Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:58 28.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Системи за управление на бизнеса
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема и на мен ми трябва...но съм сериозна!  
Автор unforgettable (незнайко)
Публикувано02.11.04 14:59



Главен счетоводител съм на малко предприятие с огромна отчетност.
Освен стандартен счетоводен софтуер, ми се налага да правя купища неща, които той не може, а именно - възрастов анализ, седмични парични потоци, бюджети, сравнителен анализ на бюджета с реалните приходи и разходи, ...и още доста неща, за които сега използвам екселски файлове.
Но вече съм поставена пред избора или да раздувам щата или да се обзаведа с по-умен софтуер, който да има съответните възможности...

какъв според вас вариант на система би ми помогнал?

Time waits for no one...and won't wait for me


Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
Авторprp (Нерегистриран)
Публикувано24.11.04 11:26



Най-добре поръчай да ти напишат такава за теб



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
АвторAdmin (Нерегистриран)
Публикувано08.12.04 13:07



zdraveite,
poglednete tuk http://manufacturing.rendier.biz.tm open source e. Mislia che niama smisal da izmisliate toplata voda, pri polozenie che veche ia praviat. Nie sme se opitali da napravim lokalizacia za bulgaria, smiatam uspeshno. Ideiata ni za lokalizacia na podobna open source sistema, doide sled uspeshnoto (i ne dotam) vnedriavane na "utvardeni" i bezumno skupi za nashia pazar sistemi. Ste se radvam ako moga da vi pomogna chisto konsultantski. mozete da me namerite na e-mail s.vassilev@enigma-studio.net



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
Авторdarklord (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 15:39



Вижте това: www.applss.com.
За повече информация : v_paronov@applss.com

Успех!



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано29.12.04 11:43



Проблемът ти е доста сериозен и няма особенно лесно решение.

Има подобни програми, които могат да интегрират подобни анализи, т.е. да се ползват вече съществуващите данни от други изчточници - счетоводство, снабдяване, продажби и т.н. (MRP II, ERP) Проблемът е, че повечето от тях струват доста, изискват дълго внедряване (3-12 месеца) според размера на компанията и практиката на работа в нея. (имай предвид, че няма начин да не си промениш начина на работата, както и всички останали в компанията, но това ако се направи както трябва води до много добри финансови резултати и други предимства)

Има и други по-малки и по-евтини програмки (някои от тях дори претендират да са ERP, но това не е особенно вярно). Те обаче имат доста ограничения и не добре направени модули, което може малко да ти пречи след внедряването.

На практика, както за рака, така и за твоя въпрос няма лекарство. Много често компаниите търсят консултанти или компании специализирани в анализиране на дейността, препоръчване на подходящ софтуер и внедряване на такъв. Не знам до колко има подобни комапнии в България. (ства дума за компании, които имат специалисти със знания за доста от наличните на пазара големи и малки пакети ERP-та, все пак трябва да знаят кое е по-добро за твоя случай)

Моята препоръка е да се насочиш към по-малки пакети, така наречения финансов софтуер. ERP има всичко, което искаш, но то е едва 10% от всичко, което имат. Иначе казано ERP система за теб би означавало да си купиш Мерцедес вместо някакъв пикап.

Ако искаш остави ми мейл да ти пратя няколко предложения - Български и чужди програмки. Останалото си е твое решение.

П.П. Едно време IDG предлагаше (вече не го следя) едно специализирано издание за счетоводен и бизнес софтуер. Там имаше преглед (макар и не мног детайлен) на основните предлагани продукти по категории в България погледни, и стари броеве ще ти свършат работа. Има малко информация и на http://www.idg.bg, но списанията са малко по-задълбочени. И на двете места има информация за контакти.

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: gandalf_]  
Автор unforgettable (незнайко)
Публикувано18.01.05 16:22



Благодаря за отговорите! улисана в попълване на екселски таблици едва сега ги прочитам, ще погледна препоръчаните от вас линкове с удоволствие и може би ще се възползвам от любезно предоставените ми за контакт е-мейли

Time waits for no one...and won't wait for me

Редактирано от unforgettable на 18.01.05 16:24.



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: prp]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано20.01.05 19:14



смятам че това е едно много глупаво предложение, без да се обиждаш



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано20.01.05 19:15



Както виждам ползваш утвърдената в БГ ЕРП система Майкрософт - Ексел;)



Тема popravka na URL-toнови [re: Admin]  
АвторAdmin (Нерегистриран)
Публикувано24.01.05 14:09



Zdraveite, poradi promeni vav servera adresa na sistemata e rendier.biz.tm/manufacturing . Ste se radvam da chuia vashite komentari i profesionalno da obsadim edin bulgarski opit za ERP sistema s otvoren kod.



