Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:29 25.06.24 
Здравна
   >> Диети
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: МОМИЧЕТА КАКВО МИСЛИТЕ ЗА ТОВАнови [re: milena69]  
Автор milena69 (moga)
Публикувано17.02.05 12:16



а това








Едва ли някой може да ми посочи културист, който се притеснява от това, че яде прекалено много протеин. Все едно да ви е страх да натрупате мускули. Протеинът е ключовият елемент в целия този бизнес, наречен културизъм. Всичко - и диети, и тренировки, и упоритост, отива напразно, ако не приемате достатъчно протеин. Това е съставката, която ще определи дали ще крачите стъпка по стъпка към целта, или ще вървите натам с гигантски крачки.
Ето няколко факта и съвети, които ще ви дадат добра идея за това, как да станете огромен.Протеинът е основата на анаболизма
Това не може да е изненада за никого. Общият прием на калории и протеин определя дали се намирате в състояние на анаболизъм. Ако ядете прекалено много въглехидрати, но протеинът не ви достига, то кажете сбогом на големите мускули.
Приемайте достатъчно протеин
И отново и отново - достатъчно протеин е ключа към успеха. А това означава по два грама на килограм тегло е необходим минимум. Ако тежите 100 килограма, 200 грама протеин са задължителни. Забележете, не казвам достатъчни, а задължителни.
Опознайте добре организма си
Съветът ми е към всички тези, които имат бърз метаболизъм и трудно качват килограми. Ако сте надарени (едва ли това е точната дума) с метаболизъм, който ви кара да изгаряте протеин за набавяне на гориво, то тогава задължително увеличете дневния прием на 3 грама за килограм тегло. Само така ще може да "надскочите" метаболните изисквания и ще дадете на мускулите достатъчно протеин за растеж.

Яжте достатъчно въглехидрати.
Много особено мнение имат доста културисти за въглехидратите. Запомнете, те не са абсолютно забранени, а точно обратното. А когато говорим за натрупване на мускулна маса, то въглехидратите са задължителни. Приемайте по 4-5 грама на килограм тегло, като само по този начин ще снабдите организма си с необходимото количество енергийни ресурси, за да не прибегне до разграждането на протеина.
Ако сте на диета, яжте повече протеин
Това е толкова просто и логично. Често в стремежа си да свалят мазнини и да се изчистят, много хора орязват тотално мазнините в диетата, а калориите съкращават значително. И тогава идва въпросът, как огранизмът да попълва енергийните си нужди, при положение че ресурсите са по-малко. Като компенсация започват катаболни процеси и целият ви труд отива на вятъра. За да предотвратите това, запомнете - ако сте на диета и сте намалили мазнини и въглехидрати, увеличете приема на протеин с около 30-40 процента.
Бройте чистия протеин
Когато смятате дневния си протеинов прием, бройте само чистия протеин, приет с яйца, мляко, месо, риба. Не бройте протеина от овес, ориз и други зърнени храни.
Използвайте протеинови напитки и шейкове
Препоръчвам ви суроватъчния протеин на прах, който действа бързо, естествено плътен и богат е на разклонени аминокиселини, както и соевия протеин, богат на глутамин, и казеина. Тези три протеинови източника, комбинирани добре, ще осигурят по-добро нетно увеличение на мускулната маса, отколкото ако приемате само един вид протеин. Всеки случай не разчитайте изключително на протеина, протеиновите шейкове и другите протеинови добавки. Да, те се приготвят по-лесно от една пилешка пържола, но не забравяйте следното просто правило: набавяйте не повече от 50% от дневната си дажба с протеинови добавки. Останалото количество протеин задължително трябва да идва от хранителни източници. Само така ще се постигне добър баланс и максимално усвояване на протеина от мускулната тъкан.
Нека бъде просто
Прекаленото усложняване на хранителната диета е ненужно и смешно. Ето ви една проста схема, към която е добре да се придържате. Нека приемът ви на протеин е 2 грама за килограм тегло, максимум 3 грама за тези, които имат бърз метаболизъм или пък са на строга диета. Необходими са ви 4 грама на килограм тегло въглехидрати, необходими за енергия, и избягвайте да приемате мазнини. Запомнете, че хранителните източници на протеин много рядко са чисти и заедно с тях си осигурявате необходимото дневно количество мазнини. Ако мускулите не растат, добавете повече въглехидрати.
Това е, без никакви магически неща, просот една добра манипулация с протеина, въглехидратите и другите хранителни вещества и ето ще качването на мускулна маса няма да е проблем.


БЛИЦВЪПРОСИ
Няколко бързи отговора на въпроси на читатели

Имам неразпечатан креатин, но е от година и половина. Мога ли да го ползвам?
Добре огледайте опаковката и вижте датата на производство или трайността ­ креатинът на прах обикновено трае две години. След този период той не е опасен за консумация, но ефектът от него ще е почти никакъв. С течния креатин положението е различно ­ той е нестабилен, трайността му е много малка и вероятно затова е слабо разпространен.

Пия алкохол, не много, но няколко пъти в месеца се черпим добре.
Това ще окаже ли ефект на тренировката ми?
Излишно е да споменаваме за многото проблеми, до които води алкохолът. За сериозните културисти обаче това определено е голяма крачка назад. Нередовното пиене в малки дози може да се преглътне, но сериозното наливане дори и един два пъти в месеца ще окаче силно негативен резултат. А едва ли е необходимо да ви казваме колко е опасно да правите клекове пиян.

Кога трябва да бъде най-сериозният прием на протеин през деня?
Повечето съвети са, че трябва да бъде сутринта.
Действително е важно да знаете в коя щаст на денонощието трябва да приемете повече протеин. Наистина е добре сутринта да приемете значително повече, отколкото вечер, но все пак основният прием на протеин трябва да е в рамките на два часа след тренировката. Няма лошо време за приемане на протеин, но точно след тренировка организмът ви буквално ще го попие като гъба.



Тема Re: МОМИЧЕТА КАКВО МИСЛИТЕ ЗА ТОВАнови [re: milena69]  
Авторфлaбcтep (Нерегистриран)
Публикувано17.02.05 12:17



За из4истване на корема от мазнини си трябва диета - колкото и упражнения да правим за коремната област единственото което можем да постигнем е по-силни и оформени мускули на корема, погребани под тлъстинките. Не 4е казвам 4е коремните нямат ефект - имат но той не е отслабващ



Тема Re: МОМИЧЕТА КАКВО МИСЛИТЕ ЗА ТОВАнови [re: milena69]  
Авторфлaбcтep (Нерегистриран)
Публикувано17.02.05 12:23



Това трябваше да го пуснеш в тема как да напълнея бтв колкото и странно да се струва на вси4ки отслабващи тука, да ка4ваш маса (мускулна, не тлъстинки) е много по-трудно от отслабването



Тема Re: МОМИЧЕТА КАКВО МИСЛИТЕ ЗА ТОВАнови [re: флaбcтep]  
Авторфлaбcтep (Нерегистриран)
Публикувано17.02.05 12:33



Забравих още нещо - ако някоя от вас се притеснява 4е с влизането във фитнеса ще за прили4а на културист ама хи4 не си мислете 4е става толкова лесно Ако сте на диета с по-малко калории от това което горите няма на4ин да трупате кг. Освен това поради липсата на достатъ4но коли4ество тестостерон в организма жените доста трудно ка4ват муслулна маса - не ги гледайте жените кулутистки - те си го бият тестостерона за да имат такива резултати. Така 4е бягайте към фитнеса



Тема Re: МОМИЧЕТА КАКВО МИСЛИТЕ ЗА ТОВАнови [re: флaбcтep]  
Автор milena69 (moga)
Публикувано17.02.05 12:33



ЦЕЛТА Е ВСЕКИ ДА НАМЕРИ НЕЩО ЗА СЕБЕ СИ



Тема Re: МОМИЧЕТА КАКВО МИСЛИТЕ ЗА ТОВАнови [re: milena69]  
Авторфлaбcтep (Нерегистриран)
Публикувано17.02.05 12:35



Така е ;) Аз просто коментирам нещата които ми се струват важни Ако мислиш 4е ти развалям темата ще спра.



Тема Re: МОМИЧЕТА КАКВО МИСЛИТЕ ЗА ТОВАнови [re: флaбcтep]  
Автор milena69 (moga)
Публикувано17.02.05 12:45



http://www.bta.bg/site/parallels/2003/15/theme.htmИ ТУК ИМА НЕЩО ИНТЕРЕСНО НО НЕ МИ ГО ДАВА ДА ГО ХАКНАЗДРАВЕЙ ФЛАБЕР МНОГО СЕ РАДВАМ НА ТВОИТЕ МНЕНИЯ защото виждам че си навътре в нещата а не като нас който се лутаме и все още сме само читатели затова е тази тема всеки да каже ето аз пробвах НО това не е точно защото има много инфо но всичко е само на теория а нанас ни трябват хора врели и кипали в тази необятна тема ДИЕТИ+ СПОРТ затова едно голямо МЕРСИ



Тема Re: МОМИЧЕТА КАКВО МИСЛИТЕ ЗА ТОВАнови [re: milena69]  
Автор milena69 (moga)
Публикувано17.02.05 15:48



Примерно седмично меню
Разтоварителни дневни режими
Рационалното хранене

Спазването на "модни" диети, които водят до голямо ограничаване на количеството храна, работят в ущърб на качеството. Организма реагира по единствения възможен за него начин - лишавайки се от необходимите вещества, той преминава на икономичен режим и се запасява с мазнини, вместо да ги изгаря. Поради това идва и лошото самочувствие и чувството за глад. Това се превръща в основния недостатък на такива диети – хората, налагайки строги ограничения в храненето си после много бързо възстановяват старото си тегло.
Най-ефективен и безопасен метод за понижаване на теглото е рационалното хранене, когато контролираме количеството на изконсумираните калории.

Започнете първоначално само с 500-600 килокалории в денонощие да намалите вашето хранене. По-късно може да намалите на 12000 (за жени) и 1500 за мъже, но не и по-малко.

Ето един пример за хранене, който съдържа 1200 кклаории дневно. Това не е никак калорично меню, но ако може в продължение на 3-4 месеца да се харните така, а после може да увеличите постепенно калориите. Но хранене с калоричност 1200 ккалории е крайният вариант на ограничението и е възможно лекарят да ви препоръча употребата на повече ккалории на ден

Закуска - кафе или чай с не калоричен захарозаместител, 1 филийка хляб намазана тънко с масло, или с извара (може да се замени с тънко парче шунка или не мазен колбас), 1 ябълка. Може всичко да се замени с половин купичка каша без масло и мляко с 0.5 % масленост
Втора закуска – чаша мляко с 0.5 % масленост.
Обяд - порция обезмаслена супа със (250-300 мл) 2-3 неголеми картофа (може да се замени със зеле, зелен боб) и 1 пилешко бутче без кожата (добре сварено).
Следобедна закуска - 1 портокал (или круша, праскова, ябълка).
Вечеря – салата от домати, краставици или други зеленчуци (според сезона), подправени със сок от лимон или 1 лъжичка сметана, 150 г варена немазна риба
Лимон – знаете ли всичко за него?

За родината на този плод се счита Бирма и северна Индия. Лимона притежава значителни по своя характер медицински и терапевтични свойства, той е един от най-древните култивирани плодове. Днес лимона вирее в субтропически климат и затова отглеждането му е почти навсякъде. Въпреки, че лимона е много кисел плод, той има противоположно действие – намалява киселинността. Лимоновия сок има антисептическо действие, а лимоновите листа се използват за намляне на мазнините. Както знаете, той е богат на витамин С, който укрепва имунната система и действа като антиоксидант. Сока на един лимон съдържа 33% от дневната норма витамина С, а 1 супена лъжичка от кожата на лимона - 13%.
Лимона стимулира апетита, по време на хранене, намалява равнището на холестерол в кръвта, облекчава коликите и естествено има и тонизиращо действие.

Лимона съдържа пектин, терперин и биофлавоноиди, които укрепват стените на капилярите. Лимона стимулира и производството на ензими и хранителни сокове, което води до увеличаване на усвоения от организма желязо и калций. Лимон а може да се използва и като дезинфекциращо по повърхността на гърлото и устата, но не бива да се прекалява, тъй като лимоновия сок може да увреди емайла на зъбите.

Ето една рецепта за полезен чай от лимонови листа
3 чаени лъжици сухи лимонови листа залейте с 1 ч. вода и оставете да престоят 10 минути. Две чашки от този чай на ден помагат за намаляне на температурата и облекчаване на коликите. Ако пиете този чай с мед, това е добро средство за облекчаване на кашлицата и астмата. Този чай помага и при безсъние.

Ето какво съдържа 1 лимон от 100 гр.

Вода - 88.98 гр.
Енергия - 29 ккал
белтъчини - 1.10 гр.
мазнини - 0.30 гр.
въглероди - 9.32 гр.
влакна - 2.8 гр.
Калций - 26 мг.
Желязо - 0.60 мг.
Магнезий - 8 мг.
Фосфор - 16 мг.
Калий - 138 мг.
Натрий - 2 мг.
Цинк - 0.06 мг.
Мед - 0.037 мг.
Манган - 0.030 мг.
Селен - 0.4 мкг.
Витамин С - 53 мг.
Тиамин - 0.04 мг.
Рибофлавин - 0.02мг.
Ниацин - 0.1 мг.
Витамин В 6 - 0.08 мг.
Пантотенова киселина - 0.19 мг.
Витамин А- 3 мкг.
Витамин Е - 0.24 мг.
Красота и диета
Погледне се внимателно в огледалото - как изглеждате? Свежа кожа, весели очи или със сенки под очите, синьо-зелен оттенък на челото и неживи коси? Ако е второто, то вземете спешни мерки. Да започнем с косата.
Запомнете: никакви, дори и най-добрите шампоани за възстановяване на косата не могат да решат проблема със сухата и проблемна коса дотогава, докато не се замислите за храненето си.
Както вие при диета се нуждаете от здравословна храна, така и косата ви.
Затова ежедневно трябва да включвате зеленчуци и плодове, богати на витамини и на антиоксиданти, белтъчини от растителен произход (те са богати на желязо), зърнени храни (те дават минерали).
Водата не само овлажнява тялото, но дава блясък косата. Диетата трябва да включа ежедневно приемане на 8-10 чаши вода (може и сок):
Предлагаме ви следното рационално хранене:

Закуска (3 варианта)

овесени ядки,обезмаслено мляко, боровинки, портокалов сок;
овесени ядки, обезмаслено соево мляко, ягоди, грейпфуртов сок;
овесени ядки, обезмаслено мляко, ягоди, портокалов сок;
Обед (три варианта):

сандвич от хляб тип "грахам", зелена салата, салата от червен и зелен пипер с домати, мандарини, соево мляко;
грахова супа, филийка черен или ръжен хляб, броколи с моркови задушени в малко олио, нектар, ниско маслено мляко,
пица само със зеленчуци, салата от броколи, зелени и червен пипер, киви, ниско маслено кисело мляко.
Вечеря (три варианта):

Картофено пюре, сварен зелен боб, ягоди, полети с малко мед, ниско маслено кисело мляко;
тъмен ориз, телешко с броколи, салата от портокали и грейпфурти, нискомаслено кисело мляко;
брюкселско зеле, салата от цитрусови плодове, запечен картофи със сметана, ниско маслено кисело мляко;
Между основните хранения може да приемате продукти, които ще ви заредят с енергия и ще укрепнат косата ви, например:

1/4 чашка орехови ядки
1/2 чашка сушени плодове;
кисело мляко с парченца плод, ягоди или пшеничен зародиш;
изпържени соеви ядки;
мус от ябълки и ягоди;
Полезно:
употребата на много плодове и зеленчуци;
редовно взимайте мултивитаминни комплекси;
да приемате колкото може по-малко преработена и мазна храна;
да пиете много вода за поддържане на водно-солев баланс в организма;

Вредно:
алкохолните напитки
цигари
бързите закуски, тестени изделия, бонбони.

Цитрусова диета

Лятото започва и една от най-популярните диети за този сезон е грйпфуртовата. Грейпфрута притежава редица диетични и лечебни качества. Плодовете му подобряват апетита и способстват за нормализирането процесите на храносмилането и намаляват функционалите разстройства на черния дроб, понижават кръвното налягане, способстват за възстановяване след умора. Гликоидите, които се съдържат в плодовете на грейпфрута имат антисклеротични свойства.

