкарат в тях. Освен това те са само изключение, основното са яйца, месо, риба, извара и протеин. Имам един познат, който продаваше каймата по 8 лв за килограм. От нея прави и кебапчета. По-добро месо от това, което продава той няма.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: За нисковъглехидратните диетинови [re: Изyмeн]  
Автор Бeзпoдoбнa (Убавица)
Публикувано26.07.09 18:57



Нисковъглехидратните диети се нуждаят от адаптация. Впрочем не си и на толкова малко въглехидрати - моркови, домати...
При този режим действително при липса на въглехидрати, горивото е мазнини, поради достатъчния прием на белтъчини. При шоколад и захар е естествено да си с "пауър", но еуфорията пада много бързо, а като си хапнеш в повече излишъкът се складира директно на мазнини. Да не говорим, ако се стремим да се храним здравословно, какво добро ни носи захарта - витамини, омеги, протеини? Не, най-много кариес и напълняване.

Извод не можеш да правиш от такъв кратък период. Освен това вие всички избягвате полезните мазнини - те дават основата, чуството за ситост, усвояват се мастноразтворимите витамини...



Тема Re: За нисковъглехидратните диетинови [re: Бeзпoдoбнa]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано26.07.09 19:37



Нисковъглехидратната диета е приемлива за ескимоси и то само поради липсата на по-добра храна. Мазнини приемам достатъчно именно заради витамините, но все пак се старая да са по-малко от протеините, тъй като целта е не да ги ползвам за гориво, а да свалям мазнини.

На нисковъглехидратна диета съм все гладен, а ако ям достатъчно мазнини за да ме заситят (което не ми се е случвало) ще се наложи да изям доста повече калории, отколкото ми трябват.

Разграждането на мазнините до глюкоза е доста натоварващ черния дроб процес, поради което предпочитано гориво са именно въглехидратите.
Не вярвам един морков да съдържа чак толкова въглехидрати, за доматите също е съмнително, а краставиците са си почти чиста вода.
Чувството за ситост го дават именно въглехидратите - например 50 грама овесени ядки за закуска с няколкостотин милилитра мляко и една лъжица мед дават достатъчно енергия и чувство за ситост до обяда. Глюкозата от меда се усвоява практически мигновено, а овесените ядки освобождават глюкоза в продължение на поне няколко часа. В резултат на това се постига стабилно ниво на кръвната захар и дори по-сериозно натоварване няма да се отрази негативно. Нито енергията от мазнините, нито тази от протеините не може да се сравнява с тази от въглехидратите, понеже само въглехидратите могат да бъдат използвани толкова бързо.
По време на прехода бях ял, като поне 50 грама от храната ми беше мазнина. Това са 450 килокалории или повече от 100 грама захар. Само дето тази енергия за мен беше недостъпна - човек може да използва енергията от мазнините с определен капацитет, а както вече казах, при мен гликогенът беше почти изчерпан от няколкото дни без въглехидрати. Когато и той свърши, единственият източник на глюкоза бяха протеините и мазнините, но представи си как се катери 40 градусов наклон в пресечена местност разчитайки само на този мизерен приток на глюкоза? Не се сетих навреме, но в чантата си носех 5 грама захар, които определено биха ми били от полза в този момент (колкото и да са малко, пак не са нищо).

Вероятно ще попиташ защо съм на нея? Не съм специално на НВД, просто МОЯТА (съставена от мен преди изобщо да чуя за НВД) диета е нисковъглехидратна. От всички хранителни вещества не ограничавам единствено протеините, старая се да са поне 100 грама дневно, като част от мазнините подпомагат усвояването на мастноразтворимите витамини, докато въглехидратите също са в минимално количество, но смятам, че приемането на зеленчуци е полезно, поради което се старая да ги ям на всяко хранене.
Диетата трае само докато сваля килограмите, след което я прекратявам и започвам да се храня нормално, по възможност по схемата 60/30/10.

