Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:50 28.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Бази данни
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Директен MySQL през интернет (зелена идея :)  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано05.09.05 15:04



Едва ли откривам топлата вода, а и се извинявам за кофти формулираната тема.

Днес се замислих за разширяване на една програма, която ползва директно MySQL сървър. Та реших да проверя дали може вместо директна връзка с MySQL да се позлва http.

Нещо такова:
Деинсталирам си MySQL сървъра и вместо него слагам моя програмка Прог-А.
На някой хост със MySQL сървър, си качвам някакво скриптче Прог-Б.
Прог-А слуша порт 3306 (и "се прави" на MySQL сървър към потребителя), като препредава заявките към Прог-Б (по http).
Прог-Б "си говори" с Прог-А, от една страна и с MySQL сървъра на хоста от друга.
По този начин Прог-А и прог-Б стават "прозрачен" интерфейс между потребителската програма и MySQL сървъра.

Как мислите, до колко трябва да знам MySQL протокола, за да реализирам тази зелена идея?

По тоя начин програми, работещи директно с MySQL сървър ще могат да ползват MySQL през интернет.



Тема Re: HTTP proxy ...нови [re: NikB]  
Автор salle (един такъв)
Публикувано05.09.05 16:33



Не виждам никакъв смисъл.

Просто прехвърляш порта от една машина на друга. Това е задачата на прокси сървърите а също и на NAT

В Linux с iptables се прави с един ред



Тема Значи ли, че има механизъм на ОС и proxy, с койтонови [re: salle]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано05.09.05 17:17



Значи ли, че има механизъм на ОС и proxy, с който да мога да си ползвам MySQL сървъра на хоста директно?
Т.е. клиента на моята машина да се конектва към MySQL сървъра на хоста ми (някъде по света) само през 80 порт?



Тема Re: Ама ...нови [re: NikB]  
Автор salle (един такъв)
Публикувано06.09.05 17:37



То понятията proxy, prort-forwarding, NAT са азбучни от много години насам.

Да не говорим, че можеш да пуснеш mysqld директно да слуша на порт 80 ама това е неприятен вариант защото ще трябва да го пуснеш като root (порт 80 е привилигерован) а идеята да отвориш към свет апорт на който слуша процес с root права си е "ела вълчо изяж ме"



Тема виж, не съм гуру в интернетнови [re: salle]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано07.09.05 01:01



виж, далеч не съм гуру в интернет, но имам (достатъчно) опит със сокети и портове.
По принцип хостингите не предлагат директен достъп до MySQL на потребителите си. Аз ползвам хостинг, който дори не предоставя SSH към MySQL.
Ако аз администрирах машината на хоста, навярно щях да намеря лесен начин да се свързвам с MySQL сървъра.
А твоята идея mysqld да слуша порт 80 как ще се отрази на веб сървъра на същата машина?
Мисля, че идеята ми е добра, но е с тясно приложение - само за клиенти на MySQL, които го ползват директно - без веб, без ssh - да могат да се конектват ползвайки http. Напоример MySQL Control Center да може да се конектне с MySQL на кой и да е хост в мрежата. Единственото условие е - на съответния
хост да работи един малик скрип. При това сигурността не се нарушава.
И ако може механизма да се направи така, че да не е свързан с протокола на MySQL на ниско ниво (без информацията от libmysql.dll) ще е най-универсално.



Тема Re: Без администратора няма да стане :)нови [re: NikB]  
Автор salle (един такъв)
Публикувано07.09.05 10:02



Няма нужда да си гуру за да се сетиш, че такива неща без този дето администрира машината по-добре да не си помисляш да правиш.



Тема Няма да открия Американови [re: salle]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано07.09.05 10:22



Няма да открия Америка, нито ще влоша сигурността, ако на предоставия ми хост си кача малка програмка, която да осигурява "универсален" достъп до базите данни, за които имам права.
Под "универсален достъп" разбирам възможността всеки клиент на потребителска машина да може да се конектва нормално към базите на хоста.
Sale, извинявай за настойчивостта, но не са много хората, които могат да ми помогнат
Ще поработя още малко в тая насока (за съжаление - само когато остане време) и (може би) пак ще досаждам на форума.




Тема Re: Няма да открия Американови [re: NikB]  
Автор phpGuruАдминистратор (член)
Публикувано07.09.05 11:45



дори apache имат проблеми със сигурността от време на време, съмнявам се че ти няма да направиш проблем :-) (особено с "универсален достъп" - как смяташ да контролираш, кой ще се закача и кой не например)

по технологичния фронт, мисля също няма да е така май както си го представяш (поне до колкото те разбрах)
ти искаш да пуснеш PHP скриптче, което да "слуша" да, ама на практика ще слуша apache-то и всъщност mysql клиента ще трябва да знае, че трябва да викне еди кое си скриптче, т.е. варианта да имаш и друго локално скриптче, което да слуша локално и да препредава на онова на сървера, а то вече да се връзва с базата (както като правиш ssh тунелиране, и от двете страни имаш ssh software) ъъъъ за сега толко, надявам се да е ясно кво имам предвид :-) (не подценявай сигурността!! :-))



Тема Е, да, такава е идеятанови [re: phpGuru]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано07.09.05 11:59



Е, да, такава е идеята

Нещо такова (извинявай, че се повтарям):
Деинсталирам си MySQL сървъра и вместо него слагам моя програмка Прог-А (ти му викаш скриптче :).
На някой хост със MySQL сървър, си качвам някакво скриптче Прог-Б.
Прог-А слуша порт 3306 (и "се прави" на MySQL сървър към потребителя), като препредава заявките към Прог-Б (по http).
Прог-Б "си говори" с Прог-А, от една страна и с MySQL сървъра на хоста от друга.
По този начин Прог-А и прог-Б стават "прозрачен" интерфейс между потребителската програма и MySQL сървъра.


Относно сигурността - да, всеки, който стигне до скрипта Прог-Б ще има правата на неговия потребител до MySQL и си МНОГО ПРАВ, че си заслужава да се обмисли подробно.



Тема Re: Е, да, такава е идеятанови [re: NikB]  
Автор salle (един такъв)
Публикувано07.09.05 15:46



Да де ама не виждаш ли, че цялата тази идея няма как да стане без администратора

"Прог-А слуша порт 3306 (и "се прави" на MySQL сървър към потребителя), като препредава заявките към Прог-Б (по http)."

Това което си написал е една простичка дефиниция на Прокси Сървър т.е. пак се връщаме в начална позиция. Можеш ли да инсталираш някакъв прокси сървър на тази машина или не? Без администратора едва ли можеш а и да можеш по-добре недей.

А пък с помощта на администратора можеш да го направиш директно.

Кажи сега какво печелиш от цялата работа в сравнение с отварянето на порт 3306 направо?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.