Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:29 12.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Системи за управление на бизнеса
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема SAP - въпроси, мнения и т.н.  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано10.06.05 11:54



Ето и САП тема, който се интересува....



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: ethernall]  
Автор backinblack (непознат)
Публикувано11.06.05 09:30



А линкче за изтегляне?



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: backinblack]  
Автор erp_admin (непознат)
Публикувано14.06.05 10:54



Pri tozi tip sistemi nadali shte namerish linkche za iztegliane. Dori i da namerish, ste triabva da instalirash i konfigurirash sistemata. Nesto koeto iziskva seriozen opit poviarvai mi.
Pichove kvo stana sas serioznite temi i mnenia. Aide po sashtestvo a?

www.erpbulgaria.com


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: backinblack]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано14.06.05 17:28



хахаха, тва не е микрософтски продукт - нехт, нехт и готово, първо ти требе една торба ЦД-та и доста прилична машина и мноооого, мнооого време ако го правиш за пръв път.... да не говорим че вече има толкова много продукти в гамата чеееее човек се обърква ко му требе;) Иначе има демо система за R/3 със сетнати основните процеси и необходимите мастър данни IDES се вика ма и то трудно се намира пък и иска мин 60-80Г диск и бачка само месец - а за тва крак нема, или поне аз не знам да има....



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: ethernall]  
Автор backinblack (непознат)
Публикувано15.06.05 00:08



В отговор на:

хахаха, тва не е микрософтски продукт - нехт, нехт и готово, първо ти требе една торба ЦД-та и доста прилична машина и мноооого, мнооого време ако го правиш за пръв път....



Та точно и аз т'ва си мислех като гледах навижъна, и зех да си мисля, 'ко искам нещо такова няма ли да е по-лесно на Делфито или ВС-то, да се направи!!!!
Май не напразно някои си разработват техни системи!!!!

В отговор на:

Иначе има демо система за R/3 със сетнати основните процеси и необходимите мастър данни IDES се вика ма и то трудно се намира пък и иска мин 60-80Г диск и бачка само месец - а за тва крак нема, или поне аз не знам да има....



Абе, щом има демо и крак ще има, ама въпроса е, че в БГ са неприложими щото няма такива големи фирми, а и цената на програмистите доста пада като поглеждам от време на време в техния клуб.


П.С. erp_admin, ако обича да не тормози хората с тая шльокавица.



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: backinblack]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано15.06.05 11:00



бе нема крак за сап... то тва не е писано толко елементарно, ма май може да се излъже някакси. дай да не я зафащаме пак темата дали е по добре да си купиш Of The Shelf система или да си пишеш нова сам. Твърдо съм за тва да си купиш нещо но тва си е мое мнение ако те интересува тука имаше една тема дето се разискваше това.



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: ethernall]  
Автор backinblack (непознат)
Публикувано16.06.05 01:08



На тема крак, само ще ти кажа, че не кракваема програма няма, а тая тема я четох и съм напълно съгласен с този дето е за писането на нова. Като гледам навижън 4(т'ва SAP, SUN и пр. не съм ги виждал какво мясат), че той изглежда не по лесен от вижуал студиото. Та като четох и оная тема, изникна у мен въпроса, как един или няколко човека, ще влязат в една фирма и за месец-два ще разберат всичките и бизнес процеси и информационни болежки по-добре от счетоводния отдел. И ако допуснем, че могат да го направят, защо трябва да купят навижън, дето е много по-скъп и с много по-малки възможности от VC-то? А то VC-то няма и нужда да го купуват, а този който прави системата трябва да си го осигури. Предполагам, че и САП е нещо подобно.



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: ethernall]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано16.06.05 13:35



като ще правим сериозен форум ще се включа и аз. рядко влизам, но пък изсипвам мнения като със самосвал ;)

относно IDES не си много прав, че е демо. това е по-скоро база, която се използва за обучение от САП и може да се ползва и за вътрешно фирмени, в случай, че си изграждаш екип. Тя съдържа само някои основни функционалности и примери без да разисква по-сложни концепции. Груб пример би бил сравнение с Northwind на MS Access. Всички курсове на САП са базирани на тази база и имат страшно много казуси, задачи и примери за целта на обучението.

От практиката може да кажа, че тази база не става за нищо повече от това, което описах, тъй като процесите не са цялостни и не е задължително да описват нещо широко приложимо в практиката.

Освен това, както при повечето системи, трябва да се има предив типа на инсталацията. А типът се определя от вида на базата данни, версията на САП, дали е enterprise и т.н.

Иначе не си на много грешен път.

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: backinblack]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано16.06.05 13:41



1. Както споменах малко по рано не става дума за демо.

2. Що се отнася за приложимостта, явно нямаш много впечатления и/или от скоро си в тази област. Вероятно е по-правилно да се каже, че малко фирми могат да си го позволят, но определено има подобни компании.

3. Цената на програмистите пада заедно с качеството. Аз лично още не познавам добър програмист, на който да му е паднала цената. Не знам дали ще ме разбереш, но за да напишеш подобен клас система, която да покрива стандарта за ERP, а такъв има написан вземи да си го намериш, ти трябват хора, които са наясно с изучаването и моделирането на бизнес процеси.
Да не говорим, че и от програмист до програмист един Балкан разлика. Едно е да си програмирал в подобна бизнес среда - с бизнес процеси и потоци, друго е да си писал stand alone software, за решаване на конкретен проблем.

Cheers!

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: backinblack]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано16.06.05 13:55



Като по-скоро защитник на "не-писането" мога да кажа няколко неща:
1. Преди малко ти обясих за програмистите.
2. ERP не е програма, която решава "болежките" на счетоводния отдел, а даже по скоро им създава допълнителни.
3. Никои не е спорил, че ако знаеш какво да пишеш може да се напише. Макар, че се съмнявам, че само от това което се вижда може да прецениш какво работи отзад. Не съм сигурен за Навижън (Syseda може да каже), но повечето подобни системи са client-application server-database server. Интересно как от клиента може да си представиш какво е отзад без да си бил там :). Надявам се твоите заключения не са базирани само на начина, по който изглежда интерфейса. За да не съм голословен - повечето големи системи (включително САП), до скоро не се славиха с особенно добър интерфейс, но пък работеха много добре, т.е. никой не хвърляше време, за да рисува, пък отзад да няма нищо. (Освен един Български пример, който няма да споменавам, за да не изглежда като заяждане).
4. Като се има всичко това предвид, пропускаш незначителния факт, че програмистите пишат каквото им се направи като задание, малко от тях са на "ти" с реалните бизнес среди и процеси. В илюстрация на това мога да кажа, че докато настройвах наскоро един нов модул на САП, в началото пишеше - ..." разработено с участието на екипа на проф. Х от университета Y... и подобрено по предписание на компанията Z..." последната частично финансира разработката и нещо от средата на Топ 100 компании в света.

