Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:08 23.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Кои ли се счупи?  
Автор lvganov (минаващ)
Публикувано10.09.13 22:40



Здравейте Знаещи,

Имам проблем, който сигурно е стандартен.
Случи ми се и по-рано, преди 3-4 години и тогава смених дъно.

Сега нещата се повтарят. Компа ми заспива за дълго (Win XP SP3).
Взе да "маже". Преинсталирах, ама не помага. Накрая никакво
боотване неще от диска (SATA). Иначе от CD става. Партишън менижърите
разпознват партишъните, ама сочат грешка, и при опит за форматиране на диска
следва "I/O error". Диска е с 2 партишъна, както пише в "корана".

На този комп се житкат игрички, не от тези с големите ресусрси. И много се ходи
по "фацебука". Не го ритаме, няма МНОГО прах, чистя го.
Кое според вас се поврежда по-лесно:

1. Дъно ASRock G31M на 4 гидини, ако не са ми го пробутали старо.
2. Диск някакъв WD Green 1 TB - на 4 години
3. Някакво импулсно захранване - на около 4 години.

Понеже не разбирам много от хардуейр, ми хрумнаха тези 3 причини.
Аз си мисля за захранването. Но ми трябват предположения ПРЕДИ да отида
на сервиза.
Ако е дъно, ми се ще да го сменя с нещо ЕФТИНО. Този десктоп комп
е с най-малка производителност от другите 2 ,които ползуваме у дома.
Но всички се настъпваме понякога за него, щото е нещо като семейно
i-кюше. Пълен е с кво ли не.Има си по големичък монитор в сравнение с лаптопите,
(Ебати, това Еизо на 7-8 години работи като пушка.)
една стара (на 10 години), ама много готина Creaтive SBlive, дето много си я харесвам
(как ли се слага на друго дъно)

Та пита Ви, за мнение, кое според вас се чупи по-лесно, щото преди
4 години по сервиза много се пънаха да ме лъжат - искаха да ми продадат
фураж за крави, боя за десктопа и бла-бла (шегувам се)

Поздрави





Тема Re: Кои ли се счупи?нови [re: lvganov]  
Автор БaтиГoгo (Зомби)
Публикувано11.09.13 08:35



Само да споделя наскорошен мой проблем (подобен). Надали и при тебе е от тва ама, знае ли човек....
Та случаят е следния - не боот-ва компа. Боот от ДВД с LiveCD и опит за копване на данните - не става - грешка...Казвам си - диска преебеан. Вземам хард - слагам го на компа - тръгва инстала и забивка по некое време...Значи казвам дъното преебано. Вземам стария хард и го ръгам на друг комп - не става..Същата работа...Викам си - БАХ МААМУ И ТАЛАСЪМ ДЕТ Е В ОФИСА..
По некое време се сещам,че моткам диска , барабар със данновия кабел. Сменям го /данновия кабел - SATA диск/ и работата светва... Даже преинсталл на ВИН-а не се наложи...
Те така...Комп на 3-4 години и се ползва само за административна работа - ВОРД,ЕКСЕЛ и некви счетоводни простотии...



Тема Re: Кои ли се счупи?нови [re: БaтиГoгo]  
Автор lvganov (минаващ)
Публикувано11.09.13 21:43



Брех,
не се сетих за кабели. Добре де, какво толкова може да им стане
на тези кабели? Та те не са от онези шантавите лентови.
Ама ще пробвам и това.
Абе, не ми се вярва да се дънят дискове първи, при
нормална механична употреба и нормално захранване.
Лошото е, че нямам друг настолен комп "под ръка".

Благодаря за мнението



Тема Re: Кои ли се счупи? [re: lvganov]  
Автор БaтиГoгo (Зомби)
Публикувано12.09.13 17:12



Ми ба ли им мамата и кабели! Гледах го /стария сата даннов кабел/, зверих му се - не е от най-калпавите - да се лизга и с малко почукване по кутията - да се изхлузи...еше от тея дет влизат плътно...Пък и нямаше видима външна повреда...И на двата кабела - и тоя към ДВД-то беше такъв...Ама ДВД вече почти не се ползва и за тва не се усеща дефекта...
Малиии...Що псуване беше...Не ми се спомня!
Та пиша го тука, че ако некой друг има тоя проблем, да не се лута толкоз много.



Тема Re: Кои ли се счупи? [re: БaтиГoгo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано14.09.13 20:16



SATA кабелите много по-често правят проблеми отколкото старите лентови кабели. Комп на 3-4 години може да се ползва за много други работи освен за счетоводна работа и направо си е летец. Разбира се е важно какво точно си взел преди 3-4 години. То и сега има нови боклуци на пазара а и преди няколко години може да си попаднал на нещо свястно.
Разбира се това не се отнася за разните му простотии като игрички де.