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
Автор Grok ()
Публикувано17.03.05 17:06



Явно нещо дефиницята на стандартен счетоводен софтуер куца за конкретния продукт.

Това са стандартни функции за счетоводен софтуер, най-малкото понеже това са стандартни задачи за един счетоводител.

Вариант е да си намерите добър счетоводен софтуер, или поне такъв чиито данни могат да се четат от друга програма. Тогава всеки може да използва дори ексел за изготвяне на тези справки. Може и да си наемете някой да направи стандартните отчети.

Важна забележка. Никога не купувайте софтуер, ако нямате възможност за директен достъп до базата данни. Данните са собственост на клиента все пак.



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: ethernall]  
Автор Grok ()
Публикувано17.03.05 17:21



Ще бъдеш учуден колко утвърдена е в целия свят тази система Ексел.
За жалост повечето тъй-наречени ERP системи са просто блестящ маркетинг. Липсват им елементарни неща, които потребителите вършат всеки ден от както съществува бизнес на този свят.

Така хора от всякакъв сорт и калибър, работещи във всякакви по-големина и област фирми полагат куп, ненужни според мен, усилия, за постигане на нещо с горепосочената система.

Ако искаш да ти дам примери



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: Grok]  
Автор unforgettable (ИПСБ)
Публикувано17.03.05 19:41



по-скоро ще потърся вината в собствените си обяснения какво иска от мен ръководството като инфо, отколкото да се съглася, че всеки софтуер има справките, които се изискват от мен.
И за секунда не твърдя, че не са моя работа - но пък всяка фирма има купища индивидуални изисквания за информацията, която да получава извън дебит-кредит, и не може със счетоводна програма на всички да се угоди.
Както и да е, един колега тук ме посъветва да не се захващам, ако нямам 101% подкрепата на ръководството, а аз я нямам - по стандартните причини нема да караме другите да вършат работа с цифри - те са над нещата, щото е по-лесно счетоводителя да си боде очите до късно, отколкото да инвестираме.
Ако си прав, че на една ЕRP с-ма и липсват елементарни неща - значи не е моята система.
Дай примери да видим колко ненужни са ЕРП-итата, че така отстръни не вярвам

животът е нож за мечтите безумни, тъй както елмазът е нож за стъклото


Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
Автор SuperSonicYouth (ИПСБ)
Публикувано18.03.05 10:26



За жалост и аз все още използвам ERP системата наименована Еxcel, но започвам як проект под него за възрастовият анализ на вземанията и за консолидираните финансови отчети. За съжаление ми е много трудно, но поне за вземанията ако има готов продукт open sourse ще съм много благодарен. Предполагам, че ти си по-напред с материята, тъй като аз сега започвам да търся подобни неща. Засега само ексел използвам...оффф



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
Автор Grok ()
Публикувано18.03.05 13:39



нещо не си ме разбрала. Аз не казах, че всеки софтуер има справките, от които ти се нуждаеш, а че ТРЯБВА да има. Точно по причина, че това са основни счетоводни справки, които счетоводителит са правели на ръка стотици години.

ЕРП системите не са ненужни. Само казвам, че стандартните решения идват без някои бих казал елементарни неща понякога. Идеята им е да платиш точно два пъти повече от началната цена.

Ето ти моя опит. През 2001 купихме IFS. По него време 5 или 6 място в света. Пряк конкурент на САП. Нямаха елементарния отчет - бюджет и изпълнение на бюджета, който и ти споменаваш.

За нас специално уж го направиха, но се оказа, че трябва да го преправям няколко пъти.

Познай колко бях учуден по принцип, че го няма, а колко по-учуден бях, че във версия 2004 на всички рекламни диплянки, които съм виждал, картинката която слагат, и която е изпълнена с текст, съдържа текста "Jetzt mit Kostentraeger". Това в рекламите в Германия. Софтуерът сам по себе си е шведски. Абе кой го знае какъв при тази глобализация.

Купихме си лиценз за разработка. От това от което ние се нуждаем в системата има реализирани към 60% от функциите. Другите ги правя аз и колеги. Нищо кой-знае колко напреднало няма в системата. Просто има огромно количество труд за реализиране на повечето стандартни неща(ама виж какъв отчет им липсваше, а :-)) ).

Не че ЕРП системите са лоши, а лошо е огромното очакване от тях. Другото е, че ако решиш да се нагодиш към ЕРП системата, то губиш всякакви конкурентни предимства. Започваш да правиш бизнеса си по същия начин като другите, а тогава само размера има значение.

Та смисълът идва от това да си купиш стандартна ЕРП система, за да може стандартни дейности в организацията ти да са наред. Склад, счетоводство, деловодство, човешки ресурси и т.н. Задължително обаче ако имаш нещо специфично то трябва да се доправи. От тук идва и двойната цена, спрямо първоначалната.