Ако искаш може да коментираш тези аргументи, макар че на твое място щях да седна сериозно да чета, което и ще направя, че си загубих пак обедната почивка и ме наляга работата.

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Нима...нови [re: backinblack]  
Авторstil (Нерегистриран)
Публикувано16.06.05 16:38



Цитат:
”Като гледам навижън 4…, че той изглежда не по лесен от вижуал студиото.”
Ееееех backinblack, интересно какво му “видя” на Navision-а. Ако е само интерфейса т.е. как изглеждат табличките сигурно си “видял” само 1/100 от онова което е зад тях. Не подценявам способностите ти на програмист, но там отзад стои едно невероятно кълбо от таблици, релации и специфични алгоритми за тяхното управление. Казвам специфични, защото те описват бизнес процесите в една организация, които имат своя логика на протичане. И тази логика трябва да се познава.
Виждал съм твои колеги, които бягаха както дявол от тамян, когато трябваше да се пипне нещо в алгоритъма на MRP-то.

Поздрави!




Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: gandalf_]  
Авторлokълxocт (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 14:44



абе, пичове като гледам как говорите за САП като че ли става дума за некъв офис пакет......има ли тука човек който наистина да го е внедрявал или карате само на материали от интернет като мене



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: лokълxocт]  
Авторhattab (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 15:53



Има ли някой, който да е навътре в АВАР програмирането имам конкретни въпроси



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: hattab]  
Автор erp_admin ()
Публикувано18.06.05 16:48



Ami zanimaval sum se predi okolo 2 godini. Moze i da moga da ti bada polezen. Nai malkoto imam literatura koiato moga da ti pratia po maila.

www.erpbulgaria.com


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: лokълxocт]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано20.06.05 07:58



няколко пъти и то в големи детайли.
това е част от работата ми.

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: лokълxocт]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано21.06.05 12:53



има, има кат гледам за сега сме двама ма белким додат още:)
питай квото може ще помагаме...



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: gandalf_]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано21.06.05 13:02



Виж сега, аз IDES много добре знам какво е щотот съм го изръчкал във всички посоки - тя се води учебна и домонстрационна система. Използва се за обучения (там се рънват специални CATT-ове за да създадат необходимите мастър данни за обучението за всички усери), при демонстрации пред бъдещи клиенти по време на зарибяването. Иначе сетнатите неща не са толкова малко, реално повечето бизнес процеси съществуващи стандартно в съответния модул са сетнати и работят (по стандартния начин предвиден от САП). За това е толкова полезна щото винаго може да ти служи като референция като как работи стандартно това нещо което си намазал или не можеш да подкараш;) Обясних го толкова просто за да стане с 2 думи ясно на човека (който явно не е много на вътре в нещата) за какво иде реч. Той ако има интерес винаги може да иде на сайта на САП и да си прочете...

Иначе немам други забележки по твоите изказвания и мерси че си ми спестил много писане;) хай със здраве:)



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: backinblack]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано21.06.05 13:10



Човече:

1. Да ме извиняват феновете на Навижън, ма САП не е "нещо подобно". Има още доста вода да изтече докъто го стигнат. Той е значително по-сложен;) за това обаче има основателна причина - можеш да го настроиш според специфичните си нужди - а такива нужди много. за да е гъвкав - трябва да е настройваем и сложен.

2. Защо компания като Нестле (която може безпроблемно да си наеме колкото и каквито си иска програмисти и други специалисти) се бръкна и си купи 40 000 лиценза за САП? Помисли връз това:)



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: hattab]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано21.06.05 13:13



Аз лично не съм девелопър, но питай, квото не знаеме - знаеме кого да питаме;)



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: ethernall]  
Автор unforgettable ()
Публикувано28.09.05 22:28



преди време търсех мнение от специалисти , за да внедрявам ERP във фирмата. Не успях, макар претенциите ми да са били далеч не за продукт като САП...за сметка на това се преместих във фирма, която се води, че го е внедрила и работи на него.....

Фирмата е от скоро на българския пазар, САП има от април т.г. и единствения обучен специално е един специалист от ИТ отдела, пътувал до централата на дружеството в странство, за да му обясняват тънкостите на ....Финансово.счетоводния модул.....

Как работим с него ли ( аз съм в счетоводния отдел).... с притичкване до въпросния "суперюзър" през 5 минути с въпрос и от типа "как да осчетоводя".....

язък ми за 9 г. професионален опит и язък ни за целия фенансово-счетоводен отдел, всичко се е свело до редене на опашка и "как да....", все едно сме още на ученическата скамейка....

моля тези от вас, които внедряват САП, да споделят това ли се води внедрен продукт ( а колегата с Нестле да посмали бройката - едва ли и в световен мащаб имат 40000 служителя, ако все пак да - изненадана съм)

Бими било интересно да чуя мения и на други простосмъртни потлебители....убедена съм, че от програмистка гледна точка САП е велик продукт, но за потребителя е няква мъка .....

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: unforgettable]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано29.09.05 18:06



мали, малииии, мъка мъка, тва че никой не Ви/ви е обучил си е проблем на ваща фирма, всяко нормално внедряване има фаза на обучение на редовите потребители. Дали е вндрен както трябва или не Финансово Счетоводния модул можем само да гадаем - имах едно време един scientific calculator на който само събирах и изваждах щото друго не знаех сега сериозно малко е безсмислено да ползваш счетоводния модул на САП сам по себе си - има много други много по-евтини продукти които ще свършат същата работа - идеята на интегрираната система е да не се налага въобще да мислите кое как да осчетоводите - осчетоводяванията стават автоматично като следствие на всички останали дейности във фирмата... а за Нестле - толко са, че даже май повече бяха, измъкнаха сделката по носа на Ораклето



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: unforgettable]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано30.09.05 12:15



охо, виждам, че си успяла да се отървеш от проблемите в предходната фирма ;)

Както колегата отбеляза, трудно е да се каже какво точно е внедрено и как е внедрено. Определено не звучи добре.
Нормално преди да се каже, че е приключило внедряването, всички потребители трябва да знаят каква им е ролята и как да си вършат работата. По принцип трябва да има детайлна документация за всеки един възможен сценарий от работата ви с обяснения и screenshots.

