Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:29 06.06.24 
Здравна
   >> Диети
*Кратък преглед

Тема Видове брашно  
Автор Cлapтибapтфacт (магратеанец)
Публикувано11.09.07 17:06



Някой може ли да ми разясни кои са видовете (или типове) брашно и какви са качествата им?

Не смотри на часы
Наше время еще не вышло
А в саду расцветают вишни
Утром влажные от росы


Тема Re: Видове брашнонови [re: Cлapтибapтфacт]  
Автор Polito (сладострастна)
Публикувано11.09.07 22:48



Сигурно се шегуваш



Брашно се прави от овес, ръж, царевица, нахут, пшеница и т.н. Има значение как е мелено брашното, дали е цяло зърно или белено. Има значение дали е 'обогатено' след това с добавки, витамини и други екстри. От това зависи и качеството йм.

Английски четеш ли? Погледни това:




Fortune favours the brave

Тема Re: Видове брашнонови [re: Cлapтибapтфacт]  
Автор Ocoгoвeц ()
Публикувано12.09.07 08:56



Типовете се разделят:
1. по пепелното съдържание - брашно тип 400 (с най-малко глутен, най-фино, най-малко полезно, подходящо за сладкарски изделия) 500 (бяло пшенично, фино, най-малко полезно, използваме го почти за всичко), 650, 700 (за хляб "добруджа") и 800 (по-груби брашна, с по-високо съдържание на полезни вещества и глутен), 1000 (ръжено), 1150 (за "типов" хляб), 1300 и 1850 (пълнозърнести, тук спада и грахам)

2. По това, кои части от зърното се смилат и как - пълнозърнесто (от цялото зърно), грахам (смила се на едри зърна, едрозърнесто), влакнесто (не е на влакна :-), с повече фибри е, добавени са трици), многозърнесто (от различни зърна, например ръжено-пшенично) и т.н.

3. по подобрителите - със или без, какви подобрители.

4. по разни други показатели - да кажем съдържание на глутен - глутенови, нискоглутенови, безглутенови. Ръженото брашно е с ниско съдържание на глутен, затова ръженият хляб е по-плътен и не е толкова бухнал. От глутена зависят качествата на брашното, бухваемостта, колко вода поема. В хляба водата е свързана предимно с глутена и определя добрите му качества. При стареене тя намалява и се пренася към въглехидратната компонента на хляба, което го прави по-мек, глетав и неприятен за ядене. Стар хляб може лесно да се обнови донякъде като го сложиш във фурната - при нагряването глутенът отново поема вода.
На бебетата не е препоръчително да се дават глутенови храни, а на някои - изрично забранено поради непоносимост (безглутенова диета).

Обобщено, фините брашна с по-ниско пепелно съдържание се предпочитат за обща употреба и сладкарски изделия, но са най-малко полезни. Включват предимно грисови смески от тази част на зърното, която е богата на въглехидрати и бедна на влакнини. Тези брашна имат висок гликемичен индекс.
Брашната с по-високо пепелно съдържание включват грисови смески и от други части на зърното, които са по-полезни. С увеличаване на пепелното съдържание и полезността брашната потъмняват. Грубо казано - колкото по-тъмно е брашното, толкова по-полезно и диетично (стига да не са го оцветявали).
Смеските, които се продават като пълнозърнести брашна са най-полезни. Включват части от цялото зърно и са богати на ценни протеини, ензими, витамини и влакнини.

Като си намеря записките по хигиена на хлебните изделия - ще напиша повече.



Тема Re: Видове брашнонови [re: Ocoгoвeц]  
Автор Cлapтибapтфacт (магратеанец)
Публикувано12.09.07 09:35



Чудесен отговор! Много благодаря!



Не смотри на часы
Наше время еще не вышло
А в саду расцветают вишни
Утром влажные от росы


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.