Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:48 02.07.24 
Компютри и Интернет
   >> Бази данни
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: какво имам предвид?нови [re: Topбaлaн]  
Автор Perin (binary)
Публикувано20.10.02 00:54



transaction coordinatora otgovaria za tova kato upravliava dvoinia commit. parvo vsichki resourci (bazi danni, opashki, legacy sistemi) uchastvashti v transakciata saobshtavat che sa commitnali, (t.e. transakciata ne e provalena) i togava toi pravi double commit-a.

НЕ МЕ ЕБЕ КАК Е ВУТЕ, АЗ ГЛЕДАМ ДА СЪМ ДОБРЕ


Тема Re: за MS Sql Server си прав...нови [re: Topбaлaн]  
Автор Perin (binary)
Публикувано20.10.02 00:56



Da, razbira se shte raboti sas vseki ODBC data source. Tova e nai-lesnia nachin da integrirash legacy sistema sas novo windows prilojenie ako iskash da imat obshti transakcii.

НЕ МЕ ЕБЕ КАК Е ВУТЕ, АЗ ГЛЕДАМ ДА СЪМ ДОБРЕ


Тема толкоз ли е умен координатора ?нови [re: Perin]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано20.10.02 01:27



че то MySql не поддържа транзакции...толкоз ли е умен тоя координатор, че да се оправи ?

всъщност, прехвърлих хелпа...
а там не говорят за "други бази данни" или за ODBC а говорят за оракъл...може да не е толкоз съществено, но ми направи вчепетление...

Редактирано от Topбaлaн на 20.10.02 01:28.



Тема Re: толкоз ли е умен координатора ?нови [re: Topбaлaн]  
Автор Perin (binary)
Публикувано20.10.02 06:35



> че то MySql не поддържа транзакции...толкоз ли е умен тоя координатор,
> че да се оправи ?
Koordinatora moje samo da koordinira transakcii, ne da oshashtestviava transakcii varhu resursi koito niamat vgraden mehanizam. izkazvaneto mi che moje i s MySQL beshe bazirano na predishen posting v kluba v koito se kazva che MySQL poddarja transakcii chrez InnoDB.

> всъщност, прехвърлих хелпа...
> а там не говорят за "други бази данни" или за ODBC а говорят за
> оракъл...може да не е толкоз съществено, но ми направи вчепетление...
Za MSDTC li stava duma? MSDTC moje da raboti s MSMQ, OLEDB i ODBC. Na vremeto biaha planirali i failovata sistema da napraviat transaktnata (v helpa na MTS imashe nekvi takiva idei) ama tz., ne sa.

НЕ МЕ ЕБЕ КАК Е ВУТЕ, АЗ ГЛЕДАМ ДА СЪМ ДОБРЕ


Тема Re: абе той този пазар е сравнително устойчив...нови [re: Topбaлaн]  
Автор Perin (binary)
Публикувано20.10.02 06:39



Informix e veche IBM, DB2 izgriava, taka che neka da kajem che reinkarnaciata na Informix izgriava. Vij bednite SyBase niama koi da gi kupi

НЕ МЕ ЕБЕ КАК Е ВУТЕ, АЗ ГЛЕДАМ ДА СЪМ ДОБРЕ


Тема Re: толкоз ли е умен координатора ?нови [re: Perin]  
Автор Perin (binary)
Публикувано20.10.02 07:30



Da ama ne. Popotarsih iz neta. Znachi tova che koordinatora e umen i manage-va niakolko transakcii tova dobre. Ama samite transaktnati resursi triabva da poddarjat protokol za two-phase commit (XA). Eto ot tuka cheta:


Eto malko citati:


A distributed transaction, sometimes referred to as a global transaction, is a set of two or more related transactions that must be managed in a coordinated way. The transactions that constitute a distributed transaction might be in the same database, but more typically are in different databases and often in different locations. Each individual transaction of a distributed transaction is referred to as a transaction branch.

