Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:20 25.06.24 
Технически науки
   >> Космонавтика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Всичко си иска майстора.нови  
АвторСв. Скромни (Нерегистриран)
Публикувано17.09.00 08:11



Цитат от "Космически Полет", брой 9 за 2000 година, издаван от Британското Междупланетно Дружество:

стр. 357, от статия "Русия Разработва Космически Излаз Безопасност Единица":

"НПО Звезда казва че то също ще достави тоалетната за Международната Космическа Станция. Основано на пособието ползвано на Мир, руската замисъл е предпочитана и от САЩ, и от руските астронавти. На Совалка - Мир мисий, американските астронавти винаги се измествали до Мир за да отговарят на позивите на Природата."

Евала на руските джентълмени! Бива ги в лайнените кутий! Аз съм чувал за героичните инжинерни анализи за лайнената кутия на Совалката (която кутия американските джентълмени избягвали, пред руската). Буквално милион-доларовата говно-перка! МНОГО-милион доларова говно-перка! В лайнената кутия. И какво? Пак е недостатъчна...

Човек не знае да се смее ли, или да плаче! Това за нас, от американска страна. Не знам руските колеги как го преживяват! Сигурно и те не знаят дали да се смеят или да плачат!

Експертизата в полето на лайнени кутий - хубаво ли е да я имаш, или е по-хубаво да я нямаш?

От друга страна, знаейки как маса-качествата на космическите кораби са следени по най-маниашки начин, не мога да повярвам че добавката на дадена маса американски лайна в руски кораб не са "доставяни" по специални, длъжки, и подробни договори, с някакви специфични и изрични цели - и печалби. И за американци, и за руснаци. Хората гонят грамове консумативи, били те ракетно гориво за стациониране или вода за пиене - а ето ти, на американец му хрумнало да обмени вещества в руски кенеф! Американецът смее току така да се запъти. И руснаците току така го пускат. Или братската дружба е превъплатена в кенефна свобода! Хайде де!

Но говнената история е интересна. Рекох да ви светна. Говно-експертизата е част от космическата наука! Ако на някой не му е минавало на ум.



Тема Отг: Всичко си иска майстора.нови [re: Св. Скромни]  
АвторFlogger-K (Нерегистриран)
Публикувано06.10.00 23:47



Чел съм че на Ту95 имало кенеф, ама той се ползвал само в краен случай. С времето явно руснаците са напреднали в кенефната наука. Все пак и това е нещо много необходимо.



Тема Отг: Всичко си иска майстора. [re: Flogger-K]  
АвторFlogger-K (Нерегистриран)
Публикувано21.10.00 22:55



Важното съоражение на Discovery на скоро пак се скапало и един двама космонавти се омазали малко.



Тема Двете думи са "грави-тация"!нови [re: Flogger-K]  
АвторСв. Скромни (Нерегистриран)
Публикувано24.10.00 21:19



Без гравитация да дръпне, я самолет от свредел, я нещо друго увиснало - стават размазвания и омазвания.

Не знаех за нужника. Аз изтривам дневните доклади от мисийте без да ги отварям. Освен ако не очаквам нещо специфично за мен. И говно-перката и нейната кутия не са специфично за мен.

Интересна бележка, защото май се вълнуваш от тези неща:

Чрез лек (много лек!) вакум, изпражнението бива всмукано в говнокутията.
Дупевхода на говнокутията се затваря.
Вътре в говнокутията изпражнението попада върху говноперката.
Говноперката се развърта и разплесква изпражнението като тънък говнослой по вътрешната стена на говнокутията. (Дебелината на този слой е важен параметър!)
Отваря се вентилационен отвор към космоса.
Ниското налягане (почти вакум) на космоса "дръпва" влагата от тъкмо-наплескания говнослой. (Ето защо дебелината на този говнослой е важна! Тя трябва да позволи лесно и максимално-пълно изпарение на влагата от него, за дадено време, след което говнокутията да може да влезе в нова употреба.)
Разплескването на изпражненията в поредица говнослоеве, и изсушаването им, позволява максимален "пакетаж" на говноматерия, за даден обем на говнокутия.
Вентилационният отвор към космоса се затваря.
Дупевхода на говнокутията може да бъде отворен за поредната доставка.

