Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:05 30.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Системи за управление на бизнеса
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Малко въпроси  
Автор kenny mccormick (pimpin)
Публикувано12.12.05 08:04



Здравейте,
зарибен съм по идеята за ЕРП, макар че нямам никакъв опит и затоав питам ламерски въпроси.

1. За колко време се интегрира ЕРП система в средна компания за производство на дрехи(например).
2. Кой намазва от софтуера освен шефа, счетоводителя, и склададжията.
3. Може ли да се пазаруват само определени модули към софтуера за да се спестят пари при закупуването.
4.Безплатни ЕРП има ли и стават ли за нещо?
5.Каква е вероятността бизнеса и програмата да не се разберат като хората и ЕРП-то да дава грешна информация. При това положение има ли обезщетение от човека който е конфигурирал системата, щото и без това заплатата му е сосна.
6. Колко взима един консултант по ЕРП за инсталацията и ПЪЛНОТО конфигуриране на системата имам предвид докато не почне да работи без него да го има. Чувал съм за неща от сорта на 1000 евро на час, прекалено съмнително за да е истина в България.
7. Веднъж въведена системата изисква ли човек който да я поддържа постоянно от техническа гледна точка или се вика всеки път човек от компанията,която ти е продала ЕРП-то.
8. Защо сап е най-добрата?


ако ми отговорите сте пичове



Тема Re: Малко въпросинови [re: kenny mccormick]  
Авторbultra (Нерегистриран)
Публикувано12.12.05 09:08



Ще опитам, макар че на почти всички въпроси отговоря е "Зависи"

1. За колко време се интегрира ЕРП система в средна компания за производство на дрехи(например).

3 - 9 месеца

2. Кой намазва от софтуера освен шефа, счетоводителя, и склададжията.

Обикновено ефекта от тааква система е за висшия мениджмънт, защото позволява навременен достъп до интегрирана информация, което е основа за правилни управленски решения

3. Може ли да се пазаруват само определени модули към софтуера за да се спестят пари при закупуването.

Да, но прецени ефекта ако по-късно ти се наложи да купуваш допълнителни модули

4.Безплатни ЕРП има ли и стават ли за нещо?

Вероятно има, но те не струват без да има хора насреща които да те консултират

5.Каква е вероятността бизнеса и програмата да не се разберат като хората и ЕРП-то да дава грешна информация. При това положение има ли обезщетение от човека който е конфигурирал системата, щото и без това заплатата му е сосна.

Голяма, ако се прави погрешно, това си е цяла наука. Обезщетение - май няма такава практика.

6. Колко взима един консултант по ЕРП за инсталацията и ПЪЛНОТО конфигуриране на системата имам предвид докато не почне да работи без него да го има. Чувал съм за неща от сорта на 1000 евро на час, прекалено съмнително за да е истина в България.

Различно, варира много, но 1000 евро на час не съм чувал

7. Веднъж въведена системата изисква ли човек който да я поддържа постоянно от техническа гледна точка или се вика всеки път човек от компанията,която ти е продала ЕРП-то.

Пак зависи от системата, при някои да, при някои не

8. Защо сап е най-добрата?

Това пък кой го е решил???





Тема Re: Малко въпросинови [re: kenny mccormick]  
Автор backinblack (член)
Публикувано12.12.05 10:37



Според мен отговорите биха били следните:

1. За колко време се интегрира ЕРП система в средна компания за производство на дрехи(например).

Зависи от квалификацията на управленския персонал на фирмата в която се внедрява.

2. Кой намазва от софтуера освен шефа, счетоводителя, и склададжията.

Основната цел която се преследва с въвеждането на ЕРП система е контрол на и информация от всяка фаза на производството.

3. Може ли да се пазаруват само определени модули към софтуера за да се спестят пари при закупуването.

Точно тук моя отговор ще е по-различен. Системата ще наложи малко или много промяна в начина на работа във фирмата, а когато се правят промени те винаги са придружени с първоначални трудности и спад в производителноста на труда. Ефекта от този спад може чувствително да се намали, ако се внедрява на "модули". Допълнителен ефект ще е, че ще излезе по-евтино защото голяма част от работата ще може да я свърши и персонала на фирмата в която се внедрява.

4.Безплатни ЕРП има ли и стават ли за нещо?

Самата направа на някакъв софтуер не е кой знае колко трудно нещо, трудното е да подредиш и класифицираш нещата които трябва да върши.

