Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:07 19.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Системи за управление на бизнеса
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема български компаниинови  
Авторeдин (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 10:49



Чудех се дали като говорите за българските фирми имате предвид такива, които се конкурират със САП и Оракъл или по скоро си партнират с тях. Питам защото зад тези проекти за които съм чувал и чел обикновено стоят тези компании. И въобще може ли да се говори за истински ERP произведени в България или става дума (както четох в една статия) просто за много скъпа счетоводна програма? И друго, мислите ли че тези системи, поне това което представляват сега(скъпи и с дълъг срок на внедряване)имат бъдеще в страна където преминахме(бяхме изгонени) от отрасли като металургия,машиностроене, електроника, компютърна техника...в такива като земеделие и туризъм, хотелиерство и ресторантьорство. Наркобизнеса не го броя макар че и той може би вече и той се ориентира къмтакива системи.Нека изключим засега компании като МТЕЛ, БТК и НЕК...



Тема Re: български компаниинови [re: eдин]  
Авторthe_old_vader (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 16:56



Има български фирми, които разработват ERP решения, които не са скъша счетоводна програма. За конкуренция на САП е безмислено да се говори според мен, защото и световните опити не мисля, че представляват сериозна конкуренция.
Моето мнение е, че имат бъдеще тези програми. Машиностроене има в България, предимно частно, но го има и е развива, колкото и да е чудно.
А Мтел и НЕК са с внедрен САП вече.....



Тема Re: български компаниинови [re: the_old_vader]  
Авторone (Нерегистриран)
Публикувано09.09.04 09:59



Аз точно това имах предвид че освен две три компании надали има още потенциални клиенти за такъв софтуер. Но по-добре да не навлизам в такива неприятни теми... защото май не са за този форум



Тема Re: български компаниинови [re: one]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано26.09.04 01:22



всъщност, доколкото ми е известно, има вече над 20 внедрявания на SAP у нас.



Тема Re: български компаниинови [re: jam]  
Автор Mariannna (непознат )
Публикувано01.10.04 17:10



Интересно ми е, след като са внедрили вече САП и са дали един куп пари за системата, дали изобщо я използват ефикасно и дали извличат някаква полза от нея? На мен ми се струва, че и в България има фирми, които дават куп пари за ИТ оборудване, само дето всичко е само про-форма и не си правят труда даже да обучат леличките, които с години са попълвали и приемали хартиени бланки, да ползват компютър за обработка на информацията. Класика в жанра е например НЗОК - всяка служителка е оборудвана с компютър, а всички компютри са вързани в мрежа и с обща база данни; но ако внесете пари на едното гише, трябва да представите хартиената квитанция на следващото гише, защото според служителката тя няма как вътрешно от базата данни да получи информация, че сте внесли тези пари.



Тема Re: български компаниинови [re: Mariannna]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано06.10.04 14:57



Въпросът си е наистина интересен. Мине се не мине време и в сериозните издания се появява статия, която да дискутира ROI на подобни проекти. Освен всичко това има и един куп методологии, които са направени с цел да се постигне по-добро ROI.
За съжаление много малко хора в българия са чували за това и още по-малко имат възможност да ги прилагат.

Фирми, които да нариват пари в ИТ без подходяща възвращаемост има много, което пък се дължи на ниската управленска култура на управляващите или на неквалифицирани/незнаещи финансови мениджъри.
Случая описан от тебе, обаче, засяга държавна структура, което е в реда на нещата може би.

Иначе има фирми, които използват подобен софтуер много добре, натоварват функционалността оптимално и може да се каже, че ефекта трябва да се изчислява в милиони евро годишно. Естествено, не очаквай да видиш САП да се ползва от производител с 50 човека работници и 2 магазина. Все пак трябва да се прави ясно разграничение между MRP II и ERP. В България много малко компании използват E(RP)-то от САП.

