Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:01 22.05.24 
Култура и изкуство
   >> Култура
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Притча за театъранови  
Автор Зевс ()
Публикувано24.09.99 09:26



...Спомням си, някога мнооого отдавна, преди около трийсет века в древна Гърция се появи това чудо наречено `Театър`. С голямо удоволствие наблюдавах първите пиеси. В тях учавстваха актьори, играещи ролите на `Добрите` и други, играещи `Лошите`, имаше и мъжки хор на `Старейшините`, който мърмореше отзад- нещо като изразител на общестеното мнение (или на клюката)... ...В края на представленнието `Добрите` ги подхвърляха на ръце, а `Лошите` ги освиркваха и замеряха с кокали и маслини (доматите и картофите се появиха доста по-късно в Европа). Често отнасяха и по някой ритник или шамари. Въпреки това, `Лошите` не се отказваха от ролите си и представленията продължаваха да се играят пред огромна публика. Шоуто трябвало да продължава вечно, твърдеше един от най-лошите. Често представленията бяха различни, сюжета се променяше и действието поемаше по неведоми пътища. Но винаги `Добрите` бяха добри, а `Лошите` - лоши. И едните и другите бяха добри артисти, но на мен неясно защо повече ми харесваха лошите. Може би защото въпреки маслините и огризките, те не се отказваха от ролите си и шоуто продължаваше... ...Имаше и моменти, в които фабулата ставаше толкова заплетена, а ударите толкова жестоки, че се налагаше да се намеся и АЗ - `Зевус макина`- божествената машина, която слиза от небето и раздава правосъдие- на кого гръмотевичка, на кого светкавичка и така, докато страстите се уталожат...

Тема Притчата по натам...нови [re: Зевс]  
Автор Зевс ()
Публикувано24.09.99 09:42



...Минаха 5-6 века, положението в Театъра стана още по-интересно. На сцената се появиха древните Римляни. Те внесоха своето свежо усещане към реалноста. Пак имаше `Добри` и `Лоши` в пиесата, но Добрите след края на представлението ги издигаха до придворни Шутове на Императора, а Лошите ги даваха на лъвовете. (Аааау, с какво удоволствие виеше Тълпата ;)) ) Само дето се появи известен дефицит на трагедийни актьори, та се наложи Август да ги внася от далечни провинции като роби...;)) ...Положението се просветли през Средните векове. Доста `Лоши` актьори изгоряха (за да светят) на кладите, само защото не си знаеха наизуст цитатите от Евангелието, или пък твърде много се вживяваха в ролята си на лоши. Добрите си бяха добре, като най-добрите сред тях ги приемаха в Ордена на йезуитите...;)) Зевс

Тема ...и в наши днинови [re: Зевс]  
Автор Зевс ()
Публикувано24.09.99 10:34



...Ами щастлив съм, че днес Театърът продължава. Естествено има доста промени от древните времена, за които си спомни старческото ми съзнание ;)) Демокрацията е казала своята тежка дума. Освен `Добри` и `Лоши`, днес има и `Поли`-валентни герои.;)) Отвън ти се струва Лош, а отвътре си е съвсем Добър. Или обратното... Освен това Добрите вече не са Шутове, а работят на отговорни постове по пирамидата на иерархията. Лошите пък не се борят с лъвове и несветят по кладите, а съвсем демократично носят на плещите си гореспоменатата пирамида. От време на време Шоуто става пълно, когато пирамидата се прекатури и обърне. Тогава Театъра придобива леко-Абсурдни нюанси, овациите в залата са неспирни, а кашата пълна. `Лошите` са станали добри, а `Добрите` - лоши и обратното, Поли-валентните герои са просто Поли-..;~)) На следващото завъртане на пирамидата забелязвате, че зрителите са станали актьори, а актьорите - зрители и Абсурда е пълен, в залата влизат Бекет и Йонеско...Досегашните Режисьор и Сценарист-ка отиват да се запишат в бюрото по труда, където им предлагат да станат примерно лекар и хигиенистка...;)) След като приемат, Театъра заприличва на Холивудски екшън. Няколко човека умират в ръцете на режисьора (явно от по-лошите актьори), а хигиенистката предизвиква верижна катастрофа на оживено кръстовище. Пиесата е кървава и мрачна... ...И явно отново трябва да се намеси лично силата-свише за да насоча простосмъртния Ви Театър. Гръмовержеца много обича всичките си деца- и законните и извънбрачните (а казват че всички хора му били внуци) и е готов да помогне с каквото може...;~)) ...Важното е че Шоуто продължава, а живота си върви. Зевс (както знаете) е бъзсмъртен, и очаква следващото действие... Зевс ;~))

Тема ...и в наши днинови [re: Зевс]  
Автор НеОНеЛ ()
Публикувано25.09.99 08:39



..хм. когато бях детенце, имах 1 кукла за театър, такава, дето си пъхаш ръката в нея. сивия вълк. най-много си го обичах тоя вълк, защото нали винаги в приказките той изяжда калая...

Тема ...а след нашите днинови [re: НеОНеЛ]  
Автор Тонка ()
Публикувано25.09.99 08:58



Притчата ще има ли продължение? Очаквам го!

Тема ...а след нашите днинови [re: Тонка]  
Автор zu ()
Публикувано27.09.99 07:48



Poddyrjam, Nie za razlika ot Zeus ne sme bezsmyrtni, niamame vreme da izjiveem sledvashtoto deistvie i ako Zeus e blagorazpolojen kym zemnite jiteli (za otnoshenieto mu kym jitelkite vsichki znaem), neka byde dobur i da ni razkaje prodyljenieto v avans. :o))))))

Тема Притча за театъранови [re: Зевс]  
Автор BEN ()
Публикувано27.09.99 14:04



Абе тъпак, защо пишеш тук за театър, като специално има такъв създаден клуб. Само пълните клубовете с глупости.

Тема Притча за театъра [re: BEN]  
Автор 7 ()
Публикувано28.09.99 06:35



A niakoi gi pulniat s anti-kultura, kato teb samia

Тема Поздравления!нови [re: 7]  
Автор Арчи ()
Публикувано29.09.99 08:46



Поздравления Гръмовержецо, хареса ми Притчата ти! Има ли продължение? Всъщност кой Зевс си ти? Аз познавам двама тук- в клубовете (единия доста добре и лично ..((-9)..), но ти май си трети? Вече успяха да ни объркат с теб -сигурно си приличаме отдалече- и ми преписаха някакво твое мнение, но аз не се сърдя...(((-8).. Напротив- бих желал да се запознаем и да си полафим... Имаш ли Кю? Ами очаквам с нетърпение следващите ти изяви, до скоро... ...Арчи...(((-8)..

Тема Притча за театъранови [re: Арчи]  
Автор Зевс ()
Публикувано30.09.99 09:04



Благодаря за похвалите и поздравленията ;~)) Съжалявам Арчи ако нещо съм те засегнал, но както знаеш, където има гръмотевици, има и буря, където има буря се вдига пушилка, а в пушилката стават грешки ;~)) А ето и нещо за мен... Зевс е мнооого стар, наближавам 32 века. По образование съм философ, по душа съм актьор, а по професия- Бог. И естествено Зевс е само един, но може би проявленията му са много...Ще се радвам да си поприказвам с другите богове, както и с обикновени простосмъртни ;~)) А за продължение на Притчата- възможно е ! Като истински Бог мога да надникна в бъдещето (ви), но се двоумя какво точно да ви разкажа. Все пак не е шега работа, съдбата е нежна материя и лесно се моделира ;~)) Зевс


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.