Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:17 19.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Системи за управление на бизнеса
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Проектиране  
Автор Koiato (neizvestna)
Публикувано14.07.04 10:59



Не знам какви хора посещават този клуб и въобще някой посещава ли го, но все пак ми се иска до пробвам една дискусия.
Аз лично не съм имала възможността да ползвам нито една ЕRP система, както знаете те са доста скъпи и малко предприятия, главно интернационални фирми, си позволяват да ги внедряват.
По-скоро се интересувам от проектирането на такива системи, етапите преди разработването на самия софтуер, т.е. анализа на бизнес-средата, процесите и пр. и проектирането на системата.
Някой да е чувал нещо по въпроса? Какви хора се занимават с това? В България има ли вече системни аналитици и проектанти? Къде са тия хора? По какъв начин са придобили знанията и уменията си, т.е. какво са учили?
Доколкото разбирам един добър проектант трябва да разбира от страшно много неща: СУБД (по възможност всякакви), Езици за програмиране, хардуер, мрежи, ОС, SQL и още...?



Тема Re: Проектираненови [re: Koiato]  
Автор aquarin (void *)
Публикувано14.07.04 17:33



"....Някой да е чувал нещо по въпроса? ..."
Да, ниакой е чувал нещо по въпроса.
"... Какви хора се занимават с това?..."
Ами най различни. Общо взето хора с опит в някяква сфера и достатъчно разбиране на бизнес процесите и средите за разработка.
"...да разбира от страшно много неща: СУБД (по възможност всякакви)..."
Една е достатъчна.

"...Езици за програмиране, хардуер, мрежи, ОС, SQL и още...?"
Да, от всичко това по малко, а най вече от програмиране и бизнес процеси.



Тема Re: Проектираненови [re: aquarin]  
Автор Koiato (neizvestna)
Публикувано15.07.04 08:34



Ако бъдеш по-конкретен, ще съм ти много благодарна. Да разбирам ли, че ти си програмист? И че си научил от практиката - "learning by doing"? За колко години практика говорим преди да направиш един цялостен проект (пак уточнявам, че имам предвид анализа и проектирането, а не програмирането)? И все пак нещо теоритично няма ли по въпроса? От чисто любопитство, пак свързано с темата, да си използвал неща от сорта ER-модели, DDL- и DML-операции, DFD- и STD- диаграми. Чела съм за тях, но се питам някой прилага ли ги на практика?... Май станаха много въпроси, а



Тема Re: Проектираненови [re: Koiato]  
Автор aquarin (void *)
Публикувано15.07.04 10:54



Да Петя, "learning by doing". Едва ли само теоретичните модели са достатъчни
за да се появи работеща система. Както се сещаш темата е доста всеобхватна. Има различни подходи и теоретични модели за играждане.

E - ентерпрайси много. И не можеш да опишеш бизнес процесите във всички
с един модел. Общи подходи има но в крайна сметка винаги нещата опират до
конкретни имплементации за конкретни компании.

R - ресурсите с който работят компаниите могат да бадат толкова различни, че
обикновенно моделите за описването им работят само с определен клас такива.


P - планиране. Е тука вече е пълна мъгла . Постоянно излизат research неща по въпроса, но повечето технологии и методи за планиране
са know how на компаниите.

"...ER-модели, DDL- и DML-операции, DFD- и STD- диаграми..."
Да, всичко това и още, макар че не винаги когато ги ползвам се замислям
за това кое как се казва.



Тема Re: Проектираненови [re: Koiato]  
Автор gandalf_ (Финансист)
Публикувано16.07.04 08:08



За сериозни значения хора няма :)
Що се отнася до разработчици и програмисти, консултанти занимаващи се с дизайн на бизнес решения и процеси, реинженеринг - да има.
Дали ползват техниките, описани от тебе, както и много други - да има? Както каза обаче колегата, може и да не се замислят, кое точно как се казва :)

Повечето хора се учат чрез:
четене на книжки;
четене на сайтове
четене на хелпове
практика, практика, практика - едва ли някой олимпийски шампион е станал такъв с четене :)

Ако имаш други конкретни въпроси питай, за всеки въпрос, си има и човек :)

Niakoi dostaviat radost samo s prisystvieto si, drugi edva kogato si trygnat


Тема Re: Проектираненови [re: Koiato]  
Авторthe_old_vader (Нерегистриран)
Публикувано19.07.04 15:37