Това, което можем да предложим (поне аз нямам нищо против и мисля че ще се получи интересно) е да питаш тук във форума, а ние да даваме отговори. Може пък да се пооживи това място и да си бъдем полезни.

Така или иначе т.нар. SAP Community в БГ е доста вяло.

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: gandalf_]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано30.09.05 12:56



Проблема е в константната величина на сбора от 3 фактора.
1) Ниска компютърна и счетоводна грамотност на узера-счетоводител
2) Вникване в бизнес процесите от баш узера
3) Възможности на системата за укриване на приходи




Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: backinblack]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано30.09.05 13:10



aide nameri niakakva druga tema.
umorih se da cheta takiva mnenia, ako imash da kazvash neshto po temata davai, inache pone ne izpolzvai moi otgovori, za da pishesh neshta bez kakyvto i da bilo smisyl. Kyde posledno si vidial R/3 potrebitel bez komputerna gramotnost, che toi niama kak da stigne do GUI-to ako ne e gramoten.

Nadiavam se da priemesh dobronamereno komentaryt mi i ako shte mi se pychish sys znania za SAP eto ti udoben sluchai:
Dnes se blyskam s nastroikite za F.2E - moze li da dadesh niakakvi idei!?!?!

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: backinblack]  
Автор unforgettable ()
Публикувано30.09.05 13:19



тъй....

не чатнах много аз ли съм узера-счетоводител с ниската грамотност, ма шъ го пропусна покрай ушите си

да, по отношение на САП ми е ниска грамотността - работя тук от месец и половина и квото съм научила в процеса на работа, това знам.

Естествено, че не го използваме като проста счетоводна програма, чак толкоз прости не сме :)))) но не се минава и с това другите отдели да вършат всичко, а ние - счетоводителите, само да ги контролираме....

в подробности на ситуацията няма да влизам повече - де да знам кое все пак е фирмена тайна и кое не....

дори, преди да видя предложението на gangalff, умувах, дали да задам въпрос от типа"как да..." - ситуацията е описана в инструкциите, които имаме, но на практика - не приложима

та, ако все пак може да се пита и не е супер индивидуално, въпросът ми е:

капитализирала съм ДМА, който се окзава, логистиката е изписала на грешна себестойност и трябва да се сторнират извършените операции в реда - първо моето капитализиране, после в склада.
как става това, както споменах, го има описано в инструкциите, но с малката пропусната подробност, че сторно на капитализация позволява като сторнираш ВСИЧКИ ПОСЛЕДВАЩИ КАПИТАЛИЗАЦИИ, докато стигнеш до този актив.....

варианта да го бракувам също не върви - при брак, активът остава в Данъчния аморт. план....

засега нямам от ИТ отдела отговор на въпроса, обещаха да помислят...

и така, уважаемые знатоки, минута пошла...

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make

Редактирано от unforgettable на 30.09.05 13:20.



Тема Към двамата.....нови [re: unforgettable]  
Авторbackinblack (Нерегистриран)
Публикувано30.09.05 14:22



Моите извинения, не съм имал намерение да се заяждам или обиждам

На голяма част от счетоводителите компютърната грамотност се свежда единственно до счетоводната програма, а счетоводната грамотност е от заизустени статии(често чета във форума им), нямам впредвид, че поставящия въпроса узер е от тези счетоводители, но супер кадърен да е, ако този който е анализирал бизнес процесите е лаик и обратно, то резултата е нулев. Такива баш узери, дето за 6м. ще анализират всички бизнес процеси и отношения между клиенти, доставчици, технология на производство, информационни нужди на мениджмънта и прогноза на резултата след промяната на начина на работа след въвеждането на една такава система и най-вече, постигане на прогнозираните резултати(защото ако не се постигнат прогнозните резултати отиват луди пари на вятъра) в една голяма фирма която може да си позволи такава инвестиция в БГ ми се струва, че няма. Прогнозните резултати са теоретични, за да се реализират трябва да се има впредвид потенциала на кадрите които ще работят, а като прибавим и текучеството което е навсякъде и черните каси които съществуват във всички големи фирми(дори и на запад) за които анализиращия не е запознат предварително, че трябва да ги включи в създаването на системата картинката става съвсем цветна.



Тема Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: gandalf_]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано30.09.05 16:29



Много ще съм благодарен някой да му направи превод за тези, дето като мен дето не са в час с езика, че съм запилял превода на някъде, хубаво че линка намерих.





Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор unforgettable ()
Публикувано30.09.05 17:45



разбирам я статията, но посмъртно няма да намеря време дори да я прочета, камо ли преведа

а с бистренето на стати в клуб счетоводство направо ме настъпи по мазало, аз съм от войнстващата опозиция, вече напускаща поради горните причини...

това беше лирическо отклонение...

но е истина, че съм работила само с досовски програми и грешиш - те ти дават много по-голяма свобода да мислиш като счетоводител отколкото това тук.....екселче с локва в ъгъла....

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано30.09.05 18:29



но е истина, че съм работила само с досовски програми и грешиш - те ти дават много по-голяма свобода да мислиш като счетоводител отколкото това тук.....екселче с локва в ъгъла....

Според мен уиндоуските програми увеличават чувствително периметъра на свободата да да мислиш, но за целта трябва да се правят "калкулации" преди да се похарчат парите.
От Тодор Живково време е останал начина, първо похарчваме парите и после чрез калкулация доказваме себестойност. В белите държави първо правят калкулация, а после следят движението и търсят начин за икономия.

П.С. Знам си, че ми липсва дипломатичност, просто не се стремя към такава, а твоя ник е от тези с които по-малко или не се заяждам.

П.С. От преди ми е останало впечатление, че си счетоводителка в моя бизнес, сега само фирмата ли смени или и индустрията?



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано03.10.05 11:09



ааа моля моля без обиди локва локва ма поне не е кламерче

брех тоя форум май се пораздвижи... бравост бравост



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор unforgettable ()
Публикувано04.10.05 08:20



е, айде сега, чак пък и дипломатичност, с малко чувство за хумор от време на време може да замазваш положението :)

както и да е, няма значение дали продукта е под ДОС или Уиндоус, ако си тет-а-тет с него , ти ръководиш парада.

в САП не е така, чувствам се като брънка от голяма верига, в която не знам къде отиват нещата , които правя , а и прекалено често не знам елементарни неща като потребител.

Та въпросът ми е това ли е нормалната практика - един суперюзер и много пчелички около него?

а бранша смених тотално - от медия в търговия. мащабите смених също - от Сателит за 360 лв на САП :)))

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано04.10.05 09:01



"Та въпросът ми е това ли е нормалната практика - един суперюзер и много пчелички около него?"

Закупуването на всяка нова машина или софтуер е с идея за повишаване на производителноста на труда. Демек, ако до момента е имало 10човека счетоводен състав, то след въвеждането на една такава система да останат 2-3-ма които със същия труд да вършат работа за 20 и да получат заплата за 4-5. Това е само принципно, както по-горе казах, този който анализира бизнес процесите ако си свърши работата както трябва, това е осъществимо. Проблема е, че и тук по български работата я вършим на приказки и после търсим оправдания.

"а бранша смених тотално - от медия в търговия. мащабите смених също - от Сателит за 360 лв на САП :)))"

Ааа, сбъркал съм, не си била в моя бранш



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор unforgettable ()
Публикувано04.10.05 13:21



В отговор на:

Ааа, сбъркал съм, не си била в моя бранш




сигурно съм се изказала по облагането на копм.програми или нещо такова, интелектуалната собственост трябваше да ми е професия, но си остана хоби

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано04.10.05 18:09



Хич не се разбирам с интелектуалната собственост, не за друго, а защото този вид производители не е***** никаква пазарна логика и правила. При всички други производители когато стоката се търси се вдига производството, което води до снижаване на разходите, понижаване на цените и увеличение на печалбите, а при тях(като изключим microsoft) колкото повече започва да се търси се вдигат цените.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор unforgettable ()
Публикувано04.10.05 21:52



има опасност темата да придобие обрат, налагащ преместването и в клуб право

да, позна - Интелектуалната собственост е другото име на узаконен монопол :)

въпреки, че материята ми е супер интересна, имам всичко на всичко 2-3 легални диска (веднага си признавам, че даже рекламирах преди дни един от тях в друг клуб)

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано05.10.05 10:54



Другите редовни участници в този клуб нещо се покриха и останахме само двамата. Предлагам, ако продължават да не вземат отношение да продължим на лични бележки.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор unforgettable ()
Публикувано05.10.05 12:50



ами... то така или иначе, аз съм само минаваща оттук, опасявам се, че освен да задавам въпроси, не мога много да допринеса поради малкия си опит в сферата

а не ми се иска някой светнат да дойде и ми каже "наеми си консултант" - и ще е прав, определено с въпроси в клуба няма да си реша незнанието

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано06.10.05 16:08



ааа санкън никви лични бележки... таман се зарадвах че се пораздвижи клуба и темата...

за заннието и моженето в ситемата - принципно подобни системи на САП-а са замислени така, че работодателя да стане независим от редовия потребител. Демек функциите и действията на редовия потребител да са достатъчно улеснени и опростени - да могат да се учат лесно от новоназначени хора. А поддръжката и развитието на системата да се извършва от малко на брой специалисти. Та като част от всеки нормален проект има фаза за обучение на крайни потребители и изготвяне на документация за тях - от рода на: за да въведете поръчка за покупка използвайте транзакция еди коя си, кликнете тук, тук въведете това, там онова, със сичките му там скрииншотове и т.н. Това че вие не сте обучени да извършвате необходимите за ежедневната ви работа операции е грешка на вашето ръководство, че не го е изискало по време на внедряването и че не се сеща сега онуй момче дето е ходило да се обучи в централата да ви обучи всички - по принцип така се прави. Като част от международна компания трябва да имате процедури за тия неща.... та така надявам се да съм бил полезен и да съм отговорил поне на част от питанията. Ако има още питай, ако ние не можем да помогнем поне знаем кого да питаме



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: ethernall]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано06.10.05 17:38



Та значи доидохме си на думата, някой не си е свършил работата....... майстора взе парите и каза: ще видим.

Не искам с никого да се заяждам, но това е масова практика. Според мен, такива системи не трябва да се въвеждат наведнъж в цялата фирма, а поетапно и тези които са анализирали бизнес процесите трябва да я внедряват и да работят известно време докато всички потребители се научат. И най-важното, да им се плати само, ако постигнат предварително планираните резултати.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор unforgettable ()
Публикувано07.10.05 19:27



много ме успокоихте, няма що

в предишната фирма цареше хаос и никой не се интересуваше да се инвестира в някакъв продукт, който да промени нещата , макар и не от мащабите на САП

тук пък не бил внедрен като хората - то това и сама го виждам.

и после що сменям често работа - да знаете фирма, където всичко е наред??

Супер юзъра е ИТ специалист и го викнали да го учат на Финансово - счетоводния бодул въпреки че вече си имало назначен главен счетоводител с несъмнено добри езикови познания по необходимите чужди езици - защо не е бил той обучения човек, който има необходимия начин на мислене да задава правилните въпроси???
Като се е върнал обучения попредал нещата на тогавашния екип, но запецвал и продължава да запецва на постоянно изникващите практически въпроси.
Но да речем , че сме млади и ще се научим...
Аз пък едно осъзнах от разговора с вас - че така в действителност съм брънка от голяма верига - и по-лесно заменяема. а а не всеки обича да се примирява с липсата на ексклузивност ....

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от unforgettable на 07.10.05 19:34.</EM></FONT></P>

Редактирано от unforgettable на 07.10.05 19:35.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано07.10.05 21:01



и после що сменям често работа - да знаете фирма, където всичко е наред??

Там пък, където всичко е наред се оказва, че давали малко пари пък искали много работа, друг е въпроса, че нервите тежат повече от работата.

................................................................................................................................


Супер юзъра е ИТ специалист и го викнали да го учат на Финансово - счетоводния бодул въпреки че вече си имало назначен главен счетоводител с несъмнено добри езикови познания по необходимите чужди езици - защо не е бил той обучения човек, който има необходимия начин на мислене да задава правилните въпроси???
Като се е върнал обучения попредал нещата на тогавашния екип, но запецвал и продължава да запецва на постоянно изникващите практически въпроси.
Но да речем , че сме млади и ще се научим...
Аз пък едно осъзнах от разговора с вас - че така в действителност съм брънка от голяма верига - и по-лесно заменяема. а а не всеки обича да се примирява с липсата на ексклузивност ....

Хората не на празно казват, че рибата се вмирисвала от към главата

Не знам колко години трябва още да минат за да разберем, че без екипност нищо не става.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано07.10.05 21:05



И тази статия ще е хубаво някой да я преведе и да я бодне като главна тема, май точно в този клуб и е мястото.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано07.10.05 22:10



Малко сме, но качествени и затова нямаме време много често да влизаме.

