Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:43 15.06.24 
Здравна
   >> Диети
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Антицелулитна диетанови  
Авторvolja (Нерегистриран)
Публикувано09.08.04 14:10



1. ДЕФИНИЦИЯ НА ЦЕЛУЛИТЕ
Думата целулит е влязло в употреба в много от страните, в които жените имат този козметичен дефект едва през последните десетилетия. Но целулитът е съществувал винаги и това си личи от картините, на които са изобразени голи жени. Докато античните статуи почти нямат целулит, тяхна противоположност са дамите, вдъхновили живописците и скулпторите през 17-19 век /особено ярък пример са картините на Рубинс), епохата на стегнатите корсети, доста спомогнали за развитието и разцвета на целулита.

Що се отнася до определението и интерпретацията на целулита, има много и най-противоречиви мнения. Физиолозите причисляват целулита към вторичните полови признаци. Според повечето учени, началният стадий на целулита не е патология, а изключително нормална особеност на женския организъм, докато следващите стадии се определят като възрастово нарушаване на обмяната на веществата в подкожния слой на мастните клетки.

Появата на целулит, който е забележим с просто око, означава, че в организма е настъпил дисбаланс, който е започнал да се развива вътре в организма, а чак след това води до външно забележими промени.

Няма единство на мненията къде е границата на целулита като норма и целулита като патологяц Повечето козметолози наричат целулита заболяване на подкожните мастни клетки и определят методите за борба с него като лечение. Повечето медици и биолози считат, че целулитат е чисто козметичен недостатък и го определят като "измислена болест", така нареченият целулит" (so-called disease).
Тъй като окончанието "ит" в медицината означава възпаление, медиците бяха възмутени с призвояването на наименование, което се асоциира с възпалителен процес, на някакво козметично "явление". Предложено бе дори алтернативното наименование "целлулитис", но то не доби гражданственост.


Продължението следва.



Тема Вашето оптимално тегло - целите, доколко са постижнови [re: volja]  
Авторvolja (Нерегистриран)
Публикувано09.08.04 16:35



Антицелулитната диета

Правилната диета стои в основата на всяко лечение на целулита.
Въпреки, че не съществува определена магическа диета, която да ни излекува, балансираното хранене е изключително важна съставка за отстраняването на целулита.

Но всички промени в режима на вашето хранене трябва да бъдат направени от вас с вземане предвид на начина ви на живот, както и на количеството хранителни вещества и калории, които са ви необходими през деня, в зависимост от работата, с която сте заети. Независимо от това дали имате нужда да намалите теглото си, поетапното спазване на дадените съвети ще ви помогне да нормализирате теглото си, като си осигурите балансирано количество хранителни вещество и в крайна сметка като спомогне за успех в борбата с целулита.
Някои от процедурите трябва да се комбинират с други, като за това изрично ще бъде упоменато в текста.

Не си поставяйте непостижими ЦЕЛИ*, променяйте начина си на живот постепенно. Някои от промените се възприемат по-трудно, затова степенувайте, преминавайте от по-лесните към по трудните за изпълнение.


Това е откъс от предишната тема, а даденото по-долу е коментар, изясняващ именно въпроса за ЦЕЛИТЕ - защото очевидно под цели се подразбира и достигането на определено тегло - или ако искате - елиминирането на определен брой килограми /стопяването на мастни клетки и т. н./

Откъсът, които ще последва, е малко допълнение към въпроса, който е от изключително значение, поне в рамките на форум "Диети". Защото когато човек решава, че трябва да промени нещо, той явно винаги си поставя задачи, каквито са заглавията на много теми. Не давам таблици и т. н., защото по този въпрос е говорено много. В светлината на зададената тема, е уместно да се разгледа въпросът за ИНДИВИДУАЛНОТО ОПТИМАЛНО ТЕГЛО И ЗА ЕВЕНТУАЛНИТЕ ЛИМИТИ НА ЗДРАВОСЛОВНИТЕ КОРЕКЦИИ НА СЪЩОТО.



Стройни и слаби - веднъж и завинаги

/по материали на списанието “Фитнес"/

Често се случва така: на диета сте, спортувате – и ставате по-стройни и слаби. Но изведнъж процесът започва да буксува и спира. И диетата, и физическите натоварвания са налице, на кантарът не само показва същото тегло, а кривата започва постепенно да се изкачва нагоре. Вие отново започвате да наддавате килограми.
Въпросът е защо?

Учените наскоро получиха отговор на този въпрос. При спирането на процеса, организмът ви е достигнал теглото, което най-много му допада. Това тегло е най-комфортното за него. И организмът ви започва да взема контрамерки, обмяната на веществата се забавя, а апетитът нараства. И нещата вървят по този начин докато не достигнете онова тегло, което вашият организъм смята за оптимално.

Работата е там, че и теглото е генетично обусловено. Всеки човек си има своите собствени “фабрични настройки” – сред тях са, например, кръвното налягане, нивото на кръвната захар и т. н. За едни естественото тегло е 50 кг – за други цифрата може и да е 90 кг. Тези зададени от природата параметри много трудно се поддават на настройване. Всички ваши опити /още повече ПРИБЪРЗАНИТЕ И НЕОБМИСЛЕНИТЕ/ за промяна на зададените показатели се посрещат от организма с огромна съпротива и неудоволствие.