В повечето фирми Петя, решават въпроса самостоятелно. За да не дават накуп много пари за внедряването на система, си наемат еки програмисти, които да напишат такава, специално за тяхната дейност. За целта всеки от служителите (или по скоро по служител от отдел ) описват процесите, които представляват тяхната дейност. Екип ( обикновено от икономист и инженер ) проектира системата. Всичко друго се учи в движение. Поне от това, което съм наблюдавал, това е най-често срещания модел в българските фирми. За съжаление обаче, подобен прокет отнема доста време и в крайна сметка себестойността му е равностойна, а защо не и по-голяма, на закупуване на готова система.
Да, в България има системни аналитици и проектанти, като най-добрите отдавна вече работят в утвърдени български и чужди фирми. Повечето от тях могат да бъдат наети, като това си е чист консултантски бизнес, който все още не е развит добре в България.
За разработването наистина е достатъчно познаването на една СУБД, програмисти с всякакви езици могат да се намерят и т.н.
Общи са ти въпросите, а в интернет има достатъчно сайтове с информация по въпроса.



Тема храна за размисълнови [re: the_old_vader]  
Автор Koiato (neizvestna)
Публикувано19.07.04 18:42



Конкретни въпроси имам много, но именно защото "в интернет има достатъчно сайтове с информация" ми е неудобно да ги задам. Простете на неграмотния, но информацията в интернет е на английски или руски (между другото владея почти перфектно и двата езика), а терминологията си е специфична. За непрактикуващия е трудно да я проумее.
Отговорите ви, обаче, ме накараха да се замисля за други неща. Ако повечето хора, занимаващи се с тази дейност, се учат в движение и малко или много подхождат непрофесионално към етапите на анализ и проектиране, тогава и крайният продукт е некачествен (все пак от качеството на тяхната работа, зависи и качеството на работата на програмистите). Стигнах до извода, че вина за това носят работодателите на самите проектанти, защото продават труда на хората си на безценица, а и защото заради някой друг лев в повече, са склонни да угодят на фирмите-клиенти да им разработят "спецално за тяхната дейност" софтуер. Съгласете се, че докато се учиш в движение, без предварителна специфична подготовка, от теб излизат крайни продукти, с които са принудени да работят доста хора - служители на фирмата-клиент. Работата с един такъв некачествен продукт си е жива загуба за цялата фирма (визирам най-вече времето). Вярно, че и работодателят си е виновен - да не го е купувал, но по- ме е яд на софтуерните фирми, защото те са специалистите, те трябва да знаят. И май стигаме до сбъркан маркетинг... Спирам, защото ако продължавам така, скоро ще стигна и до макроикономическото състояние на страната :)))))
И коя по дяволите е тази Петя?!



Тема Re: храна за размисълнови [re: Koiato]  
Авторthe_old_vader (Нерегистриран)
Публикувано20.07.04 10:20



1. Петя би трябвало да си ти, поне според информацията, която си дала за себс си.
2. Под "учи в движение" нямам предвид, че се учат да проектират, а се учат на бизнес процеси, които досега не са им били познати, тъй като всяка фирма има специфични такива.
3. Не видях някой от нас отговорилите да е споменал, че се подхожда непрофесионално към етапите на анализ и проектиране. Естествено всяко правило..........Но тук вече нещата опират до желание, сериозна работа и т.н.
4. Труда на анализаторите, проектантите и програмистите съвсем не се продава на безценица. Ако определена цена изглежда ниска - в крайна сметка цената подлежи винаги на договаряне и обикновено се стига до цената, която клиента е готов да плати за дадена стока или услуга.
5. Маркетинга на фирмите въобще не е объркан. След като има търсене - има и предлагане. Предлагат се готови продукти с възможност за параметрична настройка, готови продукти с възможност за "дописване" на код,, според изискванията на клиента, както се предлага и услугата да се напише изцяло нов продукт. За всеки влак......
6. Имам преки наблюдения над разработката на такъв продукт и определено мога да кажа, че не съм видял непрофесионално подхождане досега.

Ако имаш конкретни въпроси - мисля, че с останалите от форума сме на твое разположение.



Тема Re: храна за размисълнови [re: Koiato]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано21.07.04 23:35



интересно, защо си мислите, че няма в България хора със специално образование по въпроса, та се учат на проектиране в движение??
системите за управление за бизнеса не датират от вчера или откакто вие сте научили за тях.
такава специалност съществува от много години в УНСС, бивш ВИИ, например.
проектиране на АИС се учи от много, много години.
АИС и СУП се разработват в България от много, много години и има отлично подготвени хора, които и на практика са направили много неща.



Тема Re: храна за размисълнови [re: Koiato]  
Автор aquarin (void *)
Публикувано22.07.04 10:15



"...И коя по дяволите е тази Петя?!..."
Petina Parvanova,
Shumen 9700, Industrialna N 32




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.