Та към теб съветът ми е да си намериш счетоводен продукт, който да отговаря на името си. Ако на ръка преди 20 години една справка би се направила в счетоводството, то и сега продуктът трябва да я има.



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
Автор Grok ()
Публикувано18.03.05 13:42



"сравнителен анализ на бюджета с реалните приходи и разходи"

За тази справка говоря в предишното си съобщение.
Обикновено на фирмите им трябва перо по перо и го има.
При нас даже на ниво отделна поръчка, договор и т.н. Е те това го нямаше през 2001 в 15 годишен продукт.



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: Grok]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано31.03.05 17:31



за съжаление много добре разбирам за какво говориш:( :)
IFS беше най-бързо растящата като пазарен дял система тогава, за съжаление като пряк резултат от това очакванията към нея бяха преекспонирани, и смея да твърдя че никога не са били ПРЯК конкурент на САП (дори само за това че и в момента САП няма конкурент - като единно и интегрирано решение за информационна среда на компнията). Разбира се и парите са му от същия калибър;) ...ноооо всичко е трейдоф;)



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
Авторpaзpaбoтчиk (Нерегистриран)
Публикувано02.04.05 17:12



Аз съм участвал в разработване и внедряване на такъв софтуер за десетина от големите фирми в България.
Не успяхме да отговориме на очакванията на клиентите. Платиха си по ~ $100 000 в продължение на 2-3 години и им дописвахме непрекъснато справки и функционалности, накрая пак останаха недоволни.
Ако фирмата е малка, продължавайте на Excel.
Ако все пак сте достатъчно големи, моят категоричен съвет е да си назначите 2-3 компютърджии, на единия (шефа) да му плащате поне 1500 лева нето заплата и да ги накарате за половин - една година да ви напишат това, от което се нуждаете. Ще ви излезе по-евтино и всичко ще е под ваш контрол.
Ако сте много големи, така и така няма да се съобразите с нито едно от мненията, изразени в този форум :-)



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: paзpaбoтчиk]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано06.04.05 10:59



хахаха, лошото е че в БГ почти всички се смятат за големи и не щат да слушат професионални мнения;)



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: ethernall]  
Автор unforgettable (ИПСБ)
Публикувано07.04.05 13:28



ДА БЕ ГОЛЕМИ - НИЕ ДАЖЕ СИСАДМИН НЯМАМЕ

ИМАХМЕ ЕДИН СВЕСТЕН НА ГРАЖ. ДОГОВОР, АМА СЕ СТИСКАХМЕ ЗА ПАРИТЕ И ТОЙ ИЗБЯГА

ЗАТОВА ВЯРВАМ НА КОЛЕГАТА, КОЙТО МИ КАЗА, ЧЕ БЕЗ ПОДКРЕПАТА НА ШЕФОВЕТЕ НИКВА НЯМА ДА Я СВЪРША

животът е нож за мечтите безумни, тъй както елмазът е нож за стъклото


Тема Нееееееееееееее.................нови [re: ethernall]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано10.04.05 20:58



Това изказване е което правиш е ПО-ТЪПО. Като гледам кои форуми посещаваш, не си ли видял една много актуална за програмистите тема, за фирмите и заплатите?

Аз съм производител и много добре разбирам проблема на unforgettable. Може и да се учудваш, че има шефове-собственици на фирма с 20 човека дето ровят по подобни форуми, но е факт.

Тъй като съм чувал за ЕРП, доста преди да разбера, че съществува този форум(защото на главното меню на пише, а чак като влезеш в менюто "компютри и интернет"), съм се обаждал в

да се интересувам за Navision и като ми казаха какъв фин. ресурс трябва да заделя, стигнах до следния извод:

Един добър програмист работи за по-малко от 1000лв. на месец.

Бизнес софтуера е най-лесен за правене, стига да знаеш какво искаш от него.

Няма да имаш излишни разходи за внедряване и "високо квалифицирани" специалисти.

Тъй като продукта ще си е твой, на колкото компютъра искаш, на толкоз ще го инсталираш без допълнително оскъпяване.

Не ми се изброяват другите предимства, мисля, че тези стигат
.

П.С. не се съмнявам в качеството и нуждата от "високо квалифицирани" специалисти, но съм останал с впечатления, тези дето "разбират" от бизнес процеси са много повече(за нуждите на Б-я) от тези дето ги реализират. Също и шефовете дето "знаят" всичко.



