Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:44 02.06.24 
Непрофесионални
   >> Козметика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема козметичен въпрос към лекаритенови  
Автор 3aek (alive)
Публикувано10.09.06 13:29



Момичета, понеже знам, че сред вас има лекари (пък ако и някой друг знае - нека отговори), бих искала да питам нещо, което отдавна ме "яде" -
бих искала да знам следното: след като почти всички клетки в човешкото тяло имат способността да се обновяват, защо върху кожата остават белези (или стрии)? Чувала съм, че се късали някакви влакна, но дълбочинно тези клетки не се ли подменят било то по-бавно?
Извинявам се за дилетантския въпрос

, но наистина ми е любопитно?

Вселената подкрепя действията

Редактирано от 3aek на 10.09.06 13:32.



Тема Re: козметичен въпрос към лекаритенови [re: 3aek]  
Автор Venus_Shy (оптимист)
Публикувано11.09.06 10:12



Доста добър въпрос! И аз съм любопитна!



Тема Re: козметичен въпрос към лекаритенови [re: Venus_Shy]  
Автор Desert^Rose^^ (magnetic)
Публикувано11.09.06 11:27



но няма май кой да отговори



Do as I say,not as I do!

Тема Re: козметичен въпрос към лекаритенови [re: 3aek]  
АвторSmiley (Нерегистриран)
Публикувано11.09.06 11:35



Здравейте,

Аз не съм медицинско лице, но това, което знам е, че новосъздадената тъкан /мисля че е съединителна/ просто не е същата, като тази на повърхността /тя май е епителна/....Затова стават белези....



Тема Re: козметичен въпрос към лекаритенови [re: 3aek]  
Автор Toчицa (.)
Публикувано11.09.06 11:45



Ето обяснение от Д-р Страхил Ефремов е пластичен хирург:

Какво представляват стриите и от какво се получават?

Нека започнем с описание на структурата на кожата: изградена е от няколко слоя различни клетки. Най-долният слой, така наречената “базална мембрана “ съдържа клетките, от които кожата се възпроизвежда (расте).

Тази базална мембрана се стабилизира от съединителна тъкан, главно колагенови или еластинови влакна. Когато се увреди тази съединителна тъкан, в базалната мембрана се образуват дефекти, резултат от които са стриите. Причините за образуване на стриите са свързани с няколко групи фактори:

-Механични фактори- това са свързани с преразтягане на съединителната тъкан, като например при рязко напълняване. Тогава основата на кожата няма време за производство на нови колагенови и еластинови влакна и тя просто се разкъсва.

-Заболявания- към тази група спадат най-вече болести, при които под влияние на хормонален дисбаланс съединителната тъкан изтънява и нейната опорна функция намалява.

- Приложение на различни кремове- съдържащите кортикостероиди мехлеми, предписвани за лечение на редица кожни болести изтъняват кожата и също намаляват нейната здравина.




Тема Re: козметичен въпрос към лекаритенови [re: Toчицa]  
Автор Venus_Shy (оптимист)
Публикувано11.09.06 12:26



Мерси,мила!Страхотно обяснение!





Тема Re: козметичен въпрос към лекарите [re: Toчицa]  
Автор 3aek (alive)
Публикувано11.09.06 20:44



Благодаря много за инфото



Вселената подкрепя действията

Тема Re: една от причините е в колагенанови [re: 3aek]  
Автор infoto (непознат)
Публикувано13.09.06 16:26



когато имаш недостиг на колаген, или той не е достатъчно качествен и колагеновите нишки не поддържат достатъчно добре кожата, се получава повишена цепливост. това може да стане и при много голямо качване на килограми и преразтягане на кожата при някои хора, а при други си е просто вродена слабост на съединителната тъкан или недостиг на колаген. това е една от причините за стриите. клетките от съединителната тъкан имат много добри регенерационни способности, а при някои хора при зарастване на рани има свръхпродукция на съединителнотъканни клетки и тогава се получават и грубите белези - келоиди.
въпросът ти не е дилетантски. напротив, значението на колагена се подценява много. повечето измазват каци с кремове против стрии и изпиват бидони от витамини, а пропускат един толкова важен протеин, който е важен за нашия организъм. имам предвид колагенът.

Редактирано от infoto на 13.09.06 16:28.



Тема Re: козметичен въпрос към лекаритенови [re: Toчицa]  
Автор infoto (непознат)
Публикувано13.09.06 16:31



да, човекът го е обяснил супер разбираемо. само да добавя, че голяма част от стриите могат да се предотвратя с прием на колаген, както през устата в комбинация с витамини, така и като се използуват козметични продукти, съдържащи колаген.
още нещо - колагенът е силно хигроскопичен. така, че освен подхранващите, не бива да се пренебрегват и обилно хидратиращите балсами за кожа при процесите на отслабване или при бременност, когато коремът нараства бързо и кожата е подложена на страхотен опън.



Тема Re: една от причините е в колагенанови [re: infoto]  
Авторkaлинkaмaлинka (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 13:11



Вчера попитах в няколко аптеки за колаген за пиене и ме гледаха като извънземно. Дай малко повечко информация, моля! Какъв е този колаген за пиене, откъде да говзема, как се пие. При мен стриите са от скоро и са от качването на килограми.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.