Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:08 15.06.24 
Здравна
   >> Диети
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема сирене Дунавия  
Авторлюбитeлka (Нерегистриран)
Публикувано11.05.08 22:34



Здравейте! Можете ли да ми кажете дали е вярно, че сиренето Дунавия се прави с добявяне на мас? А дали слагат и нишесте? И последно: какви са стойностите на въглехидр., мазнини, белтъчини и ккалории за 100 грама? За съжаление в нета не намерих подробна и достоверна информация :(. Благодаря!



Тема Дунавия,нови [re: любитeлka]  
Автор martyr (мчк)
Публикувано12.05.08 10:36



фета, фетаки и всички производни на гръцката линия сирена съдържат повече мазнини и въглехидрати. За това не са ИЗОБЩО диетични. Но пък с маслинки и лук ... М-м-м-м-м-мм-м. Айде объркахме диетата





Тема Re: сирене Дунавиянови [re: любитeлka]  
Автор Blackcurrant (bitter)
Публикувано12.05.08 12:37



И като как си представяш, че ще се подсири сирене, ако се сложи мас?
Запознай се с технологията на правене на сирене и ще разбереш, че не може.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: Blackcurrant]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано12.05.08 12:54



Лично аз много се съмнявам в нашите производители. От хора работещи в мандри съм чувал как се добавя палмово масло в сиренето.

Всъщност маслото е твърде ценно, за да се остави просто така в сиренето - съдържание на мазнини - х%. За съжаление никой не пише колко от тях са растителни, а анализ не може да се проведе в домашни условия.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: Изyмeн]  
Автор Blackcurrant (bitter)
Публикувано12.05.08 14:56



Съмняваш се или се чудиш дали да не се възхитиш на поредната изобретателност на българина?

Не е успял все още да измъдри нещо.
Изключено е да се слага мас, защото:
1. Да смесиш мляко и мас е все едно да смесиш вода с мас.
2. Като се подсири маста ще стегне и ще се отдели в горната страна на съда, където се прави.
3. След известно време ще започне да гранясва.
4. Надали който и да е производител ще се главоболи чак толкова.
Като това последното е под въпрос.

Но технологията при Дунавията е по-особена така или иначе.
Аз за добавянето на урина бих се притеснил повече. Ама не е за това темата.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: Blackcurrant]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано12.05.08 15:39



Ако се постараеш и вода с мас ще смесиш, за всичко си има начини. Смесвал съм моторно масло с вода.

Гранясва не само маста, гранясват на практика всички мазнини, които се ползват за храна - олио, масло, зехтин.

При разлика от десетина лева за килограм - всеки ще се опита да вземе маслото. Просто липсва контрол.

Най-важното е невидимо за очите.

Редактирано от Изyмeн на 12.05.08 15:42.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: Изyмeн]  
Авторлюбитeлka (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 22:59



Ами... има логика в това, което казвате, но БГ мозъкът е много изобретателен и не знам какво да очаквам. Ако все пак някой знае със сигурност - нека сподели.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: любитeлka]  
АвторKaмeлия (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 09:34



Преди много години съм учила технологията на произвеждане на сирене и вече съм позабравила, но си спомням някои основни неща: млякото съдържа 3 вида белтъци - албумини, глобулини и казеин. При подсирването коагулира казеинът и само той остава в сиренето, а албумините и глобулините отиват в суроватката заедно с някакъв процент от мазнините. Поради това от суроватката може да се направи извара. Това за обикновеното традиционно сирене. А при Дунавия, на някакъв етап от производството, забравила съм точно кога, се прави някакво центрофугиране, останало ми е в главата, че се нарича "ултрацентрофугиране", с което се постига това, че и албумините и глобулините остават в сиренето. Вероятно и по-голяма част мазнини. Но, искам да подчертая, че това е официалната стандартна технология. А какво правят в действителност производителите си е съвсем отделна тема. Но все пак на мен лично не ми се вярва да се слага мас. Въпреки че - знам ли?! По-вероятно ми изглежда добавянето на сухо мляко, внос кой знае от къде, където е по-евтино.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: Kaмeлия]  
АвторKaмeлия (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 10:37



А, и нещо друго се подсетих, което няма много общо с темата, но нали е в клуб "Диети" и да си кажа. Женското, човешкото мляко е богато на албумини и глобулини и съдържа малко казеин, а кравето съдържа предимно казеин. Хората нямат ензими, които разграждат казеина. При подсирването в сиренето остава казеинът, който, при това, е свързал в една молекула и калция - калциев параказеинат се нарича. В процеса на зреене на сиренето този калциев параказеинат се разгражда на аминокиселини и калций и се получава един бързо усвоим хранителен продукт. Обаче ако сиренето не е добре узряло, нито калций, нито белтъчини (аминокиселини) можем да получим от него, само всичко друго, което е вложил производителят.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: Kaмeлия]  
Автор insightflow (минаващ)
Публикувано16.05.08 11:00



Охо, мерси за полезното инфо.
Кои сирена според теб е добре да се консумират? Като казваш "добре узряло", на мен ми изниква чедър.



