Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:36 19.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Повреден/гръмнал HDнови  
Автор ivz (Aurifaber)
Публикувано30.09.13 11:45



Стар (на 4-5 години) Seagate Barracuda, 500GB, SATA.
Работеше си безпроблемно до момента, когато реших да сменя компютъра и го инсталирах на новия (според мен вземайки всички предпазни мерки). Там отказа. Отказа и на още два други компютъра, което означава, че не e кабелът за данни или захранването. При включване дискът се развърта (усещам леки вибрации с ръка, нормални, като при другите дискове). Няма "чукане" на глави, няма тревожни шумове. Но BIOS-ът не го разпознава... може би е контролерът.
Имам на него няколкостотин филма и маса ISO-та на софтуер, който ми е нужен, но не съм го архивирал на други дискове (каквито имам много, но сега е късно да се вайкам).
Интересува ме конкретен адрес/данни за контакт на фирма в София, която ремонтира HD-а (писах на няколко, които изрових в Интернет, но засега не ми отговарят и почнах да губя търпение). Само не ми казвайте "Скъпо е", "Да, има такива фирми". По възможност да не е таква, която да ми вземе 20 лв, за да ми каже, че не става.
И благодаря на отзовалите се...

Take away the right to say f**k and you take away the right to say f**k the government!

Редактирано от ivz на 30.09.13 14:54.



Тема Re: Повреден/гръмнал HDнови [re: ivz]  
Автор Black Adder (heavy drinker)
Публикувано02.10.13 18:49



Провери на сайта на Seagate, имаха програма с която сe поправяха точно подобни 'скапани' дискове.


Ако не е от дефектната партида, тогава вече е сложна работата.



Тема Re: Повреден/гръмнал HDнови [re: Black Adder]  
Автор ivz (Aurifaber)
Публикувано03.10.13 13:07



Благодаря за вниманието, но това няма да ми свърши работа (май). Изисква се дискът да се разпознава и се препоръчва данните на него да се архивират преди процедурата. А аз - уви! - изобщо не "виждам" диска в BIOS-а.

Take away the right to say f**k and you take away the right to say f**k the government!


Тема Re: Повреден/гръмнал HDнови [re: ivz]  
Автор Уoтcън (реквизитор)
Публикувано03.10.13 21:08



Ако на същия SATA порт се разпознават други устройства с този интерфейс, почти сигурно е, че харда ти е взел-дал. Ако ли пък не, може да се пробва външно включване към USB с преходник, като този например:



Трябва да се включи и захранването на диска. Това са крайни мерки, но така като гледам, други не са ти останали . . .



Тема Re: Повреден/гръмнал HDнови [re: ivz]  
Автор Black Adder (heavy drinker)
Публикувано03.10.13 22:47



Май, юни, октомври ... да беше си направил труда поне да прочетеш какво пише
"A firmware issue has been identified that relates to a small number of Seagate Barracuda 7200.11 hard drive models which may result in data becoming inaccessible after a power-off/on operation. The affected products are Barracuda 7200.11."/нямам желание да ти го превеждам/
Е затова мразя да давам съвети, щото човек се мъчи да помогне, ама питащият обикновено е прекалено зает за да отдели време дори да прочете за какво иде реч, той /питащият/ иска някой наготово да иде и да му свърши всичко.
Е, продължавайте да си питате тогава...



Тема Re: Повреден/гръмнал HDнови [re: Уoтcън]  
Автор ivz (Aurifaber)
Публикувано04.10.13 09:34



Да, други дискове се разпознават със същите два кабела и на същия SATA порт. И, не, използвах вече преходника, но без резултат, т.е. със същия отрицателен резултат.
Какво значи "да се включи захранването на диска", че нещо не схващам? Външно захранване? Това вече ми се струва безсмислено, щом този кабел захранва два други диска (единият WD, другият по-малка Barracuda).

Take away the right to say f**k and you take away the right to say f**k the government!


Тема Re: Повреден/гръмнал HD [re: Black Adder]  
Автор ivz (Aurifaber)
Публикувано04.10.13 09:44



Тъпо е да се конфронтирам особено с човек, който се опитва да ми помогне. Но... аз не съм имал проблем с този диск в продължение на поне 5 години. Няма как да се сетя да ровя превантивно за предупреждения, ефекти, изненади и пр., понеже имам прекалено много устройства, за да вземам предпазни мерки за всяко, защото нещо можело да се случи. И BTW дискът ми не е в списъка, защото е ...320AS, макар че фърмуерът се изтегля и за него, което е странно. По-лошото е, че Seagate не дават указания какво да се прави, ако ефектът вече е настъпил, което е по-нормалният случай. Накрая, бъркаш два пъти, като подхвърляш (1) че питащият не чете, защото аз чета дори прекалено много, но не съм ясновидец, за да знам кога точно какво следва да прочета, и (2) не искам някой да дойде наготово и да ми свърши работата, а точно обратно: питах за фирма, на която да платя, за да ми свършат работата.

Все пак благодаря за включването...

Take away the right to say f**k and you take away the right to say f**k the government!

Редактирано от ivz на 04.10.13 09:49.



Тема Re: Повреден/гръмнал HD [re: ivz]  
Автор Уoтcън (реквизитор)
Публикувано04.10.13 11:10



Какво значи "да се включи захранването на диска", че нещо не схващам? Външно захранване? Това вече ми се струва безсмислено, щом този кабел захранва два други диска (единият WD, другият по-малка Barracuda).
Имам предвид захранващия кабел на диска да не се забрави да се включи, някои конвертори си имат собствено захранване с външен адаптер (+5V и +12V), твоя може да е без такова, в този случай се ползва дънното захранване, но щом си пробвал вече и това, нямат значение тези неща. Изобщо бекъп му е майката. Аз правя така. Ако имаш RAID контролер, използвай го, заслужава си.
11-та серия ли е харда? Що не каза още в първия пост, поне половината приказки щяха да отпаднат!?

P.S. - Силно резервиран съм по отношение на Seagate, дънят се здраво в последните години, в офиса си имам около 120 повредени такива. Само за сравнение, повредените при мен от всички останали марки взети заедно са около 25.

Редактирано от Уoтcън на 04.10.13 11:25.



Тема Re: Повреден/гръмнал HD [re: Уoтcън]  
Автор ivz (Aurifaber)
Публикувано04.10.13 14:24



11-a, откъде да знам, че имало значение. Мислех, че е стандартен отказ. Както казах, ползвах до 5-6 години без да забележа, че го е имало. А 500GB диск в онези времена означаваше да се архивира на подобен, нямаше ги още ТВ-дисковете. Затова той би беше по-скоро архивиращ. Но в един момент започнах да държа на него по-обермисти неща (концерти на DVD, енциклопедии, HQ филми), които или се качват бавно по WiFi мрежата на друг диск (вече имам три HD-та по 1-2GB) и сега не ми мисля, но някои стари (и затова още по-ценни неща) останаха на този. Но не съм загубил надежда...

Take away the right to say f**k and you take away the right to say f**k the government!


Тема Re: Повреден/гръмнал HD [re: ivz]  
Автор Уoтcън (реквизитор)
Публикувано04.10.13 22:44



Но не съм загубил надежда...

Малко съмнително ми изглежда да го подкараш с подобна симптоматика, разбира се това го казвам без каквато и да било категоричност. Просто комбинацията от фина механика и още по-фина логика правят нещата трудни за ремонт. Има ли S.MA.R.T. данни?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.