Дългосрочни ползи от моята диета няма, тя може само да навреди. Това се отнася и за всички диети, които ограничават въглехидратите. Неведнъж съм разяснявал защо смятам, че хората трябва да си набавят енергия основно от въглехидрати.
На няколко пъти се наложи да я прекъсна, понеже имах доста сериозна работа, която нямаше как да свърша с ограничено количество въглехидрати. След спирането на диетата мускулната маса и силата ми забележимо се покачиха. В момента съм 83 килограма, а когато достигна 76 ще прекратя диетата и в дългосрочен план ще се постарая да бъда в най-добрата си форма между 80 и 85 килограма.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: За нисковъглехидратните диетинови [re: Изyмeн]  
Автор Бeзпoдoбнa (Убавица)
Публикувано26.07.09 22:05



Не ми се пише много и се повтарям. От доста години единствано НВД успява да ме държи в разумни граници на теглото. Ясно е, че въглехидратите отприщват апетита, просто мозъкът си ги обича (както и други , но когато приучиш тялото да се храни правилно, то ти се отблагодарява. Няма нищо лошо в дългосрочен план да се ядат месо, яйца, зеленчуци, сирене, кашкавал, кисело мляко и т.н. естествени нисковъглехидратни храни. На всяко хранене с протеини задължително присъстват и зеленчуци. При мен поне не може да се кара с хляб и баници и пасти и да задържам килограми.

След като тоолкова добре ти се отразява мюслито - дава ти енергия, засища те, то тогава карай на зърнени храни и мед. Що се мориш с пържоли и шопска ;). Да, ама не! ти също опираш до ограничаване на въглехидратите.



Тема Re: За нисковъглехидратните диетинови [re: Бeзпoдoбнa]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано26.07.09 22:37



Никога не съм отричал, че съм голям чревоугодник. Всъщност при хранене като моето често съм подминавал 5000 килокалории дневно, което няма как да не ми се отрази. Хората са устроени така, че да използват предимно въглехидрати като гориво.

Това, че повечето хора предпочитат сладкия вкус (определено го предпочитат, аз досега не съм срещал солена или горчива дъвка, а кисела съм срещал, но съчетана пак със сладко) означава, че има причина за това. Досега не съм видял някой да изпие една лъжица олио просто защото му се е приискало, но съм виждал доста хора да ядат чиста захар.
Проблемите с теглото идват от миналото. Навремето хората далеч по-често са оставали без храна, поради което голяма част от по-дебелите са оцелели по време на глад. Инстинктът сега ни говори да ядем повече, разумът да ядем по-малко, защото храна ще има и утре. Ограничавам не само въглехидратите, ограничавам и мазнините.
Хлябът, баниците, пастите и шоколадът не са в основата на правилното хранене.
Българите традиционно употребяват огромно количество хляб, което води до сериозни проблеми с теглото. Още по-лошо е, че този хляб не е пълнозърнест. Пълнозърнестият хляб трябва да е по-евтин, но у нас определено не е така. В белия хляб липсва достатъчно целулоза, освен това той е вкусен и не е проблем да се изяде много от него.
Друг проблем е консумацията на мазнини. Филия с маргарин и салам/сладко е достатъчно калорична за да нахрани един човек за няколко часа, но рядко някой се спира само до една.
Ако се консумират предимно плодове, консумацията на въглехидрати също не може да е твърде голяма - килограм череши, които са сред най-сладките плодове съдържат 150 грама захар, тоест точно толкова калории, колкото и 100 грама лешници.

Нисковъглехидратната диета просто не може да задоволи нуждите от енергия при по-големи и продължителни натоварвания.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: За нисковъглехидратните диетинови [re: Изyмeн]  
Автор Бeзпoдoбнa (Убавица)
Публикувано27.07.09 09:22



Навремето хората далеч по-често са оставали без храна, поради което голяма част от по-дебелите са оцелели по време на глад.

Глупости - оцелели са силните, които са успявали да си намерят храна, според мен месо, според теб корени.

Хлябът, баниците, пастите и шоколадът не са в основата на правилното хранене.


Анджак де, кви мюслита ми говориш тогава - много знаеш кво има вътре :). По-добре си яж жито.

Нисковъглехидратната диета просто не може да задоволи нуждите от енергия при по-големи и продължителни натоварвания.