Сега, при изхода си от вентилационния отвор към космоса, молекулите на изпаренията обичат да прилепват една в друга, и да се наслояват. В нещо като ледена "висулка". И тази "висулка" някой път набъбва толкова, че трябва да бъде откършена. Как? С механичната "ръка" от багажника. Йеп! Има процедура за това! Защото при влизане в атмосферата "висулката" ще се откърти в движение, и може да одраска топлинната защита на совалката. И при скоростите на одраскване, говорим сериозни поражения! Та за това се откъртва още в космоса. Ако интензивна употреба на говнокутията породи такава "висулка".

А стига вече на говно-тематиката, че спирам за моя обяд!




Тема А кои и къде са майсторите?нови [re: Св. Скромни]  
АвторСв. Скромни (Нерегистриран)
Публикувано01.11.00 23:28



Днес повдигнах въпроса с говно-съоръжениетО на събрание. Един ветеран се изказа, че говно-кутията била най-сложното парче инжинерство на совалката... Може да се майтапи, може да не се майтапи.

И същият ветеран каза, че във Флорида имало ЦЯЛ ОТДЕЛ инжинери, бачкащи по говно-съоръжениетО. То те вече са ДВЕ говно-съоръжения: едно за господата, друго за дамите.Обаче наш човек с вътрешни познания се изказа, че все още е съоръжениетО, но с два комплекта "наконечници", вторият да пасва на женски анатомически части. Хилежи. Без коментар.

И колко точно инжинера бутат говно-технологията и говно-съоръжениетО? Пробвайте се с 45, плюс-минус.

Връщайки се към майтапенето на ветерана: ми аз не знам друга совалка съставка днес да е поддържана от 45 инжинера! Няма! Вярно, на инжинер се падат по няколко началника; нали тук се шири "матричното управление". Едно време имаше линейно управление. Шеф над шеф над шеф и прочие - в линия. После станаха великите съкращения, дето ни орязаха към 60% от личния състав (само инжинерния, де; не началническия!). Значи, управленческата матрица от едно-измерна (линейна) стана дву-измерна. Началници на тук и на там. После станаха великите сливания на аеро-космически корпораций - демек нови 30% свиване в инжинерния личен състав, с непроменен началнически. И началническата матрица стана... три-измерна. Та значи аз като говоря за 45 инжинера по говно-технология, говоря за работещи, съзидаващи хора! Не за три-измерната началническа матрица над тях. И да, друга съставка на совалката няма с толкова много хора заети по нея!

Чух на събранието, че началните "ползвания" на говно-кутията били много интересни. Дебелината на наслояваните говно-доставки я знаех за критичен параметър. Мислех, критичен за бързо изсъхване и готовност за поемане на нова доставка. Ха! Да, той бил критичен защото прекалено дебел слоят - няма да съхне (както знаех). Но бил ОСОБЕНО критичен защото прекалено тънък слоят - говно-частиците не залепват за стените на говно-кутията, а образуват говно-прах, сух и МНОГО неприятно-подвижен, който започва да се връща обратно през говно-отвора и да образува говно-облак около говно-съоръжението! Такива говно-облаци се случили, да. Та нагаждането на оборотите на говно-перката, която разплесква говно-доставките по вътрешните стени на говно-кутията, станало голямо инжинерно усилие!

Та това е, значи, положението от към нашия бряг на Тихия Океан. Руските джентълмени сигурно си имат тяхните историй, за тяхните говно-технологични, такова, напъни. Ако някой знае нещо за тях - да драсне два-три реда. До колкото са слуховете, и на руските космически кораби са ставали говно-случки за майтап. И щом там са ставали случките, сигурно ги е имало в по-интересен мащаб долу на земята.



Тема You make me puke!нови [re: Св. Скромни]  
АвторToni (Нерегистриран)
Публикувано05.11.00 23:53



И все пак нещо ме заинтригувахте. Щом като нищо не се рециклира за извличане на влагата и за преработване в "хранителни вещества" и имаме налице отваряне на шлюз за навън, от къв зор мажат по стените за да изпаряват, а просто не изстрелят всичко навън (да кажем на 135 градуса към допирателната за да не се носи дълго време на тая орбита)? Може би пропускам някоя подробност, поради която си правят целия тоя труд, но аз лично бих засилил всичко към гъстите слоеве на атмосферата да си изгори там.

