Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:48 20.04.24 
Общества
   >> Макро
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Помогнете  
Автор Бopянa. ()
Публикувано08.01.10 17:25



Днес ми казаха, че магазина, в който работя ще затвори от февруари месец. Бях и все още съм търговски представител. Кажете ми към кой трябва да се обърна: към НОИ или бюрото по труда? Какъв е реда? Какво месечно обезщетение се полага на първо време заради безработица поради криза? Някой знае ли?



Тема Re: Помогнетенови [re: Бopянa.]  
Автор Milley ()
Публикувано11.01.10 15:09



Зависи по кой член от КТ ще те освободят. Само в никакъв случай не се съгласявай да е по взаимно съгласие. Най-добре е по чл. 328 - това ще рече, че ще те обезщетят с 2 БТВ.
А какъв е реда - ами първо те осбобождават от работа, вземаш си заповедта за освобождаване и оформената трудова книжка с нанесен стаж в съответната фирма. Отиваш в Бюрото по труда с тези документи + диплома за завършено образование + лична карта. Там ти дават да попълниш документи по образец. Също така е нужно да си извадиш извлечение с номер на банкова сметка, по която ще ти се превеждат парите от борсата. Минималният размер на обезщетение е 6 лв. на работен ден, а максималния - мисля че около 15-17 лв. на работен ден. Т.е. дори да се те осигурявали на 1000 лв., пак си получаваш около 15-17 лв. на ден.

За да те уважават, трябва да си нагаждач, ако ли не - и сам войнът е войн.


Тема Re: Помогнетенови [re: Milley]  
Автор Бopянa. ()
Публикувано12.01.10 14:38



Благодаря много за отзива.


Какво означава БТВ? Кой би трябвало да го изплати? И къде са описани тези обезщетения?



Тема Re: Помогнетенови [re: Бopянa.]  
Автор Milley ()
Публикувано18.01.10 17:37



БТВ - брутно трудово възнаграждение. Виж в Кодекса на труда - чл. 328, тук копирах част от чл. 328:

Чл. 328. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
(1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено
предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните
случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;
4. (изм., ДВ, бр. 25 от 2001 г.) при спиране на работа за повече от 15 работни дни;

Обезщетенията по този член се изплащат от работодателя. Но дали той има тази възможност е друг въпрос. Практика е в момента да карат работниците да се подпишат, че са взели обезщетения, а реално да не са ги получили. Ето защо някои /а може и да се повече/ работодатели уговарят работниците да ги освободят или по чл. 71 като ги преназначават на друга длъжност, или като ги карат да си пишат заявления за извършване на опр. работа или за определен срок. По този начин трудовия договор от безсрочен става срочен и работодателят веднага ги освобождава. Отиват на борсата с пълни права.

За да те уважават, трябва да си нагаждач, ако ли не - и сам войнът е войн.


Тема Re: Помогнетенови [re: Milley]  
Автор Бopянa. ()
Публикувано21.01.10 16:07



Благодаря много.



Аз изчетох Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване. Никъде не срещнах да пише, че се изплаща подобно обезщетение от работодателя. Къде е споменато това?


Предполагам, че работниците, които подпишат подобни фалшификати получават и по-малки обезщетения в трудовата борса.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.