Какво излиза? Че ако съдбата е отредила на някого да се чувства най-комфортно при тегло 90 кг, това е присъда, неподлежаща на обжалване? Не, не е така. Все пак има шансове за подобряване на “настройките”. Цената обаче за хората с настройки 80-90 кг е следната доживотна присъда: ограничаване в храненето и тренировки, за поддържане на новите параметри. Какво пък, не по-зле от перспективата доживотен размер на дрехите ХХL или перманентен задух.

КАКВИ СА ПРИРОДНИТЕ ВИ НАСТРОЙКИ?

За да определите по-точно Вашето *"природно" тегло (а именно теглото, което задава параметрите на лимита на килограмите, които трябва да елиминирате), честно си отговорете на следните въпроси:

* Какво е теглото, при което организмът ви се чувства най-комфортно (с други думи, каква е цифрата на кантарчето, около която от години “трепка” стрелката?)

* Какво е теглото, което “натрепвате” 1,5-2 месеца след приключването на диетата?

* Какво е било максималното за Вас тегло?

Най-вероятно е във всичките ви отговори (след 25-годишна възраст) да фигурира горе-долу едно и също тегло – именно това е вашият оптимум, зададен ви от майката природа. Каква е разликата между това тегло и сегашното положение, след спортуването и диетите? Ако разликата надвишава 4,5 кг, тогава за поддържане на достигнатото от вас ще ви се наложи да не се отпускате и да продължавате да се трудите. А ако искате теглото ви да падне под оптимума, нещата стават далеч по-комплицирани!

Тук е мястото да се каже, че около 10% от жените дават различен отговор на горните въпроси. Това означава, че природата не е кодирала строги граници за тях. Тези щастливки отслабват и пълнеят по собствено желание, като смайват останалите с, може да е каже, свръхестествените” си метаморфози. Възможно е вие да сте една от тях.

РЕГУЛИРАНЕ НА НАСТРОЙКИТЕ

Така че почти всички (изключения има, но тук не става дума за тях!) имат свое “зададено” тегло, така че отслабването под заложените от природата лимити е доста сложна задача. Ами ако се опитаме сами да променим лимита? Да речем, да убедим организма си, че нашето оптимално тегло не е 90 кг, а 70 кг? На пръв поглед задачата е неизпълнима. Спорът с природата е все едно слънцето да залезе на изток! Това да не са някакви вълшебни приказки?
Но ендокринолозите са установили, че това е възможно. Тайната е, че постигнатото със спорт и диети желаеми тегло /в случая, да речем – 70 кг/ трябва да се поддържа в продължение на 2-4 години. И тогава организмът ще свикне с новите параметри и ще престане да смята новото тегло за "аварийно", и после самият организъм ще го поддържа като оптимален”

Вие също можете да се опитате да коригирате настройките /тук ще вметна, че в статията става дума за разумни корекции, за тегло, което е в унисон със здравните норми, а не за достигането и поддържането на някакви противоречащи на здравия разум мерки, които условно могат да бъдат наречени болезнена кльощавост, която е не само вредна, а дори заплашителна понякога – но това е предмет на друга тема и т. н./.
Просто трябва да успеете в начинанието да постигнете онези килограми, при които се чувствате и изглеждате оптимално, и да поддържате блестящия си външен вид няколко години, с комплексни мерки. Повярвайте, това не е толкова трудно, ако научите повече за някои от научно проверените и доказани алгоритми.



Тема Re: Вашето оптимално тегло - някои практич. съветинови [re: volja]  
Авторvolja (Нерегистриран)
Публикувано09.08.04 17:35



Това е продължение към допълнението за оптималното тегло, от предходния постинг.


НЯКОИ ОТ АЛГОРИТМИТЕ

Предпочетете здравословното хранене - по малко наблягайте на "вкусните" храни.

И така, тялото ви храбро брани мазнините, като намалява обмяната на веществата и стимулира апетита. При това ви се яде точно “вредна” висококалорична храна – бонбони, кифли и т. н. И то – зверски! А вие сте предпочели да се поограничите. Как да стане това?
Просто е. В периода, в който твърдо искате да намалите теглото - пък и после, при поддържането на достигнатото тегло - направете своя избор в полза на храната, която буди по-малко емоции и не стимулира апетита. Тоест онази храна, която лично за вас не е върхът на сладоледа.

Експериментите показват, че "природното тегло" на подопитните животинчета, които получават храна, която не стимулира апетита им, гарантирано намалява, пада. Забележете - става дума за "оптималното", т. е. "предопределеното" тегло. Нещо повече, те не напълняват дори когато им пробутват от време на време и мазна висококалорична храна.
Изводът е: колкото по-слаба е емоционалната* ви обвързаност с храната, която поглъщате, толкова по-малко рискувате да натрупате излишни килограми. “Вредните” (калоричните, мазните и сладките) продукти поради някакъв странен природен закон винаги са по-вкусни. Следователно вие винаги ги консумирате неволно в по-големи количества. Продуктите, които са здравословни, нямат късмет в този смисъл, че повечето от тях не са чак толкова вкусни. Предпочитайте ги – и ще си имате по-малко главоболия с постигането на желаното тегло и с поддържането му.

