Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:07 25.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Тема Dell Latitude E6410 и Error code #M1004нови  
Автор StillBlack ()
Публикувано20.09.14 14:52



Здравейте,

Преди месец си купих Dell Latitude E6410 лаптоп.
Всичко по него вървеше добре. Вчера реших да му сменя пастата и да изчистя вентилатора.
Нямаше огромна различка, тъй като нямаше кактво да му чистя, освен смяната на пастата.
Когато го сглобих и пуснах, стигна до зареждане на Windows логото и се изключи.
Стартирах го пак и ми излезе това съобщение:



Your system automatically powered off because it became warmer than expected.
This may have been caused by:
1) Operating or storing the system in an environment where the ambient temperature is too high, or
2) obstructing the air flow from the system fan vents.

If this problem occurs, please call Dell Support with error code #M1004
To continue press F1 key
To change setup options press F2 key
To run onboard diagnostics press F5 key

след няма и 2-3 секунди се изключи.
Включих го пак, но дори логото но Dell при зареждане не успя да зареди преди да се изключи отново. Направи ми впечатление, че вентилаторът при пускане много бързо вдига оборотите си.
Това, което установих е, че процесорът много бързо загрява за няма и 2-3 секунди, а няма логика, при положение, че с нищо не се натоварва. Дори в БИОС-а не мога да вляза за да видя какво става, тъй като след 3-5 секунди изключва.
F1-F2-F5 не помагат, изключва...
Единственото, което си спомням е, че преди да го отворя за да го почистя, бях свалил ъпдейт за BIOS-а за от сайта на DELL - същия модел DELL Latitude E6410 за Windows 7 64-bit. Но не успях да го флашна, беше излязало съобщение, че системата не се поддържа. Интересно как, като свалих точния ъпдейт за системата ми.
Каквото и да опитам да направя или някаква диагностика да пусна, повече от 5-6 секунди не издържа, изключва се.
Търсих из форуми за този код #M1004, оказа се, че е overheating и е в случай, когато има много прах и радиаторът е задръстен и системата загрява.
При мен няма как да стане, при положение, че преди да го почистя, той си е беше пак чист, единствени пастата смених.


Ако имате някакви идеи как да го накарам да не загрява толкова бързо, ще се радвам ако ги споделите тук.

Благодаря предварително.



Тема Re: Dell Latitude E6410 и Error code #M1004нови [re: StillBlack]  
Автор BatiGogo ()
Публикувано21.09.14 07:49



Плътно ли е прилепнал радиатора към процесора? Провери - да не би да не е стегнат добре и да "играе" насам натам.



Тема Re: Dell Latitude E6410 и Error code #M1004нови [re: BatiGogo]  
Автор StillBlack ()
Публикувано21.09.14 12:08



Да, плътно е прилепнал. Пастата е много добре наложена.
Правил съм тестове с други лаптопи, като съм ги стартирал без каквото и да е охлаждане и си тръгват нормално.

А този Dell като го пусна, и като зарежда логото му слагам пръсти на плочката над процесора, тогава се усеща как бързо загрява и съответно вентилаторът ускорява оборотите си. Всичко става в рамките от 5 до 8 секунди, след което изключва.
Възможно ли това да е от BIOS-a?
Преди да го отворя, свалих ъпдейт за BIOS-a от официалния сайт.
Ъпдейтът беше за абсолютно за същия модел.
След като го стартирах и екстрактна файловете, излезе съобщение, че системата не се поддържа, преди да е инсталирал каквото и да е.
Изключих го, отворих го за да го почистя и сменя пастата и след като го пуснах се случи всичко това :-)
Стигал съм и до зареждането на Windows-a, но само дотам и след това изключва.
Някакви идеи как мога да възстановя BIOS-a на factory?
Единственото, което се сещам е, че ако е BIOS-a, трябва чипът му да се смени, защото няма как да се reflash-не.

Благодаря.