Плодовете съдържат 90% вода, 4-7 % захар, 1-2 органична киселини, пектинови вещества. В 100 г. сок се съдържат до 45 мг витамин C, а също и витамините В, D, Р.

Грейпфрута е богат на клетки, съдържащи антиоксиданти - витамин C и витамин А и се счита към тези плодове и зеленчуци, чиято употреба намалява риска от ракови заболявания и заболявания на сърдечно-съдовата система (коронарна недостатъчност, хипертония).

Според цвета си грейпфрутите са бели, розови и червени. При избора на плодовете в магазина се ръководете от външния вид и тегло - плодовете трябва да ви изглеждат "тежки" за своя размер. Малкото позеленяване на кожата не винаги означава понижаване на вкусовите качества. Плодовете трябва да бъдат с правилна форма и плътни ма пипане.

Грейпфрутите са от онази група плодове, които не притежават свойства на съзряване след като са откъснати.

Резките по кожичката на грейпфрутите, които са получени при допира на младите плодове с клоните на дървото по време на вятър не са дефекти на плода. Най-добре се съхраняват плодовете при температура 10 - 14 градуса.

Грейпфуртът съдържа ферменти, които подпомагат за изгарянето на мазнините, което от своя страна води до бързо и значително понижаване на теглото.

Има всевъзможни вариации на тази тема и диетите са много, но при всички принципът е един: преди всеки прием на храната се поема половин грейпфурт. Препоръчва се да се ограничат калориите за ден до 800 - 1000 . Ако обичате грейпфурти, то това е диетата за вас. В грейпфурта има малко калории и натрий, но в излишество витамин C. Предимството на такава диета е в това, че вие бързо ще се избавите от излишните килограми, без умопомрачително смятане на калории, но бъдете внимателни и спазвайте приема на грейпфрута!

Хроническата умора и как да я преодолеем

Умората ни преследва постоянно. Събуждаме се уморени, денят ни минава в умора, вечер сме като "изцедени", като "парцал", лошо спим, обзема ни апатия ... хроническата отпадналост и умора се считат за "диванна" чума на нашето време. До скоро лекарите напълно отричаха съществуването й. Вече е установено, че този синдром има вирусен произход.

С проблемите на хроническата умора се заемат имунолозите. Те извеждат следните основни симптоми:

безпричинна отпадналост в продължение на минимум 6 месеца
постоянна температура около 37 - 37.3
чести главоболия, особено вечерно време
подуване на лимфите (без видим възпалителен процес)
непостоянни болки в ставите
нарушение на паметта, разсеяност, снижена работоспособност, раздразнителност, нарушение на съня (сънливост или безсъние).
Синдромът засяга основно хора на възраст 20 - 35 г. Развива се при повишен стрес, респираторни инфекции, простуди или грип. Имунологичните изследвания на пациенти установяват и повишение на антитела в кръвта, изработени против вирусите от групата на херпесите. Множество херпесови вируси са в пасивно състояние в нервните клетки на гръбначния мозък и при снижение на имунитета се активизират и размножават.

Сред учените няма единно мнение за причините на възникване на хроническата умора. Но болните чувстват подобрение след употреба на средства за подсилване на имунитета, антивирусни препарати, поливитамини и анти-стресови средства. Помагат и активната почивка, смяната на обстановката, балнеотерапия и чист въздух.

Целулитът като женско заболяване

Целулитът е изключително женско заболяване. При мъжете целулит не съществува, дори при пълни и пухкави. Особеността на строежа на кожата при жените и нейната повишена разтегливост, прави женската кожа уязвима. Учените твърдят, че целулитът е обусловена своеобразна реакция на мастната тъкан на женските полови хормони. Ето защо целулитът избира значимите за репродуктивната функция зони - корем, бедра, ханш. Целулитът - това е своеобразна козметична особеност на кожата, обусловена от отслабване тонуса на кожата, застой в циркулацията на кръвта и лимфата и неравномерно отлагане на подкожната мазнина и съдържанието на вода в подкожните мастни клетки. Целулитът се образува само на определени места: като бедрата, ханша, корема и горната част на ръцете.

Повечето лекари смятат, че целулита е чисто козметичен недостатък, с който не е задължително всички да се борят. Целулитът може да се срещне при жени и на 16 и на 60 години, пълни и слаби, спортуващи и не спортуващи. Той може да засегне почти всички жени - в една или друга степен. В минало време се е ценила пищността на формите и мекостта на телата, и никой не се притеснявал за това, че кожата на бедрата му е в "ямки". Във втората половина на нашия век се появил нов идеал: жена - слабичка с плосък корем, стегнат ханш и равна гладка кожа. Така днес говорим за целулит.

Какво способства развитието на целулита: наследствена предразположеност, възрастови промени, хормонален дисбаланс, снижена функция на щитовидната жлеза, нарушено кръвообращение в мастната тъкан, нарушение на обмяната на веществата и водно-солевата обмяна, излишно тегло, хиподинамия, лоша екология, замърсена околна среда, нерационално хранене, чест стрес. Наследствеността се явява ключов момент в развитието на целулита. Целулитът се предава по женска линия - от майка на дъщеря.

При жени с наднормено тегло целулит се среща по-често, и с възрастта се увеличава по-видимо в сравнение със слабите. Но това не е общо правило- далеч не винаги целулита корелира с пълнотата: при стройните жени, дори при слабите и при спортуващите също понякога се наблюдава изразен целулит. А някои по-пълни жени, напротив, могат да се похвалят с гладка и равна кожа.

Първото и главно средство за премахване на целулита- това е правилното хранене. Приятели на целулита това са тлъстите храни, тлъстото месо, птичо месо с кожа, колбаси, рафинирани въглеводороди, торти с крем.

Ето и няколко съвета:

Пийте повече вода! Водата е най-лесният способ за пречистване на организма от токсини. Препоръчват се сухите вина (особено червени и розе) в неголеми количества (150 г на ден). Много благоприятно е приемането на плодови и зеленчукови сокове и билков чай (те могат да се подсладят с лъжичка мед). Сок от моркови, целина, ябълки, портокали и други се използват активно при борбата с целулита.

Избягвайте тютюнопушенето! Първо - никотинът разрушава витамин С, от който до голяма степен зависи състоянието на кожата и съединителната тъкан. Второ - организмът се отравя от вредни вещества, действието на които съществено се отразява на състоянието на кожата и лигавиците. Трето - никотинът пречи на правилното кръвообращение, което осигурява обмяната на веществата на клетъчно ниво.

Избягвайте носенето на тесни дрехи и обувки на много високи токчета - това нарушава периферното кръвообращение. Много вредно е продължителното стоене в една и съща поза. Ако вашата работа ви принуждава да сте "неподвижна", постарайте се да сменяте положението на краката и да правите упражнения. За подобряване циркулацията на кръвта и лимфата позволяват специални леки упражнения за крака.

10 основни правила на здравето
Образът на здравата жена дойде на мода. Настъпи бум на стоки и услуги, чиято единствена цел е да ви накарат да изглеждате добре. За радост има и няколко прости правила - истинските правила на здравето. Тези истини са прости и не е нужно само да ги знаем, но и да ги спазваме.

1. Наспивайте се
Според статистиката, жените спят 6 ч и 41 мин на денонощие, което е малко. Учените са доказали, че ако на човек му се събират само 4 часа сън това води до наднормено тегло и с възрастта често се стига до диабет. Определете своята индивидуална потребност от сън. За да стане това, когато сте в отпуска направете седмичен експеримент. Пробвайте в началото на седмицата да спите толкова, колкото искате. Запишете си по колко време спите, а накрая отделете толкова време за сън, колкото е нормално за вас (в работните дни). Изчислете средната продължителност на съня, това е вашата реална нужда.
Избягвайте кофеин, алкохол и натоварване преди сън. Лягайте и ставайте по едно и също време - създайте си режим.

2. Престанете да отслабвате «от утре»
При не балансирана и нискокалорична храна се наблюдава обратен ефект - свалените килограми се връщат и дори се натрупва по-голямо количество и се изпада в затворен кръга на намаляване и покачване на теглото. Осен болезнената психологическа зависимост от диети ви заплашват и проблеми със сърдечно съдовата система, особено в периода на менопаузата. При такъв променлив режим на хранене се намалява притока на кръв към сърцето, получават се сърдечни пристъпи, които са често причината за смърт.
Прехода към здравословен начин на живот, който включва физически упражнения и предполагащ загуба на около 0.5 кг на теглото на седмица е повече от реалистична и дългосрочна. Записвайте си всичко, което ядете.

3. Редовно проверявайте гърдите си
Някои лекари поставят под въпрос целесъобразността на самопроверката, аргументирайки се че микроскопичните злокачествени тумори не могат да се открият. Но повечето от жените си правят мамография рядко. Най-важното е да се разбере какво е вашето нормално състояние на гърдите и да ги проверявате всеки месец. Помолете гинеколога да изследва гърдите ви - това ще отнеме около 10 мин. Такава проверка задължително правете на 3 години.

4. Занимавайте се със спорт
Две трети от жените водят заседнал начин на живот, а това е начин да съкратят продължителността на живота си. За да се нормализира теглото, е достатъчно 3-4 пъти физическа активност в седмицата. Ако току що започвате, ви стига дори 15 мин. лека айробика. Постепенно увеличете времето на 30 минути, после направете преход към 45 мин. тренировка. Ако желаете да се разхождате, правете поне 4 пъти седмично.
Силовите тренировки ще ви помогнат да развиете основните групи мускули, подобряване на стойката и намаляване на риска от травми, а освен това и регулиране на теглото. Необходимо е да имате поне един ден почивка между отделните тренировки.

5. Вземайте редовно витамини
Балансираната храна дава на организма необходимите хранителни вещества но приема на мултивитамини и микроелементи често е правилен (и дори задължителен). По съвет на специалистите изберете оптималния препарат и не превишавайте предписаната доза.
Витамините в големи дози са повече вредни вместо полезни. Важно е да знаете, че на повечето жени са нужни минимум 1000 мг калций на ден. Много от този витамин се съдържа в кашкавала, сусамовите зърна, бадемите, сардина.

6. Често ходете на гинеколог
Като начало следете всички венерически заболявания. Хламидните инфекции или гонореята водят до безплодие (едни на всеки 7 случая на безплодие е такъв). Сексуално активните жени до 30 год трябва да посещават гинеколога си поне 1 път годишно.

7. Следете обиколката на талията си
Забравете за сложните фитнес уреди. Обикновения сантиметър ще помогне да определите дали вашето тегло е здравословно. Обиколка на талията по-голяма от 89 говори за опасност от възникване на сърдечно-съдови заболявания. Италиански учени са изследвали от 460 случая повишено налягане се е наблюдавало при хората с по-голяма талия от необходимата. Разбира се може да все пак едра, но активна дама. От друга страна е доказано, че упражненията при хора с наднормено тегло продължават преживаемостта, но не премахват напълно негативните последствия от килограмите. Затова побързайте да вземете решение за повишаване на физическата си активност!

8. Не спете с лещи
Над 50 000 души заболяват от кератит, който може да доведе до загуба на зрението, само заради това, че е са спали с контактни лещи. Новите лещи при далекогледство осигуряват достъпа на кислород на роговицата, натрупват се по-малко бактерии, но не трябва да се спи с тях.
Опасно е плуването и къпането с лещи.

9. Оставете цигарите!
Никотина скъсява живота и поврежда кожата на лицето. Фактите говорят, че жените по-бързо привикват към никотина, отколкото мъжете. На тях име е в пъти по-трудно да се откажат от вредния навик. Изследвания върху 250 000 души са показали, че средно при пушачките теглото е с 2-3 кг. по-малко, затова пък вероятността от сърдечен пристъп при тях е над 80%.
За съжаление митовете, че ако се вземе витамин C и да се побяга 30 мин ще се отстранят вредите нанесени от цигарите са съвършено лишени от научни обоснования.

10. Консумирайте плодове и зеленчуци
Дефицитът на антиоксиданти и други ценни вещества от растителен произход в организма води до неразположение , което прераства в болест. Обикновено се напълнява заради небалнсираната храна. Витамините на таблетки не могат да компенсират недостатъчния прием на плодове и зеленчуци. Те съдържат специфични фитоелементи, които имат важна роля в биохимичната обмяна.

Хранителните навици помагат

Добре балансираната здравословна храна дава необходимите вещества и енергия на организма. Недохранването отслабва защитните сили на организма и той става поддатлив на болести. От друга страна преяждането също води до различни проблеми. Правилният режим включва големи количества храни богати на въглехидрати, много зеленчуци, салати и плодове. Мазнините са намалени до минимум, като се подбират съставки с ниско или без съдържание на мазнини и използване на подходящи методи за готвене.

Вегетарианство

Все повече и повече хора се удивляват на резултатите от вегетарианската диета. Има много видове такива диети и хората ги избират поради много причини. Вегетарианците не ядат месо, риба, домашни птици. Някои вегетарианци не ядат и продукти от яйца, а крайните вегетарианци не посягат към храна от животински произход. Спазването на такава диета е полезно, но това не означава, че вашата ще бъде такава. В менюто Ви може да има прекалено много храни с високо съдържание на сол или захар. Когато изключвате някой тип храна от менюто си, трябва да я замените с друга, която да Ви доставя необходимите вещества.

Витаминни и минерални добавки

Повечето хора получават необходимите им витамини и минерали като се хранят според диета и не се нуждаят от хранителни добавки. Възможно е да се прекали с някоя от тях и това да донесе повече вреда, отколкото полза. Някои добавки съдържат големи количества от даден витамин или минерал и след като спрете да ги взимате на организма е трудно да се приспособи. Също така взимането на даден минерал в големи количества може да попречи на организма да aбсорбира други. Важно е да не се пият "коктейл" от различни витамини, които са закупени, ако не може да се прецени колко от даден витамин или минерал доставя като цяло. Това би означавало, че някои минерали ще са в излишък. От някои витамини като В и С организмът може да се освободи, но има други, които се натрупват в черния дроб и могат да бъдат отровни в големи количества. Такива хранителни добавки могат да бъдат много скъпи, така че е задължително първо да се консултирате с личния си лекар или с диетолог, за това колко и какво да пиете. Не забравяйте, че това са силни субстанции и са необходими на организма в малки количества, които вероятно присъстват в храната.

Само един тип храна не може да достави всичките хранителни вещества необходими на организма, за да функционира добре и да е здрав. Затова трябва да се храните с разнообразни храни. Повечето хора се нуждаят от повече плодове и зеленчуци и храни с много въглехидрати като хляб, ориз, тестени изделия, картофи. Леките закуски също помагат за поддържането на баланса.

Вегетарианците страдат често от авитаминоза А

Вегетарианската диета, която въпреки че е богата на витамини, не може напълно да удовлетвори потребността на човека за основните съставки на правилното хранене като витамин А и желязо.

Учените са установили, че нито морковите, нито броколите и дори приемането им заедно не могат да осигурят дневната норма на вит. А.

Известно е , че дефицита на вит. А е в основата на развитието на вродените аномалии у деца с намалено зрение. Специалистите са доказали, че мъжете трябва да получават не по-малко от 900 микрограма вита А на ден, а при жените - не по-малко от 700 микрограма.

Затова на вегитарианците се препоръчва да увеличат приема на желязо, считайки, че желязото в растителната храна се усвоява по-трудно.

Хората, които са изключили от диетата си месото и млякото, трябва да приемат повече зеленчуци и плодове с тъмен цвят, тези незаменими източници на каротините, от които в организма се синтезира вит. А.

Статистиката доказва, че жителите на развитите страни страдат по-рядко от авитаминоза А, защото този витамин се съдържа в голямо количество в млечните продукти, рибата и в черния дроб.




Да намалим количеството мазнини

Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да намалите количеството мазнини в храната.