Нормалната практика е следната:
1. Консултанти. Те могат да са няколко типа - вътрешни, външни, специализирани в настройки, реинженеринг, настройки на системата и т.н. Всеки екип има по няколко от всеки тип за всеки модул.

2. Key users(ключови потребители, ама не ми харесва превода). Аз лично винаги препоръчвам това да не са шефове на отдели, директори и други подобни. По-скоро става дума за хора, които са достатъчно наясно както с теорията зад задълженията им, така и с практиакта. Не на последно място трябва да имат дар слово, защото те са буфера на знанието.
Те трябва първо да помогнат на консултантите за реинженеринга и за описването на процесите във фирмата, според спецификата на компанията. Много хора смятат, че консултантите са събрани от кол и въже и разбират само от настройките на софтуера. Точно затова споменах за различните видове консултанти. Има хора с богат опит и много знания в областите, в които работят, а и за принципите на софтуера. Те разбират с две думи спецификите, могат да опишат процесите и да обяснят на другите консултанти какво се очаква от настройките на познат за тях език.
Втората роля на ключовите потребители е да бъдат обучени в принципите на работа със системата в подробности и да знаят за фигурите от висшия пилотаж. Тяхна задача е да обучат останалите потребители (прехвърляне на знанията) и да служат като първа точка на помощ (support).

3. Това са самите потребители, но ти вече познаваш един от тях ;)

Именно поради наличието на толкова много спецове, внедряванията са скъпи. Колкото по опростена е посочената от мен схема, толкова по-евтино излиза внедряването. Колкото толкова! Колкото по-евтино толкова по-некачествено. Явно при вас са спестили малко от ....

Нормално е да се чувастваш малка брънка, подобни системи помагат на много от служителите да си дадат ясна сметка за тяхното място и роля в организацията. Задачата на добрият лидер е да им помогне да се почустват важна брънка и да мотивира усилията им.

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: unforgettable]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано07.10.05 22:24



Не се притеснявай дa задаваш въпроси, ако не е по време на Closing по-бързо се отговаря

както колегата спомена, и аз се радвам, че се пооживява този форум. Още повече като гледам какви глупости редят колегите в клуб счетоводство, но това е друга тема.

По принцип когато става дума за САП има значение версията (някой транзакции и процедури не могат да се прилагат в по-стари версии), имат значение и някой други настройки, но ще питаме в крачка, ако е необходимо.

В твоя случай, ще трябва малко разяснение или най-добре малко постъпково да обясниш нещата.
1. Обясни бизнес сценария - фирмата си произвежда актив или го придобива по друг вътрешен начин. Оказва се, че актива е капитализиран с грешна стойност или изписаните материали към поръчката не са висчки и т.н.

2. Важно е как/къде се набират разходите за новият актив, вътрешна поръчка ...
какво точно е сбъркано от логистиката?
В кой период си направила капитализирането? имаш ли начислени амортизации междувременно?
Какво имаш предвид под "сторниране на всички други капитализации"?

Ако можеш да ме осветлиш в малко повече детайли, че намерим решение надявам се.

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: gandalf_]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано08.10.05 19:44



Ти май си Key users доста те бива в дар словото, за разлика от мен



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано08.10.05 21:59



Ами има нещо вярно, но ми викат Team Leader и съм от ония дето рабират доста от бизнес процеси, анализ и достатъчно от ERP.

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: gandalf_]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано09.10.05 12:24



Аз съм само по процесите и анализа, но го прилагам само в моя си бизнес(производство). Когато на базата на този анализ залагаш собствени пари, които са труда за години назад, човек се научава да прави по-точни анализи



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор unforgettable ()
Публикувано10.10.05 13:14



нещо не ти разбрах шегата, ако имаше такава....

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: gandalf_]  
Автор unforgettable ()
Публикувано10.10.05 13:21



1. външно придобиване на актив, при което Логистиката от съставните му части /както явно е имало в случая/ прави актива, изписва го и ми подава документ, по който аз го капитализирам - т.е. тогава той се появява като актив в експлоатация, в амортизационния план и инвентарната книга.
Логистиката са изписали грешни съставни части и го разбират след 1 месец, т.е. аз съм обработила много активи след грешния.
Колегите от ИТ ми обясняват как мога да сторнирам грешния актив само ако сторнирам всички, които съм обработила след него, което ме същиса. След допитване до майката ми подадоха възможен вариант, но явно нямам права или има друга причина /че не сме се разбрали?/ и оттогава проблемът е висящ

2.Капитализирането беше направено в август, опита за сторниране в септември, вече работя в Октомври :((

да давам ли имена на транзакции? / наистина не знам доколко са универсални/

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано10.10.05 15:24



Нищо лично спрямо теб. Имам наблюдения при колеги. Там където се работи с акъла си, за малко време много работа се върши(висока производителност на труда) и работата не тежи защото няма нерви, но същите тези колеги когато търсят нови хора, поради разрастване на бизнеса, много трудно намират защото навсякъде текучеството е голямо и 9 от 10 викат в тази фирма пари не дават, искат много работа и почти веднага почват да търсят нова работа, а истината е, че там където са били до преди, заради нервите КПД-то е било ниско и за това така им изклежда.

Когато мениджмънта е калпав тия дето са на долните нива колкото и кадърни да са, нищо не могат да направят-рибата се вмирисва от към главата



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор unforgettable ()
Публикувано10.10.05 19:16



това беше една идея по-ясно

за едно си прав - ЕRP систелите използват хората като брънки от верига и отделния човек не е чак толкова значим, но над всичко това трябва да седи подобаващ мениджмънт

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано10.10.05 19:37



Напротив, ако всичко е както трябва става много по значим. Компютъра не върши работата, той само помага човека зад него да свърши много повече работа за еденица време.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: gandalf_]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано11.10.05 11:02



факт имаш дар слово:) чак се подтискам че не мога да го кажа по същия начин (въпреки че ми е в главата) - явно съм от ия дето трябва да им прееждат


Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано11.10.05 11:03



дай да не повдигаме темата за мгмта че ми се дига кръвното...


Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: ethernall]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано11.10.05 12:40



На всеки му се вдига кръвното когато е безсилен.
На калпавите програмисти от цените на индииците, на калпавите счетита от ниските цени на други счетита, на европа от китайския внос, а истината е, че някои са или повече можещи, или повече бачкат, или бачкат с по-голямо КПД.