For example, a distributed transaction might consist of money being transferred from an account in one bank to an account in another bank. You would not want either transaction committed without assurance that both will complete successfully.

In the JDBC 2.0 extension API, distributed transaction functionality is built on top of connection pooling functionality, described under "Connection Pooling". This distributed transaction functionality is also built upon the open XA standard for distributed transactions. (XA is part of the X/Open standard and is not specific to Java.)

XA functionality is usually isolated from a client application, being implemented instead in a middle-tier environment such as an application server.

In many scenarios, the application server and transaction manager will be together on the middle tier, possibly together with some of the application code as well.

Software that uses distributed transactions cannot use normal connection instance COMMIT, auto-commit, or ROLLBACK functionality, because all COMMIT or ROLLBACK operations in a distributed transaction must be coordinated. Any attempt to use the commit() or rollback() method or enable the auto-commit flag of a connection instance would result in a SQL exception.

When you use XA functionality, the transaction manager uses XA resource instances to prepare and coordinate each transaction branch and then to commit or roll back all transaction branches appropriately.


Taka che predishnite mi izkazvania che vsiaka transaktnata baza stava i za distributed sa palna boza. Vij dali InnoDB poddarja XA protokola - namerih tova vav FAQ-to na TUXEDO:


Does TUXEDO work with PostgreSQL, mySQL, under Linux 5.2, 6.0, 6.1?

Yes it does, categorically, for database queries and updates. You won’t be able to have TUXEDO coordinate your global transactions though, since these databases don’t support transactions, let alone XA transactions.


Eto i linka:



Samo che FAQ-to e ot 98-a godina, moje neshto da ima naprtaveno po vaprosa. Postgre opredeleno znam che poddarja transakcii. No ako poddarjaha XA sigurno shtiaha da trabiat ta vsichki da chuiat.

НЕ МЕ ЕБЕ КАК Е ВУТЕ, АЗ ГЛЕДАМ ДА СЪМ ДОБРЕ

Тема Re: MySQL & distributed Transactionsнови [re: Perin]  
АвторOracleDBA (Нерегистриран)
Публикувано21.10.02 11:23



Първоначалният въпрос беше дали MySQL поддържа разпределени транзакции. Този въпрос според мен определи и контекста на дискусията - че става дума за релационни бази данни.

(Защото в противен случай ето - наскоро една позната, касиерка в банка, ми каза: И ние правим транзакции. Аз пък ще добавя, че сигурно са разпределени.)

Следователно, ако се ограничим в контекста на дискусията, тогава ще говорим само за релационни бази данни. Тук нямат място никакви позовавания на продукти, които са работили в среда на VMS и т.н. Аз самият съм работил в Oracle за VMS. Няма такова нещо, като разпределена обработка.

Пък и за каква разпределена обработка може да става дума в началото на 80-те години. Нали преди това системата трябва да бъде разделена на Клиент и на Сървър и да е възможно много клиенти да се свързват към един сървър, както и един клиент да се свързва към множество сървъри. Първата реализация на Клиент-Сървър е на Oracle във версия 5.0/5.1 през 1985/86 година. Там се появяват и първите зачатъци на разпределената обработка. Заключване на ниво ред е реализирано през 1988 г. Бизнес-приложенията на Oracle са пренаписани за среда Клиент-Сървър чак през 1993 г. (Oracle даже го наричат това Клиент-Сървър революция).

Ще се повторя. Проблемите, които е трябвало да се решават, са толкова сложни и обемни, че е било необходимо много време и усилия за пионерите в тази област. Дори и за компания от ранга на Oracle.

Вярно е, че в много системи се използва понятието транзакция за обозначаване на единица работа. Но разликата между "транзакция изобщо" и "разпределена транзакция при релационните системи" е както между Канада и канализацията, ако използвам един стар анекдот.

Едва напоследък се занимавам с Java и не бих искал да се изказвам определено в тази област. Само дето ми се струва, че един J2EE сървър е application server. Т.е. изместваме проблема от слоя на базата данни към middle tier.