Тема Re: Нееееееееееееее.................нови [re: Бoнчo]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано11.04.05 12:44



А какво правиш ако тоя програмист реши да замине в щатите?
Наемаш още двама които да се чудят няколко месеца как е написано приложението ли?
Освен разбира се ако нямаш много добра документация (което аз до сега не съм виждал);)
Точно съпорта и доразвиването на софта ще са ти проблем...
За тва не съм фен да си пишеш сам нещата. Ако беше толко изгодно хората в по-развитите държави нямаше да си купуват а щяха да си правят всичко сами.
Не казвам че няма възможност, има и хора с акъл и сред манагерите и и програмистите, но все още не са достатъчно:)))
Има и мали БГ продукти - специфични за наща родна действителност които също са добри.

И двата варианта имат плюсове и минуси, кое ще е по-кост-ефектив е доста сложна задачка, ако искате може да поразсъждаваме връз туй - кои са факторите които го определят?

Редактирано от ethernall на 11.04.05 13:02.



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано11.04.05 12:46



абцелутно:) задължително условие е подкрепата на манагемента, иначе пиши го бегало...:(



Тема Re: Нееееееееееееее.................нови [re: ethernall]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано12.04.05 18:48



Те размитат в щатите и европа за тях, както иде, така и ще се върне. Както казах по-горе, бизнес софта е лесен, а за другите неща, май нещо не удържат на конкуренцията от изток
Погледни какви теми ги вълнува! Само заплати и недоволство от по-кадърните им източни колеги. Ако някой зададе смислен въпрос, от рода това и онова как се прави, я има, я няма двама-трима да отговорят.



Тема Re: Нееееееееееееее.................нови [re: Бoнчo]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано13.04.05 09:49



ееее то това национален синдром:)) бе не са чак толкова по-добри от изтока.. ина ще момчета са добри ма ония по-малко ги мързи



Тема Re: Нееееееееееееее.................нови [re: ethernall]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано13.04.05 12:24



Та да си дойдем на думата за БАЛАНСА



Тема Re: Нееееееееееееее.................нови [re: Бoнчo]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано14.04.05 11:13



дето се го нема:))) то тва е като нещо като Големия взрив - всички говорят за него ма никой не го е виждал... поне по наще географски ширини;)



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
Автор Sased (непознат )
Публикувано20.04.05 11:48



Привет на всички,

Приятно съм изненадан, че има подобен форум третиращ извечните проблеми на ЕРП и т.н.

На конкретния въпрос на дамата - разбира се, че е по-добре да се обзаведеш с по-умен софтуер. Категорично не бих те посъветвал да поискаш от някого да ти разработи такъв. Имаше мнение, че писането на бизнес софтуер било лесно и че като си наемеш 2-3 програмиста и нещата ще се случат лесно и на всичко отгоре ще имаш софтуер точно какъвто ти трябва :-). Това е просто илюзия. Някой трябва да създаде за тези програмисти смляно задание - разбираемо за програмисти. Някой трябва да контролира какво създават тези програмисти и накрая някой трябва да тества какви са бъговете. Защото не искаш да се окаже сле 2 години че системата ти дава грешно изчислен баланс и фирмата отнася глоби. Или че себестойността ти се смята по напълно сгрешен начин и се оказва след известно време като го откриеш че сте продавали на загуба, а не на печлба както се мислили. Както спомена някой - програмистите имат лошия навик да "ловуват" за повече пари, така че няма да може да се разчита дълго на тях. И накрая наистина поддръжката е страшни трудно - промени в законодателството, нови технологии и т.н. Абе в края на краищата фирмата ви се занимава с друго - не с разработка на софтуер.
Какво е обаче характерно за ЕРП системите. Ми много просто - Ноу Хау. За един програмист е лесно да каже - аз мога да напиша всичко, обаче проблемът е, че някой трябва да му каже какво точно да напише. Един съвсем прост пример в тази насока е изчисляването на себестойност. Тези, които работят в производствени предприятия знаят какъ трън в ... е това. И има хиляди метода и начина да се изчисли себестойността в края на периода. Или планирането на потребността от материали. Как се прави планиране - има изписани хиляди страници и дебели книги за това. И някак си звучи комично как някакви си 2ма програмисти ще седнат и ще създадат за 2 месеца, това, което е разработвано от стотици програмисти в продължение на години.
Или по друг начин казано - възможно е двама монтьори да сглобят някакъв автомобил с подръчни материали, но този автомобил никога няма да не само Мерцедес но и прот Голф няма да е. Възможно е волана на сглобения автомобил да бъде по удобен, но цялостното представяне на автомобила ще бъде на светлинни години от това на голфа.
И продължавайки примера стигаме до елементарните неща, които липсват на ЕРП, за които някой спомена. ЕРП се избира и купува точно както и кола. Няма автомобил, който да съчетае абсолютно всички характеристики на всички възможни превозни средства. Който измисли кола, която може да ускорява като мотоциклет, да развива скорост като мотоциклет, да има лукса и удобството като мерцедес, да изглежда като порше и да може да събере цялата зимнина от село като пикап, без за забравяме и високата проходимост съм сигурен ще стане милионер. Та така стоят нещата и с ЕРП. Фирмите следва да направят своите приорите - кои са най-проблемните области и кое е основният им бизнес. Това, че дадена фирма има ЕРП система не значи че тази система може да бъде ефективна така както в друга област, където системата отговаря на потребностите. В България за съжаление фирмите, които все пак осъзнават, че им е необходима ЕРП система и разбират, че това струва пари, не осъзнават че изборът на система не е най-ниска цена, и тази система няма да е панацея и да огрее от първия до последние човек/отдел.
И на всичко отгоре има още няколко фактора, които определят ефективността на ЕРП системата - а именно - внедряването и (т.е. настройката на системата спрямо конкретните процеси в компанията). Това е дълъг и сложен процес. 70% от него зависи от фирмата, която прави внедряването и 30% от фирмата, която си го купува. Случаят посочен за IFS е типичен пример за това. В България няма официален дистрибутор на IFS. Има обаче една малка фирмичка, която по принцип се занимава с други неща и решава, че между другото може да "инсталира" и IFS. Разбира се, че IFS може да направи справка actual vs. budget. Разбира се, че може да направи и много други неща, които в момента не прави в конкретното внедряване. Просто защото няма кой да я настрои и да обучи потребителите. От незнание. От липса на опит.