Преди да започнете да приготвяте пиле, отделете кожата, тя съдържа много мазнини.
След приготвянето на ястието от кайма или друга мазно месо, охладете го, след което премахнете излишната мазнина и отново затоплете яденето.
Купувайте кайма от прясно и качествено св. и тел. месо, а не от субпродукти, които съдържат много мазнини
Приготвянето на месото и птиците приготвяйте с хапки, които обират мазнината
Старайте се да готвите на грил, запичайте в микровълнова печка или барбекю без да използвате масло или мазнина
Използвайте съдове за готвене с незагарящо покритие
Когато варите месо, сменете водата преди да добавите зеленчуците
Когато приготвяте картофено пюре, използвайте обезмаслено мляко
По-често използвайте печени картофи, а вместо сметана използвайте обезмаслено кисело мляко.
Пресни или задушени зеленчуци трябва да се ядат всеки ден. Изпържвайте зеленчуците с малко вода вместо с масло.
Растителните и животински мазнини са еднакво калорични и вредни за теглото, но растителните мазнини са по-малко вредни за съдовете.
Ако употребявате малко количество мазнини, то по-добре е да изберете растителните.
Избягвайте скритите мазнини в сиренето, субпродуктите, сладоледа. Помнете: даже във варените колбаси "без мазнини" и в наденичките има много мазнини!
Старайте се да не използвате полуфабрикати, по-добре е да приготвяте храната сами
Заменете някои от количеството продукти, съдържащи животински белтъчини (те често съдържат и мазнини) с продукти с растителни белтъчини (в тях се съдържа много целулоза)
За ползата от приемането на растителни влакна


Диетите за отслабване са си чисто мъчение, ако не наблегнете на растителните влакна. Те дават чувство за обем в стомаха, без да прибавят калории. Несмилаемите като триците от житни култури и жилавите люспи на плодовете и зеленчуците пък карат храната по-бързо да премине през червата.

Да се поглъща поне 18 г. растителни влакна дневно, препоръчва здравната комисия на Европейския парламент. Експертите делят влакната на разтворими и неразтворими. Повечето храни са богати и на двата вида.

Неразтворимите поемат вода, така увеличават обема на съдържанието на червата и следователно, скоростта на движение на вредните вещества. Те за кратко влизат в контакт със стените на червата и не успяват да сторят злини. Целулозата поддържа дебелото черво леко разширено, така намалява риска от спазми и от неприятни болки. Богати на неразтворими растителни влакна са всички житни култури. Високи дози разтворими разтворими растителни влакна има в плодовете, зеленчуците, бобовите растения и овесените ядки.
Те помагат да се намали нивото на холестерола в кръвта, защото се свързват с него и го изхвърлят от тялото. Забавят усвояването на глюкозата, така се подобрява контролът на кръвната захар, а апетитът намалява.

Недостатъчният прием на растителни влакна може да затегне стомаха, от което се чувстваме подути и мудни. Недостигът им в организма е една от причините за сърдечни болести, диабет и рак на червата.
Тялото ни има нужда от двата вида растителни влакна. Да си ги набавяме от различни източници (зеленчуци, плодове и зърна), препоръчват експертите на ЕС. Схема по-долу сочи какви количества от различните храни има по 18 г от влакната.
Как ще ги съчетаем, е въпрос на възможности личен вкус.


8 1/2 филии едрозърнест хляб или 33 1/2 бял. Яденето на черен хляб е много по-полезно, тъй като той е около четири пъти по-богат на растителни влакна.
31 сушени сливи. Те, както и всеки друг вид сушени плодове, са добър източник на двата вида влакна.
12 супени лъжици грах или сладка царевица. Бобовите растения са от най-добрите източници на разтворими растителни влакна. Концентрацията е най-голяма в люспите и в стария грах.
10 средно големи ябълки. Кората им съдържа неразтворими, а сърцевината - разтворими растителни влакна.
2 1/2 порции спагети от брашно с триците и 6 3/4 порции обикновени спагети. Първите имат три пъти повече растителни влакна заради триците.
15 супени лъжици сушен кокос. Дъвчещата се сърцевина на кокоса е сериозен източник на растителни влакна, но и на много наситени мазнини.
9 порции варено броколи (18 супени лъжици). Повечето от варените зеленчуци съдържат 2-3% растителни влакна.
15 1/2 кивита. Те не са много богати на растителни влакна заради размерите си.
3 големи печени картофа с ципата. Обелите ли ги, ще трябва да изядете три пъти повече, за да получите същото количество влакна.
250 мл консервирана зеленчукова супа. Консервирането не намалява съдържанието на растителни влакна, така че готвените зеленчуци или супата са толкова добър източник на влакна като суровите.
12 1/2 порции кафяв ориз (арпа). Този ориз е осем пъти по-богат на растителни влакна от белия.
2 1/2 пащърнак. Зеленчукът е сред най-богатите на растителни влакна, защото има повече скорбяла, носител на растителни влакна.
66 купички корн флейкс. Богати са на въглехидрати и витамини, но са с ниско съдържание на растителни влакна.
13 1/2 големи банани. Те са сред най-бедните на растителни влакна плодове.
4 порции по 200 г чипс. При пърженето на картофите водата се изпарява, така че в чипса растителните влакна са по-концентрирани.
21 средно големи домата. В доматите и другите зеленчуци за салата има много вода, затова не са така богати на влакна.
5 големи портокала. В портокалите има много растителни влакна, не го правете на сок.
36 сушени кайсии. Концентрацията на влакна в сушените плодове е близо 6%.
Съвети: Как да намалим апетита си?


Предлагаме на всички, които искат да променят хранителния си режим, няколко съвета за обуздаване на апетита.

1. Храната която приемаме трябва да бъде вкусна, защото след консумация на не особено вкусната храна, винаги ни се иска да похапнем нещо вкусно.

2. При повечето хора апетита се увеличава вечерта, затова най-хранителните и насищащи храни приемайте в интервала между 15 и 18 часа, това ще Ви спаси от среднощно обикаляне на хладилника.

3. Режимът на хранене е верен помощник в борбата с апетита - затова задължително закусвайте и обядвайте!

4. Не губете контрол над себе си! И мъжете и жените често преяждат, не забелязвайки че се хранят машинално (особено при интересен разговор или пред телевизора) и пропускат момента, когато погълнатото количество храна е вече достатъчно

5. Никога не си дояждайте, ако сте се нахранили а имате още храна в чинията - Вие не сте член на Ордена "Чиста чиния"

6. Хранете се бавно. Колкото по-бавно се харните, толкова по-бързо ще настъпи чувството за насищане.

7. Хората често бъркат жаждата с глада. Настъпване на чувство за глад по необичайно време - тогава преди хранене изпийте чаша вода, може да сте били по-скоро жадни.

8. Яжте по-малко сол - солените храни усилват апетита и провокират преяждане.

9. Никога не поемайте наведнъж голямо количество дори нискокалорична храна и не пийте повече от 1 чаша вода - не разтягайте корема си. Колкото по-голям е корема - толкова и апетита.

10. Суровите ограничения при храненето предизвикват "зверски" апетит.

Американски режим на хранене

Това е диета, разработена в научно-изследователския Институт по хранене в Америка. Ежедневното количество храна може да разпределите по свое усмотрение (в грамове).


400 гр. зеленчуци (предимно зелени, като се въздържате частично от картофи, царевица, фасул, грах).
300 гр. плодове (без грозде, стафиди, изсушени сладки плодове, банани).
50 гр. хляб ( ръжен или черен)
30 гр. 20% сметана.
450 гр. прясно мляко
1 яйце
200 гр. риба или немазно месо
15 г. Растително масло (1 супена лъжица)
Всички тези продукти са с обща калорийна стойност 1000 калории. Това са малко калории за 1 ден, затова се препоръчва да се прилага не повече от 3 седмици, след което трябва да увеличите дневния прием на калории до 1700 - в рамките на нови 4 седмици. Всяка седмица увеличавайте постепенно с 150 - 170 калории. Не бива да се използва повече от 3 гр. сол на ден, като максималната й стойност стане до 5 гр. в края на диетата.

Винаги ли вегетарианството означава здраве

Примерите водещи до подобрение на здравето, след преминаването към вегетарианска диета винаги обнадеждават. Често обаче липсва информация за отрицателните или нулевите резултати. Очевидно, че такива не може да няма. Например, ако човек страда от хроничен язвен колит или ентероколит, строгото вегетарианство ще обостри положението, доколкото преработката на груба растителна храна ще раздразни болните черва.
При много от отказалите се от месо, което е било основна храна дълги години, се появява безпричинно безпокойство, постоянно чувство за глад. А всеки лекар диетолог може да потвърди, че положителните емоции са не по-малко важни а понякога и най-важни) за здравословното хранене.

Има ли място вегетарианството у нас?
За да се съществува човек в сравнително хладен и променлив климат (какъвто в общи линии е у нас) е необходимо да се приемат висококалорични и съдържащи белтъчини продукти, каквото е месото. При вегетарианството има дефицит на ред аминокисилини: триптофан, лизин, метионин, а при строго вегетарианство неизбежно възниква проблем с набавянето на организма с калций, фосфор, желязо, витамини В12, В2 и В6. Грешната диета води до недостатък на витамин D, който осигурява здравината на костите и зъбите и на практика отсъства в растителната храна.

Набавянето на тези вещества при вегетарианците става само чрез химически витаминно-минерални препарати. Не случайно битува мнението, че вегитарианство могат да си позволят по-богати и състоятелни хора, които могат да си позволят такава диета, че да заместват пълноценно липсата на месо и риба с други съдържащи белтъчини продукти, поливитамини, обилно и разнообразно хранене с пресни плодове и зеленчуци по всяко време на годината.



Полезни съвети за намаляване на мазнините и калориите

Застрашените и страдащите от затлъстяване трябва стриктно да спазват следните правила:

Храненето да става 4-5 пъти дневно с обемиста и засищаща бедна на енергия храна (зеленчуци, несладки плодове, нетлъсто месо, мляко и млечни произведения, яйца, нетлъста риба).
Да се избягват апетитовъзбуждащите ястия, острите подправки, солените и пикантните храни, тестените произведения, сладкарските изделия, алкохолните напитки
Хлябът да се ограничава до около 50-100г. дневно, като се консумира типов, ръжен или хляб "Грахам"
Да се избягва употребата на подсладени напитки - кока-кола, швепс, боза и др.
След нахранване болният не трябва да се чувства преситен, но не бива и да усеща глад. Чувството на глад пречи за нормализиране на телесната маса.
Да се избягва почивката след прием на храна. Да не се вечеря късно, непосредствено преди лягане. Разходката след нахранване е много полезна.
Храненето да става бавно, като храната се сдъвква добре.
Да се измерва точно порцията съгласно диетичните указания и да се консумира само това, което е определено. В никакъв случай да не се допуска храненето от общи блюда на трапезата.
Храненето да става в точно определени часове, като се започва със салата (маруля, къдрава салата, домати, краставици). Преди хранене може да се изпие чаша минерална вода (Меричлери, Горна баня, Хисаря, Наречен, Брезник и др.)
Да се избягват храни, които водят до запек, а да се консумират повече баластни вещества (храни, богати на целулоза), които премахват запека. Хроничният запек пречи на желаното отслабване.
При кулинарната обработка да не се използват пърженето, панирането, запръжките, приготвянето на яхнии, кебапи, пикантни сосове, остри блюда и бульони.
Необходимо е да се използват само утвърдени и изпитани диетични режими. Диетите в кавички най-често вредят. Има много примери за значителна редукция на телесната маса при стриктно спазване на диетичен режим.
Най-важното за една диета е да се изпълнява редовно.
Много голяма вреда се причинява, когато безпричинно се прекъсне даден режим. Или по-точно казано, "причина" винаги можем да си намерим, за да се оправдаем. Но кой губи от всичко? Този, който се оправдава. С такива "оправдания" и "причини" излишните килограми не се премахват . Много често при спазването на диета се повява чувство на глад в интервала между определените хранения.
Какво да се прави в такива случаи? Това чувство на глад може да се потисне за 1-2 часа, като се изпие чаша прясно мляко, айран или минерална вода (Меричлери, Хисаря, Горна баня) или като се изяде една ябълка, краставица, друг плод или зеленчук, парченце сирене. При такива случаи може да се вземе вода със стайна температура, в която е разтворена 1 кафена лъжичка сода бикарбонат и са прибавени няколко капки лимонов сок.

Основи на лечебното хранене

Диетичното хранене е много важен елемент както при лекуването, така и при предпазването от почти всички заболявания. Това особено важи за затлъстяването. От дълбока древност до днес за правилното хранене се говори като за абсолютно необходима предпоставка за поддържане на добро здраве. Основно изискване е лечебното хранене да е пълноценно и добре балансирано. Лечебното хранене при затлъстяване трябва да задоволява всички физиологични потребности на организма, да стимулира неговите съпротивителни сили. Това е от особено значение при растящия детски организъм. Важна предпоставка за ефикасността на хранителния лечебен режим e той да бъде съобразен с възрастта и професията на болния, с това, при какви условия се прилага - амбулаторни, болнични, санаториални, домашни и пр. Кулинарната обработка на храната трябва да отговаря на естетическите изисквания и вкуса на болния.

Нужно е да се знае, че всеки затлъстял трябва да е убеден в необходимостта от диетолечение, но да прибягва към него само след лекарска консултация. Самолечението с диетични режими може да нанесе вреда, както и самолечение с лекарства.

Диетата трябва да бъде индивидуализирана, т.е. да бъде съобразена със степента на затлъстяването, с наличието на съпътствуващи заболявания и усложнения. По-долу даваме различни по енергийна стойност диетични менюта. Посочваме и евентуалните замени на диетичните ястия според сезона. Храната на пълните хора трябва да съдържа всички хранителни съставки, количеството на които динамично се изменя в зависимост от стадия на болестния процес, от състоянието на отделните органи и системи и на целия организъм. Енергийната стойност на храната също динамично се променq съответно на възрастта и на степента на затлъстяване.

Важно условие за ефективността на диетични режим е редовното следене но телесната маса. Неспазването на това основно правило е причина за много разочарования. Нашият опит показва, че измерването на телесната маса трябва да става веднъж или два пъти седмично. Важно е да се знае, че при овулация и непосредствено преди менструация женският организъм задържа течности и по това време теглилката може да не покаже желания резултат, което понякога има отрицателно психологично въздействие. Но при тези случаи жените не трябва да се безпокоят, а да продължават да са "верни" на започнатия режим. Една седмица по-късно резултатът ще бъде много задоволителен.

Какъв трябва да бъде хранителният режим на затлъстелите?

Основно правило е храната да бъде разнообразна и пълноценна, т.е. да бъде съставена от всички хранителни елементи. Лекуващият се не трябва да усеща мъчителен глад.

Затова се препоръчва често хранене (4-5-6 пъти дневно) с малки порции храна. Белтъчините трябва да са в нормално количество (70 до 100г. дневно). Нужно е да се ограничат мазнините до 40-50г., а въглехидратите - до 150г. на ден. Желателно е веднъж седмично да се консумират само плодове и зеленчуци. Отслабването трябва да става постепенно, до 3 кг. месечно. По-значителна редукция на телесната маса се допуска само под постоянен лекарски контрол.

Можем ли да отслабнем с макарони?

Няколко съвета, за тези които обичат средиземноморската диета

Средиземноморската диета - изискана кулинария или здравословен живот? Татяна Колцева (бивш президент на модна агенция Red Stars, по известна като рекламното лице на шампоана Panten pro-V) неотдавна каза, че за да отслабне вечеря изключително с ...макарони.

В това няма нищо неестествено. В последните години сред поклонниците на здравословния живот популярност доби т.н. средиземноморска диета. Многогодишните изследвания сред жителите на Средиземноморието показват ниско ниво на сърдечно-съдовите заболявания, рядко страдат от диабет и ракови заболявания. Учените-диатолози считат, че причината за това е местната кухня, различаваща се от храната на жителите на континенталните райони на Европа и Азия. Не случайно по целя свят, особено в Япония, където проблемите на здравето се решават на едно от най-високите нива, с огромна популярност се ползват френските и италианските ресторанти.

Няма нищо тайнствено в средиземноморската диета. Просто в съвременното индустриално общество основни хранителни продукти са млечните продукти, червеното месо, също и fast-food, набързо приготвени храни. Под призива "за стройна фирура" се намалява потреблението на макаронени изделия, ориз и картофи, защото съдържащите се в тях въглеводороди качват теглото. А хранителния режим на жителите на Средиземноморието е на обратно, те малко използват червено месо и яйца, затова пък наблягат на печената риба, морски продукти и на едно от първите места - птиче месо.

