Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:19 17.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Бази данни
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Колко добра е MySQL?нови  
Авторsasho (Нерегистриран)
Публикувано03.01.04 09:54



Здравейте и ЧНГ!
Начинаещ съм в MySQL и затова събирам малко информация за нея.
Интересуват ме отзиви най-вече за следното: доколко е надеждна,
стават ли сривове на базата и ако да, колко често. Подходяща ли е за
деск-топ приложения(т.е. не през интернет, а в локална корпоративна
мрежа в/у Windows да речем).Каква е скоростта (съизмеримо с др.СУБД)?
И най-общо казано, какви са най-честите проблеми с тази база?
А, и още нещо: дали наистина е безплатна, що се отнася до комерсиални
приложения?
Благодаря предварително на отговорилите



Тема Re: Колко добра е MySQL?нови [re: sasho]  
Автор salle (един такъв)
Публикувано03.01.04 12:46



Дали е подходяща ... ами то всяка СУБД е подходяща. Зависи какво точно ти е приложението. Щом е подходяща (и като надеждност) фирми като

и сигурно става и за по-малки неща.

Под Windows MySQL-а ти е надежден колкото и Windows-а
Ако се опиташ да го подкараш под 98 например (сървъра) определено ще си имаш проблеми. Ако държиш на надежност и бързодействие по-добре избери друга ОС. Най-добрата платформа (за MySQL) е SPARC/Solaris ама там цените са цифромания. Ако ти трябва много памет едно доста добро решение е AMD Opteron + Suse Linux

Скорост - по-добре да някой друг да ти каже. Аз каквото и да кажа по въпроса ще ме обвинят, че си правя реклама.

Засега единствените независими тестове за които знам са на eWeek

Там платформата е Windows а тестовете са през JDBC



Най-честите проблеми зависят от това кой пита При милионите потребители обаче винаги има кой да ти помогне. Ако няма кой или пък си на зор или предпочиташ да пиеш вода от извора - тогава ни се обаждаш. Струва пари естествено.

За всичко дотук най-добре да кажат повече останалите в клуба.

По въпроса дали MySQL e безплатна:

Да ако си съгласен с условията на GPL - GNU General Public License

Не ако не си съгласен.

Например ако искаш да разпространяваш приложението си по някакъв начин но не ти харесва идеята желаеш да споделиш кода с останалия свят или фирмата ти забранява - тогава ни се обаждаш и ти продаваме "традиционен" лиценз.

GPL и комерсиалните версии се компилират от един и същ изходен код - разликата е само в лиценза.

Поддръжката от друга страна е платена, но няма нищо общо с лицзензите. Можеш да получиш годишен договор за Поддръжка и да продължиш да използваш MySQL безплатно стига да спазваш GPL



Тема Re: Колко добра е MySQL?нови [re: sasho]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано03.01.04 22:41



относно "безплатния" MySQL.
Леле, Верссия 5 вече си има и stored procedures, какъв напредък!

Аре със здраве

Тема Re: Колко добра е MySQL?нови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор Borko (един от тълпата)
Публикувано04.01.04 16:32



И какво се вижда там че нещо не го видях.



Тема Re: Колко добра е MySQL?нови [re: salle]  
Автор Пepин (овълчил се)
Публикувано04.01.04 23:50



Ха, че то от тестовете излиза че SQL Server е по-зле от всичко на пазара. Срам и позор

П.С. Погледнах и другите 2 слайда, то изглежда проблема е бил в JDBC драйвера за тези тестове.

Salle, а какво ще кажеш за MaxDB? Как се приема от разработчиците на MySQL? Дали ти ще работиш по нея? Защо бе взето решението да се надгражда античния ADABAS D вместо да се надгражда текущиа MySQL? Ще има ли опит за сливане между двата продукта? Примерно виждам в момента се полагат усилия SAP DB да поддържа протоколите на MySQL за администрация и репликация. А ще има ли уеднаквяване на синтаксиса на SQL, ще има ли уеднаквяване на възможностите на двете бази?

Hidden Treasures

Редактирано от Пepин на 04.01.04 23:57.



Тема Re: MySQL + MaxDBнови [re: Пepин]  
Автор salle (един такъв)
Публикувано05.01.04 11:04



"Ха, че то от тестовете излиза че SQL Server е по-зле от всичко на пазара. Срам и позор"

При това тестовете са правени под Windows, която е добашната платформа за MS SQL и не е препоръчителна за нито една от другите нали така?