Накрая - една простичка и бърза категоризация на продуктите в БГ за да можеш да се ориентираш:
- до 1000 лв - счетоводен или складов софтуер тип Ажур. Забележи, че е или или, не и двете
- 1000 - 10 000лв. - български софтуер с известна интеграция на процеси - продажби, склад, покупки счетоводство. Може да управлява елементарни процеси от посочените области. Няма прозиводство. Трудно получаване на различни от стандартните справки, които са предимно тези, изисквани от държавата.
- 10 000 - 30 000лв - български софтуер с по-голяма интеграция - има и елементарно производство. Също така за подобна сума може да се внедри и нисък клас ЕРП система, която да се развие в последствие. ЕРП системата няма да поддържа производство за тази стойност.
В тези суми е включено и внедряване.

- 30 000 - 50 000 - ЕРП система със специфични за потребителя настройки, възможност за всякакви видове отчети, пълно автоматизиране на процесите вкл. малко производство - асемблиране, сглобяване, елементарни операции.
Включено е внедряването.

- 50 000 - 100 000 - ЕРП система като горната, но с включено производство + планиране на материали + следене на ресурси и капацитети.

- 100 000 - 200 000 - ЕРП система като горната + планиране на капацитети и графично, активно управление на маршрути

- 200 000 - 500 000 - предприятие или група от предприятия с над 800 човека - разнообразно производство.

- >500 000 - САП

Няколко важни уточнения:

1. Няма българска ЕРП система. Няма и да им следващите 5 - 7 години
2. Внедряването на ЕРП струва колкото самия лиценз. В някои случаи и повече - до 150% от лиценза
3. Всички доставчици пишат че системите им имат производство. Това не е вярно. Да има производство означава да могат ефективно и активно да се управляват процеси като планиране, отчитане на готова продукция и вложение материали и труд при всеки цикъл на прозиводството, следене на наличности, изготвяне на производствени програми и прогнози и много други неща. А не прсто счетоводно отразяване на на операции, които на никого не са нужни освен на държавата. По същият начин стоят нещата и с другите процеси - покупки, продажби, склад и т.н.
4. ЕРП системи се купуват за да служат на мениджмънта, а не за да улеснят живота на счетоводителя или склададжията. Така че ако мениджмънта не е убеден в това никога няма да направи съответната инвестиция
5. Понякога е все едно какво може да прави софтуера, важното е какъв опит има фирмата, която го внедрява
6. Фирмата която иска да си купи софтуер трябва да е наясно че вече всички ордели ще работят в една среда и това поражда конфликти и съпротива

Е хайде стига толкова - надявам се някой да го е прочел до края :-)

Има още много какво да се каже по темата, така че ако някой има желание поприказваме може да ми пише на sased@abv.bg



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: Sased]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано20.04.05 14:06



Евала! и аз исках да ги кажа повечето неща ма ме домързя;) пък и едва ли щах да го напиша толкова добре...
само за процентите не съм много съгласен ма карай сигурно гледната ми точка е друга.
ако искаш да си похортуваме: ethernall@yahoo.com
или пусни лично съобщение
иначе те подкрепям напълно за казаното:)



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: Sased]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 18:25



"Имаше мнение, че писането на бизнес софтуер било лесно и че като си наемеш 2-3 програмиста и нещата ще се случат лесно и на всичко отгоре ще имаш софтуер точно какъвто ти трябва"

Точно аз изразих това мнение. С тези цифри дето ми цитираш още повече ми затвърдяваш мнението.