На мен лично ми се драифа от такива които вечно търсят причина за неуспехите си у другите, надявам се вие тремата да не сте от тях.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано11.10.05 12:53



Тука се заформи много интересна тройка, Икономист, ИТ специалист и Мениджър. Ако икономиста гледа на компютъра като на нещо повече от елка и е опериран от тесногръдието на дебит/кредит, а ИТ специалиста е опериран от желнието Мениджъра да е винаги зависим от неговите услуги, можем доста интересни неща да констатираме, па и да оживим клубчето.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор unforgettable ()
Публикувано11.10.05 13:35



за днес не си първия човек, който се опитва да ми лепне шаблона "счети и с това да приключи темата :)))
тъй.... надявам се че не звуча шаблоннно...и се надявам, да не мрънкам излишно....мисля си, че правя точно обратното - казвам / в случая например, а така действам по принцип/ :"искам да върна грешения актив в склада, как става това в САП" - и никой / не става въпрос за вас, а за собствения ни сплотен екип + външен консултант 1 бр./ от внедряващата фирма/ не ми отговаря.
хич не ги питам как да го издебитокредитирам, нали :)))

както и да е, днес съм яхнала метлата по отношение на ИТ-специалистите като хора, гледащи отвисоко и на които идеята за екипността не им е присъща. Да, и ние в счетоводствто не сме научени на всичко, много от нас за първи път работят в толкова голям екип....така че всички имаме на какво да се учим - ако желаем.

[image]http://www.lennonthemusical.com/images/lennon1-1024.jpg[\image]

Редактирано от unforgettable на 11.10.05 13:38.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано11.10.05 13:50



До тук добре, хипарите станахме двама Яхването на метлата не решава проблемите.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано11.10.05 14:10



както и да е, днес съм яхнала метлата по отношение на ИТ-специалистите като хора, гледащи отвисоко и на които идеята за екипността не им е присъща.

Тука проблема е принципен. Аз и ти когато си купим машина искаме тя да работи безотказно и изискваме гаранция за това. Когато гаранцията не бъде уважена имаме законово основание да съдим производителя или продавача, но не така стоят нещата при софтуера и софтуерните специалисти. От тука нататъче проблемите само се задълбочават и всеки търси сам решението за себе си. Аз специално за себе си съм го решил на принципа на хардуерните специалисти. Наемам си крадец(кракер), а по добрите от тях могат и да правят дребни ремонти и отлюспвам "специалиста". Изобщо не мога да си представя, че производството ми, в което съм вложил дори и кредити за които съм си заложил труда за години на зад може да зависи от един такъв "специалист". Виж

колко много софтуер е незащитен в БГ.

Редактирано от backinblack на 11.10.05 14:15.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано11.10.05 16:42



вижте са то принципно и аз съм за Джулая

ма не е лошо да наричаме нещата с истинските им имена...

backinblack (що ли ми е познато това от някъде ;) ):
това че ти си достатъчно информиран и знаеш какво искаш е по-скоро изключение от общата ИТ безпросветност на БГ мениджъра... повечето или не знаят какво очакват от ИС или защо им е или пък искат да им вградиш изкуствен интелект и тя да си прави всичко сама... и то ако може без кинти и за вчера... многократно съм се опитвал да разяснявам какво може да се направи и какво не може и защо не може особено с ограниченията от ресурси и време които съществуват - говори си говори си не ми пречиш...

хубавото е че това бавно се рпоменя... но бавно

въобще не искам който и да било да е зависим от мен, както казах и по-горе аз смятам за абсолютно правилно и наложително при една свястна имплементация да оставиш клиента със всичките необходими му знания, за да може да се оправя сам освен ако не се наложи сериозна промяна в настройките на системата или преработка на бизнес процес - а тогава все пак е нормално да се търсят специализирани знания - поне в белите държави...

unforgettable:
за тиим плея - ми аз не съм казвал че съм против него, напротив винаги съм твърдял че при един проект е много важно екипа да работи заедно а не всеки сам за себе си - виждал съм до кво води това...
а за взаимозаменяемостта - ми то тва е нормално бре- я си представи един склад и един склададжия който е навътре в нещата щото работи там от 10 години и е несменяем въпреки че го знаеш че крадне щотот нямаш ИС и докъто обучиш нов човек ще го закъсаш яко със доставките - е като има такава система и подходяща организация във фирмата - ролята на склададжиата е ясна изпънява следните Н на брой операции и тва е и всичко му е описано в мануала - и като го хванеш да крадне -> неколко дена нолидж трансфер и аре да си оди. Тва важи за хората които извършват чисто оперативна дейност - въвеждат докименти. всички на горе (тва включва и вас - бел.ред.) са хората които мислят и имат експертни знания - те обработват и анализират информацията подадена от системата на база на оперативната дейност (склададжиата) и на база на това ръководят дейността на фирмата... та така

са като си изяснихме кой какво е яхнал и за кво се бори и че сички сме хипита дайте да видим с какво можем да си помогнем за съжаление не съм спец в областта на ФИ/КО за да се изкажа по активите - говори с гандалф, ма ако имаш въпроси касаещи нещо по ММ/ПП/АПО квото можем ще направим


Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: ethernall]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано11.10.05 17:40



въобще не искам който и да било да е зависим от мен, както казах и по-горе аз смятам за абсолютно правилно и наложително при една свястна имплементация да оставиш клиента със всичките необходими му знания, за да може да се оправя сам освен ако не се наложи сериозна промяна в настройките на системата или преработка на бизнес процес - а тогава все пак е нормално да се търсят специализирани знания - поне в белите държави...

Пак ще повторя, че визирам отделната категория специалисти, а не персонално, нямам нищо против, че болшинството ми колеги нямат нищо общо с мен

Що се отнася до информираноста ми, един приятел казва за хората: колкото по-малки им възможностите, по-големи потребностите и съдейки по мен си съм абсолютно съгласен.

Оф Топик:
Основната борба на хипитата е за свобода и независимост, само че, много от тях са се предали след като са се сблъскали с реалния живот, а голяма част от днешните младеж и хабер си няма за тях.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: ethernall]  
Автор backinblack (минаващ)
Публикувано11.10.05 17:43



Май темата отива към нова

Редактирано от backinblack на 11.10.05 17:44.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: ethernall]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано11.10.05 22:53



ами то лошо няма, аз пък на тоя тип колеги се възхищавам, защото хич не ме влечат техническите детайли :)

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: unforgettable]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано11.10.05 23:17



Това би трябвало да означава, че си пускала масова обработка на активи. Ако е така, няма начин да стронираш само обработките (документите) за въпросният актив.

Друг вариант би било да се прави някаква корекция с отписване на част от актива (ако е сложен актив) и присъединаване на нова. Ама, това не гарантирам, че е възможно винаги, зависи както от настройките така и от това дали актива има съставни части като под-активи.

