Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:05 01.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Тема Охлаждане на процесор!нови  
Автор Symp ()
Публикувано12.12.99 21:31



Съжалявам, че пак започвам темата за процесори, но тук не се стремя да започна тема за спор, а просто: ИМАМ НУЖДА ОТ СЪВЕТ. Наскоро си взех ново дъно за Super Socket 7, към него вурви един системен монитор, който следи температурата на процесора, скоростта на въртене на вентилатора на CPU-то и на AGP порта, следи различните напрежения и т.н. Процесора ми е AMD K6 -200 Mhz (2,9 core voltage, 3 x 66 Mhz) . Доколкото знам нормалната температура за работа на процесора е до 40 градуса по Целзий. А над 50 градуса е опасна за процесора. Проблема е там, че без да го издувам (ианче сум го пускал на 208Mhz, 233Mhz и на 266Mhz) температурата му се движи между 47 и 56 градуса, което ужасно ме притеснява!!! Предтавям си, ако го издуя пак дали няма да стигне до 70 градуса :(:(:(:(:(:(:(:(:(: Та след това малко дълго въведение най - после стигнах до СЪЩЕСТВЕНОТО: Кажете ми моля ви с каква точно паста е намазан процесора за да има по - добър контакт с радиатора и дали ако подновя този слой, ще се подобри охлаждането!!! Ако въпросното намазване не върши работа, моля кажете ми как да постъпя. Имам и една специална молба: НЕ МИ ДАВАЙТЕ СЪВЕТИ ДА СИ КУЪПЯ Celleron - в момента не разполагам спари и освен това не искам да си сменям вече новото дъно!!! Искрено ви благодаря предварително. Symp

Тема Охлаждане на процесор! [re: Symp]  
Автор thomass ()
Публикувано12.12.99 22:53



По принцип силиконова паста се купува от магазин за радио части и се маже на фин тънък слой, който трябва да се подновява при всяко сваляне на вентилатора. Освен това от опит знам, че силициевите транзистори "горят" при температура към 180 градуса, а необратими промени настъпваха някъде към 130-140 градуса. На всичкото отгоре АМД не е Сайрикс и не виждам защо се тревожиш за температурата му ??? АМД-то работи стабилно до около 50 мегахерца над обявената и дори и тогава не загрява чак толкова , че да се нуждае от по-добър топлообмен с радиатора. Ако чак толкова се тревожиш купи си силиконова паста и го намажи, но не виждам особен смисъл.

Тема Охлаждане на процесор!нови [re: thomass]  
Автор Symp ()
Публикувано12.12.99 23:06



Благодаря за отговора Thomass :):):) Някъде четох, че мога да си пусна процесора най - мого на 3x75 MHz, какво ще стане, ако го пусна на 2x100 Mhz??? Няма ли да се подобри производителността отколкото 3x75Mhz или 2,5x83 Mhz??? Symp

Тема Охлаждане на процесор!нови [re: thomass]  
Автор Венко ()
Публикувано12.12.99 23:30



Ако трябва да бъдем точни, необратими промени в силициевия чип настъпват пти темнератури, по-големи от 215 градуса. Става дума за температурата на самия кристал. Максималната температура на корпуса разбира се е по-ниска и зависи от температурното съпротивление кристал - корпус и от разсейваната мощност в кристала. Но много често тя се ограничава и от материала на корпуса. Това важи особено за долната граница на температурите. Затова един и същ кристал, "опакован" в различни корпуси работи в различни температурни диапазони. Като пример 0 до 70 градуса за битови приложения, -20 до 90 градуса за промишлени приложения и -40 до 125 градуса за военни. Най-просто казано някои корпуси се разхерметизират (материала се напуква) при серия изменения на температурата в широки граници. Процесорите от този клас по правило се правят в сериозни корпуси. Така, че температура от 40 - 50 градуса не е нищо за тях. Ами лятото, когато стане 38 градуса на сянка, те би трябвало да спрат, ако не са във фризера. Често срещани темпреатури за тях са 65 - 75 градуса, но ако околната температура е висока (примерно около 35 градуса) може да достигне и до 80-85 градуса.

Тема Охлаждане на процесор!нови [re: Symp]  
Автор Чавдар ()
Публикувано12.12.99 23:46



Като я гледам температурата - не е нищо страшно. Ако все пак те притеснява, защо не опиташ и със софтуерно охлаждане - с Waterfall Pro, CPUIdle или нещо подобно?

Тема kolko mu iskas na toia procesor!нови [re: Symp]  
Автор VADER ()
Публикувано13.12.99 10:02



nema da ti davam savet da si kupuvas celeROn!!! ami da mi prodades K6200 0.35um .. :-) kolko?

Тема Ami kolko?....нови [re: VADER]  
Автор Symp ()
Публикувано13.12.99 11:01



Ami izku6ava6 me s predlojenieto si, no ne moga da ostana bez procesor. Predloji mi cena i 6te si pomislq. Zasega nemoga da ti kaja ni6to sas sigurnost. Ako iska6 prati mi e-mail. R.Stanev@Scotland.com Symp

Тема Охлаждане на процесор!нови [re: Symp]  
Автор Тони ()
Публикувано13.12.99 14:36



Ами тва за 40 градуса е верно за селерон и пентиум, на АМД им дават повечко. Като махнеш радиатора на капачката на процесора е написано обозначението. Примерно : AMD-K6-2/200 A H X Първата буква след честотата е за типът на корпуса Втората буква Fили H съответно за 2.1-2.3 V или 2.3-2.5 V Третата буква X,R или Q определя температурния режим съответно : 0-60, 0-70, 0-65. Повечкото дето съм срещал са R, тоест до 70 градуса. При тая температура компютърът ти ще забие поради простата причина че в самия процесор има температурна защита. Иначе максималната температура в неработно състояние е 120 градуса. Кокото до това което показва системния монитор, не му се доверявай много, почти винаги показват грешни показания, особенно ако не са за твоето дъно. Най-добре е да му измериш температурата. От силиконова паста може и да няма нужда. Би трябвало ако всичко ти е наред /напрежения вентилатор и т.н/ да нямаш проблеми. Старият ми беше на 350 което значи че е разсейвал с около 5 Вт повече но не грееше, е поне докато не долепих до него вудото. Виж си вентилатора да не би да се е скапал, повечето са без лагери и освен че издават странни звуци след известно време се развалят. А ако си оставяш кутията отворена би трябвало да нямаш никакъв проблем. Всъщност ако веднага след като го спреш / разбира се преди това трябва да го измъчиш малко/ и му махнеш радиатора като го пипнеш с ръка трябва да е малко по топъл, опасно става чак когато започне да пари доста /като радиатор на надуто парно - 65-70 градуса./ Ами това е успех, а ако ще купуваш паста има я по магазините за електроника, тя е бяла доста гъста.

Тема Охлаждане на процесор!нови [re: Symp]  
Автор !!! ()
Публикувано14.12.99 00:13



Не знам от какво се притесняваш, аз имам процесор AMD K6-2 400MHz, който съм го пуснал на 5.5х84MHz = 462MHz!!!, освен това съм му пуснал 2.9V ток и мога да ти кажа че компютъра работи по-добре от преди когато ми беше на 400MHz и 2.2V, дори смятам сега като си взема нова дънна платка и 100MHz-ова RAM памет, да пусна процесора на 5.0х100MHz= 500MHz, и не виждам какво може да му стане.


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.