Между другото, какво правят с пикнята? Дестилират ли нещо от нея, или всичко изпаряват? Въобще, с такова прахосничество как смятат да ходят до Марс? Май дотам ще трябва да позатворят цикъла, че иначе ще има да влачат провизии за три години напред.

Айде, че започна да ми става гадно от тая тема. Направо им завиждам на тия инженери какви лабораторни опити си правят и с какъв материал. Между другото, как определят оборотите? Сигурно си имат някаква еталонна плътност и твърдост на "образеца", за да нацелват правилно наслояване. Току виж, някой си позволи каприза да се отклони от номиналните параметри и цялата работа отива на кино, или може би машинката си има програма за всякакви менюта.

Въобще, искам това да работя.

П.П. Като се замисля, може би нямат право да изхвърлят нищо и лицензът им е само за тяхната си орбита и нямат право да подлагат на рискове апаратите от по-ниските нива. Въпреки, че статистически изглежда доста невероятно да уцелят някой спътник от Иридиумите, примерно. Въпреки, че конкретно тия си падат и без да ги е уцелил някой.



Тема И за повръщането си има процедури!нови [re: Toni]  
АвторСв. Скромни (Нерегистриран)
Публикувано06.11.00 06:31



Изстрелване на изпражненията е много неефикасно и опасно. Остави техническите изисквания! Остави енергийните изисквания. Пускането на нещо в орбита е опасна работа. Виждали сме какво прави люспица боя, когато се джасне в стъкло на совалката. Представяш ли си какво ще стане при сблъсък с тяло, хиляди пъти по-масивно? При тези скорости тялото, меко или твърдо, има поведение на кристал; неговата материя няма време да се поддаде, за да изяви мекост.

Ще кажеш, ако траекторията е към земята? Да, но ако след секунда совалката трябва да поеме да се връща, аварийно? Ще лети през свой, хм, лайно-обстрел...

Разрешението, за безопасност и енергийна ефикасност и удобство, е днешната тоалетна. Една бележка, на тема руската и нашата: нашата е замислена да обслужва 8 човека! Вярно, за кратък срок, спрямо руския, но 8 човека са си 8 човека! Инжинерните изисквания са доста тежки! Руската е замислена да обслужва, номинално, може би 4, за кратки срокове, иначе 2 човека. Освен това руснаците могат да ползват "боклучийска кофа", във формата на Прогрес, разкачен за изгаряне. Много различни предпоставки!

За полети до Марс, примерно, тоалетната на совалката няма да е удачна. Моето мнение е, че полет до Марс ще изисква изкуствена гравитация. Планове за такава, чрез радиално ускорение, с въртене на дву-секторен космически кораб, е имало. Корабът се разделя на два сектора: кабина за хора, и енергетичен, свързани с дълга структура. Ротация около центъра на тази структура ще придава в кабината изкуствената гравитация. Не се иска много. Но тя е страхотно нужна за що-годе човешки живот. Ние (аз, де) се отплеснах(ме) с нужника. Ами за неща като здравна помощ? Операция в безтегловност е невъзможна! Пнеумония води до удавяне. Тази минимална гравитация (която мисля, че ще е нужна) ще помогне и за естетичното разрешаване, откъм потребителския "край", и на част от тоалетните въпроси.

За сведение, във връзка със заглавието на твоя коментар: за повръщане има специална процедура. Повръщане в безтегловност, без гравитация да дръпне отхождания материал, лесно може да удави! До колкото знам, до сега процедурата не е била пробвана! Дано никога не разберем как работи!



Тема Пикнянови [re: Toni]  
АвторМиГ-31 (Нерегистриран)
Публикувано06.11.00 10:36



Животоосигуряващите системи на "Мир" обработват всички отходни течности на борда (пикня, испарения и т.н.), и докарват работата до чистичка дестилирана водица, с която космонавтите се къпят и мият. (след къпането и миенето рециклиращият цикъл се повтаря).
Тъй като "международната" станция по същество се явява подобрено копие на "Мир", предполагам има аналогична пречиствателна станция :)



Тема Puking apartнови [re: Св. Скромни]  
АвторToni (Нерегистриран)
Публикувано06.11.00 21:26