Ръководитела получава информацията която му трябва от счетоводителя, той ако не знае кое как да сметне и да калкулира т'ва значи, че е преписвал на контролните в УНСС и мястото не му е около управлението. Изобщо не говоря за справките които са нужни на държавата. Когато счетов. знае какво и как иска да му се смята, написването на програма и развитието и, както сам каза не е трудно.

"200 000 - 500 000 - предприятие или група от предприятия с над 800 човека - разнообразно производство"- Ами то на едно такова предприятие, ако не е монопол това му е чистата печалба за година. Едно такова предприятие знаеш ли колко по-различно калкулира от предприятия като М-тел, БТК, НЕК и др.? И как намира винаги по-доброто съотношение м/у цифри и възможности.

Много хубаво си го написал ама, ако седнеш на мениджърския стол, барабар с всичките си знания за ЕРП и имали той почва у нас, дали няма да се завъртиш на 180 градуса?



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: Бoнчo]  
Автор Sased (непознат )
Публикувано20.04.05 19:09



Скъпи Бончо,

По една случайност съм седнал точно на мениджърския стол.
Написаното от теб съвсем ясно доказва колко не си прав. Защото вярно е че всичко отива рано или късно в счетоводството, но това, което прави едно счетоводство е чисто и просто информация за нуждите на държавата - не на ръководството на една фирма. Това, което е необходимо на ръководството се получава не от счетоводителите а от финансов отдел.
И по-важното - питай моля ти се един счетоводител какво очаква един софтуер да прави за да управлява производство и после попитай същото един производствен директор. Бас хващам че само 10% (пак с тези проценти :-)) от нещата които чуеш ще се припокрият. За да стане още по-сложно - попитай накрая и мениджъра какво иска. Та с други думи не може счетоводителя да определя какво трябва да прави една ЕРП система (или софтуер за управление, макар и не ЕРП). Това не е по силите нито на ИТ мениджър, нито на производсвтен директор нито на когото и да е.
Не на последно място да ти кажа че когато някъде има успешно внедрена система мениджмънта на фирмата не изисква справки - не казва ей ти еди кой си - дай ми незнам си коя справка (дето трябва да я чакам 9дена 8 часа за да я стъкмиш в ексела, като преди това извадиш данните от весемогъщата ЕРП система Ажур/Бизнес Навигатор/Конто Бенц и т.н.) а прсто си отваря отчета и знеш ли какво прави, обажда се на когото трябва и му обяснява - производствените ни разходи надхвърлят значително продажната цена на продукцията, която в момента се произвежда в еди кой си цех. Незабавно се обади на клиента и актуализирай цената. Или вложете от еди кой си материал защото той е купен на по-ниска стойност.

И накрая - знаеш ли кое най-много ме натъжава - че млади хора като теб не искат да се огледат, нямат желание за бързо развитие, търсят негативното вместо позитивното. Аз не искам да те убеждавам в ползите от ЕРП. Няма нужда. Въпросът защо трябва да дам толкова след като мога да дам една десета или една двйаста от това е нелеп при положение че в целият свят подбни инвестиции са направени отдавна. И продължават да се правят. Ако аз бях на твоето със сигурност щях да се запитам аджеба защо тези фирми инвестират такива суми в нещо, което могат да си напишат сами? Значи има нещо, което не оценявам. Значи ЕРП не е само софтуер, който се инсталира като Ексел. Интересно защо ли толкова много време отнема внедряването - 6 месеца че чак до 2 години. Нали ексела се инсталира за 10 минути. Даже и Ажура дето ползват в нашето счетоводство го "внедряваха" има няма 2 часа? Дали да не взема да почета малко, че един ден като стана мениджър да съм подготвен, а не като другите български мениджъри да изгубя 2 години в направни опити да създам "софтуер, който да отговаря на моите специфични нужди" и после да се наложи пак да си купя ЕРП?

Ей такива ми ти работи.

Наистина с най-добри чувства съм написал към теб горните слова, макар че знам че не звучат така. Всеки има мнение и аз уважавам наистина твоето. Но в практиката има безброй примери, включително за фирми, които всички познаваме, които са искали да преминат през етапа на "направи си сам" и са се убедили, че това е загуба на време и средства (при това не малки). По-лошото е, че подобни съвети към хора, които се интересуват и имат желание да се понаучат си е направо мечешка услуга.