Наистина тестовете показват доста проблеми с JDBC, но както коментирах на друго място - това пък ги приближава до реалните условия. Когато разработваш приложение най-често клиентът ти има твърди изисквания казва на каква ОС, с какви драйвери и т.н.

MaxDB
Перин - тези въпроси са за друга тема ...

"Как се приема от разработчиците на MySQL?"
Това не го разбрах...

"Дали ти ще работиш по нея?"
Май не Клиентите на MySQL стават все повече

"Защо бе взето решението да се надгражда античния ADABAS D вместо да се надгражда текущиа MySQL? "
? Това пък изобщо не ми е ясно. А и не знам какво наричаш "Текущия MySQL"
В момента активно разработваме 4.1 и 5.0, част от работата вече се прехвърля към 5.1, по-нататък ще има 6.0, 6.1и т.н.

"Ще има ли опит за сливане между двата продукта?"
В близките 1-2 години не виждам нито смисъл нито начин това да стане, но това си е мое мнение. Все пак всичко се определя от пазара. Като изходен код не ми се струва възможно въобще, тъй че зависи и какво разбираш под "сливане"

"А ще има ли уеднаквяване на синтаксиса на SQL, ще има ли уеднаквяване на възможностите на двете бази?"

ДА!!!
Без "ще"-то. Тази работа върви и в момента. В скоро време трябва да се появи и нещо като прокси което може да разпределя заявките върху сървъри без значение дали са MySQL и MaxDB. Идеята за прокси е много по стара - някъде от началните версии на 3.23, но никога не е имало сериозен стимул да се направи.



Тема достатъчно.....нови [re: sasho]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано05.01.04 12:52



доста големи сайтове из интернет използват My Sql...
не виждам причина да не ти свърши работа....

обикновено грешките са в логиката на програмиста, вярвай ми ;-)



Тема Казва се:нови [re: Topбaлaн]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано05.01.04 13:40



вЕрвай ми :))))
Иначе MySQL са опитали да се защитят.
Който желае може да заобиколи (без да нарушава) правилата и да продава комерсиален продукт, който използва налична база данни, или пък се продава услуга ...
До преди няколко версии имаше и LGPL за библиотеките за свързване към MySQL.
Идеята както аз я виждам че ако ще взимаш пари от някого може би е добре да дадеш част от тези пари и на MySQL. Така де в някакъв момент може би се замисля ъпгрейд? Може би част от парите са именно за такъв ъпгрейд? А може би бихте искали някой да оправи нещо по MySQL?
Пък който не го кефи има и други БД някои от тях под BSD лиценз - демек могат да се ползват свободно и в комерсиални продукти.



Тема Re: казва се: Quid pro Quoнови [re: bira_more]  
Автор salle (един такъв)
Публикувано05.01.04 18:37



Или с думите на Мортен:

Водещият бизнес принцип на MySQL e този на честната размяна или Quid pro Quo (?????). Имаме над 4 хиляди платени клиенти, които са избрали комерсиално лицензиран MySQL сървър и над 4 милиона потребители, които използват MySQL под GNU General Public License (GPL).

Технически двата продукта са идентични, но в контекста на договор (ното право) не са.

Превода е мой а това определено не ми е силата. Сале.




Quid pro Quo в света на софтуера с отворен най-добре е описано ето тук:





Колкото до това кой и как определя какво да се промени, добави, оправи в MySQL напълно си прав! Не е никаква тайна, че приоритетите ни силно се влияят от клиентите ... които си плащат за това.



Тема Защо избрах MySQL [re: salle]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано05.01.04 21:03



1. Поддържаше BLOB полета (по добре от постгрето и M$ да не говорим за Аксес и БДБ (Borland))
2. Беше безплатна
Е ако някой ден бизнеса се разрасне - аз ще съм първия дето да поиска от шефа да минем към платена версия.
А ако бизнеса се разрасне достатъчно е ми ще поискам от MySQL да ми направят тригери ама така както аз си ги представям :)))
И те или ще направят каквото искам или ще ми кажат как да си реша проблема по най-елегантния начин.
А до тогава ще правя каквото мога :)))




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.