Абе, интересен проблем, въпреки неприятното си естество. Каква е енергитичната спънка да се изхвърля навън? Определено се изразходва доста енергия за да се разруши "тялото" и да се ускори на частици към стените на съда. Доста повече, отколкото само да го ускориш надолу към земята. Поне според мен. Естествено, че ако се сблъска с нещо на по-ниска орбита, ще го направи на трески. Не съм сигурен, станцията на каква височина се носи и с каква скорост, но определено е достатъчна. Относителни скорости от двайсетина и кусур хиляди км/ч са си майтап отвсякъде. Въпросът не е да се задържи дълго време на орбита, а да замине по кратка спирала надолу. Единственият проблем, както аз го виждам е реакцията от "изстрелването", обаче тя едва ли би повлияла на траекторията на такъв масивен апарат като станцията или совалката. Де да знаеш, може пък и да го ускори нанякъде.

Иначе, като споменаваш за пневмонията и за давенето, голям цирк е да си пийнеш бира или друга газирана простотия. После не могат да те оправят. Ще трябва да те въртят в центрофуга. Като стана дума за центрофугата - това с центробежната сила, която да замести гравитационната е достатъчно стара идея. Още в "Космическата одисея" се въртяха в едни скачени сфери. В такъв случай, обаче имаме големи маси на разстояние от оста на тягата при ускоренията (вярно, че могат да се прибират към оста при работа на двигателя и после да се отдалечават). Не е ли по-добре цилиндричен кораб и да се разхождат по стената? Вярно, радиусът ще е по-малък и за еднакво центростремително ускорение ще трябва по-висока ъглова скорост, спрямо скачените топки.

Без разни инерционни сили да придадат някаква тежест, смятай какво ще е година и половина да атрофираш в безтегловност и изведнъж - на Марс, въпреки, че гравитацията му е бая по-мижава от земната. Няма да можеш и името да си кажеш.

Що се отнася до повръщането. Нали сам си създаваш налягане, което да изхвърли всичко навън, а веднъж като го засилиш ще си продължи напред, а няма да ти се лепне на лицето. Не съм съгласен, че на земята гравитацията е тази, която те предпазва от удавяне. Мисля, че е налягането в стомаха и в дробовете. Те сигурно така и са го решили горе. Малко подналягане в плика и си готов.

Да-а-а, и в космическите полети няма романтика и идеализъм. Лайняна работа излезе и тази, значи.



Тема Дяволът се крие в подробностите.нови [re: Toni]  
АвторСв. Скромни (Нерегистриран)
Публикувано07.11.00 01:11



Има даден радиус на въртене, под който на човек му се завива свят. Въртенето за изкуствена гравитация трябва да е с по-голям радиус от този. Не си спомням точния радиус, но май беше по-голям от наличния в кутия като Скайлаб, която даже за днес е доста голяма. Ако изстрелват нещо по-голямо - живот по стените става. Но изстреляното нещо ще трябва да е огромно! За днешните мащаби.

За пнеумонията - гравитацията дърпа слузта долу в дробовете, от където можеш да я изкашляш, с роден рефлекс. Стичането на пневмата долу дава възможност на останалите (изпразнени) алвеоли да правят газообмен. Ако няма гравитация, всяка алвеоло ще се дави в нейната пневма... Налягането, за което говориш, е при изкашлянето. Не работи за изчистване (дренаж) на отделните алвеоли.

За повръщането, ако точно спреш да вдишваш точно по време на повръщане, изчистиш устната и носна кухина, и тогава вдишаш - физиката работи. Иначе можеш да вдишаш изхвърлена материя... В безтегловност, без гравитационен дренаж на възбудените алвеоли, лесно можеш да се удавиш от няколко вдишани капки, причинили отделяне на пневма (или както се нарича такава слуз, причинена от вход на чуждо тяло в дробовете).

Лекуване без гравитация днес е практически невъзможно. Говоря за сериозни положения. Ироничното е, че именно дълго съжителство в ограничено пространство подбутва точно към нуждата от лечение! Защото при толкова близък живот, флората и фауната по лигавиците на екипажа ще се "оеднаквят", до голяма степен, и това ще направи всеки податлив на едни и същи микро-организми. И/или ще помогне за пръкване на мелязан микро-организъм, който да може да оцелее вход през лигавицата на всеки. И ако легне един болен - гледай масовката болни! И то най-логично от белодробни проблеми. Точно в условия, в които такива проблеми са толкова сериозни!

Пътуването през космоса е най-усложнено точно в дребните подробности, като горните... А има още, и още...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.