Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:57 17.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Препоръка за сървърнови  
Автор911 (Нерегистриран)
Публикувано04.05.12 19:14



Здравейте,

имаме спечелен проект за разработване на web & app базирана информационна система. Въпросът ми е какъв сървър ще ни е необходим за да обслужваме тази система. Като сървърът ще получава и обработва данни от мобилни станции и после тези данни ще се предоставят на уеб базирано приложение и евентуално app за мобилен телефон / таблет. Не ни трябва супер компютър защото изчисленията няма да са особено тежки, по скоро ни трябва добра машина, която ще работи 24/7. Можете ли да ми препоръчате нещо или да ми кажете на какво да обърна внимание, въобще всякакви предложения и коментари ще са добре дошли. Като сървърът трябва да има raid 0. Дали готовите решения на HP, Dell, Lenovo са за препоръчване пред машина конфигурирана от някоя местна фирма, като се има предвид постоянната работа, охлаждането и надежността?

Благодаря много и поздрави



Тема Re: Препоръка за сървърнови [re: 911]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано05.05.12 11:49



То не е като да не съм участвал в писането на проекти ама извинявай за тъпия въпрос - този проект нямаше ли икономическа и техническа обосновка? С какви параметри участвахте? А ако се окаже че необходимата техника струва повече от колкото ви е далаверата от проекта



Сериозно, това нещо с писане и подпитване по форумите не става, вземи си човек който да види какви са изискванията на софтуера и вече според това да се измисли каква е машината. Ако не се огледат и обмислят добре нещата е много вероятно да береш много ядове ако сървъра ти забие по средата на гласуването и половината гласове не са отчетени примерно.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Препоръка за сървърнови [re: 911]  
Автор tuff slim (старо куче)
Публикувано05.05.12 14:17



Не знам защо си мисля, че е добре на направите малко изчисления като за начало и тогава да решите дали ви трябват един или два сървъра. Като знаете колко сървъра ви трябват, ще знаете и какви са изискванията за всеки един от тях.
Защо два - като гледам имате SQL и не съм уверен, че ще го оставите в ДМЗ.

И само да попитам - като слагате RAID0, какво ви е решението за бекъпи?

Бе я намерете някой да му платите да свърши това от което не разбирате



Тема Re: Препоръка за сървърнови [re: Диaн]  
Автор911 (Нерегистриран)
Публикувано05.05.12 15:30



Има заложени пари за сървъри дори два, което по мое мнение е чисто харчене на пари, но както и да е. Ако единия се запали примерно да тръгне автоматично другия или нещо подобно, но този сценарии е доста нереален. Проекта е по оперативна програма конкурентноспособност и не е изпълнен с толкова технически детайли и изисквания. Въпросния софтуер трябва да го направим ние като има предвидени пари и за разработката му, но процедурите изискват да представим поне по две оферти за различните дейности и планувани покупки, поради това попитах относно сървъра. Иначе на око мога да кажа, че всеки нормален десктоп компютър би трябвало да няма абслютно никакъв проблем с изчисленията. Но все пак между десктоп компютър и сървър има разлика. Става въпрос за разработване на пилотна общинска информационна услуга и забиване би било доста неприятно, но не фаталано.

Благодаря за отговора :)



Тема Re: Препоръка за сървър [re: tuff slim]  
Автор911 (Нерегистриран)
Публикувано05.05.12 15:51



Вариантите за изчисление са следните:

А. На всеки половин час на сървъра пристигат максимално няколко KB данни от полеви измервателни станции общо взето няколко параметъра. На базата на тези параметри се изчислява по разработен модел да кажем автомобилен трафик като изчисленията от модела се визуализират на интернет страницата на общината или на евентуално на App за мобилен телефон или таблет.