* По въпроса за емоционалната обвързаност ще има други допълнения. Не може в една малка публикация да се обгърнат всички аспекти, затова "разгръщането" ще стане впоследствие - воля:)

Не на големите интервали
Хранете са на всеки 2,5-3 часа. Големите паузи между храненията са може би най-разпространената грешка при хората, които искат да коригират теглото си. Работата е там, че храненето на големи интервали (веднъж на 4-5 часа) стимулира усилената секреция на инсулин и лептин. А именно тези два хормона се занимават със складирането на подкожните мазнини.
При по-честото хранене, инсулинът и лептинът се отделят в минимални количества. Така че ако сериозно възнамерявате да намалите теглото си, трябва да разчупите традиционния начин на хранене и да разпределите храната на повече на брой и по-малки порции. За тези, които са в офиса и т. н., съветът е, ако е необходимо, да си носят порциите в дискретни кутийки.

Формулата на здравословното хранене изглежда така: 4-6 пъти дневно по 300-400 калории.

Яжте повече! Звучи направо скандално, но методът наистина работи. Ако дневно получавате под 1200 калории, организмът преминава на авариен, много икономичен режим на разход на енергия и обмяната на веществата се “успива”. За да го “събудите”, опитайте да консумирате със 100-200 калории повече от вашата индивидуална норма. Когато получи този малък излишък от калории, организмът ви губи своята бдителност и с лекота се разделя с подкожните тлъстинки.
Звучи като парадокс, но истината е, че онези, които направо гладуват, за да отслабнат, наистина се разделят по-бавно с мазнините, отколкото хората, предпочели балансираното умерено хранене. Разликата в темповете е точно разчетена от науката. Ако внезапно се откажете от храненето и започнете да гладувате, ще отслабвате с 10% по-бавно от онези, които се занимават със спорт и спазват стриктно своята оптимална калорична норма."


П.П.

От себе си ще кажа отново: това са неща, предадени едно към едно, темата може да бъде дообогатена и доразгърната.

Най-важното е:
това не е налагане на мои концепции, а представяне на намерени неща, които може би ще са интересни и ще дадат идеи на някого, разбира се, никой не твърди, че тук се излагат неща, които не подлежат на дискусия. Но като се има предвид, че става дума за информация, която е повод за размисъл, моля всички да имат малко търпение и снизхождение - пък аз лека полека ще добавям едно или друго.



Тема някои малки "хитрини", гликемичен индекс и онови [re: volja]  
Авторvolja (Нерегистриран)
Публикувано10.08.04 17:14



Яжте повече зеленчуци.

Те са първите ви съюзници през периода, в който действате за каузата: сваляне на теглото. Съдържат минимум калории, но най-важното е, че са “обемисти”.
Поради тази причина си струва да започнете всяко ядене с хубава порция зеленчукова салата.

Салатата ще позапълни лимита ви за “вместимост”, и ще остане по-малко място за останалото. Що се отнася до плодовете, там трябва да се внимава повече. В сравнение със зеленчуците са доста по-калорични.

Превантивна мярка срещу преяждането с плодове е наситнянето и добавянето им към подходящи “приемници” – кисело мляко и т. н. Соковете от плодове не са за предпочитане: заради тяхната свръхвитаминозност и захарта, която се добавя от производителите за подслаждането и.

Формална основа, на която се базира храненето ви, трябва да са
въглехидратите с нисък гликемичен* индекс -

това са зърнените и другите видове варива, оризът, бобът, фасулът. Сервират се със зеленчуци, като поне 2 пъти на ден добавяте към тях белтъчини – нетлъсто, за предпочитане телешко месо, пиле, риба.
----------------------------------------
*
ГЛИКЕМИЧЕН ИНДЕКС

Гликемичният индекс е показател за скоростта, с която се усвояват от организма въглехидратите.

С изключително висок гликемичен индекс са: захарта, медът, сладките плодове /има и кисели такива, така че няма нужда да се дискутира/, хлябът от бяло рафинирано брашно, пастите, оризът.
Характерно е, че след “Сладката оргия” гладът започва много бързо да се обажда, като буквално след 1 ½ се връща чувството на глад от стартовото ниво преди храненето, а после започва да се усилва над това ниво. храненето, а после започва да се усилва над това ниво.

Докато при консумацията на продукти с нисък гликемичен индекс /индекс под 55, ако за показател 100 се счита глюкозата/
ситостта трае по-дълго,
защото съдържащите се в тях въглехидрати постъпват бавно
но равномерно в кръвта.
Доктор David Ludwig от детската болница в Бостън е изследвал връзката между гликемичния индекс и последващата консумация, изразена в калории. Резултатите му са убедителни:
след консумация на храна с висок гликемичен индекс пълните хора консумират с 81 % повече калории,
отколкото след храна с нисък гликемичен индекс.

«Бързото усвояване на глюкозата води до покачване на нивото на норадреналина, който стимулира апетита» - сочи David Ludwig.

Ето защо:

ПРОДУКТИТЕ С НИСЪК ГЛИКЕМИЧЕН ИНДЕКС СА ДОБРО СРЕДСТВО СРЕЩУ СУПЕРАПЕТИТАЫ РЕСПЕКТИВНО ПРЕЯЖДАНЕТО.