Тема Re: Кои ли се счупи?нови [re: lvganov]  
Автор Уoтcън (реквизитор)
Публикувано15.09.13 22:10



Кое според вас се поврежда по-лесно:

Asus и WD са отлични марки за дъна и хард съответно. Тук такива класации "Кой ще запълни кошчето пръв?" не вървят. Най-големите боклуци държат много ако си късметлия като си ги купувал, както и маркови неща сдават багажа ако китаеца е ходил н****н предния ден или не са били поддържани правилно. Примери за едното и другото от личната практика мога да посоча много.
ама сочат грешка
Грешки бол. По-конкретно?
и при опит за форматиране на диска следва "I/O error"
Форматиране на друг компютър, с друг даннов кабел пробва ли? Има специализиран софтуер за форматиране на ниско ниво от сайта на производителя, бавно става, но пък затова бележи физически лоши сектори и поправя логически лошите. Това е като крайна мярка. Може да се пробва и с протоколен конвертор SATA<->USB. Вадил съм много пъти информация от "безнадеждни" случаи.
G31
Това е интелски чипсет с вградено видео от 2007, за компютър това отдавна е дърто. Решиш ли да сменяш него ще смениш и проца и паметта (новите са на DDR3). Ако имаш нещо с IDE интерфейс (DVD например) шитваш и него, новите дъна са масово без паралелен интерфейс.
това Еизо на 7-8 години работи като пушка.
Номер едно при мониторите, какво очакваш? Особено ако е Made in Japan.
една стара (на 10 години), ама много готина Creaтive SBlive, дето много си я харесвам
(как ли се слага на друго дъно)

Интерфейса е PCI, има си го на всяко дъно (все още). Драйвер би трябвало да имаш с нея, ако нямаш на сайта на производителя го има. Не е проблем да я мръднеш на друго дъно.
По отношение на SATA кабелите, пиновете им вътре са плъзгаща пружинка, като се слегнат, особено при по-често вадене и пъхане спират да осигуряват стабилен контакт, получават се сривове най-често при регулярния трансфер на партидните файлове. Започне ли да страда информационния обмен, това неминуемо се отразява на душевното спокойствие на бозата, особено на регистровото съдържание. Регистрите се изграждат виртуално в паметта по време на работната сесия и се записват обратно на харда в процеса на изключване. Това е една от основните причини за бъгване на системния софт като цяло, при спиране на тока, например.

Редактирано от Уoтcън на 15.09.13 22:28.



Тема Re: Кои ли се счупи?нови [re: Уoтcън]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано20.09.13 23:17



Мощно глупост беше това последното за registry.

Факт е че страда, но не това е обяснението.



Тема Re: Кои ли се счупи?нови [re: wqw]  
Автор Уoтcън (реквизитор)
Публикувано22.09.13 18:53



Мощно глупост беше това последното за registry.

Само 30-40 случая имам за последните 2 години, като именно това е причината според диагностичния софтуер. Пример:



Причината в 4 от случаите с такива съобщения е дефектен даннов кабел. В останалите 2 има системно (2-3 пъти) отпадане на захранването (спиране на тока). Не си играя на възстановяване на съдържанието по начина, посочен от чичко Паричко, директно преинсталирам. Във всеки един от случаите, след отстраняване на причината, бозата си работи както трябва.

Не съм казал че всеки път това е причината, но това се случва често. Ако имаш да кажеш нещо друго, по-подробно ако обичаш, само голи приказки за глупости не вървят нещо!



Тема Re: Кои ли се счупи?нови [re: lvganov]  
Автор tuff slim (старо куче)
Публикувано24.09.13 15:43



Да, провери кабелите. В продължение на 3 месеца гоних духове в един компютър който правеше син екран безз никаква видима причина, всеки път с различен error code... В сата кабела имаше почти невидимо влакно което е правило проблем с контакта... и от 4 години компа си бачка без проблеми



Тема Re: Кои ли се счупи?нови [re: Уoтcън]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано24.09.13 18:28



Уотсън, не съм казал че ти си глупак, спокойно.

>> Регистрите се изграждат виртуално в паметта по време на работната сесия и се записват обратно на харда в процеса на изключване. <<

Що за измислици! Не се "играждат" те са си създадени, освен това всички е "виртуално" в PC-то. This makes no sense!

Просто имаш write-cache на няколко нива, вкл. в OS-а. Имаш и опция да изключиш кеширането (както е по default на domain controler-ите). Да, при изключване cache-ът се flush-ва на диска.

Когато ти се прецака кабелчето ефектите са непредсказуеми. Може да удари в registry, може на друго място. Аз наскоро един сървър не можеше да му се отвори application log-а, просто се смотаваше целия OS. Смяна на RAID контролера реши проблема, няма да си играя да го търся кой кабел е.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.