Основните принципи на тази кухня са съвсем прости. Продуктите от пшеница, слънчоглед, ечемик и коноп осигуряват постъпването на въглеводороди.

Ястията, богати на въглеводороди задължително се подправят с чесън, лук, които забавят процеса на стареене на клетките. Всичко се приготвя с зехтин, което стимулира храносмилането, активизира работата на черния дроб. През целия ден се може да се храните с плодове и зеленчуци. От млечните продукти - обезмаслено сирене и кисело мляко.

На пръв поглед нищо сложно, но в същността си разликата с обичайните "градски" храни е огромна, защото средиземноморските продукти са богати на витамин F, наричан още витамина на младостта.

Много богати на витамин F са макаронените изделия, пълнозърнестия хляб, плодове и зеленчуци, кестени и орехи. Такава диета е много богата на полизахариди, а недостатъчното им количество е опасно за здравето, предизвикват заболяване на храносмилателените органи, дори и до рак на червата.

Полизахаридите, нужни за организма се съдържат в:

целулоза (плодове и зеленчуци)

пектин (ябълки, моркови, нар, фр. грозде)

растителен белтък (житни храни, водорасли, див ориз, конопени зърна, някои плодове - дюля, сушени сини сливи и др.). Не бива да се боим и от макароните, ако са направени от твърд сорт пшеница. Тогава те не само са нискокалорични, но са и богати на бавно разграждащи захари, които обезпечават на човешкия организъм нивото на съдържанието на глюкоза в кръвта, т.е. поддържат нормално нивото на инсулина при сравнително ниско съдържание на калории.

Затова средиземноморката диета е класическо съчетаване на приятното с полезното. Опитайте!

Коментар на доц. Ханджиев:

С макарони можем да отслабнем, но зависи от това какви са макароните (дали са от пълнозърнесто брашно!), какво друго консумираме, какъв ни е стилът на живот, и дали спортуваме (поне малко).

Статията много правилно се спира на значимостта на храненето на лицата около Средиземноморието, който боледуват значително по-рядко от затлъстяване и сърдечно съдови заболявания значително по-рядко от тези в Западна Европа и т.н. Основните символи на т.н. средиземноморка диета са пшениченото зърно, гроздето и маслината. Тя се основава на разнообразното хранене, което включва и риба, и многообразие от пресни зеленчуци и плодове, и ...консумация на червено вино.

Научно е доказано, антиоксидантния и предпазващият ранната атеросклероза ефект на това хранене.

Наши проучвания сочат, че храненето на българина в края на XIX и през първата половина на XX век е много близък до средиземноморския стил на хранене. Ето защо, колектив на Българската Асоциация "Затлъстяване и съпътстващи заболявания" и Българската лига по хипертония, под ръководството ма проф. Чудомир Начев и на мен, разработваме нов (оказва се доброто старо!) противоатеросклеротичен хранителен режим, наречен Балканско здравословно хранене, като вариант на средиземноморската диета.




Дали знаем всичко за витамините?

Витамините са основни хранителни вещества - наред с белтъците, мазнините, въглехидратите и минералните соли. Те са регулатори на обменните процеси като основното им действие е каталитично, необходими са за нормалното протичане на всички реакции в организма, за усвояването на хранителните вещества, за растежа и възстановяването на клетките и тъканите.

Редовният им внос повишава имунитета и устойчивостта на организма към неблагоприятните фактори на околната среда, подпомага кръвотворенето и функциите на черния дроб и жлезите с вътрешна секреция. Витамините са необходими и за нормално използуване на белтъците, мазнините, въглехидратите и минералните соли. При тяхната липса или недостиг обмяната на тези хранителни вещества се нарушава.

Липсата на отделни витамини може да причини недостатъчно усвояване на другите. Тяхната биологична активност в голяма степен зависи от съдържанието на белтъчини в храната. Недостигът на белтъци нарушава усвояването на витамините С, В1, В2, каротин и др. Затова при белтъчна недостатъчност настъпва и витаминна, въпреки достатъчния внос на витамини с храната.

При правилно организирано рационално хранене организмът получава всички витамини и не се налага допълнителен внос на синтетични витаминни препарати. Естествените витамини се усвояват по-добре и оказват по-благоприятно въздействие от техните синтетични аналози, продавани по аптеките.

Витамин С

Значение - има окислително-възстановителна функция, влияе върху обмяната на веществата, поддържа нормалната пропускливост на съдовата стена, усилва образуването на имунни тела

Хиповитаминоза - умореност, намалена работоспособност, кръвотечение от венците, понижена устойчивост на организма към инфекции и към някои токсини

Хипервитаминоза - наблюдава се безпокойство, главоболие, безсъние, повишаване на артериалното налягане и диария, поява на захар в урината, повишаване на кръвната захар, диария, поява на захар в урината, повишаване на кръвната захар, повишено отделяне на калций от организма

Продукт (100 g) Вит. C mg
шипки до 1500
френско грозде 300
чушки червени 250
копър, лапад 150
магданоз 150
чушки зелени 150
ягоди 70-120
тиква 8-110
коприва 70
портокали 40-60
лимони 40-55
зеле 10-50
спанак 50
черен дроб 20-40
домати 20-40
мандарини 30
малини 30
ябълки 30
салата 30
грах зелен 25
репички 25



Празници и отслабване

Наближават празниците - време, в което традиционно приятели и семейство се събират около богата трапеза. И какво става с вашите планове за отслабване? Възниква проблем. Вкусните коледни сладки, баклавата, баницата, печеното бутче, сърмите с кисело зеле - всичко това предизвиква вашия апетит и е истинско предизвикателство за волята на човека, решил да отслабва.

Добрата новина е, че с малко усилия и с помощта на XENICAL ще можете да похапвате по празниците, без да прекалявате, и без да натрупате излишни кила.

Ето няколко практични съвета:

Планирайте

Планирайте какво и колко ще ядете предварително. Сипвайте си в чинията и яжте само толкова, колкото сте решили.

Яжте по малко и бавно

Взимайте малки хапки и се наслаждавайте на всяка от тях. Така ще можете през цялото време да се храните, докато и другите го правят, но ще поемете сравнително по-малко храна.

Направете си почивен ден

Изберете едни от дните между празниците и в него не яжте месо, а ако можете похапнете по-малко. За този ден подгответе повече плодове и сокове.

Не ходете на купон гладни

Каквото и да правите не ходете на гости или на купон гладни, защото там няма да усетите какви количества храна ще погълнете за кратко време и диетата ви ще пострада Изяжте плод, изпийте чаша чай или сок, за да не е празен стомаха ви.

Спазвайте тези няколко съвета, поемайте своя XENICAL и не само няма да напълнеете, а и ще се чувствате по-свежи и по-добре през коледните дни.

Весели празници!




Запознайте се - Витамин С!

Витамин С е един от най-популярните и изучавани витамини заради антиоксидантния ефект, който има върху човешкия организъм. Това води до предотвратяване на някои заболяваня. Недостигът на Витамин С се наблюдава рядко, защото храните богати на този витамин, се намират в голямо количество и навсякъде. Недостигът на Витамин С води до загуба на зъби или обилно кървене. Препоръчителното количество на ден е 60мг, но учените препоръчват повишаването му до 200 мг. на ден максимум.

Как действа Витамин С?

Помага за формирането на вид протеин /цолаген/, който се явява връзка, която държи заедно мускулите, костите, зъбите, кожата, хрущялите и лимфната тъкан. Спомага за изграждането на капилярните стени /предотвратява лесно кървене по този начин!/ Минералът желязо, се усвоява по-лесно в присъствието на Витамин С. Витамин С заздравява венците и спомага на раните да заздравяват бързо, подобрява имунната система и е включен в синтезирането на невротрансмитерите. Важен антиоксидант е при предотвратяването на сърдечни заболяваня и действа на свободните флуидни частици в организма на мастната тъкан, като причината за това е че Витамин С е водоразтворим витамин. Витамин С влияе положително на нивото на холестерола и води до предотвратяването на артеросклероза. Може да понижи възможноста от чести настинки.

Витамин С в нашата храна:

Препоръчителното количество е 60 мг. на ден. Богати източници на витамина са

- цитрусовите плодове,
- ягоди,
- броколи.

Много витамини сега се добавят във всякакъв вид напитки. Витамин С е деликатен и може да се стигне до разрушаването му при складиране на храната на студено или влажно място. Препоръчва се плодовете с Витамин С да се консумират пресни без да се оставят да заседяват. Зеленчуците, които се складират дълго време преди да бъдат продадени губят наличието си на Витамин С. Това не важи обаче за кореноплодните зеленчуци.

Трябва да се избягва излагането на продуктите на слънце и на въздух. Да се избягва накисването на храната богата на Витамин С във вода за дълго време. Да се готви в малко количество вода. Микровълните не разрушават наличието на витамина защото не се добавя вода при приготвянето на храната. За да се запази витамина трябва да се приготвя храната на големи парчета. Топлината намалява количеството на Витамин С в храните. Сухите плодове успяват да запазят по-голямото количество от витамина. Замразените и консервирани храни могат да съдържат доста висок % от витамина, по-голям дори от храни складирани за дълго време при неблагоприятна температура и влажни условия.

Съдържание на Витамин С в определени продукти:

- Пресен портокалов сок - 1 чаша - 93 мг
- Портокал 70 мг
- Пресен сок от грейпфрут - 1 чаша - 71 мг
- Червена чушка 1 купа - 66 мг
- Зелена чушка 1 купа - 66 мг
- Готвени броколи 1 купа - 58 мг
- Грейпфрут 47 мг
- Ягоди 1 купа - 42 мг
- Сурово зеле 1 купа - 22 мг
- Печен картоф 1, 26 мг

Обработени храни могат да съдържат от 100 до 200 мг.

Суплемент осигуряващ Витамин С

Много хора мислят че не могат да си набавят витамина по естествен път и прибягват до суплементи които да им осигурят 3000мг на ден. Голямото количество от витамина може да доведе до стомашни болки или кървене на носа…/това е странно защото Витамин С се използва за спиране на кръвта от носа, но явно голямото количетво има обратен ефект!/ Също голямото количество от витамина може да доведе до камъни в бъбреците. Пушачите и хората, които имат бедно и еднообразно меню, бременните, деца с бедно хранително меню и възрастните, трябва да имат впредвид вземането на допълнителни суплименти, които да им осигурят необходимото за деня количество от Витамин С! Ако се взимат 2000 мг Витамин С един час преди физическо натоварване, може да се предотврати дискомфорта, който хора, страдащи от астма, могат да имат по време на упражнения. Оптималното количество на ден, като че ли се приема /от учените/ да е между 60 до 200 мг. Не се наблюдават усложнения при поглъщането на количество от 500 до 1000 мг на ден.

Материалите за Витамин С са предоставени от BuHeTy


Доц. Светослав Ханджиев съветва:

ЕСЕН

Есента е сезонът на плодовете и зеленчуците. Именно това е времето, което позволява да наваксаме една все по-осезателно чувстваща се липса – на т. нар. влакнини – целулозата на плодовете и зеленчуците. А също и пектините от ябълките, дюлите, мушмулите, прасковите, морковите, грейпфрутите.

Но гроздето и всички сладки плодове, както и соковете от тях, трябва да се избягват.

Примерно двуседмично меню

I ден

I закуска – чушка със сирене 150 г, хляб ръжен или типов 50 г
II закуска – плод 250 г
Обяд – телешки шницел на скара 150 г, мешана салата 150 г, палачинки с ябълки 150 г, без хляб
Вечеря – обезсолено сирене 50 г, домати 150 г, хляб ръжен или типов 50 г
Белтъчини 66.27 г; мазнини 52.81 г; въглехидрати 136.95 г; килокалории 1320.

II ден

I закуска – чай без захар 250 мл, обезсолено сирене 50 г, хляб ръжен или типов 50 г
II закуска – кисело мляко 250 г
Обяд – телешко задушено 200 г, салата 150 г, плодове 250 г, хляб ръжен или типов 50 г
Следобедна закуска – моркови 150 г
Вечеря – кебапчета 150 г, салата 150 г, нектар без захар 250 мл, хляб ръжен или типов 50 г
Белтъчини 93.54 г; мазнини 48.93 г; въглехидрати 150.79 г; килокалории 1457

III ден

I закуска – чай със захарин 250 мл, твърдо сварено яйце, хляб ръжен или типов 50 г
II закуска – плод 150 г
Обяд – риба, печена на скара, 300 г салата, 150 г крем ванилия без захар и без яйца, 250 г, хляб ръжен или типов 50 г
Следобедна закуска – плодов сок 250 г
Вечеря – кюфтета 200 г, салата 150 г, палачинки с плод 150 г, без хляб
Белтъчини 110.63 г; мазнини 60.88 г; въглехидрати 158.85 г; килокалории 1650

IV ден

I закуска – кафе без захар 250 мл, хляб ръжен или типов 50 г
II закуска – плод 150 г
Обяд – телешко със зеле 150/400 г, крем от тиква със захарин 250 г, хляб ръжен или типов 50 г
Следобедна закуска – доматен сок 250 мл
Вечеря – риба печена 300 г, салата от чушки и домати 150 г, палачинка с плод и захарин 150 г, хляб ръжен или типов 50 г
Белтъчини 108.99 г; мазнини 53.40 г; въглехидрати 171.22 г; килокалории 1657

V ден

I закуска – прясно мляко с какао 250 мл, хляб ръжен или типов 50 г
II закуска – плодове 150 г
Обяд – телешко гювеч 150/300 г (зарзават без картофи), крем ванилия без захар и без яйца 250 г, хляб ръжен или типов 50 г
Следобедна закуска – мляко без захар 250 г
Вечеря – пюре от спанак 300 г, 2 твърдо сварени яйца, хляб ръжен или типов 50 г
Белтъчини 79.55 г; мазнини 47.07 г; въглехидрати 170.86 г; килокалории 1464

VI ден

I закуска – чай 250 мл, сирене 50 г, варено яйце
II закуска – ябълки 200 г
Обяд – месо с домати 150 г, компот без захар 250 мл
Следобедна закуска – прясно сирене 100 г
Вечеря – кюфтета печени 250 г, салата от ряпа и моркови 150 г, кисело мляко 250 г, хляб ръжен или типов 50 г
Белтъчини 96.6 г; мазини 59.00 г; въглехидрати 93.20 г; килокалории 1250

VII ден – разтоварителен

VIII ден

I закуска – чай без захар 250 мл, твърдо сварено яйце, хляб ръжен или типов 50 г
II закуска – плодов сок 150 мл
Обяд – пълнени чушки (сарми) 150/90 г, кисело мляко 250 г, хляб ръжен или типов 50 г
Следобедна закуска – плодове 150 г
Вечеря – кренвирши (телешки салам) 100 г, салата 150 г, компот без захар 250 мл, хляб ръжен или типов 50 г
Белтъчини 82.00 г; мазнини 45.18 г; въглехидрати 164.52 г; килокалории 1431

IX ден

I закуска – прясно мляко с кафе 250 мл, хляб ръжен или типов 50 г
II закуска – 1 твърдосварено яйце
Обяд – печено пиле 200 г, салата от домати 150 г, крем карамел със захарин 160 г, хляб ръжен или типов 50 г
Следобедна закуска – плод 150 г
Вечеря – телешко паприкаш 300 г, палачинки със сирене 150 г, без хляб
Белтъчини 109.20 г; мазнини 73.3 г; въглехидрати 133.75 г; килокалории 1677

X ден

I закуска – домати 150 г, обезсолено сирене 50 г, хляб ръжен или типов 50 г
II закуска – кафе без захар 100 мл
Обяд – мусака от тиквички 150/400 г, кисело мляко 250 г, хляб ръжен или типов 50 г
Следобедна закуска – плод 250 г
Вечеря – кюфтета на скара 150 г, салата 200 г, печена тиква 300 г, хляб ръжен или типов 50 г
Белтъчини 89.90 г; мазнини 51.37 г, въглехидрати 131.24 г; килокалории 1386

XI ден

I закуска – прясно мляко без захар 250 мл, хляб ръжен или типов 50 г
II закуска – 1 твърдосварено яйце
Обяд – пълнени чушки с месо 150/100 г, салата от домати 150 г, плод 250 г, хляб ръжен или типов 50 г
Следобедна закуска – домати 150 г
Вечеря – зелен фасул плакия 300 г, кисело мляко 250 г, хляб ръжен или типов 50 г
Белтъчини 79.71; мазнини 51.08, въглехидрати 160.38; килокалории 1460.