Тема Re: сирене Дунавиянови [re: insightflow]  
АвторKaмeлия (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 18:33



Ами "добре узряло" значи, че си е отлежавало при необходимите условия необходимото време, а не е пуснато за продажба преди да узрее. Сирената най-общо се делят на 2 вида - бели и жълти, бели са нашето бяло саламурено сирене, гръцката фета и не знам други, кашкавалът е от жълтите, ементал, гауда и т.н. - също, тези с плесените - рокфор, бри - за тях не знам нищо. А, за съжаление, дали всяко едно от тях е узряло, няма как да разберем, освен ако не е съвсем прясно, разбира се - мисля, че всички са виждали или опитвали на някоя баба на село прясното сирене. Не съм специалист, но мисля, че за бялото сирене срокът на отлежаване е към 2 месеца, а за жълтите е по-дълъг. Но не съм убедена, че производителите ги спазват тия неща - то си трябват складове с подходяща температура, освен това не се знае пазарните условия какви ще са след 2 месеца и май всеки предпочита бързо да продаде това, което е произвел и така. На някои сирена, които са в едни метални кутии, пише дата на производство май.
А понеже темата всъщност беше за съдържанието на мазнини и белтъци, то пак не се знае какво има вътре, но по принцип сирената са с високо съдържание на мазнини, освен ако не е посочено, че са нискомаслени. След като средно от 8-10 литра мляко се получава 1 кг сирене, а стандартната масленост на млякото е 3,6%, значи съдържанието на мазнини в сиренето може да наближава и 30%. А и съдържа много сол. Абе, не са много подходящи за диета, но пък то никой не яде само сирене по цял ден, така че по малко може, мисля.





Тема Re: сирене Дунавиянови [re: Kaмeлия]  
Автор insightflow (член)
Публикувано16.05.08 22:13



...В това, че сиренето не се усвоява както трябва, май се убедих сама...дълго време не бях кусвала, вчера ядох и днес - стомашни спазми...да не казвам какво още. Може и да не е от сиренето, разбира се, но ми се струва, че е от това. Обикновено, от нашенското - не знам колко "отлежало".

Верно, че си капнах и прясно мляко в кафето, сигурно и то е "помогнало".
А като се каже узряло сирене, си представям или синьо, или от онова, което споменах - твърдо, оранжево.

Имаш ли представа как се усвояват овчето и козето? Емилова е за второто, явно има разлика от кравето...

Редактирано от insightflow на 16.05.08 22:19.



Тема Re: сирене Дунавия, брррнови [re: insightflow]  
Авторoбнaдeждeнa (Нерегистриран)
Публикувано17.05.08 08:36



на мен направо ми прилича на нещо, омешано с брус сланина, честно- но аз така или иначе не съм маркер за сирена, защото ям само жълти.
Мисълта ми бе друга- в крема сирене, например, публична тайна е че се слага мас, в ниско качествените нефтени продукти, извинете, маргаргарини да кажа- също:)... в кренвиршите- тоалетна хартия, в незнамсикакакво- незнамсищо... аз просто мисля, че всеки ден ни е подарен и какво мисли д-р Емилова за козето сирене ми е най-малката грижа още повече, че д-р Емилова с ръка на сърце не може да се закълне, че сама спазва онова, което говори.

Просто онзи ден стоя в един супермаркет и объркано, изгубила всякаква надежда, забележете аз, обнадеждената и не зная какво да сложа в количката за седмицата и ме питата- какво ти става, а аз- ами, нищо.
Как да ми става нещо, хиляди производители и нито един коректен, никой не защитава крехките ти интереси на консуматор, защото всеки по веригата гледа само себе си, а ти като краен потребител си е твой проблем дали ще клечиш на тоалетната или ще те вържат на системи нейде по клиничната пътека.
Стана ми мъчно за Нашего Величество клиента..една изтерзана душица, която ходи хем с парите си, хем с времето и акъла си, а няма кой да го защити и рекох, да вървим да ядем пастърва



И така, драги ми Смехурковци- за сиренето Дунавия, добрите хора и още по-добрите им намерения, които ни водят знаят къде.Така, че не ни остава нищо друго освен да се молим нейде по тези брнъки някой все пак да си върши работата както трябва.



Тема Re: сирене Дунавия, брррнови [re: oбнaдeждeнa]  
Автор insightflow (член)
Публикувано17.05.08 09:33



Мен пък ме интересува какво мисли Емилова за козето (какво спазва си е нейна работа); а си го купувам от бабичка на село.



Тема спазвам добрият тон и го казвам само веднъж,нови [re: insightflow]  
Авторoбнaдeждeнa (Нерегистриран)
Публикувано17.05.08 16:59



вземи посети д-р Емилова поне веднъж.

Повече с теб няма да комуникирам.

Желая твърди успехи.



Тема Re: спазвам добрият тон и го казвам само веднъж,нови [re: oбнaдeждeнa]  
Автор insightflow (член)
Публикувано19.05.08 14:45



Повече с мен няма да комуникираш, понеже казах, че ме интересува какво мисли Емилова за козето сирене, или защото не го купувам от супермаркет, а от бабичка на село?


Успех и на теб!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.