Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:38 19.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Бази данни
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема ZeosDBO 6.5.1. -> MySQL 4.1?  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано04.04.05 16:55



Здравейте!
Имам малък проблем с връзката от приложение на Делфи 7, в което използвам ZeosDBO 6.5.1 към MySQL 4.1., когато сървърът е инсталиран като видновски сървис на друга машина в същия ЛАН. Вече зададох въпроса във Форум Делфи и получих някои доста добри идеи. Но за нещастие не помогнаха. Ето подробности:


Правя малко приложение на Delphi 7, което ползва MySQL 4.1. За връзка със MySQL сървъра ползвам zeosdbo компоненти и библиотеката libmysql. Докато правех приложението и MySQL сървърът си работеше на машината, на която и приложението, всичко си беше ОК. Но в момента, в който реших да пробвам как ще се държи програмката при опит да бъде инстлаирана на друг компютър и да се свърже с MySQL сървъра през LAN, възникнаха проблеми. Връзка никаква. Приложението дава грешка и нищо не помага.
За настройка на ZConnection компонента използвам default юзърнейм (root) и парола, за host ползвам IP адреса (което работи нормално, когато всичко е на една машина), портът е 3306 и е отворен и на двата компютъра. В крайна сметка пробвах какво ли не, но нещо не мога да се справя с глупавата ситуация - готово приложение, работещо чудесно на локален компютър и провалящо се тотално в мрежа, въпреки че доколкото мога да преценя, съм следвал точно документацията.
Помогнете, моля, ако сте се сблъсквали с подобен проблем.
Предварително благодаря за отговорите!


И още:
Да върна малко нагоре темата - проблемът ми си остава.
Мога да допълня още едно-две неща. С MySQL CC направих юзъри: root с хост % (т. е. който и да е), root с конкретния хост на клиентската машина, пробвах и с друг юзър (да не би случайно да не може root да се логва от "далеч") - все същото. Направих си съобщение от програмата, което се показва, когато нещо от следните параметри е сгрешено: host, user, port, password, database. Изпробвах разни варианти - когато едно от тези е объркано (примерно несъществуващ юзър или хост, на който няма MySQL сървър), се показва моето си съобщение за грешка (което се показва, когато ZConnection-ът не може да се свърже). Когато обаче всико е наред (на пръв поглед поне), на машината, на която е инсталиран MySQL сървъра, exe-то си върви ОК, а от друга машина в ЛАН-а се получава следното съобщение:
"Program Error
[Името на програмката].exe has generated errors and will be closed by Windows. You will need to restart the program.
An error log is beeing created."
Единствен бутон - Cancel. Толкова. Суперинформативно, типично в стила на M$.
Това при положение, че на нито един от двата компа няма пуснат файъруол (нито виндовския, нито друг). Портовете са проверени - MySQL сървъра си е на дифолт порта (3306) и именно на него се опитвам да се свържа от exe-то.
Помагайте, че направо вече не знам какво още да пробвам.

Още не съм пробвал само едно - дали MySQL CC може да се върже към сървъра от втората машина. Но в момента нямам достъп и няма как да го пробвам.


И накрая да допълня - в списъка с юзърите има както root@%, така и root@[конкретното ип на клиентската машина]. Пробвах и с други юзърнеймове и пароли да не би случайно руут да не може да се логва дистанционно, но не би. Сървърът си е регистриран с хост-нейм ИП-то, на което работи. Файъруолът е спрян и на двете машини. Май вече казах - портът е 3306.

Помагайте, моля ви, че вече просто не знам какво да правя!



Тема Re: ZeosDBO 6.5.1. -> MySQL 4.1?нови [re: Boby_]  
АвторKoлera (Нерегистриран)
Публикувано04.04.05 17:11



Следях ти темата в Делфи, и също доста се чудих , но сега май ми просветна нещо в главата. Защо си толкова сигурен че проблема ти е в ZEOS или сървъра. По скоро огледай приложението и компонентите които ползваш. Разни там красиви бутони и т.н. Те също си имат библиотеки и невинаги се качват с приложението. Затова ако имаш такива смениги със стандартни и пробвай.


Успех.



Тема Re: ZeosDBO 6.5.1. -> MySQL 4.1?нови [re: Koлera]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано04.04.05 19:17



10х за отговора!
Но за нещастие не е там проблемът - приложението върви на всеки компютър, на който има качен MySQL сървър, така че връзката е пряка. Даже разкарах MySQL сървъра от компютъра, на който е компилирана програмата и го инсталирах другаде в мрежата - същата грешка. Или е от зеос компонентите, или от сървъра, или нещо от настройките на виндовса на компа, който служи за сървър. Най-вероятно аз нещо пропускам, но убий ме, ако се сещам какво може да е.



Тема Ами вземи и пробвай с CC най-сетне!нови [re: Boby_]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано04.04.05 22:09



И аз ползвам Delphi+Zeos и ако е имало проблеми, много рядко са били в Zeos и никога в Delphi (и проблеми с конекта никога не е имало - бъди сигурен!)
Все пак 6.5. е алфа версия. що не изтеглиш за проба 6.1.5?



Тема Re: Ами вземи и пробвай с CC най-сетне!нови [re: NikB]  
АвторKoлera (Нерегистриран)
Публикувано05.04.05 08:18



Аз ако имам проблеми с мрежата започвам по метода на изключването:
1. инсталирам отдалечено MySQL сървар.
2. Правя за две минути една форма един дбгрид , един зеосконек. , дата сурс и пр. тейбъл към БД и виждам дали работи изобщо като мреж.

Опитай и Успех.



Тема Сори!нови [re: Koлera]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано05.04.05 19:00



:)
Май не съм постнал към когото трябва :)



Тема Прочети по-надолу, че съм постнал ....нови [re: Boby_]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано05.04.05 19:06



... неправилно, към друг човек в темата.
Извинявай!



Тема Re: ZeosDBO 6.5.1. -> MySQL 4.1?нови [re: Boby_]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано06.04.05 09:08



Благодаря на всички за опитите да помогнат!
Оказа се (както и се очакваше), че грешката си е изцяло моя. При инсталацията на Window$-ката версия на MySQL server 4.1 си има опция Allow anonymous login. Ако не е чекната при инсталиране, връзка няма, пък ако ще после да се съдереш да правиш юзъри и да им даваш права. Ако въпросната опция е чекната, връзката си е като слънце. Ама някой трябва да го види това. Пък аз съм си заплес по природа.

Редактирано от Boby_ на 06.04.05 09:13.



Тема Re: Не е така ...нови [re: Boby_]  
Автор salle (един такъв)
Публикувано06.04.05 12:09



Опцията Allow anonymous login указва дали да се създаде или не анонимен потребител при инсталирането. Такъв можеш винаги да си направиш и по-късно въпреки, че не те съветвам разбира се.

GRANT ALL PRIVILEGES ON `test`.* TO '%'@'%';

Например създава анонимен потребител от произволен хост с пълни привилегии върху база данни test

Всичко това няма нищо общо с имената, хостовете, паролите и правата на потребителите, които ти създаваш.



Тема Re: Не е така ...нови [re: salle]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано06.04.05 13:23



В такъв случай наистина не знам защо тръгна, но факт е, че след преинсталацията върви връзката като слънце.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.