Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:27 02.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
Всички теми * *Кратък преглед

Тема Как да определя грешните РАМ?  
Автор Aтaнac_Ko (обикновен човек)
Публикувано19.01.10 20:44



Здравейте! Опитвам се да ремонтирам РАМ памети. Поняксе да налага само да сменя няколко резисторни матрици, но понякога трябва да сменя и някой чип. (То затъ друго няма на платката...) Не мога да анализирам кой чип точно е дефектния. Пускам тестова програма и виждам, че грешки се генерират от 16-ия до 24-я битове. Как да разбера кой чип е виновен?

Предварително ви благодаря, приятели!
Наско



Тема Re: Как да определя грешните РАМ?нови [re: Aтaнac_Ko]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано19.01.10 20:59



Ами елементарно - знаеш от описанието на интерфейса къде на DIMM-чето излизат тези битове... от там по пистичките, по пистичките, и стигаш до чипчето...



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Точно това ми е въпросът!нови [re: walkman™]  
Автор Aтaнac_Ko (обикновен човек)
Публикувано19.01.10 22:32



За това става въпрос - за описанието на чипчетата. Не успявам да открия как компа записва адреса и после вади данните от чипчетата от паметта.
В конкретния случай виждам, че само битове от 16 до 24 са с грешки. Значи, или чиповете са дефектирали или управлението им е скъсано някъде. Това, което търся е как първо се формира нужния адрес и после чете данните. Кои данни чете - шината е широка 64 бита, а тестващата програма "вижда" само 32 бита (машината е 32-битова), но дали това първата или втората половина от шината за данни не зная как да определя.
И се надявам да се науча с нечия помощ.

Наско



Тема Re: Точно това ми е въпросът!нови [re: Aтaнac_Ko]  
Автор AliBabach (heavy drinker)
Публикувано20.01.10 12:35



Мисля, че това:


ще ти помогне



Тема Там има всичко друго, но ....нови [re: AliBabach]  
Автор Aтaнac_Ko (обикновен човек)
Публикувано20.01.10 23:31



... не и точно онова, което ми е нужно. Нужна ми е теорията, от която да установя как работят модулите. Не разбирам как 64-битовата памет се ползва за 32-битова машина. Програмите ми показват че грешните битове са от 15 до 23. Ако системите са 64-битови - работата е ясна. Но, когато са 32-битови не разбирам как е организиран такъв модул.
Вярно е, че в нета има всичко, но точно това не успявам да открия.

Наско



Тема Re: Точно това ми е въпросът!нови [re: Aтaнac_Ko]  
Автордpyr (Нерегистриран)
Публикувано21.01.10 19:43



Ако толкова няма начин да намериш информация по въпроса, няма ли възможност да пробваш и двете хипотези - съответно за първата и втората половина на шината? Може би тогава ще стане ясно, макар и с цената на известни материални загуби :)
Лаик съм, не се смей, ако съм задал глупав въпрос. Искам да помогна :)



Тема Re: Там има всичко друго, но ....нови [re: Aтaнac_Ko]  
Автор AliBabach (heavy drinker)
Публикувано21.01.10 20:06



Според схемата, която са дали хората за DD3 (а ти не споменаваш все пак каква памет бориш), битовете на чип са от 0-7, 8-15 ...
т.е 15 дава 2-ти чип.
Ако пък чак толкова искаш да разбереш как процесора комуникира с паметта, опитай се да потърсиш информация за RAS и CAS
примерно ето това:





Тема Най-вероятно така и ще направя.нови [re: Aтaнac_Ko]  
Автор Aтaнac_Ko (обикновен човек)
Публикувано21.01.10 22:04



Здравейте, момчета! Първо мислех да откача един извод от подозрителните данни, но предполагам, че той участва и във въвеждането на адреса. Значи това няма да помогне. Ще взема да сменя чипа и ще тествам. Ако не стане - и другия (на втория комплект 32 бита). Ако и така не стане - в кофата.


Благодаря ви за идеите. Ще споделя резултатите, когато съм готов. Става въпрос за модул с 8 чипа 256 МВ DDR400.

Наско

Редактирано от Aтaнac_Ko на 21.01.10 22:24.




Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.