Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:00 19.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Хакери, Кракери ....
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Hacker != Cracker  
Автор borko-b (greenhat-tty)
Публикувано22.09.06 09:25



Takaaa мисля че е време да ви се разясни какво по дяволите е 'хакер', и каква е разликата с 'кракер'.

Крайно разпространено е мнението че хакерите са пъпчиви пубертетчета които проникват в чужди системи през интернет, ползващи хитри вирусчета и тн. Това е глупост, която дразни много истинските хакери. Тези хора които проникват в чужди системи с цел да навредят, пишат вируси или троянски коне, пробиват софтуерни защити и т.н са кракери.

Кракер произлиза от две английски думи: (CR)iminal h(ACKER)
Тоест хакер престъпник. Повечето кракери нямат умственият капацитет и знанията на истинските хакери.

Но какво е хакер тогава?
Самата дума hacker произлиза от глагола 'hack', което най вече означава хитър начин да се промени даден съществуващ сорс код на някаква програма, така че тя да се подобри. Този термин се появява през 50те и 60те в Масачузетският Технически Институт (MIT), в средите на "Railroad ingeneers" и е означавал точно това: хитро подобрение на дадена система, което никой допреди това не е подозирал че може да се направи. Терминът по-късно преминава в средите на програмистите и системните администратори.

Така че Хакер е най вече програмист, системен администратор или инжинер който просто е много добър и не мисли по стандартният начин. Никога обаче няма да чуете от някой Хакер "аз съм велик хакер, направил съм това и това...". Има неписано правило което гласи: Не си хакер, докато друг хакер не те нарече такъв.

Много от известните хакери са професори, или работят в университети и тн. и не влизат в стереотипът на обществото за "хакер", налаган най вече от медиите и журналистите търсещи евтини сензацийки.

Най интересните неща в сверата на информационните технологии са измислени и направени от хакери (знайни и незнайни). Например интернет, Линукс, Юникс.
Характерна черта на хакерите е, че програмират за удоволствие и предоставят резултатите в отворен вид (отворен код) за публично ползване, така че и други хора да могат да променят и надграждат програмите им.

та... това е! мисля че бях изчерпателен

Някои известни хакери:
Ричард Сталман - Създателят на ГНУ и Обществото за свободен софтуер.
Линус Торвалдс - Създателят на операционната система ГНУ/Линукс.
Денис Ричи, Кен Томпсън - създателите на Юникс и езикът за програмиране С
Бярн Сторстръп(!) - Създателят на езикът С++
Тео де Рад - Създателят на операционната система OpenBSD
Ерик Реймъндс - Написал е "Катедралата и Базарът" и фечмейл.
Стив Джобс, Стив Возняк - Създателите на Епъл и макинтош
... и други ...
(някои добавят и Бил Гейтс в тази категория)

~бхдз


Тема Re: Hacker != Crackerнови [re: borko-b]  
Автор backinblack (Ръси мозък)
Публикувано27.09.06 20:08



(някои добавят и Бил Гейтс в тази категория)

Добре, че си го сложил в скоби, щото той е само добър търговец със съпътстващите добри познания по маркетинг и мениджмънт



Всички гениални неща са измислени от хора, които не са знаели, че са невъзможни.

Тема Re: Hacker != Crackerнови [re: borko-b]  
Автор Bълk (умора няма)
Публикувано28.09.06 02:33



26 реда глупости .. дължиш ми 26 бири за това, че съм ги прочел!



Тема Re: Hacker != Crackerнови [re: Bълk]  
Автор borko-b (greenhat-tty)
Публикувано28.09.06 14:34



>26 реда глупости .. дължиш ми 26 бири за това, че съм ги прочел!
1 ред глупости... дължиш ми 100 бири...

-=()=-


Тема Re: Hacker != Crackerнови [re: Bълk]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (?!?)
Публикувано28.09.06 16:54



И с кое по-точно не си съгласен?

Когато боговете говорят, ония с фактите никакви ги няма.


Тема Re: Hacker != Crackerнови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
АвторCoM1 (Нерегистриран)
Публикувано08.10.06 22:58



1во. Аз доколкото знам cracker идва от crack

.
2ро. Линус Торвалдс не е "изобретил" GNU/Linux той е написал само Linux, т.е. ядрото ;).
3то. Бил Гейтс е "хакер", колкото аз съм готвач.
4то. Кой определя кой е хакер и кой не? Някакво момче, което е решило да "просветли" клубовете на дир.бг за истината за Живота, Вселената и Всичко останало, ли е човека, който казва какво е хакер и какво не? Айде моля ви се. Това понятие е изкуствено създадено, приемете, че хакери не съществуват и спрете с този безмислен спор какво било хакер, как трябвало да се държи един хакер и всякакви такива глупости (дето са плъзнали навсякъде )



Тема Re: Hacker != Crackerнови [re: CoM1]  
Автор borko-b (greenhat-tty)
Публикувано09.10.06 09:28



>...1во...
Cracker идва от CRiminal hACKER според Ричард Сталман.

>...2ро. Линус Торвалдс ...
Добре де... така си е... Ама е измислил името все пак.

>...3то. Бил Гейтс е "хакер", колкото аз съм готвач. ...
Отвори си очите: казал съм СПОРЕД НЯКОИ!
явно не си от тях.

>...Някакво момче, което е решило да "просветли"...
>...Кой определя кой е хакер и кой не...
Не съм някакво 'момче' тръгнало да 'просветлява' дира, просто се дразня когато хората бъркат термините. Тази информация можеш да си я прочетеш и в уикипедията ако не те мързи...

>...Това понятие е изкуствено създадено...
Това е голяма безмислица...
ВСИЧКИ понятия са създадени от човека => ВСИЧКИ са изкуствено създадени
Не са се пръкнали на този свят ей така от нищото.

>...приемете, че хакери не съществуват...
Това че ти казваш, че не съществуват не означава абсолютно нищо. Хората които изброих са си хакери колкото и да не ти се ще.

>...безмислен спор...
Няма спор. Освен това ако на теб ти се струва безсмислено, това си е лично твой проблем. За мен има смисъл за това пиша, ПРОБЛЕМ??????!

>...глупости (дето са плъзнали навсякъде )...
Ми твоят пост е една глупост. Недей да плъзваш навсякъде



-=()=-

Тема Re: Hacker != Crackerнови [re: CoM1]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (?!?)
Публикувано09.10.06 17:20



В отговор на:

приемете, че хакери не съществуват



Ми кви са тогава?

Когато боговете говорят, ония с фактите никакви ги няма.

Тема Re: Hacker != Crackerнови [re: borko-b]  
Автор2O (Нерегистриран)
Публикувано11.10.06 22:22



Торвалдс не е измислил названието Linux!!!



Тема Re: Hacker != Cracker [re: borko-b]  
Автор Щиpлиц (разузнавач)
Публикувано21.10.06 21:29



Умишлено ли Кевин Митник не е в списъка, или просто след като започна работа откъм "светлата" страна, няма заслуги за названието "Хакер"?

Щирлиц




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.