Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:17 17.05.24 
Здравна
   >> Диети
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Дайте някакъв коментарнови  
Автор Hot lce (член)
Публикувано01.02.04 02:36



1. Не трябва обаче да се намалява прекалено много количеството на въглехидратите. Те са еднакво важни за доброто здраве, както и останалите нутриенти (белтъчини, мазнини и др.) Въпреки, че липсва общоприето изискване, необходими са минимум 50 г дневно, за да се избегне кетоза - киселинно състояние на кръвта, което настъпва, когато собствената мазнина на организма се използва предимно за енергия.

ТЕСТОВЕТЕ ЗА КЕТОНИ В УРИНАТА
Те са важен елемент от домашния самоконтрол на диабета, особено при хората с Тип 1 диабет.
! Всички хора с Тип 1 диабет трябва да проверяват урината си за кетони при остро заболяване/стрес, или при жажда и високи стойности на кръвната глюкоза (над 13 ммол/л) в продължение на няколко часа, или при повръщане, гадене и коремна болка (т.е. при наличие на признаци на кетоацидоза).
Образуващите се при тези състояния кетони се наричат "диабетни" и са съпроводени от висока кръвна глюкоза (хипергликемия). "Диабетните" кетони се дължат на недостиг на инсулин, който да вкарва глюкозата в клетките за енергия и те са принудени да изгарят мазнините. При изгарянето на мазнините се образуват кисели и отровни химически продукти, наречени кетонови тела (кетони), които подкиселяват кръвта и се появяват в урината. Кетонурията при тези случаи се съпровожда от хипергликемия и жажда, както и от положителен тест за глюкоза в урината (наличие на глюкозурия поради изхвърляне на неоползотворената от тялото глюкоза).
! При положителен тест за кетони в урината (кетонурия) трябва да се вземат незабавни мерки за овладяване на състоянието и при липса на подобрение да се потърси лекарска помощ без отлагане
Тестът за кетони в урината може да се позитивира и при гладуване и разграждане на депата с мазнини. Тези кетони се наричат "гладни", защото тяхното производство не се дължи на липсата на инсулин.Кетонурията при този вариант се съпровожда от ниска кръвна глюкоза. Тестът за глюкоза в урината е отрицателен.

Може ли някой да ми разясни каква е разликата между така описания ефект (кетоацидоза) и "благоприятната и благословена" реакция на организма при аткинс. Не се заяждам, а наистина искам да разбера каква е разликата.



Тема Re: Дайте някакъв коментарнови [re: Hot lce]  
Автор z22 (zaice)
Публикувано01.02.04 17:50



Прекомерното поемане на мазнини, особено на такива, съдържащи почти само наситени мастни киселини (животински мазнини, твърд маргарин) се свързва с появата на атеросклеротични изменения в в кръвоносните съдове, предшестващи инфаркт на миокарда и мозъчен инсулт. Няма съмнение, че тези състояния се усложняват много и от прекомерното поемане на холестерол с храната. Повишеното приемане на мазнини се приема и като рисков фактор за рак на дебелото черво, гръдните жлези и простатата. Повишеното кръвно налягане и склерозата на мозъчните артерии се свързват и с повишено приемане на готварска сол.
В момента уча за изпит по биохимия и това го извадих от там.(http://biochemistry.orbitel.bg)
Загубата на глюкоза наред с острата загуба на мускулна и мастна тъкан, води до сериозно намаление на телесното тегло, въпреки нормалното или увеличено поемане на калории. Поради недостига на глюкоза в клетките като източник на енергия, организмът започва безконтролно да разгражда своите мастни и белтъчни запаси. В аномално високи концентрации се образуват кетотела, две от които са киселини. Това в съчетание с обезводняването може да доведе до кома, и дори до смърт.




Редактирано от z22 на 01.02.04 17:56.



Тема Мда....нови [re: z22]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано01.02.04 18:47



Ключовата фраза в твоя постинг е приема се. За тези, които не обичат просто да приемат, а искат обяснения защо, ето малко материал:





Тема Re: Мда....нови [re: no_bs]  
Автор Hot lce (член)
Публикувано01.02.04 18:54



Хай, обаче аз наистина искам да науча каква е разликата. Защо едно нещо се смята за абсолютно вредно при едни допускания и абсолютно се боготвори (не само при аткинс, а доколкото разбрах и при гладуването има същия ефект на кетоза) при други. Каква е разликата между двете явления (ако има такава) и ако няма то защо в един случай това е полезно, а в друг - вредно.