За съжаление АМ (Assets Management) не ми е най-силната част. И не знам до колко би ти било от полза това.
Ще питам един колега за други идеи и ще пиша пак.

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано12.10.05 09:23



Аха поздръсти се тая:) да зема а пусна една нова? Например - САП - проблеми, въпроси, помощ? И там хората да питат пък ние тука да си баеме...

А за хипитата за съжаление си прав... така става като се блъснеш в стената обикновено, но и много добри неща са останали оттогава


Колкото повече - толкова повече!

Редактирано от ethernall на 12.10.05 09:29.



Тема Peace brothers and sisters :)нови [re: backinblack]  
Автор unforgettable ()
Публикувано12.10.05 10:54



Дипломната ми работа беше на тема "Правна закрила на компютърните програми" лонг тайм агоу :)

Редактирано от unforgettable на 12.10.05 11:12.



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: gandalf_]  
Автор unforgettable ()
Публикувано12.10.05 11:04



ако под масова обработка разбираш месечни амортизации - това е правено, да.
мислех, че е въпрос на права, че не мога да сторнирам капитализирането, но и главната счетоводителка, която е с най-много права в офиса , също не успя - САП и отказа , защото активът вече имал стойност.
Е то без стойност и баба знае (така де, баба, ама със САП)

Редактирано от unforgettable на 12.10.05 11:08.



Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: backinblack]  
Автор unforgettable ()
Публикувано12.10.05 11:23



браво, още един индивидуалист, станахме двама, като прибавим и хипи -мотивът, направо вади китарите

нищо против ИТ-тата по принцип, нитно против екипността , аз не обичам да не мога сама да се оправя като става дума за счетоводство - такъв ми е начина на мислене, ако ми забие компа - ок, ма да не мога да преборя 1 фактура без ИТ-та - туй ми е в тежест.

и не е прав приятелят ти за информираността и потребностите - на мен колкото повече ми е информираността , толкова са ми по-големи потребностите.

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: ethernall]  
Автор unforgettable ()
Публикувано12.10.05 11:27



що, кво и е на темата, ако някой иска да пита (освен мен де) - още не сме заформили ложата, макар да се очертават първите признаци :)))

всеки понякога си чупи главата...но това с "хипарството" си остава в теб за цял живот, ако е истинко

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: Why Great Technologies Don't Make Great Productsнови [re: unforgettable]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано12.10.05 11:52



факт:)

ми темичката бая голяма стана трудно се чете


Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: unforgettable]  
Авторm (Нерегистриран)
Публикувано13.10.05 23:12



v koia firma si???



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: m]  
Автор unforgettable ()
Публикувано14.10.05 18:21



ee сега в коя фирма съм

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: unforgettable]  
Авторm (Нерегистриран)
Публикувано23.10.05 15:20



мисля, че скоро ще намерим отговор на твоя въпрос



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: m]  
Автор unforgettable ()
Публикувано24.10.05 11:11



ако ти се занимава с Комисията за защита на личните данни....

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: gandalf_]  
Автор GalPal (непознат )
Публикувано22.11.05 17:52



"която да покрива стандарта за ERP"

Zdravej, iskreno syzeliavam za kysnoto mi vkljuchvane vyv tozi forum. Oblast kojato lichno men mnogo me interesuva.
move bi skoro niama da vleznesh i daprochetesh vyprosa mi , no vse pak ako tova se sluchi shte se radvam da mi kazesh otkyde se svaliat takiva ...vsyshtnost ima li STANDART po kojot da se kaze
DA tova e ERP System-a. Poradi nalichieto na kakvi funkciionalnosti se kazva i se opredelia KOE E ERP i koe ne e. Nima ima neshto kato HASP ili ISO samo che za ERP standartizacia
i ako ima, moze li da mi kazete otkyde moga da se zaponaia s neja



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: GalPal]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано22.11.05 18:14



Здравей,

Може да погледнеш на сайта на American Production and Inventory Control Society (APICS). Има документи за MRP II и ERP.



Това не е стандарт в смисъла, който се влага зад НАССР или ISO. Това има по-скоро препоръчителен характер и цели определнето на някакви рамки и добри практики в областта. Създаден е, за да има нещо като бенчмарк в бизнеса и да помага за развитието на системите.

Има доста литература и като книги и он-лайн свързана с развитието на управленските системи - MRP -> MRP II-> ERP -> ERP II. Има и литература описваща някои основни принципи, термини и положения, които са общи като цяло за този род системи.

На практика би могло да се каже, че ако познаваш добре една добра такава система може лесно да правиш паралел и да навлизаш в други такива.

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat

Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: gandalf_]  
Автор Gule (FIFO)
Публикувано23.11.05 11:26



Balgodaria , sega shte pogledna.....gledam.....gledam....-> Add as a Bookmark :) ...gotovo.
Mersi :)

P.S. GalPal sym, samo kydeto bjah zabravil che imam takva registracia v dir-a :)

music rulez


Тема Следнови [re: unforgettable]  
Автор Smile (стара, ама нова)
Публикувано20.02.06 12:34



пускане на амортизации е невъзможно да се сторнира капитализирането, тъй като дълготрайния актив би останал с нулева първоначална стойност, но с амортизации.
Нещото което може да се направи (без да съм го пробвала, но предполагам, че имате тестова сиситема) е да се капитализира друг актив от сметка 207 върху същия актив от група 20. След това се сторнира предното заприходжаване (активът ще остане с някаква стойност и не би трябвало да е проблем за системата), оправя се стойността на актива и се капитализира наново, след което се строрнира капитализирането на втория актив.



Тема Re: Следнови [re: Smile]  
Автор unforgettable ()
Публикувано28.02.06 13:11



може и да си права, за начина, вече не си спомням как решихме проблема, защото назначихме счети ДМА и той пое щафетата.

но, имам едно НО....и то се нарича "добра счетоводна практика" - сигурно тази врътка върши работа, обаче това е надлъгване с един продукт, който не е съобразен с добрата счетоводна практика....макар че, отчаяла съм се като гледам как одитират от голямата 4-ка - и те в духа на САП-аджийството...нещо от типа "целта оправдава средствата"

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: ethernall]  
Автор Ra4O Kowa4a (ентусиаст)
Публикувано28.02.06 20:25



Моля Кажете по по разбираем начин какво е това ERP Бледо понятие придобих от една сртатия на Делян Донев в списание Софтуер$Хардуер даже имаше и демо програма.
Моля, не за пространност, а за една малко повече от 12 реда обяснителна записка или както там си го назовете. Мисля че и други биха се радвали да прочетат един по популярен отговор.А под Linux има ли такива ммм.. програми, програма ли да го нарека??