5.Каква е вероятността бизнеса и програмата да не се разберат като хората и ЕРП-то да дава грешна информация. При това положение има ли обезщетение от човека който е конфигурирал системата, щото и без това заплатата му е сосна.

Това зависи от двете страни и много важен фактор е отг.1. За да се избегне по-добрия вариант е отг.3, а за обещетение по принцип няма, но всичко е въпрос на договорки.

6. Колко взима един консултант по ЕРП за инсталацията и ПЪЛНОТО конфигуриране на системата имам предвид докато не почне да работи без него да го има. Чувал съм за неща от сорта на 1000 евро на час, прекалено съмнително за да е истина в България.

Въпрос на договорка.

7. Веднъж въведена системата изисква ли човек който да я поддържа постоянно от техническа гледна точка или се вика всеки път човек от компанията,която ти е продала ЕРП-то.

Зависи от персонала на фирмата, но връзка с внедритела ще трябва да се поддържа.

8. Защо сап е най-добрата?

Глупости!



Тема Re: Малко въпросинови [re: bultra]  
Автор kenny mccormick (pimpin)
Публикувано12.12.05 15:04



ekstra si bate,мерси за отговорите.
реших че САП е най-добрата, защото чух че имат най-голям пазарен дял, освен това са една от трите за които бях чувал допреди половин час.



Тема Re: Малко въпросинови [re: backinblack]  
Автор kenny mccormick (pimpin)
Публикувано12.12.05 15:10



мерси за отговорите, изчерпателни са.

А има ли ЕРП системи, които да са много добри в някоя определена индустрия т.е. да са правени специално за хотели,строителни фирми и т.н.

И понеже чета наоколо че някой казват че има ЕРП с отворен код, дали е практика системите да се пренаписват за определените клиенти и след това самите клиенти да си разработват собствена версия. Изобщо каква е идеята кода да е отворен за ЕРП?



Тема Re: Малко въпросинови [re: kenny mccormick]  
Автор backinblack (член)
Публикувано12.12.05 16:20



предлагат на база на Navision пълно решение за шивашки фирми. Предполагам, че представлява нещо като муве, ама първо трябва да инсталираш кодека TSCC.exe.



Тема Първо трябва да провериш и след това да питаш...нови [re: kenny mccormick]  
Автор мoбимeн (непознат)
Публикувано13.12.05 10:43



Ако сте решили да внедрявате ERP система първо си дефинирайте целите с едно такова внедряване! Това е НАЙ-ВАЖНОТО!

Българският пазар предлага голяма гама от такива системи, както български така и чужди.

Просто си пусни един

на тема ERP за България и остава да поканите фирмите да ви презентират техните продукти (това е безплатно).

Ще видите, че има и вертикални решения за каквито питаш.



Тема Re: Малко въпросинови [re: kenny mccormick]  
Авторgeorgi (Нерегистриран)
Публикувано13.12.05 12:59



1. За колко време се интегрира ЕРП система в средна компания за производство на дрехи(например).

около 9 - 12 месеца

2. Кой намазва от софтуера освен шефа, счетоводителя, и склададжията.

- шефа (ако разбира). В кря всички имат точна информация, но е за сметка на въвеждане на данни от персонала. Разбира се полза имат всички.


3. Може ли да се пазаруват само определени модули към софтуера за да се спестят пари при закупуването.

Може, но освен модулите трябва да се пазарува преработка и настройване на тези модули. Едва ли ти трябват всички модули.



4.Безплатни ЕРП има ли и стават ли за нещо?

Има съобщния за такива. Гледал съм няколко, но определено не стават за нищо. Има информация и в БГ за такива (със същия успех). Според мен трябва да си доста зле да си повериш бизнеса на такава безплатна система ( в последствие се оказва, че си плащаш). По-добре в началото да знаеш колко струва всичко.


5.Каква е вероятността бизнеса и програмата да не се разберат като хората и ЕРП-то да дава грешна информация. При това положение има ли обезщетение от човека който е конфигурирал системата, щото и без това заплатата му е сосна.

Зависи от двете страни. Няма обезщетение.

6. Колко взима един консултант по ЕРП за инсталацията и ПЪЛНОТО конфигуриране на системата имам предвид докато не почне да работи без него да го има. Чувал съм за неща от сорта на 1000 евро на час, прекалено съмнително за да е истина в България.

Чувал съм за 900 евро по света, но реално е много по-малко.