Тема Re: Мда....нови [re: Hot lce]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано01.02.04 19:03



Ами надявам се някой да ти отговори. Аз не знам отговора, но знам, че миналата година по това време ядях 20 гр въглехидрати на ден в продължение на около месец и не мисля, че съм изпадала в състояние на кетоацидоза. Освен ако не съм забелязала.....



Тема bez da sym kompetentna-samo logichnaнови [re: Hot lce]  
Авторasjkdh (Нерегистриран)
Публикувано01.02.04 19:33



ami polezna i vredna sa otnositeln ponqtiq. specialno v lechebniq glad ne se tyrsi ketoza...tq e po-skoro stranichen efekt. no syzdadenata ot neq po-kiselinna sreda v organizma syzdava neblagopriqtni usloviq za razvitieto na bakterii i tn .
ketozata po princip ne e opasna...tq e estestven mehanizym za polzvane na energiq ot dr iztochnik-i.e. mastni depa. bi mogla da byde natovarvashta pri problemi s bybreci i tn. no evoliucionno bi trqbvalo da se e izpadalo v ketoza pri vseki po seriozen nedoimyk na hrana/koeto se e slucvalo chesto/. i organizmyt bi trqbvalo da e mogyl da si syshtestvuva v ketoza bez seriozen problem.

pri diabetno bolnite dosta chesto bybrecite sa porazeni ponachalo.
moje bi zatova za tqh ketozata da e riskovana.



Тема Re: bez da sym kompetentna-samo logichna [re: asjkdh]  
Автор reader (dead)
Публикувано01.02.04 21:34



Ей, ама сте странни хора всички тук.
Били повредени бъбреците първоначално при диабетиците, как ли не.

С диабет съм от 20 години ( от 1984, август, за да съм точна) и мога да кажа само, че едно от най-опасните състояния за един диабетик с диабет тип 1 (инсулинозависим) е кетоазидозата. Тялото е неспособно само да преработва глюкозата, именно поради което е необходим инсулин. При негов недостиг или при повишена консумация на въглехидрати (която да не се покрива от приетия инсулин) се достига до състояние, при което най-общо казано припадаш и умираш. Е, понякога и се измъкваш, но за пораженията не ми се говори точно сега.

Айде, чао от мен.

"The purpose of life is to end"


Тема Re: bez da sym kompetentna-samo logichnaнови [re: reader]  
Автор Diana^ (exDideto)
Публикувано02.02.04 10:51



такааа, отговора е съвсем прост.
Преди няколко месеца аз и Делфин заформихме голям спор относно двете състояния.
Само ще ви подсетя да сравните двете понятия и ще си получите отговора:
1. КетозаЛиполиза
2. КетоАцитоза




Тема Re: bez da sym kompetentna-samo logichnaнови [re: Diana^]  
Автор Hot lce (член)
Публикувано02.02.04 13:30



Диде, не се връзвай на заглавието. Няма значение как ще го наречеш то си е едно и също нещо.
Самия Аткинс споменава, че КетозаЛиполиза възниква също така и при гладуването. А там става въпрос именно за Ацидоза (първата ацидозна криза на 3-4 ден от гладуването. Визирам именно гладуване, а не плодолечението на Лидия Ковачева при което се консумират достатъчно въглехидрати именно с цел да се избегне това.)
Именно заради ацидозната криза и свързаните с това очистителни процеси към гладуването не трябва да се пристъпва "на юруш".

Нека задам по друг начин въпроса: Кетозата полезна ли е или вредна. Ако е полезна - защо? Ако е вредна - при кои случаи.
Не виждам за съжаление мнението нито на Христо, нито на Паячко. А ми се струва, че те двамата са доста компетентни по въпроса.



Тема Re: bez da sym kompetentna-samo logichnaнови [re: Hot lce]  
Автор Diana^ (exDideto)
Публикувано02.02.04 21:17



понеже имам малък опит с гладуване ще поясня че при гладуване се отделят или незнак как точно се казва токсини т.е. изхвърляш ги... та видовете кетоза при гладуване и Аткинс се различават.
Гладуването те чисти от отрови и т.н, получаваш и главоболие, при Аткинс не се чистиш от токсини.
Факт е, че при гладуване когато отслабна ми се маха и целулита. При Аткинс и да отслабна си го виждам че стои

ПП: За пример ще дам ацетоновия дъх при гладуване..
При Аткинс няма такова нещо.
Диабетиците получават ацетонов дъх и съхнене на устата, което се усеща и при гладуването

Редактирано от Diana^ на 02.02.04 21:20.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.