Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:22 01.05.24 
Здравна
   >> Диети
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема сирене Дунавиянови  
Авторлюбитeлka (Нерегистриран)
Публикувано11.05.08 22:34



Здравейте! Можете ли да ми кажете дали е вярно, че сиренето Дунавия се прави с добявяне на мас? А дали слагат и нишесте? И последно: какви са стойностите на въглехидр., мазнини, белтъчини и ккалории за 100 грама? За съжаление в нета не намерих подробна и достоверна информация :(. Благодаря!



Тема Дунавия,нови [re: любитeлka]  
Автор martyr (мчк)
Публикувано12.05.08 10:36



фета, фетаки и всички производни на гръцката линия сирена съдържат повече мазнини и въглехидрати. За това не са ИЗОБЩО диетични. Но пък с маслинки и лук ... М-м-м-м-м-мм-м. Айде объркахме диетата





Тема Re: сирене Дунавиянови [re: любитeлka]  
Автор Blackcurrant (bitter)
Публикувано12.05.08 12:37



И като как си представяш, че ще се подсири сирене, ако се сложи мас?
Запознай се с технологията на правене на сирене и ще разбереш, че не може.



Тема Re: сирене Дунавия [re: Blackcurrant]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано12.05.08 12:54



Лично аз много се съмнявам в нашите производители. От хора работещи в мандри съм чувал как се добавя палмово масло в сиренето.

Всъщност маслото е твърде ценно, за да се остави просто така в сиренето - съдържание на мазнини - х%. За съжаление никой не пише колко от тях са растителни, а анализ не може да се проведе в домашни условия.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: Изyмeн]  
Автор Blackcurrant (bitter)
Публикувано12.05.08 14:56



Съмняваш се или се чудиш дали да не се възхитиш на поредната изобретателност на българина?

Не е успял все още да измъдри нещо.
Изключено е да се слага мас, защото:
1. Да смесиш мляко и мас е все едно да смесиш вода с мас.
2. Като се подсири маста ще стегне и ще се отдели в горната страна на съда, където се прави.
3. След известно време ще започне да гранясва.
4. Надали който и да е производител ще се главоболи чак толкова.
Като това последното е под въпрос.

Но технологията при Дунавията е по-особена така или иначе.
Аз за добавянето на урина бих се притеснил повече. Ама не е за това темата.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: Blackcurrant]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано12.05.08 15:39



Ако се постараеш и вода с мас ще смесиш, за всичко си има начини. Смесвал съм моторно масло с вода.

Гранясва не само маста, гранясват на практика всички мазнини, които се ползват за храна - олио, масло, зехтин.

При разлика от десетина лева за килограм - всеки ще се опита да вземе маслото. Просто липсва контрол.

Най-важното е невидимо за очите.

Редактирано от Изyмeн на 12.05.08 15:42.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: Изyмeн]  
Авторлюбитeлka (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 22:59



Ами... има логика в това, което казвате, но БГ мозъкът е много изобретателен и не знам какво да очаквам. Ако все пак някой знае със сигурност - нека сподели.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: любитeлka]  
АвторKaмeлия (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 09:34



Преди много години съм учила технологията на произвеждане на сирене и вече съм позабравила, но си спомням някои основни неща: млякото съдържа 3 вида белтъци - албумини, глобулини и казеин. При подсирването коагулира казеинът и само той остава в сиренето, а албумините и глобулините отиват в суроватката заедно с някакъв процент от мазнините. Поради това от суроватката може да се направи извара. Това за обикновеното традиционно сирене. А при Дунавия, на някакъв етап от производството, забравила съм точно кога, се прави някакво центрофугиране, останало ми е в главата, че се нарича "ултрацентрофугиране", с което се постига това, че и албумините и глобулините остават в сиренето. Вероятно и по-голяма част мазнини. Но, искам да подчертая, че това е официалната стандартна технология. А какво правят в действителност производителите си е съвсем отделна тема. Но все пак на мен лично не ми се вярва да се слага мас. Въпреки че - знам ли?! По-вероятно ми изглежда добавянето на сухо мляко, внос кой знае от къде, където е по-евтино.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: Kaмeлия]  
АвторKaмeлия (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 10:37



А, и нещо друго се подсетих, което няма много общо с темата, но нали е в клуб "Диети" и да си кажа. Женското, човешкото мляко е богато на албумини и глобулини и съдържа малко казеин, а кравето съдържа предимно казеин. Хората нямат ензими, които разграждат казеина. При подсирването в сиренето остава казеинът, който, при това, е свързал в една молекула и калция - калциев параказеинат се нарича. В процеса на зреене на сиренето този калциев параказеинат се разгражда на аминокиселини и калций и се получава един бързо усвоим хранителен продукт. Обаче ако сиренето не е добре узряло, нито калций, нито белтъчини (аминокиселини) можем да получим от него, само всичко друго, което е вложил производителят.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: Kaмeлия]  
Автор insightflow (минаващ)
Публикувано16.05.08 11:00



Охо, мерси за полезното инфо.
Кои сирена според теб е добре да се консумират? Като казваш "добре узряло", на мен ми изниква чедър.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.