Нещо повече, ако се съчетаят при едно хранене няколко такива продукта (например, овесени ядки и кисело мляко, или извара и ябълка), появата на чувството за глад не само ще се отдалечи във времето, но и при следващото хранене имате големи шансове да не прекалите с храната, защото организмът ви все още ще е приятно впечатлен :) от въздействието на продектите с нисък гликемичен индекс.
Затова диетолозите съветват да похапнете сутринта не кифла или друг сладкиш с каэето, а да се спрете на продекти с нисък индекс – пълнозърнест хляб, млечни продукти и др. под. богати на белтъчини продукти.

КАК ДА НАДХИТРИМ ГЛИКЕМИЧНИЯ ИНДЕКС
·Колкото повече целулоза има в храната, съдържаща различни продукти, толкова ще е по-нисък сумарният гликемичен индекс.

· Суровите плодове и зеленчуци имат по-нисък гликемичен индекс от подложените на топлинна обработка. Например, индексът на варените моркови е 85, а на суровите – 35.

- Картофеното пюре е с по-висок индекс от индекса на варените небелени картофи. Това е свързано с различните степени на «денатурализация” на нишестето при варенето. Изобщо прекомерното разваряване н всички съдържащи нишесте продукти (макарони, зърнени продукти) повишава гликемичния им индекс.

- Съчетанието на белтъчините с въглехидрати понижава общия им гликемичен индекс. От една страна, белтъчините забавят всмукването на захарите в кръвта, а от друга – самото присъствие на въглехидратите спомага за максимално усвояване на белтъчините.

- Колкото е по-наситнен продуктът, толкова е по-висок гликемичният му индекс. Това основно важи за зърнените продукти. Например индексите на булгура и изделията от бяло брашно са различни.
- Добавянето на минимално (подчертаваме – минимално) количество мазнини към въглехидратите удължава времето на усвояването им и по този начин понижава хипогликемичния им индекс.
- Колкото по-дълго време се предъвква храната, толкова по-бавно се усвояват въглехидратите (или, кокто казват учените: толкова е по-ниска посталиментарната гликемия).

Продължение на темата за индекса – следва, като начало е това.
І--------------------------------



Консумирайте полезни мазинини.
Не правете фаталната грешка тотално да се отказвате от мазнините. Мазининте са “смазката” на ставите, “суровината” за производство на хормоните.
Дефицитът на мазнини води до псориазис, косопад, болести на ставите, чупливост на ноктите.
Не консумирайте нищо пържено с животински мазнини, но в салатата от зеленчуци без никакъв риск можете да добавите 1-2 лъжици зехтин или др. под.
И задължително трябва да се консумира рибено масло. То съдържа мастните киселини омега-3 и омега-6, които ще ви помогнат да отслабнете. При аеробното натоварване те “изгарят” в процеса на образуването на специални съединения, които възпрепятстват натрупването на подкожна мазнина.



Тема Re: някои малки "хитрини", гликемичен индекс и онови [re: volja]  
Авторpaлицa (Нерегистриран)
Публикувано11.08.04 00:56



Благодаря за съветите. Но имам един въпрос. Каква диета трябва да спазвам, та да премахна и целулита? Понеже съм виждала много слаби жени с ужасен целулит, някак си връзката между килограмите и целулита ми убягва.



Тема Re: някои малки "хитрини", гликемичен индекс и онови [re: paлицa]  
Авторvolja (Нерегистриран)
Публикувано11.08.04 08:46



Здравей, Ралица,

На трета страница има една тема за мазнините, та там става дума за целулита. Ако имаш време, прегледай я. Що се отнася до тази тема, тя може би неправилно е наречена "Антицелулитна дието", а по скоро би трябвало да се казва: "Здравословен начин на живот и хранене за оптимално самочувствие, по-добър външен вид и здраве". Или "Лесна диета за мързеливци". Защото лично мен ме мързи да пазя екстремни диети, затова търся лесните начини за разумни корекции съчетани с недрастични мерки.

Разбирам, че колкото и да не ми се искаше, се налага да прехвърля тук някои неща от предишната тема, онези, които са я чели, нека ме извинят.

Между другото, целулитът не е нещо, с което борбата е бърза и победоносна, доколкото чета тук и там, така че темата е в началото си.

Антицелулитната диета

ПРАИЛНО ПРОВЕЖДАНАТА ДИЕТА стои в основата на всяко третиране на целулита.
Въпреки, че не съществува определена магическа диета, която да ни отърве от цлулита, балансираното хранене е изключително важна съставка за отстраняването на целулита.

Но всички промени в режима на хранене трябва да бъдат направени от вас така, че да бъдат съобразени с начина ви на живот, както и на количеството хранителни вещества и калории, които са ви необходими през деня, в зависимост от работата, с която сте заети.

Независимо от това дали имате нужда да намалите теглото си, поетапното спазване на дадените в тази ерия от публикации съвети би ви помогнало да нормализирате теглото си, като си осигурите балансирано количество хранителни вещество и в крайна сметка като спомогне за успех в борбата с целулита.
Някои от процедурите трябва да се комбинират с други, като за това изрично ще бъде упоменато в текста.
Не си поставяйте непостижими цели, променяйте начина си на живот постепенно. Някои от промените се възприемат по-трудно, затова степенувайте, преминавайте от по-лесните към по трудните за изпълнение.

Преди старта

Преди да промените начина си на хранене поне четири дни си водете записки за всяко нещо, което сте конумирали. Няма нужда да записвате количествата в грамове, маркирайте ги само приблизително. Измерването ще има за резултат само това, че през тези 4 дни вие ще консумирате само онези продукти, които са лесни за измерване, т. е. резултатът ще е чиста лъжа и измама. Освен това има риск да ви писне от тази процедура и да се откажете от начинанието.

