Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:40 20.04.24 
Здравна
   >> Диети
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Синдром на Хашимотонови  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано12.11.08 07:17



...Знае ли някой подробности за това заболяване? Доколко играе роля върху напълняването и отслабването? Някой лекувал ли се е с лекарства, какви, имал ли е резултати?

Благодаря предварително!

(Някои го наричат Хошимото, но според Гугъл правилното било Хашимото)

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Автоимунно заболяване нанови [re: yниKaлнa]  
Автор martyr (мчк)
Публикувано12.11.08 08:46



щитовидната жлеза, в зависимост от възлите (топли или студени) се отделя повече или по-малко тиреоидни хормони (T3 и T4), които влияят директно на обмяната на веществата. Неконтролиран Тиреоидит на Хашимото може да прерастне в щитовиден тумор и да е необходима тиреоидектомия или умъртвяване на жлезата с радиоактивен йод.

Такова заболяване НЕ СЕ лекува от традиционната медицина, човек се научава да си живее с него през остатъка от живота си. Приемат се добавки и синтетични хормони, горе-долу, като при диабета и други заболявания на ендокринната система.

Накратко: ДА, влияе много на теглото. Може да се спаружиш и да ти станат крехки костите, може да се ошишкаш и подпухнеш, като бременна родилка в последен триместър. Зависи как протича заболяването.



Тема Re: Автоимунно заболяване нанови [re: martyr]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано12.11.08 09:42



Сърдечно благодаря! Усещам определена компетентност, затова ще задам и по-детайлен въпрос - при резултати:

ТСХ (TSH) 2.33 mU/l Референтни граници 0.23-4.5 mU/l

Anti TPO (MAT) 6.17kU/ lРеферентни граници до 34 kU/l

Anti Thyroglobulin (TAT)12.14 kU/ lРеферентни граници до 115 kU/l

има ли заболяване, или е нормално? И ако тези резултати показват нещо - може ли да се каже какво точно е то и дали ще предразполага към напълняване или обратното? И мога ли, след като чуя тия дни и мнението на ендокриноложката, която ми препоръча това изследване и ми направи ехограф на жлезата, да Ви попитам отново какво смятате за лечението, което ми е предписала?

Между другото, за сведение на всички, при тази ендокриноложка ме изпрати моя позната, на която е било открито това заболяване в начален стадий и след взимане на лекарства е отслабнала без видими усилия. А после - и дъщеря й.

Редактирано от yниKaлнa на 12.11.08 09:47.



Тема Re: Автоимунно заболяване нанови [re: yниKaлнa]  
Автор Blake (пристрастен)
Публикувано12.11.08 10:42



Ако наистина причината за напъняване се корени в щитовидната жлеза, то лечението ще доведе до отслабване. И аз си бях наумил, че имам проблеми със щитовидната жлеза, и затова ходих и на ендокринолог (в института по ендокринология), но след обширните изследвания се оказа, че проблема е от съвсем друго естество.

А относно изследванията - щом резултатите са вътре в референтните граници, не би трябвало да имаш проблем.



Тема Re: Автоимунно заболяване нанови [re: Blake]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано12.11.08 10:48



Тц, тц, тц... И тук ме намери бре!

И пак пишеш мнения ЕДИНСТВЕНО на база собствените си наблюдения и опит!!!

А не ти ли прави впечатление, че резултатите са ТВЪРДЕ МНОГО под горната граница? За мен това означава все пак някакво отклонение. Ще ти пиша специално какво е казала докторицата и ще си премерим преценките! (за кой ли път!)

"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re: Автоимунно заболяване нанови [re: yниKaлнa]  
Авторss (Нерегистриран)
Публикувано12.11.08 12:06



здравей аз съм с проблем с щитовидната.изследванията ми бяха като твоите-без отклонения,но ехографа показа навалица от възли.в последствие ми е премахнаха почти цялата и малкия здрав участък на биопсия показа тиреодит на хашимото.в последствие докато започна хормоналната терапия-надебелях...
ако имаше високи антитела-тогава е автоимунен тиреодит на хашимото.
сега остава да ти направят ехограф-ако нямаш възли-значи всичко е нормално
успех!



