Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:12 01.06.24 
Технически науки
   >> Космонавтика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Лунарният модул на Аполо ?нови [re: Aбcoлют]  
Автор ecotronic (табладжия)
Публикувано13.01.11 13:39



Нали се дискутираше стойността на лунното ускорение в контекста на изстрелването на лунния модул от повърхността на луната. Тогава защо разглеждаме неговата стойност на разстояние равно на земния радиус?



Тема Re: Лунарният модул на Аполо ?нови [re: ecotronic]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано13.01.11 23:21



Исках да кажа че за излитането от значение е не само каква е гравитацията на повърхността, а и колко бързо намалява с отдалечаване от планетата, лунното ускорение освен че е 6 пъти по-слабо от земното на повърхността след изстрелването с всяка измината единица разстояние ще отслабва прогресивно много по-бързо.
Признавам от предишния пример който дадох е невъзможно да се разбере какво имах предвид, затова сега ще го кажа по друг начин.
Ако се отдалечим от Земята на разстояние 1 земен радиус, това значи удвояване на разстоянието до центъра на земята, гравитацията е обратно пропорционална на разстоянието на квадрат, значи 4 пъти по-слаба, сега ако се отдалечим от Луната на същото разстояние 1 земен радиус (1 лунен радиус = 0,273 земни)
(1+0,273)/0,273=4,663 лунни радиуса
4,663^2=21,74 пъти по-слаба гравитация отколкото на повърхността на луната



Исках да кажа че излитането от Луната ще е не 6 пъти, а много по-лесно, но не ми се вярва чак 500 пъти, нека tyrsacha да каже как го е сметнал, или от къде го е преписал.

Редактирано от Aбcoлют на 13.01.11 23:36.



Тема Re: Лунарният модул на Аполо ?нови [re: Aбcoлют]  
Автор cineman (In kino veritas)
Публикувано14.01.11 09:26



Може някой да му го е продиктувал... отгоре...



Тема Re: Лунарният модул на Аполо ?нови [re: Aбcoлют]  
Автор ecotronic (табладжия)
Публикувано14.01.11 22:51



Благодаря за разясненията. Сега разбрах, какво имаш впредвид. А като се отчете и факта, че за полет от луната до земята се подбира траектория, при която се ползва минимум възможна енергия, то тогава наистина полетът в посока към земята ще се нуждае от значително по-малко енергия отколкото този в обратна посока (без да отчитаме товар и носено гориво)



Тема Re: Лунарният модул на Аполо ?нови [re: ecotronic]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано15.01.11 00:14



Да от Луната е лесно да се излети, освен това не само с ракета, космическите кораби лесно могат да бъдат ускорени до втора космическа скорост на магнитна възглавница (подобно на влаковете на магнитна възглавница) благодарение на липсата на атмосфера.



Тема Re: Лунарният модул на Аполо ?нови [re: Aбcoлют]  
Автор ecotronic (табладжия)
Публикувано15.01.11 01:28



Мога да се определя като лаик в областта на астронавтиката. Така че би ли разяснил, какво се разбира под това понятие "на магнитна възглавница"?



Тема Re: Лунарният модул на Аполо ?нови [re: ecotronic]  
Автор cineman (In kino veritas)
Публикувано15.01.11 19:39



Не сте ли учили по физика, че ако обърнеш два магнита с едноименните си полюси един към друг, те се отблъскват? Ако не вярваш, опитай сам. Така ще разбереш какво е магнитна възглавница.



Тема Re: Лунарният модул на Аполо ?нови [re: cineman]  
Автор ecotronic (табладжия)
Публикувано17.01.11 10:51



Това с постоянните магнити ми е ясно. Както ми е ясно и понятието магнитна възглавница. Не ми е ясно как може да се ползва при изстрелване на тяло от луната.



Тема Re: Лунарният модул на Аполо ?нови [re: ecotronic]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано17.01.11 23:03



"Това с постоянните магнити ми е ясно. Както ми е ясно и понятието магнитна възглавница. Не ми е ясно как може да се ползва при изстрелване на тяло от луната."

Ами няма да се изстрелва нагоре, а ще се ускорява хоризонтално по повърхността на Луната.


За разлика от влаковете на магнитна възглавница тази установка трябва да има релси с магнити/електромагнити не само отдолу, но и отгоре и отстрани за да не излети космическия кораб преди да достигне втора космическа скорост за луната 2,38km/s
На земята не е възможно да бъде достигната втора космическа скорост 11,186km/s по този начин заради атмосферата.

На мен ми се вижда нереално висока втората космическа скорост на луната повече от 1/5 от земната, от ги преписах, да няма грешка.

Редактирано от Aбcoлют на 17.01.11 23:06.



Тема Re: Лунарният модул на Аполо ?нови [re: Aбcoлют]  
Автор ecotronic (табладжия)
Публикувано18.01.11 10:34



Сега разбирам какво имаш впредвид. Идеята да се ползва такова съоръжение е интересна. Естествено такъв способ би бил ефективен при определени обстоятелства.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.