Важно е да анализирате бележките и да си създадете ясна представа на какво се базира храненето ви, кога и колко хрлана консумирате и може би - защо я консумирате. Защото често причината не е гладът - хапваме си за разнообразие, в стремежа си за повечко комфорт и спокойствие.
Освен това масово се недооценяват колимчествата - колко му е да забрави човек за сладкишчето или бисквитката, хапнати със сутрешното кафенце или шоколадчето, разнообразило миговете на очакване - на автобуса и т. н.
Целта на заниманието е да стане ясно откъде идват допълнителните калории или каква консервирана храна се консумира.
Честотата на потребление на определени продукти може също така да даде отговор за евентуалната причина на хранителни алергии или недобра поносимост по отношение на определени храни.

Първи етап.

Сведете до минимум консумацията на изкуствени хранителни "багрила", ароматизатори и добавки.

Встъпвайки в конфликт с ензимната неутрализираща система на организма, гореизброените изкуствени оцветители и добавки могат да предизвикат появата на целулит у хора с повишена чувствителност.
Понастоящем се знае, че изкуствените оцветители предизвикват повишена двигателна активност при децата. Докато при възрастните тези промени не са така ярко изразени - при тях ефектът е задържането и струпването на течности в организма.

Най-добрият начин да бъде избегнато или сведено до минимум потреблението на изкуствени хранителни вещества е самостоятелното приготвяне на храната от пресни продукти.
Пресно незамразено месо, пиле, риба, зеленчуци, плодове и мляко - продуктите, които са в основата на режима ви за хранене, не съдържат хранителни добавки - това е забранено със закон.

Някои от добавките са съвсем безвредни, защото са витамини и хранителни екстракти и се използват за по-дълго съхранение на продектите.
Най-вредни са изкуствените оцвеители и повечето консерванти. По-малко е безпокойството, което будят емулгаторите и допълнителните антиоксиданти, но е желателно да се минимизира тяхната консумация, с оглед задачите, които си поставяте.

Долуизброените хранителни добавки се произвеждат от природни хранителни дещества и поради това могат да се разглеждат като
нетоксични и допустими при антицелулитната диета.

Оцветители (Е100-Е180)
Единственно допустими вещества
Е100 - куркумин
Е101 - рибофлавин
Е120 - кошенил
Е140 - хлорофил
Е141 - медные съединения на хлорофила
Е1б0а - каротин
Е160Ь - анато
Е160с - капсантин
Е1б0а - ликопен
Е1б0е - бета-апо-8'-каротенал
Е160Г - етилетер бета-апо-8'-каротенал
Е161 - ксантофил
Е162 - /не знам как е на бг, но по № ще я познаете/
Е163 - антоцианини
Е170 - калциев карбонат
Е171 - титаниев двуокис
Е172 - железни оксиди
Е174 - сребро
Е175 - злато
Консервати (Е200-Е290)
Единственно допустими вещества
Е200 - сорбинова киселина
Е201 - натриев сорбат
Е202 - калиев сорбат
Е203 - калциев сорбат
Е260 - оцетна киселина
Е290 - въглероден двуокис
Антиоксиданти (Е300-Е320)
Единствено допустими вещества
ЕЗОО - витамин С
Е301 - витамин С
Е302 - витамин С
Е304 - аскорбил палмитат
Е306 - витамин Е
Е307 - витамин Е
Е308 - витамин Е
Е309 - витамин Е

ЛЕЧЕНИЕ
Антицелулитна диета

Втори етап: Откажете се от употребата на заместителите на захарта.

Изкуствените заместители за захарта действат също като химическите хранителни добавки -
претоварват неутрализиращата система на организма и водят до задържане е струпване на течности. При лицата, чувствителни към захарта, тези заместители могат да стимулират също така продуцирането на инсулин, което води до задържане на течности в организма и до покачване на теглото.

Не използвайте продукти, на чиято опаковка пише «без добавяне на захар», същото се отнася за диетичните и нискокалоричните напитки, защото те почти сигурно съдържат изкуствени заместители на захарта от типа на аспартама, асезулфама.
Отначало няма да ви е лесно да се откажете от заместителите, но постепенно ще свикнете без проблем. Отказът консумацията на изкуствените заместители може да бъде възнаграден със загуба на 1-2 кг тегло. Този ефект е свързан със загубата на водата, която е била задържана преди това в организма под въздействието на инсулина. Допълнителният плюс е в това, че хем няма да ви тегли към сладките нещица, хем няма да наблягате толкова на консумацията на солените продукти.



Тема Re: целулитнови [re: volja]  
Авторвoля (Нерегистриран)
Публикувано11.08.04 08:50



ЦЕЛУЛИТЪТ - ЩО Е ТО
Т. н. «портокалова кора» доскоро се смяташе за естетически дефект. Днес е известно, че това е призрак за локално нарушение на обмяната на веществата на подкожната тъкан.

«Портокаловата кора» - или целулитът - е клинична картина на кожата в отговор на нарушеното здраве на целия организъм.