Тема Re: Автоимунно заболяване на [re: yниKaлнa]  
Автор Blake (пристрастен)
Публикувано12.11.08 17:02



хм, добре дошла дето се вика...

интересно ми е дали изобщо можеш да срещнеш някого и да не се заядеш за нещо...

А какво според теб означава референтна стойност?
аз защото имам определение:
Референтна стойност е границата, в която трябва да бъде резултата ако е в норма.

Редактирано от Blake на 12.11.08 17:05.



Тема Re: Синдром на Хашимотонови [re: yниKaлнa]  
Автор WildberryМодератор (bitter)
Публикувано13.11.08 08:38



Това намерих:

"Ето ти един много полезен интернет-адрес:


И няколко основни правила, които лекарите препоръчват във връзка с контрола на теглото при това заболяване:
1. Уверете се, че на сте недолекувани. Някои ендокринолози вярват, че пациентите не се чувстват добре и не губят тегло, ако TSH не е достигнал нивото на долната граница на нормата.
2. Питайте лекуващия си лекар дали нямате нужда от Т3. Изследвания са показали, че някои пациенти се справят по-добре, ако добавят Т3, вторият тироиден хормон, към типичното лечение с левотироксин (Synthroid или Levoxyl).
3. Уверете се, че сами не саботирате лекарствената тироидна терапия. Лекарите са забелязали, че приемането на kалциеви добавки ии калциево-обогатен портокалов сок, желязосъдържащи витамини и анттациди могат да повлияят абсорбцията на лекарствата от вашата терапевтична схема. Ако използвате такива добавки, взимайте ги най-малко 3 часа преди или след тироидния хормон.
4. Разделете калорийния си прием за деня на няколко порции, около 250 калории всяка. Често такъв подход в храненето помага за поддържане на баланса на кръвната захар, предпазва от натрупване на тлъстини и помага да се чувствате много по-малко гладна през деня.
5. Изберете нискомаслена и ниско въглехидратна храна. Това значи по -малко хляб, ориз, макарони, отказ от рафинирана захар и нейни продукти (торти и др).
6. яжте ниско маслени протеини и комплексни карбохидрати, под формата на зеленчуци.
7. Попитайте лекаря си дали не се нуждаете от антидепресанти. Някои хипотироидни пациенти по-лесно губят тегло, ако са на антидепресантна терапия.
8. Упражнявайте се по 30 минути дневно. Дори ходене по 3-10 минути, до половин час, на почивки, ще помогне да изгорите част от калориите.

Това е само превод на част от информацията, която ще намериш на уеб-адреса, който ти дадох по-горе. Основното обаче е пълно съобразяване със съветите на лекаря и обсъждане с него на всяка стъпка, която смяташ да предприемеш."



Тема Re: Синдром на Хашимотонови [re: Wildberry]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано13.11.08 10:01



Благодаря!



"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема TSH,нови [re: yниKaлнa]  
Автор martyr (мчк)
Публикувано14.11.08 05:07



ти е на практика в долната граница (това е тиреоидно стимулиращ хормон, който се отделя от хипофизата и стимулира секрецията на тиреоидни хормони) и вероятно той е причината да напълняваш. Има няколко неща, които ендокриноложката (аз не съм медик, но също) може да те попита(м):

Приемаш ли достатъчно (или пък твърде много) продукти богати на йод? Риба? Продукти богати на калций, като млечни и зелени листни зеленчуци? В сексуално активна възраст ли си или (пред)менопауза? Изкарала ли си наскоро тежка бременност? Имаш ли семейна история (родител, баба, дядо) на гуша, базедова болест и други ендокринни разстройства?

Не се шашкай, говори с ендокриноложката, може да се оправи всичко само с обикновена корекция на менюто ти или с хранителни добавки, които да върнат баланса на хормоните.

Редактирано от martyr на 14.11.08 05:08.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.