XII ден

I закуска – обезсолено сирене 50 г, мешана салата 150 г, хляб ръжен или типов 50 г
II закуска – кисело мляко 250 г
Обяд – кюфтета на скара 150 г, салата от домати 150 г, крем извара 180 г, хляб ръжен или типов 50 г
Следобедна закуска – плод 250 г
Вечеря – печени чушки 150 г, сирене 50 г, кисел от шипки 200 г
Белтъчини 82.22 г; мазнини 51.39 г; въглехидрати 126.06 г; килокалории 1338.

XIII ден

I закуска – чай без захар 250 мл, варено яйце, сирене 50 г, хляб ръжен или типов 50 г
II закуска – доматен сок 150 мл
Обяд – печено месо 150 г, краставици (ябълки) 200 г
Следобедна закуска – прясно сирене 100 г
Вечеря – варено месо 150 г, салата от ряпа и моркови 150 г, кисело мляко 250 г
Белтъчини 99.50 г; мазнини 42.60 г; въглехидрати 149 г; килокалории 1154.

XIV ден – разтоварителен

За разтоварителните дни през есента отново се обръщаме към плодовете и зеленчуците. Един-два килограма ябълки или моркови, домати и краставици – разпределени 5-6 пъти на ден, са достатъчни. Плодовете могат да се консумират и печени. Могат да се използват сокове от ябълки, моркови, домати и други в количества от 1 до 1.5 л. дневно.

Някои практични съвети


Пазаруване Готвене Хранене
Не пазарувайте, когато сте гладни;

Списъкът за покупки трябва да съдържа основно зеленчуци, плодове и зърнени храни;

Търсете алтернативи бедни на мазнини;

Избягвайте полуфабрикатите. Те са най-често богати на мазнини и калории;

Четете етикетите. Помнете, че един грам масти е равен на 9 kcal;

Откажете се от храни, на които не можете да намерите нискомаслени заместители.

Гответе без мазнини;

Избягвайте пържено, гответе на скара или фурна;

Махнете видимите мазнини (кожата на пилето) преди да сервирате;

Хранете се простичко - без сосове и заливки;

Не гответе повече отколкото можете да изядете;

Хранете се на маса, никога прав или пред телевизора;

Преди ядене пийте чаша вода;

Започнете с нискомаслена супа и/или салата. Това ще Ви засити;

Избягвайте втора порция (освен зеленчуци или салата);

Хранете се бавно, не бързайте с яденето;

Спрете да се храните щом се почуствате сити;

Не е задължително да изпразвате чинията си.



Препоръки

Не се препоръчва консумацията на: Препоръчва се консумацията на: Ограничете консумацията на:
Захар и захарни изделия (бонбони, шоколади, сладка, конфитюри, сиропи, компоти и др.);

Тестени изделия (бял хляб, сладкиши, баници, кифли, юфка, макарони и др.);

Солени храни (солени месни и рибни консерви, солени колбаси, консервирани меса и др.);

Мазнини (предимно животински - мас, сланина, сметана, масло, тлъсти меса и колбаси, тлъсти риби и др.);

Пикантни подправки (черен пипер, хрян, кимион, индийско орехче и др.);

Алкохолни напитки, особено концентратите (ракия, водка, коняк, ром);

Подсладените газирани напитки (швепс, кока кола и др.).

Всички плодове (с изключение на много сладките - круши, грозде, смокини, стафиди);

Всички зеленчуци с ограничение на картофите;

Плодови и зеленчукови сокове без сол и захар;

Месо и месни произведения (телешко, пилешко и др.);

Яйца и риба (прясна, безсолна и нетлъста);

Мляко и млечни произведения; при по-тежки форми на затлъстяване - обезмаслени и във всички случаи - безсолни;

Ядки (орехи, бадеми, фастъци, лешници) в умерени количества като заместител на други храни.


Вътрешности (черен дроб, далак, момици, бъбреци. Някои колбаси - кървавица, създарма и др.);.

Оксалатни храни (патладжани, спанак, лапад, сини сливи и др.);.

Варива (леща, боб, грах, бакла, нахут и др.);

Ориз, грис, царевица, кестени.
Много важно условие е храната да се приема 4-5 пъти дневно, като последното ядене да се приема 3-4 часа преди сън.
Разходката преди вечеря е много полезна за цялостния режим. Веднъж седмично да се контролира теглото. Един път седмично да се провежда т. нар. Разтоварващ ден. През целия ден се консумира главно мляко, млечни храни, плодове, зеленчуци. Дневният калориен състав да не надхвърля 1000 калории.



Тема Re: МОМИЧЕТА КАКВО МИСЛИТЕ ЗА ТОВАнови [re: milena69]  
Автор milena69 (moga)
Публикувано17.02.05 15:56



Причини за намаления тонус на организма в началото на пролетта

29.3.2004 г.

Пролетта е сезон, през който човек се чувства много често отпаднал, без сили и настроение, със световъртеж и слабост в мускулите, намален апетит, нерядко смущения в съня. Доста често се боледува от простудни заболявания, хрема, кашлица с или без повишена температура, които се явяват почти без причина. Кожата става бледо-сива и отпусната, а косата капе повече от обичайното. Депресията е често явление и тя само задълбочава другите симптоми. Нерядко повечето от тези симптоми се дължат на неправилно хранене през зимата, когато недостатъчният прием на редица биологично-активни съставки се отразява неблагоприятно върху общото състояние на организма.





Какво е състоянието на огранизма в края на зимата?

29.3.2004 г.

Известно е, че редица биологично-активни вещества - витамини, полиненаситени мастни киселини, аминокиселини, минерални вещества поддържат нормалните функции на имунната система. При продължителен намален прием на някое от тези вещества през зимата, се нарушава нормалният имунен отговор и това води до различни по тежест увреждания - от леки настинки до срив в имунитета. Нерядко честите инфекции, които се дължат на нарушен имунитет, допълнително задълбочават хранителните дефицити и с това се достига до един затворен кръг, от който общото състояние на организма се влошава.





Как да преодолеем възникналите дефицитни състояния през зимата?

29.3.2004 г.

През пролетта храненето следва да е особено целенасочено с оглед на преодоляване на някои макар и леки хранителни дефицити, които са възникнали през дългата зима. През зимния период обикновено храненето е еднообразно, със значителен прием на консервирани храни, в които витамините са по-малко отколкото в свежите плодове и зеленчуци, а готварската сол и добавената захар са в значително количество. Обикновено диетата е по-бедна на бета каротин, витамин С и фолиева киселина - три витамина, основни защитници, които воюват срещу инфекциите. Тези витамини могат успешно да се приемат дори през зимния сезон, ако се консумира в достатъчно количество тиква, моркови, шипки (бета-каротин), цитрусови плодове, киви, ябълки (витамин С), както и спанак и листни зеленчуци, които вече се намират през цялата година на нашия пазар.





Практически насоки за хранене през пролетта

29.3.2004 г.

Това, което не трябва да се забравя е, че пълноценният животински белтък, като основен източник на аминокиселини е основен фактор при формиране на биологичната защита. Доказан ефект върху чревната пропускливост и директен антибактериален ефект имат аминокиселини като глутамин и аргинин. Нетлъстите меса, яйца, млечни продукти с ниско мастно съдържание трябва да бъдат включвани в ежедневното хранене. Положителен ефект върху имунната система имат омега-3-мастните киселини, които се съдържат в рибните масла. Ейкозопентаеновата и докозопентаеновата мастни киселини от рибните масла съдействат за нормализиране на клетъчния имунитет, поддържат целостта на мембраните на клетката и имат антиоксидантен ефект. Най-малко два пъти седмично рибата трябва да бъде включена в храненето през пролетния сезон.





Съвети за намаляване на теглото в началото на пролетта

29.3.2004 г.

Ранната пролет не е най-подходящият сезон за спазване на диети за отслабване или за започване на активна физическа активност, особено при лица които не са се занимавали със спорт през цялата зима. Постепенно преминаване към хранене с по-ниска калорийност, богато на плодове и зеленчуци, 1-2 литра течности на ден и 30 минути ежедневно ходене с умерено темпо са основата на здравословно поведение, което може да започне да се изгражда през пролетта. Внимание трябва да се обърне на намаляване на животинските мазнини и включването на растителни, които са богати източници на витамин Е. Салати от ряпа, моркови, зеле, полети със зехтин или слънчогледово олио са добър източник на витамини в оптимално усвоима форма, особено що се отнася до мастно разтворимите (А, Е, D).





Пролетните картофи - богати на витамини

29.3.2004 г.

Картофите са важна нишестена храна за човека. Те са предимно източник на въглехидрати от групата на полизахаридите. Въглехидратното им съдържание съставлява около 20 % спрямо целия продукт. Количеството на белтъка е 2-3 %, а на минералните вещества – 1-2 %. Картофите са богат източник на калий, фосфор, калций, желязо, мед, манган, кобалт, йод. Пролетните картофи съдържат значително количество витамин С, а от другите витамини по-значимо са представени витамините В1, РР, К и др. Целулозата е в сравнително ниско количество – 0.5%. Освен като национална храна за някои западно-европейски народи, картофите се използват широко в диетотерапията.





Хранителни фактори намаляващи риска от изпадане в стресови ситуации

29.3.2004 г.

Нездравословното хранене през зимата може значително да увеличи здравните рискове, свързани с продължителното нервно напрежение и чести стресови ситуации. От друга страна, подходящото хранене може в голяма степен да допринесе за намаляване на вредните ефекти на стреса. Хранителните фактори, които повлияват имунологичните процеси, могат да намалят развитието на атеросклеротичните процеси и риска от исхемична болест на сърцето. Сред тези фактори видно място заемат хранителните антиоксиданти – витамин Е, С, бета каротина, редица фенолни съединения, които се намират в растителните продукти, както и минералите селен и цинк, представени главно в морските продукти и месата играят важна роля за поддържане на имунните функции.





Необходимост от прием на витамини като хранителни добавки през пролетта

29.3.2004 г.

Все по-голяма част от българското население взима допълнително витаминни препарати като хранителни добавки по време на зимния период и в началото на пролетта. Стотици хиляди левове се харчат всяка година за тези продукти. Въпреки, че достатъчната и разнообразна храна може да достави необходимите количества от всички витамини, при някои състояния, когато се наблюдават по-високи потребности или при спазване на диети за намаляване на теглото, или във връзка с определено заболяване е подходящо взимането на витаминни хранителни добавки. Допълнителният прием на витамини може да съдейства за предотвратяване на дефицита им в организма, може да бъде полезна подкрепа за здравето и за намаляване риска от определени заболявания.





Причини за натрупването на излишни килограми през зимата

29.3.2004 г.

Затлъстяването представлява състояние на прекомерно натрупване на мастна тъкан в организма. В зависимост от степента на това натрупване, състоянието се класифицира като наднормено тегло, или като затлъстяване, представляващи различни степени на здравен риск. За целите на практиката, оценката на телесното тегло, се прави най-често посредством индекса на телесната маса – ИТМ (наричан също индекс на Quetelet). Затлъстяването през зимата е в резултат от нарушено равновесие между енергийния внос чрез храната и енергоразхода на индивида. Честа причина за това състояние е свръххраненето, т.е. прием на повече от необходимата за основната обмяна и за двигателната активност енергия.





Как да увеличим физическата си активност след края на зимата?

29.3.2004 г.

Ако човек цяла зима не се е занимавал с физическа дейност е добре да се започне с ходене пеша или плуване с бавно темпо. Преминава се към физическа активност с умерена интензивност, която включва домакинска работа, занимания в градината и др. Когато ежедневно продължителността от всички тези дейности достигне 30 минути, вече може да се очаква положителен ефект. Съществуват почти неизчерпаеми възможности за повишаване на физическата активност - кратка разходка около дома; събиране на нападали листа; изкачване на стълбите пеша, без асансьор; косене на трева и редица други. Когато вече сме се адаптирали преминаваме към аеробни физически активности. Аеробните упражнения задълбочават дишането поради това, че се натоварват големи мускулни групи. Такива упражнения заздравяват сърцето и правят дейността му по-ефективна.





Практически съвети за повишаване на физическата активност в началото на пролетта

29.3.2004 г.

Физическа активност не означава единствено упражняване на различни видове спорт. Това са всички видове физическа дейност - пешеходство, домакинска работа, градинарство, танци. Повишаване на физическата активност се постига чрез смяна на заседналия начин на живот през зимата с ежедневни физически упражнения. Препоръчват се 20-30 минути аеробни упражнения, 3 или повече пъти седмично и упражнения, натоварващи мускулите – най-малко 2 пъти седмично. Ако не е възможно да се изпълнява тази схема, положителен здравен ефект оказва умерената физическа дейност от 30 минути не по-малко от 5 пъти седмично. В случай, че не може да се упражнява ежедневно, в някои дни може да се прилага по-дълго натоварване, но общо за седмицата трябва да се съберат не по-малко от 150 минути физическа работа.





ШИПКАТА - полезна при пролетна умора

29.3.2004 г.

Основни представители: Rosa canina, Rosa gallica, Rosa pendulina, Rosa tomentosa, Rosa dumalis, Rosa caesia и др. Шипка - храст с прави или извити стебла с твърди, бодливи шипове. Използвани части от растението: Използват се узрелите плодове - шипките (Fructus Rosae, Fructus Cynosbati). Основни биологично-активни съставки: витамин С, витамини В2, А, К, каротеноиди, флавоноиди, органични киселини, танини, пектинови вещества, соли и етерично масло. Здравни ефекти: като добър източник на витамин С подобряват окислително-редукционните процеси в клетките, уплътняват капилярите, имат холагонно, диуретично и адстрингентно действие. Използват се при хипо- и авитаминоза (скорбут), при пролетна умора, състояния след тежко боледуване. Подкрепят защитните сели на организма, повишават жизнения тонус, активират обмяната на веществата. Прилагат се при кръвотечение. Препоръчват се като диуретично и противовъзпалително средство при жлъчно-чернодробни и сърдечно-съдови заболявания. Приложение: влиза в състава на редица билкови продукти, добавки към храната и билкови чайове. Прилагат се и като отвара и запарки - супени лъжици плодове се заливат с 500 мл. вряща вода, оставят се да врят 10 минути в затворен съд. За по-силен екстракт е добре отварата да престои 12 часа, след което се приема по 1 кафена чаша 3 пъти дневно. Шипките се използват и за приготвяне на мармалад и шипково вино. Противопоказания: Странични действия и противопоказания не са описани.





Какво представлява анорексията?

22.3.2004 г.

Анорексията се характеризира с поднормено тегло (най-малко 15 % по-ниско от нормалното за съответния ръст и възраст), което се самопредизвиква от болните чрез гладуване или силно ограничаване на храненето, прекомерни физически упражнения, взимане на диуретични (пикочогонни) или разхлабващи лекарства, или самопредизвикано повръщане. Наблюдава се силен постоянен страх от наддаване на теглото. Болните могат да чувстват подуване на корема даже и след приемане на малки количества храна, имат чувство за студ, непрекъснато са уморени, апатични, могат да имат запек, болки в стомаха и други болестни симптоми. Често настъпват хормонални нарушения, които могат да доведат до спиране на менструацията и безплодие. Анорексията може да бъде причина за нарушения и забавяне на развитието през пубертета, за възникване на остеопороза, увреждания на сърцето, черния дроб, бъбреците.





Повече за булимията

22.3.2004 г.

Булимията е сериозно нарушение в хранителното поведение, което се характеризира с честа консумация на големи количества храна, последвана от целенасочено “прочистване на организма”, което се осъществява по различен начин – чрез самопредизвикано повръщане, взимане на очистителни, диуретични (пикочогонни) средства и др. Булимията е свързана със загуба на контрол над храненето и постоянна, изключителна концентрация върху телесното тегло и форми. Това хранително нарушение, подобно на анорексията се среща изключително при жените, най-често на възраст между 16 и 40 години. Булимията има много причини, но една от най-честите е депресията. Друг отключващ момент е свръхтегло или затлъстяване в миналото, особено в детска възраст и пубертета, което създава доминанта за специален свръхконтрол върху теглото. Булимично поведение може да се появи и при жени с нормално тегло, които никога не са имали анорексия, но имат силно желание да имат много по-слаба фигура. Булимията може да доведе до свръхтегло и затлъстяване, но обикновено теглото не се променя забележимо, поради прилагането различни начини за изхвърляне на поетата храна.





Вегетарианството

22.3.2004 г.

Вегетарианството намира все по-голямо разпространение. Основната причина за това е, че когато вегетарианската диета е построена правилно и е балансирана, тя в най-голяма степен се доближава до съвременните препоръки за здравословно хранене. Научните проучвания показват, че вегетарианците страдат по-рядко от сърдечно-съдови и ракови заболявания, от затлъстяване, високо кръвно налягане, диабет, остеопороза, имат по-добра физическа издръжливост и по-голяма продължителност на живота. Има различни видове вегетарианство, като основните групи са: пълните вегетарианци, които не консумират никаква животинска храна и лакто-ово-вегетарианци, които освен растителни продукти приемат мляко и млечни продукти и яйца. Има разширен вариант, които включва и консумацията на риба. Добре балансираната вегетарианска диета е база за добро здраве и дълъг живот. Пълно вегетарианство обаче не се препоръчва при деца, бременни и кърмещи жени, тъй като в тези периоди потребностите от качествен белтък, витамини и минерали са по-големи и съществуват сериозни рискове от хранителни дефицити.





Разделното хранене - за и против

22.3.2004 г.

Някои хора съобщават добри резултати при използване на теорията за комбиниране на храните, но не съществуват научни доказателства, които да подкрепят намаляване на телесното тегло или детоксикация на организма в резултат на разделно хранене. Теорията, че организмът среща затруднения в храносмилането при едновременна консумация на белтъчни и въглехидратни храни е научно необоснована. Погрешно е и становището, че консумацията на плодове с други храни води до ферментационни процеси. Загубата на тегло в повечето случаи се дължи на факта, че хранителният прием при комбиниране на храните е с ниска енергийна стойност. При спазване на основните изисквания на разделното хранене, приемът е небалансиран и съществува реален риск за развитие на хранителни дефицити, особено по отношение на някои витамини и минерали. Редица проведени клинични проучвания не са доказали по-висока ефективност за намаляване на телесното тегло при лица на разделно хранене в сравнение с такива консумирали нискоенергийна, добре балансирана диета. Според диетолозите подобен диетичен режим може да се използва без да представлява особен риск за здравето за кратък период от време – една-две седмици. Не е подходящ за деца, подрастващи, бременни, кърмещи жени, както и за индивиди с хронични заболявания.





Лечебното гладуване - ползи и вреди

22.3.2004 г.

През последните години лечебното гладуване се препоръчва и прилага от някои лекари, независимо, че не е прието като традиционен метод на терапия на заболяванията. Методът на гладуването има претенции, че позволява на оздравителния потенциал на организма да действа по-ефикасно, тъй като осигурява физиологична почивка и намалени изисквания, които стимулират нормализацията на функциите и възстановяването, независимо от вида на нарушенията. Това не означава, че гладуването може да има оздравителен ефект във всички случаи. При гладуване по-дълго от 4 дни може да се появят сериозни здравни проблеми като рязко спадане на кръвното налягане, бърз или слаб пулс, силна слабост, трудности с дишането, при появата на които гладуването веднага трябва да се спре. Може да се появят белези на бъбречни или чернодробни проблеми, да се повиши уреята в кръвта. Ето защо не трябва да се пристъпва необмислено към по-продължително гладуване, то задължително трябва да се извършва под наблюдение на квалифициран специалист, който контролира регулярно кръвното налягане, пулса и основните лабораторни показатели (изследвания на кръв, урина). Най-добре е това да се извършва в клинична обстановка.





Вредни ли са хапчетата за отслабване?

22.3.2004 г.

Свръхтеглото и затлъстяването са сериозен здравен проблем в почти всички страни в света, включително и в България. Доказано е, че храненето и физическите упражнения са ключът към отслабването. Не е лесно обаче да промениш стила си на живот, това изисква последователност и голяма упоритост, което е и базата на големия бум в предлагането на пазара на различни ”чудодейни хапчета за отслабване”. У нас са популярни два медикамента, които се прилагат по лекарско назначение главно при хора със затлъстяване. Xenical действа в стомаха и тънките черва, като блокира действието на ензима липаза, който разгражда мазнините от храната и така намалява с около 30% всмукването им. Неблагоприятният му ефект е, че наред с мазнините може да намали и всмукването на мастно разтворимите витамини (А, Е, Д, К и каротините), съдържащи се в храната. Затова при дълготрайна употреба на Xenical, между храненията е нужно да се вземат допълнително поне витамин А и Е, най-добре в специални водноразтворими форми. Reductil е медикамент, който въздейства върху централната нервна система (мозъка) и то по два начина - увеличава чувството на ситост и повишава обмяната на веществата. Reductil има ефект, но той може да увеличи кръвното налягане, да влоши съществуващи сърдечно-съдови заболявания като исхемична болест на сърцето, застойна сърдечна недостатъчност, аритмия или мозъчно заболяване; също така бъбречна или чернодробна недостатъчност, хипертиреоидизъм и затова има редица противопоказания за приложението му. Не очаквайте чудеса при употребата на различните хапчета (чайове) за отслабване. Освен, че са скъпи, техният ефект е временен, а голяма част от тях не са безопасни.





Кръвни групи и хранене – митове и реалност

22.3.2004 г.

Поредното “революционно” откритие, основоположник, на което е американският лекар и природолечител Петер Д’Адамо е, че храненето на индивида се намира във взаимовръзка с типа на кръвната му група. Авторите на теорията за хранене в зависимост от кръвната група предлагат конкретни препоръки за регулиране на теглото и за добро здраве. Имат претенции да отчитат индивидуалността на типа обмяна на веществата и биологичния отзвук на организма към определен вид храна. Създателите на теорията сами възприемат своите препоръки като “нов вид разделно хранене”. И в тази теория не се отчитат съвременните достижения на нутрициологията за подразделението на храните според състава им, пирамидата на здравословното хранене, баланса на хранителните вещества във всеки хранителен прием и общо за деня, за равновесието между енергоприема и енергоразхода, наследствените предразположености – все важни компоненти в удовлетворяването на физиологичните потребности, постигане и поддържане на оптимално тегло и в профилактиката на хроничните неинфекциозни болести, свързани с храненето.





Хранене в “Зоната” – претенции и критика

22.3.2004 г.

През 90-те години на XX век американският лекар Бари Сиърс обозначи с термина "зоната" названието на своята теория за поддържане на хормонален баланс и оптимално тегло чрез хранене. Авторът счита, че постигането на равновесие между съответни хормонални двойки от т.нар. група Ейкозаноиди, чрез правилно хранене, е предпоставка за добро здраве, трудоспособност и ефективна профилактика на затлъстяването. В основата на теорията му се дава предпочитание на богатите на протеини и растителни мазнини, но бедни на въглехидрати диетични режими. Обяснението си авторът търси в баланса между хормоните инсулин и глюкагон. Този режим на хранене предлага адекватни количества пълноценни белтъци, растителни мазнини и оскъдни количества въглехидрати. Ясно е, че такова схващане не съответства на съвременните научни аргументи. Хранителните източници на сложни въглехидрати (скорбяла, нишесте) – пълнозърнест хляб, ориз, картофи притежават висок гликемичен индекс, (т.е. повишават нивото на глюкозата в кръвта), но същите са и богати на хранителни влакнини, които значително забавят скоростта на всмукване на глюкозата в кръвното русло, като на активно работещите органи постепенно се предоставя енергиен материал. Теорията на Бари Сиърс не отчита по достойнство двете страни на енергийния баланс, а именно енергоприем и енергоразход. Именно в това отношение, тя търпи критика – не отчита по достойнство биологичната роля на сложните въглехидрати за правилното протичане на метаболитните процеси в организма.





Храни с хормоноподобен ефект

22.3.2004 г.

Растителните храни съдържат много биоактивни съединения, които не са хранителни вещества, но за които през последните години се установи, че могат да влияят върху различни функции и органи и като цяло върху здравето на човека. В някои растителни храни се намират вещества, наречени фитоестрогени, включващи съединения от групата на изофлавоните, лигнаните и куместаните, които имат структура, подобна на тази на естрогенните женски хормони и това им позволява да се конкурират с тях и да повлияват действието им. При липса или ниско ниво на естрогенните хормони, както е при менопаузата на жените, фитоестрогените и главно групата на изофлавоните проявяват естрогеноподобно действие. Така изофлавоните могат да намалят оплакванията, свързани с менопауза и специално горещите вълни. Храни, богати на фитоестрогени - зърнените (пшеница, ръж, царевица) и бобовите храни (боб, леща и соя), се считат като особено богати източници на тези биоактивни съединения. Лигнаните постъпват от пълнозърнестите зърнени храни, семената и плодовете. Високи концентрации на куместани са намерени в слънчогледовите семки и бобовите кълнове.





Соевите продукти – за и против

22.3.2004 г.

Резултатите от многобройни научни изследвания безспорно аргументират ценните медико-биологични качества на соята – тази уникална бобова култура. Белтъчната й съставка, по съдържание на есенциални (т.е. незаменими, или още - жизнено важни за човека) аминокиселини е най-близка до тази на месото, в сравнение с останалите растителни храни. Медико-биологичните достойнства на соевите белтъчни продукти се наложиха в здравословното хранене на съвременния човек, без оглед на това, дали той живее в икономически развита или бедна държава. Благоприятният аминокиселинен състав на белтъка на соята е основно предимство на тази бобова култура. Само лекият дефицит на сяра-съдържащите аминокиселини - метионин и цистин, в известен смисъл, понижава качеството на соевия белтък. За сметка на това, високото съдържание на лизин я прави подходящ обогатител за всички храни на зърнена основа (пшеница, царевица, ориз), които са бедни на тази аминокиселина. През последните години се установи, че соята е богата на изофлавони и най-вече генистен. Това са антиоксиданти с подчертано противотуморно действие.





Хранене и имунитет

22.3.2004 г.

Всички знаят, че добрата работа на имунната ни система е от най-голямо значение за устойчивостта срещу бактериалните и вирусните инфекции. Алергичните реакции и заболявания, обаче също се свързват с нарушения на имунните реакции. През последните десетилетия стана ясно, че имунната система е включена в сърдечно-съдовите заболявания и рака. Ето защо факторите, които стимулират или потискат имунитета са в центъра на вниманието на изследователите. Много хора си представят средствата за подкрепа на имунитета като хапчета, които могат да си купят в аптеката. Те обаче са в кухнята ни. Ходът на всички свързани с имунитета заболявания може да бъде променен чрез храненето. Веществата в храните, които стимулират имунитета могат да се изброят много бързо: белтъците, витамините А, С, Е и В6; минералите желязо, цинк и селен; както и някои други вещества, съдържащи се в растенията – каротини, флавоноиди, сулфиди и сапонини. Разбира се и млечнокиселите бактерии. Месото, рибата, млякото и млечните продукти, яйцата са източниците на висококачествени белтъци. Те са богати също на витамин В6 - месото и яйцата на минералите цинк и желязо; рибата, млякото и млечните продукти на витамин А. Рибата и другите морски храни са основният източник на селен. Месото и месните продукти трябва да са постни, млякото и сирената – с намалено съдържание на мазнини, тъй като голямото количество мазнини потиска имунитета. Ако сте вегетарианци нужното количество белтък ще набавите от бобовите храни (боб, леща, грах, соя); от зърнените продукти (хляб, варено жито, овесени ядки, макаронени изделия), ядките (орехи, бадеми, фъстъци, лешници) и семена (тиквени, слънчогледови).





Билките като добавка към храната

22.3.2004 г.

В последно време билките се включват и като съставки на билкови добавки към храната за обогатяването й с биологично активни съставки, полезни за здравето, като целта е да се окаже благоприятен ефект върху структурите в организма и за подкрепа функциите на различни органи и системи. Употребата на някои билки може да подпомогне и за намаляване риска от определени заболявания. Трябва да се знае, че продуктите, на чийто етикет е написано, че са “добавки към храната” не са предназначени за лечение на заболявания. Не всички билки са разрешени за употреба като добавки към храната, тъй като основно изискване към тях е да са безопасни и да се употребяват в малки количества, а някои билки съдържат вещества със силно биологично действие или имат токсичен ефект и тяхната употреба без лекарски контрол лесно може да доведе до увреждане на здравето. Билковите добавки към храната трябва да се взимат съгласно указанията в етикета, като при поява на някакъв страничен ефект непременно трябва да се обърнете към лекар.





Повече за захарта и захарните изделия

15.3.2004 г.

Захарта се използва широко в храненето на човек. Тя влиза в състава на захарни, тестено-захарни и сладкарски изделия, прибавя се в безалкохолните напитки, кафето, чая, млечните напитки. Захарта се добива от захарно цвекло и захарна тръстика. В зависимост от качеството си захарта бива бяла (рафинирана) и кафява (промишлена), а според външния вид – кристална, на бучки, пудра захар. Рафинираната захар съдържа над 99% захароза (сладък дизахарид), а кафявата – 92% захароза. Захарта доставя 394 килокалории / 100 г. Основната хранителна стойност на захарните и сладкарските изделия се базира на техните високи вкусови свойства, значително съдържание на нискомолекулни лесноусвоими въглехидрати, а при някои и високо съдържание на мазнини. Според вложените съставки тези хранителни продукти могат да имат високо съдържание на някои витамини, минерални вещества, биофлавоноиди, антиоксиданти.





Здравно значение на захарните изделия

15.3.2004 г.

Здравното значение на захарните, тестено-захарните и сладкарските изделия се определя от тяхната хранителна стойност и от количеството на хранителен прием спрямо другите основни групи храни. Те са една от петте основни групи храни в ежедневното хранене наред със зърнени храни и картофи; плодове и зеленчуци; мляко и млечни продукти; месо, риба, яйца, бобови, ядкови плодове. Всяка една от тези групи храни има свои хранителни предимства и стойност. Като хранителни продукти с високо съдържание на рафинирани захари, а понякога и високо съдържание на мазнини, голямата консумация на захарни и сладкарски изделия се свързва с повишен риск от наднормено тегло, зъбен кариес, жлъчнокаменна болест, акне. Съобщава се и възникване на субклинични (без проявени симптоми) дефицити от някои минерални вещества (поради заместване приема на храни от други основни групи).





Потребности от прием на захар

15.3.2004 г.

Разнообразието на храни и хранителни продукти в дневното и седмично меню и балансът между хранителен прием на енергия и хранителни вещества и хранителни нужди на организма са от изключително важно значение за поддържане на добро здраве и работоспособност. Захарните, тестено-захарните и сладкарските изделия консумирани умерено, допринасят за повишаване на хранителността и вкусовите качества на храненето. Препоръчва се умерено използване на захарта. Употребата на храни, съдържащи захар, води и до развитие на зъбен кариес при голяма консумация между основните хранения. Правете разумен избор за подкрепящи закуски.





Консумирайте безалкохолни напитки в умерени количества

15.3.2004 г.

Безалкохолните напитки са част от ежедневието и успешно задоволяват дневните потребности от течности на възрастен човек, които са 1.5-2.0 литра. Безалкохолните напитки, приемани в умерено количество обогатяват дневния питеен режим на човек. Те не могат да бъдат самостоятелна причина за редица заболявания или неблагоприятни състояния, в което често биват обвинявани. Те не водят до затлъстяване. Наднорменото тегло е в резултат на нарушен баланс между свръхприем на енергия и нисък енергоразход в резултата на намалена двигателна активност. Богатите на захар напитки са допълнителен източник на калории, но при интензивни физически занимания те нямат неблагоприятен ефект. За лица, които държат да намалят приема на калории са разработени "диетични" видове напитки, които са практически без добавена захар.





Не пропускайте сутрешната закуска

15.3.2004 г.

И при деца и при възрастни, все по-често се установява пряка зависимост между оскъдната в качествен и количествен аспект сутрешна закуска и честотата на свръхтеглото и затлъстяването. Нещо повече, изследователите установяват, че приемът на пълнозърнести храни на сутрешна закуска има много по-благоприятен ефект по отношение на теглото, отколкото богатите на мазнини асортименти (филии с масло, сандвичи с колбаси, тестено-маслени изделия, сладкиши и др.). Явна причина за това са полизахаридите (сложните въглехидрати) в пълнозърнестите храни, чието продължително разграждане в стомашно-чревния канал подсигурява постепенен, но постоянен приток на глюкоза и фруктоза (монозахариди) към кръвния ток – доставчици на енергия за активно работещите органи – мускули, сърце, мозък и други. Сложните въглехидрати, за дълъг период след консумацията им, подсигуряват метаболизма с необходимата енергия.





Потребности от прием на захар и захарни изделия при активно спортуващи

15.3.2004 г.

Гликогенът в мускулите на спортистите се възстановява със скорост около 5% за час, за пълното му възстановяване след физическо натоварване са необходими около 20 часа. През първите два часа след активна спортна дейност обаче, този процес е по-бърз (7%). Препоръчва се непосредствено след физическото натоварване (първите 30 минути) въглехидратен прием от 0.7-1.5 г/кг.-т.м./. Както простите, така и комплексните въглехидрати са подходящи за храненето на спортистите. Добри източници на комплексни въглехидрати са плодове, ориз, хляб и хлебни продукти, макаронени изделия, картофи, зърнени храни, плодови сокове. При активно спортуващите лица, които тренират продължително време е необходима консумация и на прости въглехидрати - захар, захарни изделия, мед, конфитюр, някои видове сладкарски продукти, високо енергийни безалкохолни напитки.





Синдром на хроничната умора

15.3.2004 г.

Съвременният човек все по-често се оплаква от лесна уморяемост, нарушен сън, напрегнатост и раздразнителност, които си обяснява с ежедневния, стрес, неправилно хранене, липса на достатъчно време за почивка. Правилният дневен режим и поставяне на приоритети по отношение на задачите оказват благоприятен ефект върху този синдром. Храненето трябва да бъде балансирано, с ограничаване на мазнините и простите захари и повишаване на баластните вещества и пиене на големи количества течности. Особено важно е да не се консумират храни с високо мастно или захарно съдържание, които създават чувство на ленивост. Повече плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и риба трябва да бъдат основни източници на хранителни вещества. Има съобщения за благоприятен ефект от ежедневен прием на препарати, съдържащи рибни мазнини, богати на една есенциална мастна киселина - ейкозо пентаенова.





Влияние на въглехидратите върху здравето на човек

15.3.2004 г.

При изследвания на хора е установено, че високият прием на захароза (рафинирана захар) се свързва с повишена смъртност от рак на гърдата и на дебелото черво. При проучвания върху експериментални животни се установява, че големите количества захароза стимулират туморния процес, предизвикан от химични вещества с раково действие. Вероятната причина на този ефект на високите количества на рафинираната захар се свързва с действието на високите нива на инсулина в кръвта след хиперконсумация на захар. Установява се, че нишестето, основният представител на сложните въглехидрати вероятно има предпазващ ефект по отношение рака на правото и дебелото черво. Счита се, че това действие на нишестето се дължи на ефекта на късоверижните мастни киселини, които се образуват при ферментацията на нишестето в дебелото черво.





Практически препоръки за хранене при диабет

15.3.2004 г.

Диабетът е широко разпространено заболяване, честотата на което нараства с тази на затлъстяването. Значението на храненето за появата и протичането на диабета е безспорен научен факт. Преяждането, хранителните излишества и претоварвания с въглехидрати и мазнини увеличават риска от появата на диабет, особено при лица, които наследствено са предразположени към болестта. Храненето при диабетно болните играе решаваща роля в лечението им. През последните 50 години коренно се промениха възгледите във връзка с начина на хранене при хора страдащи от диабет и понастоящем препоръките за хранене на диабетно болни практически не се различават от тези на здравите хора. Контролът и оптимизирането на телесната маса са особено важни. Обръща се внимание както на количествения, така и на качествения състав на въглехидратите в храната. Препоръчват се най-вече комплексни захари и хранителни влакнини. Въглехидратите трябва да доставят над 55% от дневната хранителна енергия (Е%). Препоръчителният прием на хранителни влакнини е най-малко 20-35 г/ден.





Синтетични заместители на захарта

15.3.2004 г.

При диабет, свръхтегло и затлъстяване се препоръчва използването на интензивни синтетични подсладители. Те са значително по-сладки от захарта (30-700 пъти), поради което, за да се постигне необходимата сладост е нужно много малко количество от тях. Ето защо използването на тези подсладители внася почти нулеви количества енергия и дава възможност за широката им употреба в нискокалорични диети. Те не предизвикват отделянето на инсулин, поради което са подходящи за хора с диабет. Безопасността на тези подсладители е изследвана в продължение на десетилетия преди да бъдат разрешени за употреба от човека. Задължително условие за безопасността им е тяхната висока степен на чистота. Тяхното използване в храните и напитките, както и предлагането им като трапезни подсладители, поради съображения зa сигурност е ограничено до определени допустими нива, които се установени на принципа да са безопасни, ако цял живот всеки ден тези подсладители се приемат в максималните им допустими количества.





Шоколадът - полезен или вреден?

15.3.2004 г.

Шоколадът е храна с превъзходен вкус и категорично доказано профилактично действие върху сърдечно-съдовата система. Антиоксидантното действие на шоколада е в основата на профилактичния му ефект върху сърдечно-съдовата система. То се дължи на високото съдържание на флаваноли в него. Те подпомагат клетката за справяне със свободните радикали, които й въздействат неблагоприятно. Консумацията на шоколад води до намаляване склонността към образуване на тромби и удължава времето на кръвосъсирване, чрез повишаване нивото на простациклини и понижава нивото на левкотриените, които се свързват с възпалителните процеси. Шоколадът способства за поддържане на нормална циркулация и сърдечна дейност като повлиява синтеза на азотен окис, който намалява тонуса на кръвоносните съдове. Няма убедителни доказателства, че консумацията на шоколад може да доведе до затлъстяване. Не е открита храна, която може самостоятелно да бъде обвинена, че предизвиква затлъстяване. Затлъстяването е последствие от небалансирано хранене, съчетано с ограничена двигателна активност. Зъбният кариес, една от причините за избягване консумацията на шоколад е по-скоро предизвикан от лоша устна хигиена. Може с категоричност да се каже, че шоколадът е полезен продукт и консумиран в умерени количества доставя не само удоволствие, но и има доказани благоприятни ефекти върху организма.





Енциклопедия на билките - БЪЗ ЧЕРЕН (Sambucus nigra)

15.3.2004 г.

Основни представители: бъз черен (Sambucus nigra), храст или дърво. Използвани части от растението: цветове и плодове. Основни биологично-активни съставки: цветове – етерично масло, флавонолови, гликозиди главно на кверцетина (рутин, хеперозид, изокверцитин), дъбилни вещества; плодове – антоцианови багрила, захари, витамин С и други витамини. Зелените плодове съдържат циногенен гликозид и са отровни, но сокът от зрелите плодове не е токсичен. Здравни ефекти: цветове – подобрява функциите на дихателните пътища, диурезата, защитата срещу бактерии и действа антимикробно; зрели плодове – общоукрепващо средство. Приложение: цветове – при хрема, ангина, възпаление на горните дихателни пътища, хемороиди, подагра; зрели плодове – при анемия, за укрепване на организма след боледуване. Начин на приложение: влиза в състава добавки към храната, билкови чайове – билка (цветове) - две чаени лъжици се заливат с една чаена чаша вряла вода, престоява 10 минути, прецежда се; билка (плодове) - две чаени лъжици плодове и 1 чаена чаша вода. Противопоказания: да не се взима от бременни и лактиращи жени.





Какво представляват добавките към храната?

08.3.2004 г.

Ще ги намерите вече във всяка аптека и в много магазини за хранителни стоки. Това са продукти под формата на таблетки, капсули, прах или течности, които съдържат хранителни вещества като витамини и минерали, аминокиселини, полиненаситени мастни киселини, също така ензими, метаболити (продукти на обмяната на веществата), билкови и други растителни екстракти, изсушени билки на прах и други. Тяхното предназначение е да обогатяват диетата с хранителни и други биологично активни вещества, да предотвратяват развитието на хранителни дефицити, да действат благоприятно върху различни структури и функции в организма и да допринасят за поддържане на добро здраве.





Имаме ли нужда от добавки към храната?

08.3.2004 г.

Ако направим подходящия и здравословен избор на храни можем да посрещнем потребностите си от хранителни вещества и да приемем други биологично активни съставки от храната, така че да поддържаме добро здраве и работоспособност. Има състояния като бременност и кърмене, големи физически и психически натоварвания, работа при вредни условия на труд, тежки заболявания, когато се нуждаем от повече биологично активни вещества и най-много от тези, които не можем да образуваме сами в организма си като витамини, минерали, някои аминокиселини и полиненаситени мастни киселини. В повечето случаи, добре построената диета може да посрещне по-големите ни потребности. На практика, обаче се оказва много по-лесно да вземем няколко таблетки. Това обуславя и големия бум в производството на хранителни добавки във всички страни в света.





Добавките към храната са полезни за здравето

08.3.2004 г.

Добавки към храната, съдържащи витамини и минерали предотвратяват дефицита им в организма. Добавки към храната могат да стимулират имунитета и да подкрепят защитата на организма срещу вредни външни въздействия. Те могат да съдържат съставки, които подпомагат по различни механизми детоксикацията (пречистването) на вредните вещества в организма. Те могат да внасят биологично активни субстанции, които не се считат за хранителни вещества, но нормално се съдържат в храните, например биофлавоноидите. Биофлавоноидите притежават антиоксидантен ефект и намаляват вредното действие на свободните радикали, които се натрупват в организма при физиологичните процеси и под влияние на вредните фактори на околната среда. Счита се, че по този начин намаляват риска от окисление на мазнините, от развитие на атеросклеротични промени в кръвоносните съдове, съдействат за забавяне и намаляване на дегенеративните процеси, на стареенето.





Витамините и минералите – добавки към храната или лекарство?

08.3.2004 г.

В САЩ, Канада, Англия, Швеция и Холандия и други страни витамините и минералните вещества се регистрират по принцип като добавки към храната, като максималните количества, които се допускат трябва да са научно доказано безопасни за здравето на човека. За разлика от тях понастоящем в някои европейски страни витамините и минералните вещества се регистрират като хранителни добавки, ако количествата им не надвишават 1.5-3 пъти установените среднодневни потребности. Над тези количества те се регистрират като лекарствени средства, независимо че може да са безопасни за здравето. У нас през последните години беше възприет този съвременен критерий при регистрацията на витамините и минералните вещества като за граници на безопасен прием се използват възприетите в Англия и САЩ, докато се публикуват международните изисквания.





Хранителни вещества в кърмата, които не зависят от майчиния прием

08.3.2004 г.

Енергийната стойност на храната на майката, както и приемът или дефицитът на някои хранителни вещества като белтък, калций, желязо, цинк, мед, фолиева киселина и витамин Д, оказват малко влияние или нямат ефект върху концентрациите им в кърмата. Майките с дефицит от тези хранителни вещества са с риск при кърмене за по-нататъшно изчерпване в организма им. Обогатяването на диетата на майката с тези хранителни вещества или приемът им като хранителни добавки оказва благоприятен ефект, по-скоро върху организма на майката, отколкото върху кърмачето. Повишаващите се с възрастта хранителни потребности на кърмачето от енергия и хранителни вещества трябва да се задоволят чрез захранване на бебето допълнително със зърнени храни, зеленчуци, месо, жълтък, сирене и други храни.





Потребности от прием на витамини като добавка към храната при активно спортуващи

08.3.2004 г.

Витамините са обект на голямо внимание в областта на спорта, поради предполагаемата им роля за увеличаване на физическата издръжливост. Използването на витамини като добавки към храната под формата на таблетки, капсули или сиропи е много популярно, като понякога приемът им стига до извънредно големи количества, надвишавайки средните дневни потребности от 10 до 100 пъти. Това създава рискове от токсично въздействие на някои витамини, особено на мастно разтворимите, при които границите на безопасен прием са значително по-тесни от тези на водно разтворимите витамини. Няма достатъчни и сигурни доказателства обаче, че потребностите от витамини са по-високи при физически натоварвания в сравнение с тези при ниска и умерена физическа активност.





Необходимост от прием на хранителни добавки срещу стрес

08.3.2004 г.

Стресът и безпокойството много често водят до намаляване на теглото, затова опитайте се да се релаксирате преди хранене. Отделете достатъчно време за ядене, дъвчете добре, не яжте сами, а в приятна компания. Увеличете физическата си активност, тя повишава апетита и доброто настроение. При възможност могат да се взимат хранителни добавки. Полезно е действието на продукти, съдържащи алое и белтъци. За подобряване на апетита, яжте храни, които обичате и не се насилвайте с такива, които знаете, че са полезни, но не можете да понасяте. Семената от сминдух проявяват така нареченото анаболно действие, тоест подобряват апетита и подпомагат изграждането на тъкани.





Повече за пектина

08.3.2004 г.

Пектинът спада към групата на разтворимите хранителни влакнини и притежава изразена способност да свързва водата и да образува високо вискозни разтвори, както и способност да свързва жлъчните киселини в червата. Пектинът напълно ферментира под въздействие на микробите в дебелото черво за разлика от неразтворимата целулоза. Тези свойства на пектина определят и ползите от неговия прием. Проведени проучвания в България с високо естерифициран ябълков пектин показаха, че приложението му в диетите на болни с нарушения в липидната обмяна понижава концентрацията на холестерола в кръвта с 5-18%. Това се свързва с ефекта на пектина върху екскрецията (изхвърлянето) на жлъчните киселини, вискозитетните му свойства, както и с редица други механизми. Установи се, че пектинът намалява увеличените нива на “лошия холестерол” и на триглицеридите, без да намалява нивото на полезния холестерол в липопротеините с висока плътност. Пектинът намалява също повишаването на кръвната захар след прием на въглехидрати, което се свързва с ефекта му да забавя изпразването на стомаха.





Добавките към храната не лекуват

08.3.2004 г.

Предназначението на всички добавки към храната е да я обогатяват с полезни за хранителния статус и здравето вещества, да намаляват риска от дефицити в организма, да оказват благоприятен ефект върху органи, системи, функции на организма, да бъдат част от една обща подкрепа на здравето заедно с храната, физическата активност и другите аспекти на здравословния начин на живот. Добавките към храната не могат да имат за цел да лекуват, те не трябва да са предназначени за третиране на заболявания. Те не могат да имат претенции също, че тяхната употреба води до профилактика на определени заболявания, защото причините за болестите обикновено са комплексни, повече от една и не е възможно като приемаш една храна или една добавка към храната да предотвратиш някое заболяване.





Добавките към храната могат да бъдат вредни

08.3.2004 г.

Трябва да не се забравя, че добавките към храната обикновено са концентрирани източници на хранителни вещества и други биоактивни субстанции и техният прием не трябва да превишава указаните на етикета количества, които са съобразени с горните граници на безопасен прием. По принцип всяко хранително вещества, прието в големи количества може да има вредно действие върху организма. Рискове крие и приемът на билкови добавки към храната в големи дози. Наличните биологично активни вещества при предозиране могат да имат вредни за здравето ефекти. Затова, четете внимателно етикетите и не взимайте по-високи количества от тези, които са посочени в тях. Желанието Ви да подобрите здравето си по-бързо може да има обратен ефект. Внимавайте и за предупредителни надписи. Някои от включените вещества могат да имат неблагоприятно действие при хора с определени заболявания, по време на бременност или кърмене при жените, при малки деца.





Възможни вредни ефекти при прием на хапчета и чайове за отслабване

08.3.2004 г.