Втори глупости - виждала съм в залата какво могат! Тези, които са на въглехидратен режим имат много повече подкожни мазнини, а тези на НВД са с добър релеф и да ти кажа добре се справят с тежестите.

Нямам наблюдения върху издържливостта и НВД. Само от личен опит съм тествала - просто си е нужна тренировка. В началото издържах на кростренажора 5- 10 минути, с тъпа упоритост стигнах до час. Но! Това не беше кой знае колко ефикасно откъм отслабване - просто тичаш до замая и организмът си влиза в темпо. Виж интервално бягане е друго. Та сигурен ли си, че изкачването на баира е от липса на въглехидрати или просто си нетрениран? Не мисля, че физическия труд подобрява издържливостта и силата за планински преходи например.

Между другото тези в залите не са много добра представителна извадка, знае се, че се тъпчат със разни (не)разрешени суплементи. Карл Люис е вегетарианец - тази мускулна маса да не е от краставици :).



Тема Re: За нисковъглехидратните диетинови [re: Бeзпoдoбнa]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано27.07.09 10:17



В момента съм в добра форма, мускулите ми не бяха натоварени дори на половината от капацитета си. Когато ям въглехидрати такива преходи никога не са ме затруднявали. Ако искаш може да сравниш постиженията на тези с нисковъглехидртатни и тези с високовъглехидратни диети - досега не съм чул някой на нисковъглехидратна да вдигне над 140 кила, но лично познавам човек, който е вдигал над 240, като е тренирал основно друг спорт.

В момента в който включа въглехидрати, силата ми се покачва с около 30%, което никак не е малко.

Нисковъглехидратната диета е приложима само в случаите, когато не се изразходва голямо количество енергия за дълго време. Ще се постарая да го обясня нагледно:

------------------мазнини.
========== бавноусвоими въглехидрати
||||||||||||||||| бързоусвоими въглехидрати.
Дебелината на линиите показва скоростта, с която енергията от храните постъпва в кръвта.

--------------- Енергия при ниско натоварване.
>>>>>>>> Енергия при интензивно натоварване
ЮЮЮЮЮЮЮЮЮЮЮЮЮ Енергия при наистина голямо натоварване, например при вдигане на тежести.
Както се вижда, мазнините не могат да дадат достатъчно енергия за единица време при по-сериозни натоварвания.

За другото ще пиша после, сега се оказа, че имам спешна работа и явно ще ям въглехидрати.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: За нисковъглехидратните диетинови [re: Изyмeн]  
Автор Бeзпoдoбнa (Убавица)
Публикувано27.07.09 12:29



Ако искаш може да сравниш постиженията на тези с нисковъглехидртатни и тези с високовъглехидратни диети - досега не съм чул някой на нисковъглехидратна да вдигне над 140 кила
Не е вярно - познавам лично двама, които дори преди състезани, минали на почти 0 въглехидрати вдигат доста повече от 140.

Не можах да разбера много от поясненията ти относно теорията за въглехидратите, но понеже съм от доста време по залите, на практика не е така.
Моята теория и доказана в практиката с хранителен режим и тренировки- ядеш захар, имаш пауър, но се спихваш много бързо, заради рязкото покачване и спадане на инсулина. Същото се случва и с апетита. Сега бързи, бавни въглехидрати незнам, но ям ли макарони, след 1 час все едно не съм яла :). Това бързо зареждане естествено има своите предимства (при алпинисти, когато в екстремни моменти им трябва макс енергия концентрирана в малък обем ( не могат да мъкнат при изкачване и кило пържоли) Но защо не носят пък само въглехидрати за цялото катерене? Леки са, калорични са, а носят сума ти друга храна, че и уреди за приготвяне.

Освен това не можеш да ме убедиш, както аз теб в обратното, че човек по природа е вегетарианец и трябва да яде корени и семена, а не е ловец и основно си хапва улов, ама като няма, женките са събирали там квот и падне да не умрат, докато си хванат нещо. Така че дай да не го водим този спор поне :). Всеки да си стои на позицията.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.