Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:07 11.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема нов харднови  
Автор Kosmisk Kaos ()
Публикувано27.09.09 10:01



здравейте.
Сега съм с excelstor technology j240 хард диск, 7200rpm, ultra-ata/100. Но е 40gb и ще си купувам нов от порядъка на половин или един TB. Дъното ми е Gigabyte GA-8IE. Дайте съвет какъв хард би бил подходящ.



Тема Re: нов харднови [re: Kosmisk Kaos]  
Автор skybeamer (непознат)
Публикувано27.09.09 13:03



Проблема е че дъното ти е малко старичко и не поддържа SATA. това не е голям проблем защото имаш бол PCI слотове и спокойно си слагаш един RAID контролер и на него закачваш най големия диск за който ти се дават пари.Инъче на АТА кабелите голям диск ще ти е трудно да намериш па са и скъпи.Виж тук за цени

Редактирано от skybeamer на 27.09.09 13:04.



Тема Re: нов харднови [re: skybeamer]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано27.09.09 14:32



А ще се разпознава ли този PCI контролер на ниво биос? Т. е. ще може ли да бутва от него? Защото аз имам един на компа, но дисковете, закачени там се виждат чак като зареди WinXP. В биос-а и под дос не се виждат.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: нов харднови [re: walkman™]  
Автор skybeamer (непознат)
Публикувано27.09.09 19:58



Това дъно е малко старичко и най вероятно няма да види хардовете в биоса.Но не е проблем да се инсталира операционна система на произволен хард диск закачен на райд контролер и компютъра да буутва от него.процедурата е същата както при първите дъна работещи със САТА дискове.Прави се дискета с драйвер която се бутва във флопито (трябва си флопи) натиска се "F6" и тн.В конкретния случай бих посъветвал човека да си инсталира уиндоуса на АТА диска 40 Гб. е предостатъчно и да си ползва 1 или 2 диска по 500 - 1000 Гб. на райд контролер за каквото си поиска.



Тема Re: нов харднови [re: skybeamer]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.09.09 10:30



В тази връзка и аз да попитам.
Дъното ми е подобно на питащия, с 2 АТА Баракуди - 40 ГБ, където е ОС и 80 ГБ.
Също ми предложиха твоя вариант - да си оставя малката Баракуда с ОС и нормално бутване, а да заменя втората или остарялото ми и вече не ползвано СД с райд + САТА диск.
Обаче тази Баракуда кара вече 7-ма година и макар, че работи перфектно, все си мисля, че е към края на дните си. Мога да сложа 80 ГБ-товата вместо нея, но и тя е 5 годишна.
Та да питам - ако ги махна и сложа райд + САТА, ще мога ли да сложа имидж на сегашната си ОС на такава конфигурация?
От друга страна - в линка ти с цените чета, че 160 ГБ Сийгейт/7200 е 83 лв. Не е скъпо и предполагам, че това е АТА диск - 3-тия в раздела ХДД. А по-долу има даже едно 500 ГБ Хитачи за 133, на което също не пише, че е САТА.



Тема Re: нов хард [re: skybeamer]  
Автор Kosmisk Kaos ()
Публикувано28.09.09 11:34



Отначало смятах да си взема външен хард, обаче USB-то ми е 1.1 и предполагам, че ще чете много бавно от него. