Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:21 05.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хакери, Кракери ....
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема RSA and DSA Cryptanalysis  
АвторGogo (Нерегистриран)
Публикувано26.03.01 18:43



Zdraveite,
Знае ли някои Къде - на кой Site може да се намери добра информация за
RSA u DSA и по точно по-съвреммени методи за разбиване, разкриптиране,
и оценка на мощността на криптосистемuтe.

(Може и някои Manual или Tutorial описващ алгоритмите или
математически модели за атака на горепосочените алгоритми.)

10X In Advance



Тема Re: RSA and DSA Cryptanalysisнови [re: Gogo]  
Авторdimibo (Нерегистриран)
Публикувано06.04.01 11:25



www.epay.bg

tam imashe niakakvo kratko opisanie na RSA



Тема Re: RSA and DSA Cryptanalysisнови [re: Gogo]  
Авторcrypto-monger (Нерегистриран)
Публикувано18.04.01 01:06



Повече от необходима информация - на:

www.counterpane.com



Тема Re: RSA and DSA Cryptanalysisнови [re: Gogo]  
Автор1.44 (Нерегистриран)
Публикувано18.04.01 19:03



Chudia se, zashto ne si nameril.
Tova si e visha matematika, dano si dobur tam, kakuvto az ne sum ;)
http://www.rsa.com - ima dobri FAQ

http://www.pcug.org.au/~njpayne/
Tova e interesen sait, ima linkove, koito shte ti svurshat rabota...
Uspeh!





Тема Re: RSA and DSA Cryptanalysisнови [re: Gogo]  
Автор ivz (непознат)
Публикувано15.05.01 23:00



Виж приятелю,
като почнеш да кракваш RSA съсветвам тре да го запазиш за себе си: по две причини: (1) да станеш милиардер, (2) докато не те пречукат от NSA (виж какво можеш да научиш в Интернет за тази организация).
Моят съвет е да започнеш като си купиш някой по-як "Крей" (говоря за суперкомпютъра, ако се сещаш) - гледай да е по-нов модел и най-добре да са няколко. Ще ти трябват и няколко TB (да, терабайта) памет от възможно най-бързата.
А ако те интересува как се прави това, то изобщо не е тайна. Потърси сам информация за т.н. "number field sieve"-метод ("Решето на теорията на числата"). Както и всякакви научни статии (аз съм писал статия в нешетосписание "Computer" за тези неща, намери я и я прочерти за обща култура) за намирането на делители на свръх-големи числа (има доста такива). Там са описани методите за атака на числа от специален вид (например, a^^n + b, където 'a' и 'b' са малки, а 'n' -много голямо), както и всякаква полезна информация за условията на които трябва да отговарят простите числа в основата на RSA-алгоритъма (защото, ако тези условия не са изпълнени, възможни са най-различни - също така описани - атаки).
Но ако някога (когато си бил много трескав или си пил нещо вредно за теб) ти е минавала налудничавата мисъл да разбиваш RSA вкъщи, запази я за себе си, изчерви се под одеялото и не се излагай да я споделяш пред хора, на които им е ясно за какво става дума!
А иначе криптографията е адски интересно нещо и не е задължително да е свързана с висшата математика, както те плаши някой тук - напротив, сложните алгоритми се реализират от относително прости програми, само че върху изключително голяма база числа/делители. Гледай обаче да не ти стане (тя, криптографията) хоби, защото тогава си загубен - за цял живот е, а пари в нея малко. Знам от опит. Имам около 1GB инфо за криптографията и досега съм си останал само с прочетеното.
Хайде, със здраве, смехурко.



Тема Re: RSA and DSA Cryptanalysisнови [re: ivz]  
Автор@ (Нерегистриран)
Публикувано16.05.01 15:54



na takiwa kato teb im se wika otworen ... gyz.
GOLEMIQ RAZBIRATEL.....



Тема Re: RSA and DSA Cryptanalysisнови [re: @]  
Автор ivz (непознат)
Публикувано16.05.01 18:29



Виж какво, може разбира се да се говори и по такъв начин и да си изпробваме остроумието един върху друг. Ако те дърви точно това, продължавай, но си пази екрана на монитора. Не знам колко ще си полезен за останалите, но това тук е форум и всеки може да излива простотиите си на воля. Аз ще ти кажа нещо, а ти ако искаш го запомни (стига да имаш с какво, разбира се): "Да се направиш на глупак е лесно (в твоя случай може би дори не трябва да се преструваш), но да изглеждаш умен е по-трудно". Ти вече си постигнал първото, аз се мъча с второто. Хайде, сега иди си измий устата...

По въпроса. Нека ти кажа, че колкото и да ти се иска да бях написал "Да бе, защо не прочетеш еди какво си, еди къде си, там е описано как става и е много лесно". Ами не е така. Много по-умни от нас двамата с теб се мъчат вече повече от 20 години да се уверят дали процесът на разбиване на RSA-алгоритъма може да се ускори до такава степен, че да обезсмисли използването на този метод. Единственото, което се постигна до момента бе, че с много доброволци по цял свят (съгласили се да участват в решаването на всяка конкретна задача) в продължение на няколко месеца се натрупват числа кандидати за делители на т.н. "публичен ключ", след което може да се намери и "личния" и да се четат кодираните съобщения.

Последният рекорд е наирането на делителите на 512-битово число (т.н. RSA-155, защото в десетичното му представяне има над 155 цифри). Времето, изразходвано за това е било 8400 MIPS години (за сведение онези, в чийто речник думата "гъз" е мерило за коефициента им на интелигентност) 1 MIPS-година е равна на 1 година работа на процесор със скорост равна (през цялото време) на 1 милион инструкции в секунда. Целият проект е отнел 7 календарни месеца. Най-времеотнемащата фаза (пресяването на кандидатите) е била изпълнена на 300 свръхбързи PC-та и работни станции, пръснати на 12 места в шест страни. През това време е било изразходвано 35.7 години чисто процесорно време. Филтрирането на уравненията, построяването на матрицата и редуцирането й е отнело един календарен месец време и е било изпълнено на SGI Origin 2000. Последната фаза (т.н. block Lanczos) е била изпълнена на Cray C916 и е отнела цели 10 дни суперкомпютърно време.

Ето за интерсуващите се някои подробности за рекордните разбивания през последните години:
RSA-100 (04.1991) - 7 MIPS години
RSA-110 (04.1992) - 75 MIPS години
RSA-120 (06.1993) - 835 MIPS години
RSA-129 (04.1994) - 5000 MIPS години
RSA-130 (04.1996) - 1000 MIPS години
RSA-140 (02.1999) - 2000 MIPS години
RSA-155 (08.1999) - 8400 MIPS години
На по-внимателните сигурно им е направило впечатление, че между RSA-129 и RSA-130 има спад в използваното компютърно време. Причината е, че тогава са сменили алгоритъма (от т.н. QS-метод, който съм се опитал да опиша в спомената от мен статия в "Computer" мисля 1994-а, са преминали към по-ефективния NFS - number field sieve, за който споменавам в предишния си поустинг).

Продължавайки за RSA-155 ще спомена, че след дълги сметки се е стигнало до отсяването на над 2 милиона числа (<44 милиона) за рационалната числова база и на над 6 милиона кандидати (<110 милиона) за алгебричната числова база. Самите тези числа се използват вместо x,y в полином от пета степен (в който най-малкият коефициент е 12-цифрено, а най-големият - 32-цифрено число). Самото пресяване на кандидатите за делители е станало след решаване на система от 36 милиона уравнения. Има и още интересна статистика, но да не прекалявам.

Така че, който може да си прави изводи, да си ги направи. А който не може... той пък да си направи извод от това (цитатът не е мой).



Тема Re: RSA and DSA Cryptanalysisнови [re: ivz]  
Автор observer (минаващ)
Публикувано18.05.01 00:40



dobre be ti na kub se praish be 'smehurko " . Choveka vyobshte da e spomenal che iska da crackva neshto? Brei che si nacheten .Ama ostavi i drugite da imat pravo da pitat i da chetat. Koiznai nqkoi sredno inteligenten chovek s 1 Gb procheteno dosta neshta moje da napravi .

Aman...ot podrastvashti


Тема Re: RSA and DSA Cryptanalysisнови [re: @]  
Автор observer (минаващ)
Публикувано18.05.01 00:41



mmnoo si prav :))))

Aman...ot podrastvashti


Тема Re: RSA and DSA Cryptanalysisнови [re: ivz]  
Автор observer (минаващ)
Публикувано18.05.01 00:47



znaesh li kakov ti se opitvash s vtoroto no i ti uspqvash s pyrvoto .
Znachi spored tvoita logika RSA e nevyzmojno trudoemyk za crackvane i tva e .
Dobre che ne vsichki sa takiva cyrvulo kato tebe shtoto inache shteshe da is e ebe maikata na evoluciqta.Dobre che Copernik e po vqrval na nevuzmojnoto i go E Dokazal. I dobre che ...a be kvo da ti obqsnqvam bezgrabnacho takova .Koi si ti che da opredelash koi se pravi na smeshnik i koi ne i koi si ti che dakajesh koi ot kakov da se intreresuva i otkakvo ne

Aman...ot podrastvashti


Тема Re: RSA and DSA Cryptanalysisнови [re: Gogo]  
Автор lnfoMatic (непознат )
Публикувано18.05.01 08:15



Не знам дали ще ти свърши съвсем работа, но можеш да погледнеш






Тема Re: RSA and DSA Cryptanalysisнови [re: Gogo]  
Авторgrisha (Нерегистриран)
Публикувано18.05.01 10:49








Тема Re: RSA and DSA Cryptanalysisнови [re: grisha]  
Автор ivz (непознат)
Публикувано18.05.01 15:53



Първият линк е интересен.
На онези, които за нещо се ядосват (вероятно на езика ми, но той си е такъв), само ще поясня, че:
1) Не съм твърдял, че съм изчел 1GB инфо - това едва ли е възможно (още по-малко да се осмисли), казах само, че съм събрал горе-долу толкова - всеки си има хоби, моето е такова.
2) Не съм се опитал да му спра еволюцията на този или онзи, само казах, че "няма да може да еволюира" у дома, защото със сигурност PC-то му е малко.
3) Много ще ми бъде интересно някой да говори конкретно: с числа и факти, а не с общи съображения и попържни
4) И (за мое голямо съжаление) не съм подрастващ и даже не разбирам как е възможно някой да се опитва да ме обиди, като ме нарича такъв - де да бях!
5) Казах, че криптографията е много интересно нещо и за тези, които искат да научат повече, ще дам няколко заглавия (знам от собствен опит, че най-трудното е да намериш съответната литература). И така, ето какво може да се намери kato e-book в Интернет, но за някои заглавия трябва доста да се потърси, аз ги имам ;=]
(а) A Cryptographic Compendium, by John Savard, 1999
(b) An Introduction to Cryptography, by Network Associates, Inc., 1998
(c) Applied Cryptography, 2nd ed., by Bruce Schneier, 1996
(d) Basic Cryptanalisys (Field Manual 34-40-2), Hdq Department of the Army, 1990
(e) Classical Cryptography Course, by Randy Nichols, 1995
(f) Cryptography: Theory and Practice, by Douglas Stinson, 1995
(g) Learn Encryption Techniques with BASIC and C++, Gil Held, 1998
Има и още няколко (личната страница на Oded, напеример), но те не са толкова интересни.
Вероятно някои сред вас пак ще се подразнят, че няма нищо озаглавено "RSA" или нещо в този смисъл. Причината е, че всичко за RSA е публично, ясно и кратко (нали точно такава е идеята). Знае се какъв е алгоритъмът и как се генерират ключовете (това се описва на 1-2 странички). Проблемът е как да се намерят двата големи делителя на публичния ключ. Ако ако ще пяна да ви излезе на устата (пак някой ще се подразни) да твърдите обратното, това е страшно трудна задача, която от 20+ години насам занимава доста математици. Не казвам, че няма напредък и се стои на едно място, нищо подобно. Но успехът се състои в решаването на задачата за няколко конкретни големи числа (т.е. RSA-challanges, публикувани на сайта на RSA), с които се занимават групи ентусиасти и с цената на огромен обем машинно време решават сегиз-тогиз една малка задача. Следващото число... пак няколко месеца. И т.н... Твърди се, че пробивът ще дойде след създаването на квантовия (фотонен) компютър и че дори имало вече специфичен за него алгоритъм как да се реши тази задача по принцип, но до тогава ще минат десетилетия. Но алгоритъмът не е математическо откритие, а само възможност за паралелна обработка на проблеми от този тип.
Разберете ме, аз не казвам, че малкият Пешо от Долно Уйно не е способен да измисли начин това да става за 1 ден, но ми се струва мнооооого малко вероятно. Някои сред вас мислят иначе - няма проблем, ваше право. Няма да му спирам еволюцията на човека. Да действа. Опитах се да бъда полезен и конкретен - единствен, ако изключим онези, които без много приказки са дали някой-друг линк. Но не разчитайте да намерите на тях рецептата. Няма я (засега)...




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.