Сред известните фактори за възникване на целулита за най-съществен бе признат хормоналният - хиперестрогенията (повишеното съдържание на естрогени) - възникващ по време на половото съзряване, бремеността, менопаузата и провокиран също така от приемането на противозачатъчни таблетки.

Под влияние на естрогените малките кръвоносни съдове увеличават пропускателната си способност, което довежда до микрооток на съединителната тъкан и до влошаване на снабдяването с кислород и хранителни вещества. Често това води до задълбочаване на другата съществена причина за възникването на целулита - на венозната недостатъмност.

Нарушаването на кръвообращението и влошаването на метаболизма в мастните клетки води до натрупване на подкожни мазнини. Налягането върху разширените клетки увеличава околосъдовия оток и засилва нарушението на микроциркулацията. С течение на времето в резултат на тези промени съединителната тъкан става влакнеста, втвърдява се, а разположените близо до нея нервни окончания реагират с болка на нейното "компресиране".

Сред другите причини за появата на целулита трябва да се отбележи ролята на НЕПРАВИЛНАТА ДИЕТА И ОБЕЗДВИЖВАНЕТО. Тези изводи показаха, че лечението на целулита трябва да става комплексно.



Тема Re: целулитнови [re: вoля]  
Авторvolja (Нерегистриран)
Публикувано11.08.04 09:09



Моля за извинение, че поради бързане не замених думата лечение - с третиране и т.н., ето още един откъс - за мазнините, който е актуален и май е редно да влезе и в тази тема.

ЗА ДА СЕ ТОПЯТ МАЗНИНИ СА НУЖНИ МАЗНИНИ
Минималната доза на консумираните мазнини е 22 г дневно

"Спокойно, вие не сънувате. Наистина, в това твърдение има доста ирония, но за изгарянето на мазнините тялото наистина се нуждае от тяхната консумация. Но за да придобия това наглед парадоксално значение някакъв смисъл за вас, трябва да започнете да мислите чрез категориите на хормоните, а не на калориите.

Но по какъв начин мазнините могат да станат ваш съюзник при стопяването на собствените ви депа от мазнини?
Ето причините това да е така:
1/ Постъпващите с храната мазнини на оказват млияние върху нивото на инсулина. Въглехидратите са главни стимулаторами на секрецията на инсулина, дори протеините могат частично да оказват аналогично въздействие върху инсулина, докато мазнините наистина нямат никакво значение за този процес. Затова консумацията на мазнини НЕе причината за тяхното натрупване в организма.
2/ Мазнините забавят постъпването на въглехидратите в кръвта. Колкото по-малка е скоростта на постъпването на въглехидратите в кръвта, толкова по-малко е производството на инсулин, което от свая страна увеличава шанса организмът ви да започне да изгаря запасите от мазнини, които служат и като източник на енергия. Това означава, че мазнините наистина са ваш съюзник при ликвидирането на запасите от сланини.
3/ Мазнините стимулират освобождаването на хормона холецистокинин (ХЦК) в храносмилателната система. ХЦК се насочва право в главния мозък и дава командата: «Стига ял/а». Така че всъщност мазнините са главен фактор за преустановяване на процеса на храненето.

По такъв начин, когато вършите подмяна на значителна част от мазнините с въглехидрати, вие не само правите всичко, за да изкривите системата от хормонални сигнали, която е вашата спирачка срещу "преяждането" с калории, но увеличавате и вероятността организмът ви да започне да трупа мазнини поради качването на нивото на инсулина.

Не браня идеята да се консумира предимно мазна храна, а просто ви препоръчвам да добавяте достатъчно мазнини в храната си, за да помогнете на организма си да намали секрецията на инсулина.



Малка добавка към откъсчето, още кръпчица информация по въпроса:

ПЪЛЕН ОТКАЗ ОТ МАЗНИНИТЕ = ПРЕЖДЕВРЕМЕННА СТАРОСТ + НАДНОРМЕНО ТЕГЛО
Когато делът на мазнините в приеманата храна е под 10 % от общата калоричност, организмът намалява изработването на хормона на растежа, на хормона на щитовидната жлеза - тироксин, на полови хормони, на някои хормони на надбъбр. жл. - тоест на хормоните, които помагат на тялото да запази идеалните си пропорции и младостта. Затова пълният отказ от мазнините или консумацията им под кричната доза са не само заплаха за здравето и фактор за преждевременно остаряване, но не носи изгода на желаещите да отслабват. Много от източниците посочват, че 22 г дневно мазнини са минималната доза, която трябва да консумираме.

СПАЗВАНЕТО НА прекалено НИСКОКАЛОРИЧНИ ДИЕТИ ОКАЗВА ВЪРХУ ОРГАНИЗМА ТОЧНО ТАКОВО ХОРМОНОПОНИЖАВАЩО ВЪЗДЕЙСТВИЕ КАКТО И НЕРАЗУМНИЯТ ОТКАЗ ОТ КОНСУМАЦИЯТА НА МАЗНИНИ.
Б. Сиърс


Ето една полезна малка справка:

10 грама мазнини се равняват на:

· 2 чаени лъжици олио, зехтин и т. н./ , или
· 12 г краве масло, или
· 15 г обикновена (не “олекотена”) майонеза, или
· 2 жълтъка, или
· 2 цели яйца, или
· около 100 г нетлъсто месо , или
· около 250 г телешки дроб, или
· 80 г език, или
· 55 г пиле (но ако е с кожата,
съдържанието на мазнини е много по-високо, или на
· ·450 г хек, или
· 1 кг 667 г скариди, или
· 285 г мляко с 3,5 % масленост, или
· 35 г сметана с 30 % масленост, или
· 55 г необезмаслена извара, или
· към 2 кг обезмаслена (0,5-0,6%) извара, или
· 35 г кашкавал.

