Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:47 22.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Бази данни
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Как си документирате структурата на базите данни?  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано30.09.04 15:13



Как си документирате таблиците и връзките по време на работа? Едва ли ги рисувате на ръка, защото е кофти, ако работят повече хора.
Доскоро ползвах Visio, но е голяма досада да се редактира. Мисля да пробвам с DBDesigner (чух, че връзките трудно се поддържали - изисквал специфични имена на полетата) или нещо друго.
Та моля да споделите опит!



Тема Re: CREATE TABLE ...нови [re: NikB]  
Автор salle (един такъв)
Публикувано30.09.04 21:03



И тъй като предимно се занимавам с MySQL
SHOW CREATE TABLE ...
или
mysqldump --no-data db

Преди години се опитвах да рисувам на ръка или с разни програми, но накрая установих, че нищо не ми дава такъв добър поглед върху нещата като SQL



Тема Re: Как си документирате структурата на базите данни?нови [re: NikB]  
Автор devnul ()
Публикувано30.09.04 23:52



В MSSQL - диаграма с всички таблици, казваш на Enterprise Manager- a да се показват таблиците с колони (ако искаш и типове и т.н.), ако не са ти подредени нещата по вкуса - доподреждаш, print screen и си го принтваш на хартийка. Според големината на базата се оправяш в движение!
Може и да не ти звуча сериозно, обаче е много нагледно и полезно!

P.S. Сега се сетих... то може би и направо можеш да си принтваш диаграмата... брей, звучи логично!
Хм! Толкова естествено ми изглежда, че се зачудих дали правилно разбирам въпроса... пък и може да не си на MSSQL...
Абе както и да е, то пък и аз да не пропусна да се изкажа!:P



Тема Може би ползваш някоя умна конвенция за ...нови [re: salle]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано01.10.04 00:01



... именуване на полетата, така че по иманата да познаваш връзките.
Или имаш изключителна памет :)
Проблемът е, че за големи проекти се губи време във формално описване на връзките.
Впрочем, ти май предимно се занимаваш с проектиране на самия MySQL и съпорт. Налага ли ти се да правиш приложения за бази данни?



Тема И MySQL има маса графични дизайнери...нови [re: devnul]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано01.10.04 00:09



... но не съм намерил свестен, който да поддържа визуализиране на връзките в базата данни.
(За Queri-та, което е друг въпрос, ползвам няколко графични дизайнера, но или са бъгави или не запомнят разположението на таблиците на таблета.)

Та за таблиците и връзките пробвах DBDesigner-4 (4.0.5.4.Beta).
В него се импортира цяла MySQL база или част от нея или някокло региона. Могат да се добавят и връзки, но тяхната визуализация е двусмислена.
Май пак ще си щракам с Vizio-то :(



Тема Re: И MySQL има маса графични дизайнери...нови [re: NikB]  
Автор mr.vain (пътник 57)
Публикувано01.10.04 00:45



Ами един от вариантите който аз използвам е Access. Просто си дръпни от

ODBC Connector-a им (MyODBC 3.51), вържи се с него към MySQL базата и си опиши релациите чрез вградения в Access tool. Релациите се пазят. За разлика от DB Designer-a, тук просто линкваш таблици, а не импортваш целия content.



Тема Re: "Whom how" рекъл руснакът на английскинови [re: NikB]  
Автор salle (един такъв)
Публикувано01.10.04 09:39



Въпрос на вкус, навик, начин на мислене...

Прав си, че работата ми е предимно по поддръжката и рядко ми се налага да работя с много таблици едновременно.
Но пък имаме клиенти със стотици хиляди таблици а да се ориентираш в чужда структура когато клиентът плаща на час и потропва нервно с крак не е от най-лесните задачки

Между другото кажи какво му е двусмисленото на DBDesigner4 та да им кажа на авторите.



Тема Re: "Whom how" рекъл руснакът на английскинови [re: salle]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано01.10.04 10:20



Благодаря ти за вниманието!

100 000 таблици? Плащане на час? Изглежда предизвикателно, не си ли търсиш помощник?

А сега сериозно за DBDesigner4.
( Аз съм в периферията на MySQL и рядко ми се налага да го ползвам, но когато го правя се опитвам да е оптимално и като организация и като изпълнение.)
В общи линии DBDesigner4 е най-свястния от всички дизайнери, които периодично преглеждам, а с него имам опит от няколко дни (така, че може и да греша :).
Имам две забележки (ползвам 4.0.5.4.бета):
1. Не намерих начин да си обновя модела, ако съм го променил с други средства, а не през DBDesigner4. Имам предвид: разположил съм си таблиците, връзките, регионите, но промениам в някоя таблица едно поле; дори и да "Режерсе Енжеенеринг(е.м. спря да ми се превкл кирлат)" таблицата се добавя втори път и трябва да я трия и т.н.
2. При добавяне на връзка (и в сплаш скрена на

се вижда) връзката графично се рисува от някоя точка на таблицата, а не от свързаното поле и се налага да се пише коментар във връзката, за да се вижда кои са свързаните полета. Това може да се получава и поради моето незнание на приетите от разработчиците конвенции за именуване на свързани полена, ама не ми се вярва.
И май последно - тази веерсия има някакъв бъг в разпечатките - ориентацията на страницата се възприема само ако се мине и през формата за настройки на самия принтер, а не само от настройките на preview (кбд се оправи :) на програмата.

Ти ползваш ли DBDesigner понякога?



Тема Направих го до някъде...нови [re: mr.vain]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано01.10.04 10:23



... не не намерих тулса. Виждам си таблиците и данние, но не мога да видя картинки с таблици и полета - къде го тоя тулс из акцеса?



Тема Re: Направих го до някъде...нови [re: NikB]  
Автор devnul ()
Публикувано01.10.04 10:38



Отвори си хелпа на аксеса и търси "relationships"... При мен има тема "view existing relationships"
Успех!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.