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: български компаниинови [re: gandalf_]  
Автор Mariannna (непознат )
Публикувано08.10.04 15:56



Благодаря за отговора, и аз така съм учила - че при правилно внедряване на корпоративния софтуер, спестеното ще се равнява на милиони печалба. Само че не съм го видяла все още с очите си, още по-малко пък в България.

Не ме обвинявай за скептицизма, просто ниската управленска култура тук (за която и ти говориш) ми се вижда наистина сериозен проблем. Именно за това бих искала да чуя примери за реални фирми, които наистина са извлекли полза от дадените пари за ИТ инфраструктура. Банките, примерно, също уж се рекламират на ляво и на дясно със своето електронно банкиране, само че ако тръгнеш да прехвърляш пари от единия клон на банката в друг, става една сложнааа... а какво ли щеше да е без електронната им система!

Иначе, аз самата мога да дам за пример една дребна фирма, но все пак направила ми добро впечатление като ИТ инфраструктура: говоря за клиники "Торакс". Става въпрос само за инфраструктурата им, не за друго, свързано с клиниката! Та, значи, в "Торакс" цялата информация за пациентите се пази в обща база данни. Това включва: посещения, оплаквания, изследвания, предписани лекарства и др. Така, като искам консултация от различни специалисти не ми се налага да обяснявам на дълго и на широко кой доктор какво ми е казал, ами лекарите могат да видят и сами кога от какво съм страдала, и какво е било мнението на колегите им. Другото, което ми харесва, е бързината на обслужването: като кажа на рецепцията при какъв специалист отивам, докато се кача при специалиста вече ме очакват и знаят коя съм и защо идвам.

Уви, кога ли ще можем да видим подобна система и в държавните болници у нас...



Тема Re: български компании [re: Mariannna]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано12.10.04 16:47



За съжаление има нещо, което там където отчитат ефекта му викат Disclosure Agreement и поради това не мога да давам имена. Работил съм и работя за 2-3 компании, които са направили подобно нещо. Естествено става дума за корпорации от интернационален мащаб със сложна структура от компании в много държави с различни законодателства и финансови условия. От там идва цялата работа. Те си имат и съотвеетните Български компании.

Освен това не може да се каже, че ефекта е изцяло от софтуера или дали е точно от него. Факт е, че всяка добре управлявана корпорация внедрява нов софтуер от подобен мащаб не просто заради софтуера, а за цел на която е подчинен софтуера.
Всъщност ефекта е от проекта като цяло. Това би трябвало да включва нови идеи и цели на мениджмънта, реструктуриране, анализиране на процесите в цялата компания и др, с други думи реинженеринг. Тука може да ме обвините в популизъм или в преследване на модата. Много фирми говорят в днешно време за реинженеринг, но малко го правят и разбират.

Така, че ключът към успеха и постигането на добър финансов ефект е промяната, която се прави заедно с внедряването на софтуера (или заради която се внедрява софтуера). Много е смешно, когато някоя българска фирма (да се чете повечето фирми) търсят интегриран софтуер, който да се внедрява до 3 месеца. Е то и САП може да се внедри за толкова, ставало е и за по-малко, но дали ще има реална полза от целия проект???
Поздрави от мен :)

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: български компаниинови [re: gandalf_]  
Авторthe_old_vader (Нерегистриран)
Публикувано02.11.04 16:52



В България има около 40 фирми, които са си купили САП, но до момента май почти няма внедряване на нещо повече от финансово и управленско счетоводство и управление на материалите ( Fi, Co, MM и SD ). За внедрено производство на САП не съм чувал още в България.
Аз лично не бих инвестирал в толкова скъп за нашите, а и не само за нашите стандарти софтуер, ако мога да намеря друг продукт с пълната необходима за мен функционалност.
Но въпроса е спорен :-))



Тема Re: български компаниинови [re: the_old_vader]  
Автор unforgettable (незнайко)
Публикувано04.11.04 13:35



... точно това се опитвам да разбера, има ли продукт с подобна функционалност, който да е ориентиран към малкия и среден бизнес.

Anyone?

Time waits for no one...and won't wait for me



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.