Тема Не съм сигурнанови [re: unforgettable]  
Автор Smile (стара, ама нова)
Публикувано02.03.06 12:18



дали искам да вляза в подобен спор, тъй като съм го водила много пъти и ми е ясно, че няма някаква особена полза от него, но все пак ще напиша няколко изречения.
Не знам защо наричаш "добра счетоводна практика" положението при което искаш да сторнираш заприхождаване на актив след като вече си му начислила амортизация. Добрата счетоводна програма няма от къде да знае какви са ти намеренията и дали ще ги осъществиш, затова тя изисква да се сторнира първо амортизацията и чак след това - заприхождаването.
Това, че вие (счетоводителите) нямате инструмент, с който да направите тези операции не означава, че програмата е калпава. Грешката е в този, които я е настроил или в този, който не е провел достатъчно добро обучение на служителите си.
Принципно за външни програми (т.е. не разработени в самата фирма) е добре да се сключи договор за поддръжка и консултации или се обучават служители, защото е ясно по презумпция, че в нито една програма не може да се предвидят абсолютно всички случаи, които могат да възникнат. Ако имахте такава поддръжка, всеки ваш проблем щеше да бъде решен в минимално кратък срок - дори и съвет по телефона може да те насочи към решението на проблема, а не с часове и дни да мислиш решение (случаят е точно като да ти дадат автомобил с автоматични скорости - принципът на каране е ясен на мнозина, дори може и да карат на прав път, но конкретно как да се спускаш по надолнище на скорост някой трябва да подскаже).
Вашия работодател явно е решил да спести тези пари и за съжаление страдате вие - неговите служители.



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: Ra4O Kowa4a]  
АвторPaдиcлaв Koндakoв (Нерегистриран)
Публикувано17.03.06 20:12



Ra4o, най-общо казано това са информационни системи за управление и планиране на ресурсите на компаниите. Функционално те обхващат всички отдели и дейности - финанси и счетоводство, материални запаси, продажби и дистрибуция, планиране и управление на производство, човешки ресурси, цялостен контролинг на компанията...
Според обхвата на своята функционалност те се делят на различни класове, SAP например е лидер в най-горният сегмент. В нета много фирми са дали описание на своите системи, но това са такива най- вече от ниския и средният сегмент.
____________________
www.tekasystems.com



Тема Re: Не съм сигурнанови [re: Smile]  
Автор unforgettable ()
Публикувано09.05.06 13:36



нали разбираш, че говорим за САП, т.е. за огромна система, внедрена в достатъчно голяма фирма, която си има и внедрители, и обучени /така им викат де/ кадри, че и поддръжка от страна на най-големия внедрител на САП в БГ.....

съгласна съм , че си има ред да се сторнират грешни операции - айде няма да превръщаме спора в счетоводен, но най-голямата фирма внедрител, с който сме /бяхме - щото аз офейках/ вечно на телефона, не намери решение.

Така че, като говорим за САП, нека не го вадим от контекста на това как на практика се внедрява и използва....не е той едно велико чудо сам по себе си, па ние простите, не знаем кво да го правим....истината е, че във всяка програма каквото ти си настроиш - това и ще получаваш като резултат, не е необходимо да правя метани на един такъв продукт и да го превъзнасям ....

And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема Re: Не съм сигурнанови [re: unforgettable]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано09.05.06 13:52



тука с внедрителите май в доста деликатна тема навлизаме


Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: Не съм сигурнанови [re: ethernall]  
Автор мoбимeн (минаващ)
Публикувано21.07.06 21:59



Що бре? Защо е деликатна?



Тема Re: Не съм сигурнанови [re: мoбимeн]  
Автор unforgettable ()
Публикувано15.08.06 15:19



най-вероятно щото всички бъгове, с които например аз съм се сблъсквала и заради които набедих САП, са просто грешни настройки или некомпетентност на внедрителите....тва човешкия фактор е....абе нема такова ERP, което да не може да бъде омазано от един внедрител



And in the end
the love you take
is equal to the love
you make


Тема NO COMMENT...нови [re: unforgettable]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано16.08.06 12:31






Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: Ra4O Kowa4a]  
АвторPaдocлaв Baнreлoв (Нерегистриран)
Публикувано29.08.06 11:46



Абревиатурата ERP идва от Enterprise Resource Planning, буквално - планиране на корпоративните ресурси. С течение на времето значението е преминало към управление на фирмените ресурси, заедно с разширяването на функционалностите на системите.

Най-общо това са софтуерни приложни продукти, ползващи единна база данни за цялата фирма и даващи възможност за проследяване на всички бизнес процеси протичащи в една фирма - от заявяването за покупка на стоки до последващата им реализация към крайни клиенти и евентуално поддръжка и услуги. Както Ради Кондаков също каза - обхващат всички дейности, като крайната цел е използването на информацията за нуждите на управленското счетоводство или за краткост - контролинг.

Според функционалностите и степента на параметричност, които предоставят, системите се делят на различни класове. SAP е система от най-висок клас точно поради покриване на максимален брой процеси, в максимални детайли и възможността за тяхното параметрично настройване според изискванията на потребителя.

В последните две - три години дори вече се забелязва, че се говори вече не за ERP системи, а за така наречените business suite - най-общо може да се каже че са софтуерни пакети с приложения за различни области на бизнеса - CRM, SCM, HCM и т.н. приложения, които могат да бъдат свързани за работа заедно, с цел отново предоставяне пълната необходима информация на мениджърите от гледна точка на управленското счетоводство.

www.stemo.bg



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: Paдocлaв Baнreлoв]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано31.08.06 16:19



само да добавя че идеята е освен информация за мениджърско счетоводство - да се събира и предоставя в подходящ момент и подходящ вид всякаква друга необходима информация (логистична и др.) необходима за взимането на информирани бизнес решения




Колкото повече - толкова повече!

Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: ethernall]  
Автор obelix (дуракоустойчив)
Публикувано29.01.07 11:55



Зависи за коя версия на САП иде реч, но има опции да си удължиш лиценза доста с 4.6 и 4.7 работи без проблем. Даже на моменти може да се уредиш и със developer key.



Тема Re: SAP - въпроси, мнения и т.н.нови [re: obelix]  
Автор ethernall (Overmind)
Публикувано11.04.07 15:28



трай бе! че ше земат да го оправят;)


Колкото повече - толкова повече!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.