ако решиш че искаш малко да ме понагрубиш за тона ми винаги можеш да го направиш на sased@abv.bg :-)

С най-добри пожелания



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: Sased]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано27.04.05 12:45



Ръкоплеща на това нещо:) добре че има кой друг да го напише че ме мързи много;)



Тема Bulgarskiat opit - www.erpbulgaria.comнови [re: unforgettable]  
Автор erp_admin (непознат)
Публикувано31.05.05 18:49



Zdravei,
pogledni tozi site. Ima i demo. Skoro shte e savsem na bulgarski. Ste se ravam da mi pishesh i da go obsadim ako imash vaprosi. Ste se radvam vsichki zainteresovani da izkajat svoeto mnenie. Taka shte se poluchi istinska diskusia a polzite ot takava sa ochevidni.

www.erpbulgaria.com

www.erpbulgaria.com


Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: Sased]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано01.06.05 23:37



Малко съм уморен, за да пиша както подобава на такъв постинг и затова само ще изкажа своето задоволство да срещна сродна душа.

Радвам се, че най-после се появиха хора, които не просто гледат на въпроса сериозно, а и са попреживяли това онова. За голямо мое, а вярвам и твое съжаление, в България ERP звучи все още "важно" и с това се изчерпват познанията на повечето мениджъри и специалисти. Често това не им стига i използват термина "интегрирана система за управление", което според мен е супер странен превод на Enterprise Resource Planning. Винаги съм се чудил как е превода тогава на MRP II, но както и да е.

Моето скромно мнение, което не така скромно и кратко споделих с колежката в нужда извън този форум, е че Българският синдром ERP не се дължи на високите цени, неграмотните консултанти и прочие. Проблемът е:

1. в липсата на грамотни висши мениджъри, които да знаят за какво им е това и как да го направят в инвестиция, а не скъпо средство за демотивация.

2. в масовата липсата на мениджъри от средно ниво. Широко прието схващане сред "големите" "мениджъри" (не бях сигурен кой термин точно е за кавичките ;) ) е, че ERP това е едно такова нещо, което може да ми реши проблема с лиспата на квалифицирани, кадърни специалисти и добри мениджъри от средно ниво. Даже съм срещал критерий за подбор - да може да работят потребители, които иначе и представа си нямат от теоретичните концепции. Той човека да си въвежда и програмата да му казва как се планирало и кога какво трябва да прави.

Що се отнася за хортуването аз съм много "за": valyonchev@mail.bg

П.П. Има още няколко колеги, които са си написали домшното стига да има интересни дискусии.

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: Bulgarskiat opit - www.erpbulgaria.comнови [re: erp_admin]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано02.06.05 10:33



Нещо сайта Ви се стиска за демо-то, праща ме на:antonova.ddns.homelan.bg, а там нищо не се отваря.



Тема Re: Bulgarskiat opit - www.erpbulgaria.comнови [re: erp_admin]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано06.06.05 15:50



е не беше нужно да гепиш логото на САП;)



Тема Re: Bulgarskiat opit - www.erpbulgaria.comнови [re: ethernall]  
Автор erp_admin (непознат)
Публикувано14.06.05 10:50



Ami kolega moze bi aliuziata e narochno tarsena ;)

www.erpbulgaria.com


Тема Re: Bulgarskiat opit - www.erpbulgaria.comнови [re: erp_admin]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано14.06.05 17:31



това беше добронамерена шега:) иначе добре си се захванал...



Тема Re: Bulgarskiat opit - www.erpbulgaria.comнови [re: erp_admin]  
Автор Mixy (миксер)
Публикувано15.06.05 10:33



Нещо не схванах - нали системите са с отворен код? Къде сте го скрили тогава и какви са тия демо-версии?

Mixy


Тема Re: Bulgarskiat opit - www.erpbulgaria.comнови [re: Mixy]  
Автор erp_admin (непознат)
Публикувано15.06.05 12:54



Koda e otvoren i pri poiskvane bih go predostavil. Nujna si obache izvestni poznania za instalaciata. Moze i da go drapnesh ot neta. Drasni mi mail ako nesto ne ti e iasno. Между другото вече има и почти готова имплементация т.ч. бих могъл да споделя и известен опит на наистина заинтересуваните.

www.erpbulgaria.com


Тема Re: Bulgarskiat opit - www.erpbulgaria.comнови [re: ethernall]  
Автор erp_admin (непознат)
Публикувано15.06.05 12:56



Здравей отново. Освен на шеги бих се радвал и на (градивни) критики. Все пак в спора се ражда истината. Успехи на всички.

www.erpbulgaria.com


Тема Re: Bulgarskiat opit - www.erpbulgaria.comнови [re: erp_admin]  
Автор ethernall (mastermind)
Публикувано15.06.05 14:28



нямам време в момента да го гледам подробно, от къде може да сее дръпне да си го плясна дома да си го гледам?