Освен това: J2EE server през 1998 година? Може би само спецификацията му е от тази година. А опитите за реализация да продължават и понастоящем. (Това - като въпрос към дискутиращите). Мога да кажа само, че доскоро - до версия 8.1.7 - Oracle предлагаха реализация само на сесийни EJB. Едва напоследък чрез OC4J и то сега през 2002 г. предложиха реализация и на Entity EJB, чрез които може да се реализират разпределени транзакции - но това пак е в middle tier.

Много неща, за които се говори в специализираните издания, още не са стигнали до потребителите. Поне така ми се струва. А дискусията все пак възникна на практическа основа, какво се използва в момента, а не за това, какви са намеренията в неопределеното бъдеще.

Извинявам се, че говоря само за Oracle, но от много време се занимавам с техни неща и това е повлияло на мисленето ми.

Поздрави на всички.



Тема Re: ако клъстър е размито то транзакция не е.....нови [re: Perin]  
Автор RepeatableRead (transactional)
Публикувано21.10.02 12:41



За да поддържа distributed транзакция OLEDB Provider-a трябва да реализира ITransactionJoin и ITransactionLocal. Отделно самия ресурсе менаджер трябва да поддръжа Tho Phase Commit протокола. Така че не е само до OLD DB или ODBC драйвер.



Тема Re: for (;;) { bira ++; }нови [re: OracleDBA]  
Автор salle (Един такъв)
Публикувано21.10.02 19:36







Тема Re: MySQL & distributed Transactionsнови [re: OracleDBA]  
Автор Perin (binary)
Публикувано23.10.02 19:10



Следователно, ако се ограничим в контекста на дискусията, тогава ще говорим само за релационни бази данни. Тук нямат място никакви позовавания на продукти, които са работили в среда на VMS и т.н. Аз самият съм работил в Oracle за VMS. Няма такова нещо, като разпределена обработка.

Пък и за каква разпределена обработка може да става дума в началото на 80-те години. Нали преди това системата трябва да бъде разделена на Клиент и на Сървър и да е възможно много клиенти да се свързват към един сървър, както и един клиент да се свързва към множество сървъри. Първата реализация на Клиент-Сървър е на Oracle във версия 5.0/5.1 през 1985/86 година. Там се появяват и първите зачатъци на разпределената обработка. Заключване на ниво ред е реализирано през 1988 г. Бизнес-приложенията на Oracle са пренаписани за среда Клиент-Сървър чак през 1993 г. (Oracle даже го наричат това Клиент-Сървър революция).


Zashto da ne moje? Na VMS ima klusteri koito rabotiat bez spirane po desetki godini, mislia che rekora beshe ot roda na 22 godini. Imam predvid kluster, za otdelna mashina rekorda beshe pod 20 godini.
Ne znam za nai-rannite versii na VMS, ama ot 85-ta si imat ACMS sistemata koiato osven vsichko drugo ima distributed transaction coordinator.
Ne sa klient server ama to taia koncepcia veche si umria. Pak i zashto ti e klient-server za razpredelena obrabotka? A kak sa se pravili elektronnite bankovi transakcii predi tova? Pak chrez niakakav nachin razpredelena obrabotka.
Za J2EE serverite - prez 98 veche ima reference implementation. A MTS izliza 96 godina. Po nastoiashtem si ima dosta savsem raboteshti J2EE serveri. Ne opiti. A specialno Oracle sa mnogo zle s J2EE-to (tova da ne se vazpriema kato lichna obida ot nikogo). Te 2 godini praviha svoi J2EE server, posle go pratiha v kofata za bokluk i sega kupiha Orion. Koito beshe hubavo app serverche, ama ... slabo ... mnogo daleche ot BEA ili websphere.

НЕ МЕ ЕБЕ КАК Е ВУТЕ, АЗ ГЛЕДАМ ДА СЪМ ДОБРЕ



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.