7. Веднъж въведена системата изисква ли човек който да я поддържа постоянно от техническа гледна точка или се вика всеки път човек от компанията,която ти е продала ЕРП-то.

Ако фирмата е средно голяма определено изисква (по-изгодно е) и то не само от техническа гледна точка. Без тези които я разработват не можеш да минеш.


8. Защо сап е най-добрата?

Той изобщо не е за БГ. Правен е за големи структури каквито тук просто няма.
Сравни мащаба на фирмите тук с тези по света и ще разбереш (взеи най-голямата тук която знаеш и я сравни с най-голямата в света). Важно е какво ти трябва и колко искаш да инвестираш.



Тема Re: Малко въпросинови [re: kenny mccormick]  
Авторpetko (Нерегистриран)
Публикувано03.01.06 20:50



Abe i az barabar s myjete re6ih da otgovorq, makar 4e to ERP-аджии в България бол.
1.1. За колко време се интегрира ЕРП система в средна компания за производство на дрехи(например).

На този въпрос отговорът е 3 месеца.като се има предвид българското понятие за средна фирма опитни консултанти могат и за по-малкко.Въпросът е да знаеш какво правиш.Пак повтарям понеже знам мащабите на този бизнес в бг, затова казвам 3 месеца.

2. Кой намазва от софтуера освен шефа, счетоводителя, и склададжията.

Тук няма да се повтарям преишни мнения.То е ясно.

Надолу продължавам само по важните въпроси.Очевидно е че щом нешо е на модули значи може и на "дребно".


5.Каква е вероятността бизнеса и програмата да не се разберат като хората и ЕРП-то да дава грешна информация. При това положение има ли обезщетение от човека който е конфигурирал системата, щото и без това заплатата му е сосна.

Няма такава вероятност.Виж внедрителите да осерат нещата - случва се.

6. Колко взима един консултант по ЕРП за инсталацията и ПЪЛНОТО конфигуриране на системата имам предвид докато не почне да работи без него да го има. Чувал съм за неща от сорта на 1000 евро на час, прекалено съмнително за да е истина в България.

Средно у нас между 200 и 500 евро.Но това на етапа на внедряване просто няма как да се прецени.Ако знаеш колко на око става тая работа направо лошо ше ти стане че си учил толкоз време.Както и да е това друга теме.

7. Веднъж въведена системата изисква ли човек който да я поддържа постоянно от техническа гледна точка или се вика всеки път човек от компанията,която ти е продала ЕРП-то.

Ако питаш дали след това има договор за поддръжка - много ясно.Обикновенно между 15 - 20 %.Е ако искаш де.Ама нали се сещаш, че по-добре да искаш.


8. Защо сап е най-добрата?
Ами те са най голямата.Ама това е като с бойните изкуства.Няма лошо такова има не добре усвоено.Друг е въпросът че колкото си по голям повече може да се усереш.За да не бъда разбиран погрешно те са едно доста добро нещо.Но не за БГ.САП разпознават small And medium Enterprise фирми с оборот до 400 000 000 ЕВРО.Колко такива имаме тук?



Тема Айде и аз...нови [re: kenny mccormick]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано10.01.06 10:41



Първо да те посъветвам да си изясниш какво е MRP, MRP2 и ERP и каква е разликата между тях и да си изясниш какво всъщност ти трябва на теб. Има много решения които се наричат ERP но всъщност не са.

Второ 1000 евро на ЧАС е абсурдно! 250-500 на ДЕН е нещо по-реално за БГ.

САП се е наложил като водещо решение през годините защото е замислен и направен да покрива възможно най-голям набор функционалности и да може да работи за възможно най-голям обхват фирми и индустрии. Дори при него обаче са се налагали доработки при внедряванията в различни индустрии които накрая са били обособени в АдОн-и или така наречените Индустриални решения (27 на брой - не знам дали има за шивашка индустрия). Мисля обаче че шивашката индустрия няма особени специфики както на пример Петролната, но не съм експерт. Тва че не е за БГ е вярно но само до някъде - ако може да работи в големи фирми - може да работи и в малки стига да имат пари и желание - друг е въпроса да си сметнат дали ползата ще оправдае инвестицията

За срока на внедряване - много зависи от кадърността на консултантите, от желанието и компетентността на усерите, от ясната визия на манагемента и от това дали искаш да ползваш системата такава каквато е или ислаш да я "изанасилиш".


Колкото повече - толкова повече!


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.