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
АвторPS (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 14:15



Ако имнате интерес вижте и на www.persof.com
може и на email : momchil@persof.com или телефони 02/9502500 02 /9502400 или 0889449596



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: unforgettable]  
АвторLuk (Нерегистриран)
Публикувано12.07.05 18:26



Вече 5 година се оитвам да напиша такъв софтуер, но така и не получих подкрепа от нито един счетоводител явно това си е реакция, също и от ръководителите. Сега се ровя из българските форуми и никъде не намирам писано по въпроса за експлоатацията на такъв софтуер в малка фирма (не говоря за мултинационална корпорация). Явно не му е дошло времето в Б-я да се ползват такива програми, може би след 10 години като "измрат" професорите във вузовете.
Остани си с ексела или опенофиса.



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: PS]  
Автор unforgettable ()
Публикувано25.07.05 16:21



не съм влизала доста време в този клуб и виждам, че темата вече си има свой собствен живот

ще погладна сайта, но засега няма да се обаждам по простата причина, че сменям работата - кой знае на новото място какви ще са ми въпросите и болежките в областта на ERP- тата



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: Grok]  
Автор GalPal (непознат )
Публикувано22.11.05 18:38



IFS :) ?!?!
razrabotvash :) ?!?!?
ne mgoad a poviarvam che v BG niakoj e zakupil IFS ???
Mezdu drugto ako tova e istina pozdraviavam rykovodstvoto na firmata s chudesnia izbor. Ot poslednata 2005 godina sym na mnenie che tova e naj-dobria software.Lichno moe mnei razbira se , SAP-istite moze i da ne se syglasiat. Po tova vreme da 5-6 miasto be. No sled slivaneto i poglyshtaneto na PPLSoft, veche sa No:2 :). Svedski e sfotueryt da i regional Manager za balkanite e Mr. Silivestros (maj taka se kazvashe ), kojto pyk beshe pyrvia CEO na SAP BG.
Vsyshtnost veche neznam kakvo e stanalo s nego , osobenno sled kato shishe jam :)) , turskia proizvoditel na styklo stypi na BG zemia ne sys IFS, kakvito biaha proektite a sys Navision :)....moze i da mu e izstinalo miastoto, no edva li
maj tova ne e proval na IFS



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: GalPal]  
Автор Grok ()
Публикувано23.11.05 10:29



за една средна по големина търговска фирма в Германия...



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: Grok]  
Автор GalPal (непознат )
Публикувано24.11.05 11:27



:) da taka i prodpolozih sled kato prochetoh otnovo publikaciata ti

hej, niakoj da vzeme otnoshenie kym temata kojato publikuvah za ERP po d Linux s WEB client i kakvo li oshte ne :)

chuvstvam se SAAAAM , a ne mi se iksa da e taka



Тема Re: и на мен ми трябва...но съм сериозна!нови [re: prp]  
Автор GalPal (непознат )
Публикувано24.11.05 11:34



zashto da i pishat kato veche ima ogromna konkurencia mezdu schetovodnite produkti
prochetoh kakvi li ne mnenia nadolo i se chudia kak vse oshte moze da ima viarvashti che shte sednat i shte napishat neshto deto go niama

kef vi Plus/Minus
kef vi Biznes Navigator
kef Ajur
kef vi dori i typite MicroInvest
kef vi Gensoft
kef vi ....ama kakvo li ne

zenata iska schetovodstvo, sigurno i TRZ

mi kef vi Expecta
kef vi Infostar
kef , ama kakvoto iskate na pazara ima veche

da sedne da pishe niakoj neshto SEGA v tezi dni e chista i pylna zaguba na vreme
shte kipi i shte vri edin strahoten i kachetven BEZMISLEN trud :)
i nakria shte napishe neshto, koeto shte se okaze che go e pisal 5-6 meseca i che narboti kato horata i mnog mnogo niama da ima prilozenie i vryzka s ostanlite programi
i posle niama da moze da go supportv-a navreme i kato horata , shtoto tova vse pak ne mi e osnovnoto zadylzenie i zenata posle shte se chudi kakvo da pravi i zashto i e bilo da mu gi dava vsichkite tia hiliada i niakolko leva za razrbaotvaneto na enshto koeto maj shte go hvyrli
zashtoto vidish li izlenala novata versia na...hah....
kef ti BNav, Ajur,Infostar,Expecta,Gensoft i koj li ne :))
ajde stiga sme plasthali za topla voda , kojato ne ni vyrshi rabota




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.