Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:02 20.06.24 
Здравна
   >> Диети
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема пак за вегетарианството - текстнови  
Автор A3_ ()
Публикувано16.07.04 17:21



От тук се разбира, защо човек не е месояден по природа!


ПЛУТАРХ (ок. 46-120) - знаменит старогръцки писател и историк, чиито произведения се издават и днес. Освен своите много по-известни произведения, Плутарх е написал и съчинение върху месоядството, защитавайки вегетарианските принципи:


“Най-често се разстройва храносмилателният орган след месна храна, защото тя скоро го затлачва и оставя лоши последици. За човека ще бъде най-добре да не яде никак месо, защото земята ни дава достатъчно много предмети, които ни служат не само за храна, но и за наслада. Но човек от алчност се нахвърля върху всичко, за да задоволи прищевките на своя апетит, опитва всичко, вкусва всичко и сякаш, търсейки това, което трябва да е за него, става едно всеядно животно. Той употребява месо не защото има нужда или необходимост, а от сластолюбие и пресищане, понеже вижда, че му се дава да прави свободен избор между тревите и плодовете, чието изобилие е неизчерпаемо. Той търси и намира нечиста и неудобна храна, която се доставя с цената на убиването на живи същества. И по такъв начин излиза по-жесток от най-кръвожадните диви зверове. Кръвта и месото на убитото животно могат да нахранят ястреба, вълка и змията, но за хората те са излишни храни.”
“Вие ме питате на какво основание се е въздържал Питагор от употребяването месото на животните. Аз пък от моя страна се чудя какво чувство, мисъл или причина е ръководила оня човек, който пръв е решил да оскверни устата си с кръв и е позволил на устните си да се допрат до месото на убитото същество; който е наредил на своята трапеза обезобразените форми на мъртвите тела и е поискал да има за всекидневна храна това, което преди малко е било същество, надарено с движение, чувство и глас.”
“Защо хулите земята, че уж тя не е в състояние да ви нахрани и напои?”
“Вие наричате хищни и жестоки лъвовете, тигрите и змиите, когато сами вие никак не им отстъпвате по варварство. И все пак за тях убийството е едничкото средство да съществуват, а за вас то е излишен разкош и престъпление. Всъщност ние не убиваме и не ядем лъвовете и вълците, което ние бихме сторили за самозащита, а напротив, оставяме ги спокойни, а преследваме и убиваме невинните, домашните, безпомощните същества, които са лишени от оръдие за самозащита.
Горко на нашето дивашко човечество! Страшно е да се видят трапезите на богатите, заобиколени от тези, които простират върху тях убитите тела - касапите и готвачите. А още по-страшна гледка представлява същата трапеза подир пира, защото оголените мощи са по-грозни, след като бъдат оглозгани.”
“Ако въпреки всичко, вие все още твърдите, че природата ви е предназначила за такава храна, тогава убивайте поне сами това, което вие искате да изядете, но вършете това само с вашите природни оръдия, без да употребявате нито ножа на месаря, нито брадва, нито сопа. И така, както вълците, лъвовете и мечките убиват сами всичко, с което те се хранят, така и вие убивайте кравата или вола, като ги захапвате с вашите челюсти, като гризете свинята с вашите зъби, като се хвърляте върху заека или овцата и ги разкъсвате на парчета, без да търсите време и място. Като извършите сами всичко това, тогава седнете на вашата трапеза. Но ако вие чакате някое живо и мислещо същество да бъде лишено от живот от други хора, и ако на вас самите е противно да изтръгнете сърцето на своята жертва и да пролеете нейната кръв, то защо вие, питам ви аз, в разрез с природата, се храните със същества, надарени със съзнателен живот?
Нещо повече: даже след като са убити вашите жертви, вие не ще ги ядете в тоя вид, в какъвто са доставени от кланницата. Вие ги варите, печете и съвършено ги изменявате с огън и подправки. Вие напълно видоизменяте убитото животно, като употребявате десетки хиляди миризливи треви и зеленчуци, за да излъжете по тоя начин вашия естествен вкус и да го приготвите да приеме неестествената храна.”







Тема Aйде стиганови [re: A3_]  
Автор Пeнka (Julie)
Публикувано16.07.04 17:25



вече а???
Тва вече ми прилича на фанатизъм!



Тема Re: Aйде стиганови [re: Пeнka]  
Автор A3_ ()
Публикувано16.07.04 17:40




е не се сдържах да го пусна, много ме впечатли извинявай ако съм досадил




Тема Re: Aйде стиганови [re: A3_]  
Автор Пeнka (Julie)
Публикувано16.07.04 17:42



Не че си досадил, ама двете ти теми заедно много дойдоха на мен "жестоката месоядка"



Тема Re: пак за вегетарианството - текстнови [re: A3_]  
Автор Tлъcт Гъceниk (новак)
Публикувано17.07.04 00:28



Човекът спада към групата на всеядните животни, така че по природа му е заложено да яде и месо. Твърдения, че организмън не е в състояние да се справи с местната храна са меко казано безпочвени от научна гледна точка. Виж, ако ми кажеш, че кравите не могат да ядат кифтете ваче съм съгласна



Тема Re: пак за вегетарианството - текст [re: Tлъcт Гъceниk]  
Автор A3_ ()
Публикувано17.07.04 01:04




разбира се, че не е всеядно!
човека по природа е вегетарианец и ако човек се замисли мъничко е много лесно да стигне до това. Представи си един човек в миналото, в далечното минало, как мислиш се е изхранвал?



Тема Re: пак за вегетарианството - текст [re: Tлъcт Гъceниk]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.07.04 01:41



Да обясняваш нещо подобно на АЗ_ е загубена кауза. При него вегетарианството с нищо не е по-различно от наркоманията или каквато и да е форма на пристрастеност при други хора. Вярата му в предимствата на вегетарианството е фанатична и не оставя място за мисловни процеси, логика или каквото и да било. На моменти звучи забавно, но всъщност е тъжна история със силен религиозен привкус.



Тема Re: пак за вегетарианството - текстнови [re: no_bs]  
Автор Tлъcт Гъceниk (новак)
Публикувано17.07.04 01:45



Жалко Месото си е мноооооооого готино нещо



Тема Re: пак за вегетарианството - текстнови [re: A3_]  
Автор Tлъcт Гъceниk (новак)
Публикувано17.07.04 01:47



ХА ХА Това ме резвесели Изхранвали са се с лов. Иначе едва ли щяха да възникнат сечивата. Много страно ако са били вегетарианци, защо ли са си правили копия от кремак. Може би са косили тревата пред пещерата с тях



Тема Re: пак за вегетарианството - текстнови [re: Tлъcт Гъceниk]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.07.04 01:49



Ммм, пържолки, ммм, салатка, ммм, винце! Какво му трябва на човека? Скромна пържола, малък грил и една яхта!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.