Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:09 23.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Бази данни
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Primerna baza danniнови  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано30.08.02 13:11



Interesuva me kak da si nameria nikoi primerna baza danni , varhu koitao da se upazniavam crez MySQL. Osven tova dali moze da ia instaliram na sastia komp na koito e i My SQL
Blagodaria



Тема Re: Primerna baza danniнови [re: Az]  
Автор ..:: StanProg ::.. (Developer)
Публикувано02.09.02 10:02



Много грешно си задал въпроса си.
MySQL е RDBMS(Relational DataBase Managment System) което на български означава Система за Управление на Релационни Бази Данни или СУРБД.

Базата данни е хранилище на информация.

Колкото и голямо въобръжение да имам не мога да разбера какво имаш предвид с въпроса си.

Искаш да си инсталираш друга RDBMS на същия компютър или ?

__________________________________
Пътят към ада е осеян с добри намерения


Тема Re: Primerna baza danniнови [re: ..:: StanProg ::..]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано02.09.02 17:29



Ами аз разсъждавам така: имам един .mdb файл. Мога да си пиша SQL конструкции и през Access, но поради някаква причина не мога да ползвам Access. Така че на мен ми трябва някаква програма на която да си упражнявам SQL-a. Свалих си някакви програми които искат да се логна към някакъв сървър, където очевидно има качена база данни. Аз и представа си нямам как да стане това. С две думи ще ми се да си кача на компа база данни като фаил, да си кача някаква програма от която да стелям SQL код и тва е. По натаък като усвоя как се пише SQL ще пробвам с отдалечена база данни.

Благодаря за отговора!!! Малко хора обръщат внимание на новобранците...



Тема ама добре де...нови [re: Az]  
Автор voyager (флюбен)
Публикувано02.09.02 17:49



защо толкова държиш на тоя файл, дето го имаш? изтегли си система за управление на бази данни, примерно от

и си направи база с нея и си се упражнявай. Зарежи го тоя файл.

да цепиш дърва
да носиш вода




Тема Re: Primerna baza danniнови [re: Az]  
Автор ..:: StanProg ::.. (Developer)
Публикувано02.09.02 18:45



Аха ясно,
трябва да ти кажа обаче, че sql-ите на различните СУРБД-та се различават един от друг. Примерно за да вземеш първите 10 записа които отговарят на даден критерии трябва да напишеш:

За MySQL&Postgre : SELECT * FROM mytable LIMIT 10
За MSSQL&Access : SELECT top 10 * FROM mytable
За Oracle : SELECT * FROM (select * FROM mytable) WHERE rownum <= 10
За DB2 : SELECT * FROM mytable fetch first 10 rows only
За Informix : SELECT first 10 * FROM mytable

т.е. трябва да си избереш с какви бази данни ще работиш.

ако е на mysql под Windows ще ти трябва Apache, MySQL под Windows и евентуално PHP. Има едно PHPTriad което ги включва и се зарежда доста по-безпробленмо в сравнение с варианта поотделно. MySQL е free, поне за това за което искаш да го използваш.
По аналогичен начин стоят нещата и с PostgreSQL-а.

Друго free е Oracle за UNIX. Май го имаше на ftp-то им.

По принцип на Славейков може да се намери всичко, но трябва да вложиш някой лев.

На запад работят предимно с SQL Server и Oracle, тук в БГ повече уважават безплатните работи. С DB2 и Informix не съм работил.
Ами това е от мен.
Изчакай salle да си каже тежкото мнение. Предполагам няма да пропусне.

__________________________________
Пътят към ада е осеян с добри намерения


Тема Re: Primerna baza danni [re: Az]  
Автор Grok (чуваш)
Публикувано02.09.02 19:20



Ти май искаш да си имаш проектирана база и някакви данни в нея, и то те да имат смисъл. Добра идея за обучение.
Вземи Northwind от MS Access. Предполагам че лесно ще я прехвърлиш на коя да е друга СУБД. Има си данни и структура. Не съм я гледал подробно, но май е достатъчно добре измислена с цел обучение. Ще ти трябва ODBC до My SQL за да я качиш директно от Access. Той за друго може и да не става, но за средство за лесно еднократно прехвърляне на данни е добър.

Дано точно за това да питаш.



Тема Re: Primerna baza danniнови [re: ..:: StanProg ::..]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано03.09.02 13:33



Да, знам че има разлики в SQL, но не това ме притеснява. Аз съм се спрял на MS SQL Server, но не ми пречи да превключа на друго. разбираш ли, преди всиичко ме интересува овладяването на SQL логиката за комуникиране с база данни.
Ще погледна PHP TRiad.

Благодаря още веднаъж, но от мен няма да се оттървете, но ще се пробвам да си задавам въпросите по умно.



Тема Re: Primerna baza danniнови [re: Grok]  
Авторvikernes (Нерегистриран)
Публикувано03.09.02 13:42



Да, точно това питам! Аз имам вече Nortwind на access фаил .mdb. Но нямам Access, а и не искам да се упражнявам на него. Също така ме интересува как да прескоча Интернет връзката, т. е да не ползвам ODBC или нещо подобно за свързване.

Благодаря, твоят отговор поне показва, че някои ми е разбрам новобранския въпрос.



Тема Re: ама добре де...нови [re: voyager]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано03.09.02 13:45



Да вече я изтеглих, ама ми куца връзката.



Тема Re: Primerna baza danniнови [re: ..:: StanProg ::..]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано03.09.02 17:24



Instalirah si PHPTriad....dosta sam obarkan, no ste se spravia....




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.