Самият райд предоставя въжмост за бекъп или бъркам? Да кажем ако единия от дисковете се развали веднага се подменя с нов и 2та отново се синхронизират. Освен това може да се прави бекъп на ДВД да кажем всяка седмица. Това не е ли достатъчно. Относно ДМЗ не сме мислили. Но не мисля че системата е толкова критична, че да се нуждаем един Линукс сървър какъвто мислим да пуснем не е чак толкова лесен за хакване. Все пак ползите и рисковете трябва да стоят в определено съотношение, ние не сме банка, т.е. можем да си позволим да носим по-висок риск, за сметка на по-малко инвестиции в техника и сигурност. Другия вариант е да си наемем онлайн сървър някъде, но дали този вариант е по-добър не знам, със сигурност обаче е свързан с повече текущи разходи.

Благодаря.



Тема Re: Препоръка за сървър [re: 911]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано05.05.12 16:19



RAID0 не бекъпва нищо, може би имаш предвид RAID01 или RAID 0+1?
При RAID0 масив, ако 1 от двата диска се скапе, заминава цялата информация и на 2та диска. Затова някои го наричат AID0 - щото Redundancy няма.






Тема Re: Препоръка за сървър [re: 911]  
Автор tuff slim (старо куче)
Публикувано05.05.12 18:11



Ужас.

Ти, тия с които работиш, че и възложителите на задачата нямате дори и бегла представа какво искате.

Ако нещата са толкова прости защо питаш?
Кога ще мислите за ДМЗ - като ви го набутат?
Какво мислите вие е без значение. Какво мисли инвеститора е единственото което има значение. Както и заданието за проектиране. Каквото най-вероятно няма.
Линукс сървър се хаква по-лесно от виндовс сървър.
За разходите се прави ТСО

Крайно време да престанете да си мислите и да се хванете на работа - започнете с оразмеряване на хардуера.



Тема Re: Препоръка за сървър [re: 911]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано05.05.12 19:48



Виж, ще бъда искрен надявам се да не те загризе честолюбието а да поразмислиш сериозно над поста ми.

Като гледам какво пишеш вариантите са 2 - или те е страх да си кажеш какво точно правиш да не те хване шефа или си се захванал с нещо което явно не ти е работа

Ако е втория вариант много е вероятно поръчката да не е "спечелена" ами да е "дадена". Ако е втория вариант явно някой ти е дал поръчката и си е заложил името така че не трябва да се дъниш за да те търсят наново. Моя съвет е да направиш като всички които печелят поръчки... Хвани някой дето знае какво прави да го свърши срещу комисионна Така съм съгласен че парите ще са по-малко НО пък труда също. Ако пък всичко сработи както трябва - може да те потърсят наново а ти вече ще знаеш как се прави

Иначе наетия сървър си е хубаво нещо, вече не са толкова скъпи и ако не ползваш някоя стара машина инвестицията за нова ще се избие за 2-3 години може и повече.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Препоръка за сървър [re: tuff slim]  
Автор911 (Нерегистриран)
Публикувано05.05.12 19:48



Имаме ясна представа какво искаме, обаче не сме ИТ специалисти. За ДМЗ си прав, това е задлъжително в днешно време. Иначе относно това дали нещата са прости или сложни зависи от гледната точка, всичко е релативно както знаеш. За мен този проект не е голяма философия. А питам защото не съм специалист по ИТ и по подобни решения. Заданието е формулирано с думи, но общо взето техническата страна е нула. Така че в заданието пише само каква е крайната цел всичко останало е отворено и не е определено. ТСО се прави да, нали това се опитвам да направя в момента. Все пак бюджета ни е под милион, така че не се очакват чак подобни неща, искат ни поне по две оферти за отделните компоненти.

Поздрави



Тема Re: Препоръка за сървър [re: Naki]  
Автор911 (Нерегистриран)
Публикувано05.05.12 19:51



Да моя грешка, извинявам се, имах предвид Raid 1, мисля че за нашия проект това е напълно достатъчно. Като бекъп може да се прави и на оптичен носител на определено време или на другият ни сървър, чрез синхронизация ежедневно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.