Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:05 20.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Шумен вентилаторнови  
Автор Persei ()
Публикувано01.05.11 16:10



Проблемът е в силния шум на вентилатора на процесора, който е някаква марка titan на 12V. Дъното ми е Gigabyte GA-8IE. Като гледам перката на вентилатора сигурно е към 5-6 сантиметра диаметър. Четох за вентилатори със 120mm перка, на по-ниски обороти и почтибезшумни, но се чудя къде на моя радиатор ще монтирам толкова голям вентилатор. А ако взема направо с радиатор, май няма къде да го сложа пък него.
Определено не съм се сблъсквал с такъв проблем, а и не разбирам много от хардуер, което сигурно ми личи, та затова се обръщам за някакви съвети как да направя компютъра малко по-тих.
Ето и една снимка -


В горния ляв ъгъл, където съм оградил със синьо кръгче, е включен кабелът на въпросния вентилатор към дъното, там пише cpu fan, а в долния десен ъгъл има същото гнездо, но пише sys fan. Дали няма да ми свърши работа?



Тема Re: Шумен вентилатор [re: Persei]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано02.05.11 10:12



Този компютър май е отварян за първи път откакто е купен? Странно, че още не се е зародил живот в него или не си завъдил гнездо на хлебарки.
Само смяната на вентилатора (който би трябвало да е 80 или по-вероятно 92 мм) едва ли ще ти помогне. Компютърът ти плаче за основно почистване - видеокарта, захранване и т.н. Щом като не разбираш много от хардуер, по-добре не го прави сам. Извикай някой разбиращ приятел или се обърни към някоя фирма. Доста фирми предлагат подобни услуги, при това могат да го направят на място.
Прахолякът може да убие компютъра ти. Дръж си машината чиста. Продават се флакони сгъстен въздух, продухвай я поне веднъж на 3-4 месеца.

П.П. Вентилаторът на процесорния охладител се включва там, където пише cpu-fan. Към другото (то не е само едно, предполагам) можеш да включиш допълнителни вентилатори на кутията.

Редактирано от easy на 02.05.11 10:15.



Тема Re: Шумен вентилаторнови [re: easy]  
Автор Persei ()
Публикувано02.05.11 12:16



Определено е за почистване. Но съвсем честно ти казвам, че някъде преди около 3-4 месеца съм го чистил, свалях платки, захранване, смазвах въпросния вентилатор. Просто помещението е малко прашно, а и кутията стои на пода, пък и не я бях затворил.
Но иначе не можеш ли да ми препоръчаш някаква марка! Че в града ни има 2 фирми за чаркове и подръжка, но патих и от двете. Става въпрос за яко надути цени, а от едните преди взех едно захранване, което като сложих и нищо не тръгна, та помислих, че е изгоряла дънната карта, нямах повече пари в момента, а след време като го дадох на един приятел в София ми каза, че саамото захранване (новото) не работи изобщо, а картата си е наред. Обаче вече се бяха минали 2-та месца гаранционен срок и нямаше какво да правя. Не съм и чул добри отзиви от познати и приятели. Затова започнах повече сам да правя каквото мога и с помощ от интернет.
Сега като премерих, перката на моя вентилатор е някъде с диаметър към 5.5cм, а радиатора има страни от по около 7см. Някой може ли да предложи някакъв тих заместител?

п.п. А дали с това няма да стане нещо -


Редактирано от Persei на 02.05.11 12:19.



Тема Re: Шумен вентилаторнови [re: Persei]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано02.05.11 12:36



Не - с това само можеш да регулираш (намаляш) оборотите на вентилатора, с което, естествено, ще стане по-тих, но ще влошиш охлаждането на процесора... с всички последващо проблеми.

Според мен, направо си за нов вентилатор. Почистването и смазването са само временна мярка. И - по-добре си търси вентилатор с лагери, не с втулки. По-тихи са, и имат по-дълъг живот. На кутийката на тези с лагери пише ball bearing, на тези, дето лагеруват на втулки - sleeve bearing.

И... мамка им на фирма, дето ти дава два месеца гаранция...



И... ха... ти САМО ПЕРКАТА ли искаш да смениш, или целия вентилатор?

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Шумен вентилаторнови [re: Persei]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано02.05.11 13:49



Както ти е отговорил walkman, това е контролер, с който можеш да регулираш оборотите на вентилатор. Бях купил една перка за старата си кутия и тя дойде с такава джаджа, която така и не влезе в употреба.
За socket 478 можеш да видиш

охладител. В Декада го нямат, а останалите охладители за същия сокет са с доста солени цени. Ще трябва да махнеш сегашния, да изчистиш спечената термопаста от капачката на процесора и да монтираш новия охладител (той е с предварително нанесена термопаста). Но пак ти препоръчвам да го дадеш на разбиращ познат, който да го направи.



Тема Re: Шумен вентилаторнови [re: easy]  
Автор Persei ()
Публикувано02.05.11 16:44



Да, ясно. Наистина е било сложна работа. Е, благодаря и на двама ви за отговора.
А помежду другото попаднах на тая приставка, която ще ми помогне да сложа 80мм вентилатор на мястото на този, който е 60, и така май има вероятност да се реши проблема. Вие как мислите?





Тема Re: Шумен вентилаторнови [re: Persei]  
Автор Persei ()
Публикувано02.05.11 17:55



Току що намерих на едно павилионче някакво вентилаторче марка spire за 4лв. и като че ли ще ми оправи проблема. Не може да се каже, че е напълно безшумно, но е доста по-тихо от стария. Не пише и на двата на какви обороти са, но стария е по-тесен, а този по-широк, изглежда перките му загребват повече и са го направили по-бавен. Като гледам и същата температура поддържа на процесора 30-32 градуса. Пък ако ми изпадне оня преобразувател ще си го купя за всеки случай.
Човек като се замисли, като се разрови в нета и вижда какво ли не вече е измислено, по какви ли не начини може да се оправи някакъв проблем, направо евала, най-вече на китайците:)



Тема Re: Шумен вентилаторнови [re: Persei]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано04.05.11 15:42



Ти я вместо да откриваш "топлата вода" вземи и разрови настройките на биоса, търсиш нещо от сорта на "контрол на оборотите спрямо температурата" и му слагаш отметката. Хич няма се плашиш, че изведнъж температурата ще скочи до 40-45 градуса, когато се повиши повече и компа ще си повиши оборотите да поддържа тази температура.

Иначе хората, които предлагат на 3-4 месеца да се чисти компа... Моя вече е на 7 години, чистен е 2 или 3 пъти, охладителя не е пипан AMD BOX както и вентилатора. Друг е въпроса че вентилатора си държи при нормална работа около 1000-1200 оборота, като се качи температурата т.е. като го натоваря си кара на 3000.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Шумен вентилаторнови [re: Диaн]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано04.05.11 21:21



Иначе хората, които предлагат на 3-4 месеца да се чисти компа... Моя вече е на 7 години, чистен е 2 или 3 пъти

Абе то според зависи... Има тук едни, дето на 5-6 седмици, до 2 месеца, им се налага да донасят компа за чистене. Ама той в производството... дърводелски цех, и.. сещаш се.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Шумен вентилаторнови [re: walkman™]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано05.05.11 20:43



не знаеш моя къде е... Просто кутията е такава че прахоляка си стои на дъното, като го отворя долу е 1 пръст че има и "къделки". Във една компютърна зала до нас компютрите са поставени в почти еднакви условия - има кутии при които всичко е по платките, има някои при които прахоляка си стои долу на дъното.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.