Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:49 28.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Системи за управление на бизнеса
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Частни формати за обмен на даннинови  
АвторMилeн (Нерегистриран)
Публикувано12.11.07 16:54



Здравейте клубари,
На много места в публичния сектор (институции, държавни монополисти ..) започна да се обменя информация по електронен път.

Много често това става в затворени, фирмени формати на данните, като например файлове за MS Exel, MS Word и т.н.

Според мен това е доста глупаво по две причини:
- кара потребителите да купуват/крадат софтуер, който не им е нужен;
- спъва развитието на БГ софтуера, понеже родните разработчици трябва да генерират данни във затворени формати, т.е. трябва да използват насила среди за разработка, които не са им нужни. Алтернативно могат да загубят много ценно време в "обратно инженерство", за да генерират данните във формат, наложен от монополист/държавна институция.

Понеже правя едно проучване, ще ми бъде от полза, ако ми дадете примери от вашата практика с подобни регламенти за обмен на данни.



Тема Re: Частни формати за обмен на даннинови [re: Mилeн]  
Авторdarklord (Нерегистриран)
Публикувано14.11.07 06:58



Дай пример за софтуер, който изисква формат за импорт, който е MS Exel или MS Word, че аз нещо не се сещам. Не че обичам държавните монополисти но мисля че се изказваш неподготвен. Само лозунга 'Нека всички да работим с Линакс' не си развял още :). Аре със здраве.





Тема Re: Частни формати за обмен на даннинови [re: Mилeн]  
Авторcodeine (Нерегистриран)
Публикувано14.11.07 16:56



Аз също не съм чул някъде да се мяткат ексели между фирми или институции. Ако се обменят данни(както си писал), а не примерно поздравителни картички, word-а също няма никва работа...

Та ако ще обменяш данни, по-добре да ползваш или плосък файл или нещо структурирано - XML примерно... А ако ще залягаш на стандарт, защо не минеш на ЕДИ?



Тема стандартизирания [re: Mилeн]  
Автор Smile (мълчалива)
Публикувано22.12.07 21:56



формат за обмен на данни не е непременно лошо поведение на институцията. Ако вземем примерно SWIFT MT 940, който сам по себе си е нечетаем без предварително проучване, ще видим, че е доста универсален. Хубавото е, че към която и банка да се насочиш като house bank на компанията, данните ще се обменят по един и същи формат.
Чудно ми е какво предлагаш като вариант? Как да става обменът на информация? Ти да го подаваш в удобен за тебе вид? Значи другата страна трябва да се "нагажда" към теб, което е точно твоя вариант на "глупост", но погледнат от насрещаната страна.
За мен е въпрос на диалог с институцията. А разработката на програма за изход в определен формат не е особено трудна.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.