Продълженията следват.



Тема малко за водата, мускулите и т. н.нови [re: volja]  
Авторvolja (Нерегистриран)
Публикувано11.08.04 16:51



Не яжте шоколадови бонбони.
Те съдържат т.н. транс-мазнини, които се добавят за да останат бонбоните по-дълго меки. Транс-мазините според някои изследователи спадат към канцерогените.

Водата никога не може да е в повече!

Още един ключов елемент към вталяването е обикновената вода. Всички хормони, чието отделяне от надбъбречните жлези се стимулира благодарение на изпитата вода, спадат към хормоните, които “стапят” мазнините.
Така че колкото повече вода пиете, толкова повече шансове имате да сте стройни.
Освен това водата отмива “шлаката”. Колкото по-разтоварен от “боклуци” е черния дроб, толкова по-добре ще си върши работата по преработването на мазнините. Когато спортувате, това активизира кръвообращението и то откъсва от повърхността вмастните клетки, които “изгарят”, за да снабдят с енергия мускулите. Но има и още нещо. Останалите мастни клетки “пътеществат” из системата на кръвообращението и накрая попадат в черния дроб, който ги унищожава за да не се сгъсти кръвта. Ако по-голямата част от работата по елиминирането на “шлаката” се поеме – поради изпитите по-големи количества вода – от бъбреците, черният дроб ще унищожи повече мастни клетки.

Интервална аеробика
Кардио-тренировките с постоянен интензитет не вършат много работа, ако желаете да се вталите. Въртенето на педалите на уреда в едно и също темпо е не само скучно, но и донякъде безсмислено. Този вид натоварване е полезно само в началото на спортните ви занимания, после престава да върши работа.
Препоръчваният от съвременната наука ефикасен начин за изгаряне на мазнините се нарича "интервална тренировка".

Така се нарича тренингът на принципа “бързо-бавно”. Например, редуването на 30 секунди много високо натоварване с 60 секунди низко темпо. И този принцип трябва да се спазва през всичките 25-30 минути тренинг. Ефектът е невероятен! Тайната е в това, че този тип натоварване /аеробика/ рязко изостря секрецията на едни от най-мощните хормони за изгаряне на складираните запаси от мазнини - норепинефрина и хормона на растежа.

Интервалната тренировка е сигурен начин да въздействате върху организма си, ако усетите, че му е писнало от опитите ви отслабване.

Не надценявайте аеробиката!

Физическите натоварвания наистина помагат да се вталите, това е безпорен, научно доказан факт. Например, когато експерименталните животинки са били принуждавани да преминат от блажена леност към физическа активност, отслабването било налице. Но! Ако животинките били достатъчно мобилни и преди да бъдат подложени на принудителни тренировки, увеличаването на натоварването било безполезно – това изобщо не се отразявало на теглото им.
Така че пристъпването към занимания с аеробика след години инертен начин на живот първоначално води до втоляване. Но за трениращите дълго време повишаването на аеробните натоварвания не дава резултат, ако целта е свалянето на килограми.

Какъв е изходът? Към аеробиката трябва да се добави принципиално различно, анаеробно натоварване.
С прости думи – да се правят силови упражнения.
Не по-рядко от 3 пъти в седмицата се правят 25-30 минутни интервални тренировки и още два пъти се тренира с уреди, на тренажори.

Защо са ви мускулите ли? Работата е там, че мускулатурата е жива биосистема, която има нужда от хранене.

Мускулите активно “консумират” калории дори когато вие сте в състояние на физически покой, когато гледате ТV или спите.

Добавянето на мускулна маса автоматически ускорява обменните процеси с 2,5-3%. По този начин силовите натоварвания задължително ще ускорят метаболизма ви, а същевременното и изгарянето на подкожните тлъстини, ако вече са изчерпани възможностите на аеробните натоварвания /аеробиката и т. п./.



Тема целулит и неправилни диети, трите "НЕ"-танови [re: volja]  
Авторvolja (Нерегистриран)
Публикувано12.08.04 10:18



ЦЕЛУЛИТЪТ - ЩО Е ТО
Т. н. «портокалова кора» е призрак за локално нарушение на обмяната на веществата на подкожната тъкан.

«Портокаловата кора» - или целулитът - е клинична картина на кожата в отговор на нарушеното здраве на целия организъм.

Сред известните фактори за възникване на целулита за най-съществен бе признат хормоналният - хиперестрогенията (повишеното съдържание на естрогени) - възникващ по време на половото съзряване, бремеността, менопаузата и провокиран също така от приемането на противозачатъчни таблетки.

Под влияние на естрогените малките кръвоносни съдове увеличават пропускателната си способност, което довежда до микрооток на съединителната тъкан и до влошаване на снабдяването с кислород и хранителни вещества. Често това води до задълбочаване на другата съществена причина за възникването на целулита - на венозната недостатъчност.

