Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:37 03.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Бази данни
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Ограничаване на стойностите на поле в Accessнови  
Авторвce oщe нoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано15.09.05 12:34



Преди няколко седмици ми помогнахте много. Но сега пак я zакъсах нещо. Вzела съм си една дебела книга и да се надяваме, че скоро ще се оправям и сама, но сега искам да ви помоля отново zа малко помощ.
Ситуацията е следната:
Имам поле с номер, структуриран така : 1 буква (I, A или S) -2xx-3xx-4xx, където "х" е цифра. Значи общо 13 символа. Досега въвеждането на стойностите zа това поле беше ограничено чреz иzраzа >A"-2"00"-3"00"-4"00;;_ . Обаче така истинската стойност става не А-201-301-401, ами А010101
Може ли някой да предложи по-интелигентен начин zа ограничаване на формата, чреz който да не се оряzват така номерата?



Тема Re: Ограничаване на стойностите на поле в Accessнови [re: вce oщe нoвaчka]  
Авторнoвaчkaтa (Нерегистриран)
Публикувано15.09.05 13:26



Хм, май го иzмислих :

(Like "I-2??-3??-4??") Or (Like "A-2??-3??-4??") Or (Like "S-2??-3??-4??")

Дали е правилно така? Това ще ограничи новите данни. Ами сега как да конвертирам старите 600 zаписа да са в нормалния формат??



Тема Re: Ограничаване на стойностите на поле в Accessнови [re: вce oщe нoвaчka]  
Автор shnorhela (непознат )
Публикувано15.09.05 13:27



Общо взето си го направила и сама не знам обаче защо не става. Всъщност трябва да е:
>L"-2"00"-3"00"-4"00
това А което си сложила означава буква или цифра а L е само буква, но не сещам как да ги ограниш само в тези три букви но сигурно има начин. А тъй като това е маска слагай като входна маскаи трябва да стане не виждам причина да не става.



Тема Re: Ограничаване на стойностите на поле в Accessнови [re: shnorhela]  
Автор shnorhela (непознат )
Публикувано15.09.05 13:29



Знаех си, не го слагай във валидейшъна а във маската.
A za promianata bi triabvalo da stane sus SQL zaiavka ot Querito

Редактирано от shnorhela на 15.09.05 13:32.



Тема Re: Ограничаване на стойностите на поле в Accessнови [re: shnorhela]  
Авторнoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано15.09.05 14:22



Ох, аz работя с немската версия на Access и ми е малко трудно да се оправя с термините на английски и български. Но мисля, че раzбрах какво имаш впредвид под маска и валидейшън. Ако го направя чреz маска, при въвеждане на нови данни то само ми подскаzва и полето иzглежда така _-2__-3__-4__ . Но в тоzи случай данните в полето се zапаzват беz тиретата и първите цифри от групичките.
Когато zа валидейшън правило сложа това условие (Like "I-2??-3??-4??") Or (Like "A-2??-3??-4??") Or (Like "S-2??-3??-4??"), приема само стрингове zапочващи с букви A, S или I и следвани от три групички с по три zнака, раzделени с тире. Т.е. точно това, което ми трябваше Е, ще приема и номер А-2аа-3сс-400, но това не виждам как да го огранича...

За промяната- zа съжаление не раzбирам много от SQL и сега чета една книга, така че, бих се zарадвала, ако някой може да ми напише директна команда, която да конвертира данните в дадена колона от Аbcdefg в А-2bc-3de-4fg.



Тема Re: Ограничаване на стойностите на поле в Accessнови [re: shnorhela]  
Авторнoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано15.09.05 14:43



Урааа, намерих и как да го карам да приема само цифри - с # вместо ? . Сега цялото правило иzглежда така:

(Like "I-2##-3##-4##") or (Like "A-2##-3##-4##") or (Like "S-2##-3##-4##")



Тема Крайна версия на правилотонови [re: нoвaчka]  
АвторHoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано15.09.05 15:00



Намерих и как да се ограничат допустимите букви.

Like "[ISA]-2##-3##-4##"

Сега остава "само" конвертирането



Тема Re: Крайна версия на правилотонови [re: Hoвaчka]  
Автор _danitu (аз)
Публикувано15.09.05 15:21



Ами например:
Мяташ тая таблица в ексел, в нова колона накрая пишеш формулата:
=CONCATENATE(LEFT(A1;1);"-2";MID(A1;2;2);"-3";MID(A1;4;2);"-4";MID(A1;6;2))

и от А010101 става А-201-301-401 ако съм разбрала правилно какво ти трябва.

после таблицата обратно в аксес, триеш старата колона, преименуваш новата и толкоз.



Тема Re: Крайна версия на правилотонови [re: _danitu]  
Авторнoвaчka (Нерегистриран)
Публикувано16.09.05 11:08



Мерси много, оправих го



Тема Re: Крайна версия на правилотонови [re: _danitu]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано19.09.05 22:17



И това с триенето и преименуването става само ако мераците не се отнасят за поле (от) главен ключ, който съществува в друга вече попълнена таблица като чужд ключ.

Или ако има, но връзката НАВСЯКЪДЕ е 1:n и е позволен UPDATE от основна към подчинена таблица.

Отделно от това е силно препоръчително в ключови полета по възможност да не се използват специални символи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.