Редица хапчета и чайове за отслабване съдържат билки със силно разхлабващо или диуретично (засилващо отделянето на урина) действие. При употребата на тези продукти теглото се намалява в резултат от загубата на течности, а не на мастната маса в тялото. Пример за билки с изразено разхлабващо действие са сена, алое, зърнастец, каскара саграда. Те могат да предизвикат коремни болки, гадене, повръщане, а хроничната им употреба може да доведе до запек или хронична диария. Растения с диуретично действие, които се включват в тези хапчета и чайове са глухарче, копър, мечо грозде, полски хвощ, целина, коприва и др. Редовната употребата на продукти с разхлабително и диуретично действие може да доведе до сериозни здравни проблеми – обезводняване, нарушения в баланса на електролитите, сърцебиене, даже фатални (смъртоносни) сърдечни реакции.





Билките като добавка към храната

08.3.2004 г.

По отношение на билковите добавки съществуват също значителни различия в разрешителния режим на отделните страни. Всяка страна има забранителни списъци на билки, които поради наличието на токсични или силно фармакологично действащи съставки не могат да се продават свободно, а само под медицински контрол, т. е. с рецепти. Такъв списък съществува и у нас, публикуван в наредба на Министерство на Здравеопазването. Освен това при разрешаване използването на билките като добавки към храната у нас се взимат под съображение практиката в САЩ и европейските страни, както и информацията за вредни ефекти на някои билки, установени през последните години. Засега няма международни директиви, които да представят общи изисквания към билковите добавки и вероятно няма да бъдат създадени скоро, поради различията в становищата на отделните страни.





Какво представляват пробиотиците?

01.3.2004 г.

Пробиотици са "приятелски" бактерии, които са нормални обитатели на червата и благоприятно повлияват храносмилателните процеси, а имат и доказано положителен здравен ефект. Те потискат развитието на патогенните микроорганизми в червата и по този начин поддържат равновесие, което гарантира нормалната им функция. В храносмилателния тракт на човек обитават около 400 вида бактерии - "приятелски" и патогенни, като от съотношението между тях зависи и състоянието на тази система. Характерно за пробиотичните бактерии е тяхната изключителна жизнеспособност в стомашно-чревния тракт и високата им преживяемост до крайните отдели на дебелото черво, където те успешно оказват разнообразните си здравни ефекти.





Къде да открием пробиотиците?

01.3.2004 г.

За да изпълняват пробиотичен ефект, пробиотиците трябва да бъдат от групата на нормалните чревни бактерии, достатъчно жизнени, за да оцелеят, резистентни към киселата среда в стомаха и червата, безопасни и безвредни. Най-широко използваните пробиотични бактерии са от групата на лактобацилите и бифидобактериите. Обикновено пробиотичните култури се добавят към определен хранителен продукт, в който бактериите могат да преживяват, както и да се развиват и размножават. В храносмилателния тракт те не се размножават и приемането им във висока концентрация е залог за тяхното действие. Пробиотични храни са най-често кисело-млечните продукти, някои от зеленчуците, соевите храни и др.





Здравни ефекти на пробиотиците

01.3.2004 г.

Здравният ефект на пробиотичните храни надминава многократно ефекта на обичайните хранителни продукти. Те имат по-висока биологична стойност от обикновените храни – разграждат се по-лесно в организма, а съдържащите се в тях витамини, минерали и млечната захар се усвояват по-пълноценно. По-доброто усвояване на калция от кисело млечни продукти ги прави предпочитани за поддържане на оптимално костна плътност и отдалечаване на процесите на костна деминерализация. Пробиотиците оказват балансиращ ефект върху чревната екосистема, нарушена от външни фактори.





Увеличете консумацията на кисело мляко

01.3.2004 г.

Киселото мляко и другите киселомлечни продукти имат специално влияние върху здравето. Те спадат към така наречените пробиотици. Пробиотиците са продукти, съдържащи живи микроорганизми, които оказват много полезен за здравето ефект. Млечнокиселите бактерии имат силна антимикробна активност. Те потискат размножението на вредните микроби в храната и червата и така намаляват случаите на чревни разстройства, тяхната продължителност и тежест. Това е от особено значение за здравето на малките деца, при които диариите предизвикват бързо обезводняване с тежки последици.





Бременната жена се нуждае от повече калций

01.3.2004 г.

Потребностите от калций са увеличени още от първите месеци на бременността, когато започва образуването на костите на плода. Най-добър източник на калций са млякото и млечните продукти, където калцият е в лесно усвоима форма. Киселото мляко и другите киселомлечни продукти имат специално влияние върху здравето. Те спадат към така наречените “пробиотици”. Пробиотиците са продукти, съдържащи живи микроорганизми, които оказват полезен за здравето ефект. Млечнокиселите бактерии потискат размножението на вредните микроби в червата и така намаляват случаите на чревни разстройства, тяхната продължителност и тежест. Млечнокиселите бактерии подобряват храносмилането, стимулират движението на червата и намаляват запека. Това е особено важно за храненето на бременната жена, при която запекът е сериозен проблем.





Повече за млечнокиселите бактерии

01.3.2004 г.

Млечнокиселите бактерии подобряват храносмилането, стимулират движението на червата и намаляват запека. Те подобряват имунитета, намаляват случаите на свръхчувствителност и алергия към млякото. Млечнокиселите бактерии намаляват риска от атеросклероза, тъй като тяхното действие предизвиква понижаване на холестерола в кръвта. В експерименти извършени върху животни е установено, че тези бактерии намаляват канцерогенните (ракообразуващите) вещества и ензими в правото черво, което показва, че имат потенциал да защитават от развитие на рак.





Пробиотици срещу стрес

01.3.2004 г.

Регулярното приемане с храната на т.нар. пробиотици (живи микробиални хранителни съставки) има полезен ефект върху имунната система на червата и функциите на храносмилателния тракт, както при здрави хора, така и при хора с болестни проблеми и стрес. Пробиотиците допринасят за създаване на бариера пред вредните бактерии, а също така потискат растежа им. Пробиотични организми са известните Лактобацили Булгарикус, които се намират в българското кисело мляко. Богат на пробиотици е и кефирът. Много полезни са и Бифидо бактериите, с които някои наши кисели млека сега са обогатяват.





Прием на цинк като хранителна добавка

01.3.2004 г.

Цинкът е есенциален микроелемент, съставна част на повече от 200 ензима. Поддържа целостта на клетъчната мембрана. Редица състояния се свързват с цинков дефицит и се повлияват благоприятно от суплементиране. Такива са косопад, диарии, кожни възпаления, загуба на тегло, чести инфекции в резултат на смутена имунна защита, забавено зарастване на рани, нарушения в оплодителната функция при мъже. Умерен недостиг на цинк се проявява със забавен растеж и полово съзряване при мъже, намален апетит, груба кожа, апатия, нарушена вкусова острота. По време на бременност цинковият дефицит може да доведе до забавено развитие и растеж на плода.





По какъв начин пробиотиците повлияват някой болестни състояния?

01.3.2004 г.

Пробиотиците подпомагат поддържане на чревния баланс, когато той е нарушен вследствие на продължителен прием на антибиотици или лъчетерапия, като осигуряват преобладаване на "приятелските" бактерии. Имат антимикробен ефект и потискат растежа на патогенната чревна микрофлора. Регулират успешно ритъма на червата, като нормализират транзитното време, стимулират движенията на червата и повлияват благоприятно запека. Пробиотиците оказват положителен ефект при диарии в детската възраст, както и тези предизвикани от стрес или пътувания. Подобряват локалния чревен имунитет, имат превантивен ефект по отношение на някои видове рак, неутрализират токсичните продуктите получени при процесите на детоксикация в бъбреците и черния дроб.





Кои са възможните вредни ефекти на млякото и млечните продукти?

01.3.2004 г.

Млечното масло, сметаната, пълномаслените млека и сирена при голямата им консумация могат да бъдат значителен източник общо на мазнини и на наситени мастни киселини в диетата. Високото съдържание на мазнини увеличава риска от свръхтегло и затлъстяване. Голямата употреба на високо маслени млечни продукти и млека се свързва с по-голяма честота на сърдечно-съдови заболявания и рак на простатата и бъбреците. Затова се препоръчва консумацията на мляко с намалено съдържание на мазнини (2% и по-малко), употребата на ниско маслена извара и сирена, ограничаване на маслото и сметаната.





Препоръки за възстановяване на нормалния ритъм на организма след обилно преяждане

01.3.2004 г.

След обилно преяждане най-добре е да направите един разтоварителен ден. Пийте повече течности - 1 литър и половина-2 литра. Препоръчваме ви айрян, по една чаша през няколко часа. Кисело-млечните продукти подобряват ефективно състоянието и функциите на червата. Освен традиционното кисело мляко на пазара може да намерите и млека, специално обогатени с полезните млечно-кисели бактерии. Полезен е чаят от джинджифил, който повлиява много добре храносмилателните проблеми, намалява чувството на тежест след обилно нахранване. Благоприятно действие има и чаят от мента или лайка. Детоксикиращо действие имат прясно приготвените зеленчукови сокове от целина, цвекло, зеле, моркови и други зеленчуци.





Енциклопедия на билките - БОСИЛЕК (Ocimum basilicum L.)

01.3.2004 г.

Основни представители (видове): босилек градински (Ocimum basilicum), тревисто растение. Използвани части от растението: цъфтяща надземна част. Основни биологично-активни съставки: етерично масло, танини, гликозиди, сапонини, бета-ситостерини. Здравни ефекти: подобрява защитата срещу редица видове бактерии и действа противовъзпалително; успокоява спазми и повишен тонус на червата, газогонно; стимулира апетита. Приложение: при възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт, пикочните и дихателните пътища - колити, гастрити, ентерити, дискинезии на жлъчните пътища, уроинфекции, зъбобол, хрема, ангина, кашлица. В големи количества може да предизвика отравяне. Начин на приложение: влиза в състава на добавки към храната, билкови чайове – до три пъти през деня се пие чай от: билка една чаена лъжица до една равна супена лъжица се залива с една чаена чаша вряща вода, престоява 10 минути, прецежда се. Противопоказания: не са описани.





2005 - архив


Февруари, 2005
Януари, 2005



Тема Re: МОМИЧЕТА КАКВО МИСЛИТЕ ЗА ТОВАнови [re: milena69]  
Автор milena69 (moga)
Публикувано17.02.05 16:07



Здравословно отслабване със шоколад !!!


Диетите вече са част от живота ни. Това е абсолютен и безспорен факт и няма смисъл да си затваряме очите пред вероятно най-важната съвременна тенденция в начина на живот и хранене. А причините са ни до болка познати - заседнал начин на живот и неправилно хранене. А шоколадът?
Шоколадовата диета съществува
Според национално изследване по въпроса за храненето и теглото на българите, ръководено от доц. д-р Донка Байкова, специалист по хранене и диети към медицински център "Марковс", любителите на шоколад съвсем не са повече застрашени от другите хора.

Доц. Байкова споделя: "Според моите наблюдения през последните няколко години малко намаля консумацията на захарни изделия и в частност на шоколада, защото хората са по-информирани. А когато един човек е информиран за полезността, за биологичната роля и за ценните качества на дадена храна, той може съзнателно да коригира модела си на хранене или своето т.нар. "хранително поведение".

Днешната храна е винаги висококалорийна. Липсват хранителните фибри, които раздвижват моториката на червата, а в същото време не се усвояват.

Освен това продуктите почти винаги са термично обработени и по тази причина - относително бедни на витамини и минерали. При термичната обработка се губят до 40% от витамините.

Всичко това на фона на ниската двигателна активност дава значителна разлика между енергиен внос и енергиен разход, тоест приемаме повече калории, отколкото изгаряме, а това автоматично означава свръхтегло и затлъстяване."

Но любителите на шоколада трябва да са спокойни, защото според доц. Байкова трябва да се знае едно нещо: той е не само любима, но и полезна храна - носи удоволствие, ободрява и повишава имунната защита на организма.

"Подходящ е за хора, които са в оздравителен период след тежки боледувания, препоръчва се, както знаете, след кръводаряване и за хора с анемии, защото е богат на желязо и калций.

Витаминното му съдържание е ниско, зависи почти изцяло от процента на млякото в него, но е богат на много минерални вещества и магнезий.

Хората, които имат мускулна слабост или сърдечна слабост, дори е добре да употребяват малко шоколад.

Освен това шоколадът е една от храните на удоволствието. При бавното му консумиране в мозъка се отделят ендорфини - веществата на щастието.

Ето защо в никакъв случай аз като диетолог не го забранявам.

Особено в периодите на активна работа и на движение между 10 и 16 часа е допустимо да се приема малко шоколад", казва доц. Байкова.

Разбира се, не трябва да се прекалява. Всичко е въпрос на доза и не бива да забравяме, че 100 г млечен шоколад все пак е носител на около 600 калории.

Лекарското мнение е, че "особено при диетотерапия с ниско калорийно хранене калориите от 100 г шоколад са много".

Той е относително балансирана храна - макар какаото да действа възбуждащо, в него се съдържа и теобромин, който успокоява.

По-интересното е, че дори има диети за понижаване на тегло изцяло с шоколад. Практиката показва, че те са любими на пациентите.

"Много хора се интересуват от шоколадовите диети, защото са, общо взето, сред най-приятните хранителни режими. Основават се на факта, че поради високата му калорийна стойност шоколадът е храна, която бързо засища.

Ако се яде по малко шоколад петкратно през деня, няма да се усеща истински глад. Ако в продължение на много дни се поддържа този режим, без съмнение ще загубим няколко килограма, но ще се появи и недостиг на витамини (спомнете си, той е беден на витамини и от състава му изцяло отсъства полезният витамин С), което води най-общо до лош биотонус.

Десетина дни на шоколадова диета със сигурност е по-добре, отколкото да се гладува, за да се редуцират килограми, но рисковете са в пониженото количество витамини, които приемаме", смятат лекарите.

Енергийната стойност за 100 г шоколад е 540 калории, от които белтъците са близо 8%, мазнините са 33% и 54% са въглехидратите.

Това прави шоколада идеална добавка в ограничени количества като храна, която стимулира мозъчната дейност и мускулатурата.

"Като специалист по хранене и диететика, който познава човешката обмяна на веществата, винаги съм казвала, че апетитът определя потребностите. Щом усещаме, че силно ни се яде шоколад, явно имаме нужда от висококалорийна храна.

В същото време той ни успокоява, кара ни да се чувстваме приятно, или, с други думи, балансира и емоционалното, и физическото състояние", заявява доц. Байкова.

Според нея към шоколада може да има пристрастяване. Както кафето води до кофеиномания, така има шоколадомания, но за щастие в изключително редки случаи.

"Когато човек наистина го желае, той много лесно дозира приема на шоколад, докато при другите форми на пристрастяване не е точно така. Разчитаме изцяло на биологичните бариери", продължава тя и допълва:

"Шоколадът не е подходящ за превъзбудени състояния, при неврози и за хора с висока кръвна захар. Но дори и за диабетиците има специални шоколади, които са с фруктоза и не натоварват работата на панкреаса.

Съдържанието на теобромин и оксалатни соли прави шоколадовите храни неподходящи при камъни в бъбреците и жлъчката.

При често консумиране на шоколад от децата, както е известно, има риск от образуване на кариеси, но пак всичко зависи от правилното дозиране."

Последните години в педиатрията започна кампания против шоколада. В редица страни е забранено да се дава шоколад в ранна детска възраст, но доц. Байкова казва:

"Аз не мисля, че това е добра мярка, още повече че децата имат висок енергиен разход. Разбира се, до 2 годинки въобще не трябва да се допуска приемане на шоколад от подрастващото дете, но след това то може да получава по едно много малко блокче.

И все пак погрешно е децата непрекъснато да бъдат поощрявани с това лакомство. По-добрият вариант е наградата да бъде някакъв плод например, за да не се получава този неистов стремеж към шоколад у малките деца, което рефлектира по-късно в хранителното им поведение."

Възрастните също допускат грешки, особено онези, които са в режим на отслабване.

Те се самонаказват, гладувайки, само защото са си позволили малко шоколад, но така се лишават от всички ценни храни като месо, риба, плодове и зеленчуци.

А истината е, че ако сме си позволили малко повече шоколад, просто трябва да приемаме повече течности заради високото съдържание на въглехидрати.

С други думи, шоколадът е удоволствие, стига да умеем да го приемаме правилно. Той е в известен смисъл култура на хранене.

Всичко в малки количества е здравослозно




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.