Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:21 15.06.24 
Здравна
   >> Диети
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Сурово vs Готвено  
Автор Ayame (дзвер нечуван)
Публикувано31.05.08 14:13



Въпросът ми е следният: вярно ли е, че ако ядем същите неща сурови, вместо сготвени (не говоря за пържене), ще отслабнем повече? Примерно - една чиния зелева салата с малко зехтин е по-диетична от същото количество зеле на фурна, приготвено със същото количество зехтин?
Влияе ли термалната обработка на калорийността и изобщо на начина, по който тялото ни реагира на храната? Един приятел се кълне, че отслабнал само защото ял зеленчуците сурови, а не сготвени. Аз обаче обичам храната ми да е топла и се чувствам страшно виновна, че вчера изядох 3 чинии сготвено зеле (само с домати, подправки и мааалко зехтин). Факт е, че сготвеното ме насища повече от суровото, ако и съставките да са същите. Но влияе ли това на отслабването? Кой е правият??



Тема Re: Сурово vs Готвенонови [re: Ayame]  
Автор DorchesterМодератор ()
Публикувано31.05.08 14:48



Не знам дали е вярно това за готвеното, обаче направи справка това т.нар. количество "малко зехтин" каква калорийна стойност има.
А пък зелето, то е един вълшебен зеленчук, който прави чудеса със стомаха и е свръхполезно както варено/задушено, така и сурово - препоръчвам го.

За готвенето нека другите се изказват.

-----------------
Дюканка в доживотна четвърта


Тема Re: Сурово vs Готвенонови [re: Dorchester]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано31.05.08 20:49



На практика няма разлика в калоричността, често пъти готвената храна се усвоява по-добре от суровата - вземи за пример картофите. От друга страна при готвенето се унищожават част от витамините.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Сурово vs Готвенонови [re: Изyмeн]  
Автортaka_миcля (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 20:56



Доколкото знам, при готвенето се губи голяма част от целулозата, която възпрепятства бързото покачване на инсулина, а така се пълнее по-лесно. Освен това настъпват промени в съотношението на белт. - мазнини - въглехидр. Ясно, че сготвената храна се понася по-леко, ако е приготвена без разни запръжки, без много мазнини и без нишесте/брашно/галета! Но пък свежите зеленчуци, дори и да натежат малко заради фибрите и целулозата, са къде-къде по-добрият вариант. Така си мисля. Все пак, може би е добре да има малко и нещо готвено от време на време :).



Тема Re: Сурово vs Готвенонови [re: тaka_миcля]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано02.06.08 19:53



Грешно мислиш. Целулозата няма как да се загуби. Промени в гореупомонетото съотношение не настъпват. За запръжките - противопоказани са само на болни хора, другите по принцип нямат проблеми с тях. Понякога готвената храна е по-добра за хора с проблеми с храносмилателната система.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Сурово vs Готвенонови [re: Изyмeн]  
Автор Ayame (дзвер нечуван)
Публикувано02.06.08 20:22



Моят проблем е, че трудно смилам зеленчуците... особено зелето. И готвени ги понасям по-лесно. Сигурно така се губят доста витамини, но пък компенсирам с това, че ям повече зеленина, когато е готвена.
Бтв, изумен, мисля че ти беше писал някъде в другите теми срещу плодовете в диетата. Искам да те попитам какво имаш предвид. Дядо ми, който е лекар, твърди, че плодовите въглехидрати не се усвояват толкова от организма; да не говорим, че свежите летни плодове са полезни. Защо да не ядем плодове по време на диета? (изключвам нисковъглехидратната)



Тема Re: Сурово vs Готвенонови [re: Ayame]  
АвторMишka (Нерегистриран)
Публикувано02.06.08 20:22



Суровите зеленчуци са по-обемисти от сготвените. Съотвено корема ти се пълни по-бързо и изпраща сигнал до мозъка, че си сит. Ако беше яла сурово зеле сигурно нямаше да изядеш 3 чинии, съответно и калориите биха били по-малко. 3 домата на салата са си доста, но ако ги сготвиш на доматен сос ще си останеш гладна. При готвенето зеленчуците си губят водата и част от витамините.



Тема Re: Сурово vs Готвенонови [re: Mишka]  
Автор Ayame (дзвер нечуван)
Публикувано02.06.08 20:24



Е, стига де, какви калории от зеле!!! Остава и на зелето да почна да броя калориите... Колкото повече зеленчуци се ядат, толкова по-добре - калориите са нищожни, мазнини почти няма. Не знам само дали от целулозата не се пълнее.



Тема Re: Сурово vs Готвенонови [re: Ayame]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано02.06.08 22:06



Нищо против плодовете в диетите нямам, стига да са в разумно количество. Така или иначе те са си доста калорични, съдържат обикновено над 10% захар. Няма разлика по калоричност между захарта в плодовете и тази от магазина. Е, плодовете определено са полезни, но не може да се твърди, че са подходяща храна за диети. Освен това захарта от плодовете се усвоява не по-зле от всяка друга захар.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Сурово vs Готвенонови [re: Ayame]  
АвторMишka (Нерегистриран)
Публикувано02.06.08 23:23



Калориите от зехтина по зелето.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.