Тема Re: Dell Latitude E6410 и Error code #M1004 [re: StillBlack]  
Автор Black Adder (heavy drinker)
Публикувано21.09.14 16:40



"Преди месец си купих Dell Latitude E6410 лаптоп.
Всичко по него вървеше добре. Вчера реших да му сменя пастата и да изчистя вентилатора"
1. Ако всичко е вървяло добре, надали ще си правиш труда да му сменяш пастата.
2. 101% става дума за лаптоп ВТОРА УПОТРЕБА, който е имал проблеми с прегряването, закрепен е за продажба и си го взел ти
3. Това, че си сменил пастата на очевидно почистен лаптоп, би трябвало да ти говори, че някой друг преди теб се е мъчил.

РЕШЕНИЕТО:
Ако имаш късмет, при смяна на охлаждащата система, състояща се от радиатор, медни тръби и процесорна плочка, ще получиш 60-70°С. Като цена, ориентировъчно е 120-150 лв.
И понеже ще попиташ - ама защо да сменям, като видимо е здрава, ще ти отговоря - видимо е здрава, но при прегряването от предишният собственик, който ловко се е отървал, медните тръби са изпуснали инертният газ с който са били заредени фабрично и вече не топлоотдават както трябва от процесора към радиатора. Демек, все едно са празни.(климатик с изтекъл фреон)
И те така.



Тема Re: Dell Latitude E6410 и Error code #M1004нови [re: Black Adder]  
Автор StillBlack ()
Публикувано21.09.14 18:58



Здравей,

Благодаря за отговора.
Да, лаптопът е ползван и не е имал никакви проблеми с прегряването.
Дори топъл не е ставал. Наистина вървеше си добре.
Реших да сменя пастата, защото знам - не е сменяна, а и да го почистя, както и очевидно се оказа, че няма прах.
Отварянето става без да се разглобяват панели и да се маха клавиатура.
Само с капак на дъното. Видимо медната тръба е здрава, но явно топлоотдаването не е добро. Може да съм направил и аз нещо, не отричам.

Ще купя ново охлаждане, много по-евтино ще го взема от ebay, проверявах предните дни. Не съм в България и до 2-3 дена ще го имам и се надявам да проработи. Наистина, много ти благодаря за съвета.

Преди време съм експериментирал с лаптоп без охлаждане в работен режим и дори тогава не е загрявал толкова бързо, че да изключи за 5 секунди :-)

Благодаря отново и ще пиша пак с резултата.



Тема Re: Dell Latitude E6410 и Error code #M1004нови [re: Black Adder]  
Автор StillBlack ()
Публикувано24.09.14 17:44



Здравей,

Днес сутринта получих новото охлаждане.
Отворих лаптопа и го поставих.



След това стартирах системата и влязох в BIOS-a, видях че версията ми е A01.
Отидох на логовете.


Вентилаторът започна да ускорява оборотите си и разбрах, че пак ще се изключи, което и така стана. С новото охлаждане издържа с 20 сек. повече, преди да изключи. Значи причината за загряването не е в охлаждането, а в BIOS-a. Няма как да се флашне, като системата държи не повече от 30 секунди, преди да започне загряването и сама да се изключи.
Единственият вариант е да се смени чипът на BIOS с по-нова версия.

Благодаря за съвета все пак.

Поздрави



Тема Re: Dell Latitude E6410 и Error code #M1004нови [re: StillBlack]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано30.09.14 01:59



Все си мисля че топлинните тръби на охлажданията са пълни с течност? Или по-скоро с течност, която е в равновесно състояние с парите си.


Преди да му купуваш ново охлаждане можеше да го пробваш с някой радиатор закрепен временно за процесора (и паста де) за да разбереш дали е от охлаждането.
Дано новото охлаждане не е било много скъпо.



Тема Re: Dell Latitude E6410 и Error code #M1004нови [re: hidrazin4o]  
Автор StillBlack ()
Публикувано13.10.14 16:27



Сигурно има и такива охлаждания пълни с течност.
В случая не е от охлаждането, въпреки че имах надежди, че след като сложа новото проблемът ще изчезне.
Между другото мой познат ми даде процесор от същата серия за да пробвам, но никаква промяна. Включвам го и след 10 секунди вентилаторът ускорява оборотите си, докато изключи.
Единственото нещо, в което не се съмнявам вече е BIOS-ът.
Чипът на дъното трябва да се re-flash-не с актуална версия или да се смени, като се разпои и сложи нов чип, което аз няма как да направя.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.