Нарушаването на кръвообращението и влошаването на метаболизма в мастните клетки води до натрупване на подкожни мазнини. Налягането върху разширените клетки увеличава околосъдовия оток и засилва нарушението на микроциркулацията. С течение на времето в резултат на тези промени съединителната тъкан става влакнеста, втвърдява се, а разположените близо до нея нервни окончания реагират с болка на нейното "компресиране".

Сред другите причини за появата на целулита трябва да се отбележи ролята на НЕПРАВИЛНАТА ДИЕТА И ОБЕЗДВИЖВАНЕТО. Тези изводи показаха, че третирането на целулита трябва да става комплексно.

__________________________________________________


ОТ ЗНАЧЕНИЕ Е НЕ ТОВА, ОТ КОЕТО СЕ ОТКАЗВАТЕ А ОНОВА, КОЕТО ПЕЧЕЛИТЕ
Една от най-вредните заблуди на отслабващите е, че по време на диетата те се концентрират върху нещата, от които трябва да се откажат.
Онези, които имат няколко неуспешни опита за сваляне на килограми, могат да променят нещата в своя полза като просто поразсъждават над фразата:

"Концентрирайте се на това, което постигате, а не на онова, от което се отказвате".

Един късметлия, успял да постигне резултат благодарение на диетите, ми сподели следното:
- Престанах да мисля, че не ми е позволено да ям това или онова. Просто реших, че мога да не спра избора си върху този хранителен продукт.

Промените при подобна промяна на акцентите понякога надхвърлят очакванията. Ето думите на друг щастливец.
- Преди изпитвах единствено самосъжаление, когато ме присвиваше стомаха от глад, но когато се отървах от 35 кг, реших да су чувствам щастлив, когато изпотвам глад, защото знам, че тялото ми работи, заето е със стопяването на мазнини.

Сега, когато сте решили да спазвате нов режим на хранене за да станете по-здрави и хубеви, от какво се отказвате? От самотните нощи. От гадното чувство за вина? От омалелите дрехи? От това, че отстъпвате на други предстижната работа и позиции? От омразата, която изпитвате към себе си?

Какво печелите? Шанс да се сближите и със себе си, и с други хора. Доверие към себе си. Чудесна фигура. Душевно спокойствие. Отлична концентрация.

Престанете да се концентрирате на "вкуснотиите", от които се отказвате.
Фокусирайте се на новите шансове, които си подарявате сами. За това ще ви е необходимо да се стегнете, да сте по-концентрирани.
Преди да решите да се поглезите с нещо, попитайте се дали цялата ви енергия не отива нахалос, концентрирана върху продуктите, от които се отказвате. Какво искате да получите от живота.


Трите "никога" по време на вталяване

Мнозина от хората, спазващи диета, са стигнали до извода - потвърден от редица независими психолози - че съществуват три поведенчески стереотипа, чието решаване премахва много от проблемите при реализацията на плана за подобряване на външния вид чрез диета.

1. Не на скуката.
2. Не на преумората.
3. Не на глада.
Спазването на тези три «никога» съществено ще облекчи реализацията на плановете ви за отслабване.
Скуката.

Изследванията сред студенти с наднормено тегло показват, че преяждането е значително по-рядко сред тези, които се заети с решаването на интересни задачи.
Знае се, че яденето е начин за потискане на неприятното емоционално състояние, наречено скука. Редуването на задължителните скучни занимания с по-интересни е начин за овладяване и контролиране на апетита.

Умора.
Умората е претекст за мнозина да консумират готови ястия, вместо да си спретнат диетична храница. Състоянието на слабост и уора за мнозина е сигнал за набавяне на енергия, сиреч - преяждане.
Номерът е да се редуват периодите на изразходване с каквато и да било форма на релаксация.
Елементарно е да се отпуснете и няколко минути да постоите със затворени очи, дишайки дълбоко. Не се самозалъгвайте, че нямате време за това. Доста повечко време ще изгубите да сложите яденето на масата и да си похапнете, за да потиснете чувството на умора.
Глад.
Тук нещата са ясни. Ако сте толкова заети, че пропуснете поредното хранене, след това се нахвърляте като тигри и тигрици и с лихвите компенсирате изгубените грамове и калории.
Да, всички не понасят да им се казва: "Не правете това или онова, не може!"
Обаче желаещите да свалят излишните килограми постигат успехи, ако всеки ден се подсещат за трите "никога".

Преди днес да решите да похапнете "още нещичко", спрете се и се попитайте:
Знам ли кога трябва да спра? Подчинявам ли се на скуката, умората и глада, те ли ще ме командват?

Как да избегнем клопките на саботажа?

Лекарите и психолозите предупреждават онези, които са минали на диета, че е възможен саботаж от страна на партньорите им, които съзнателно или несъзнавано могат да ги подтикват към преяждане или да започнат да ги разубеждават, обяснявайки им че няма смисъл да отслабват.
Разбира се, не всяка поднесена вкуснотия е заговор срещу вас, но намирайте сили да отказвате.
Най-добрият начин е да седнете и да обясните на пратньорите си, че сериозно възнамерявате да промените нещата с теглото.
И че няма нужда да се тревожат излишно за вас, вие знаете какво правите.

Не че някои специалисти не съветват със замах да изхвърлите от хладилника "вкусните нещица", донесени ви от любящия партньор или да ги сложите в мивката и да пуснете студената вода.
Все пак - просто поговорете с любимите си саботьори.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.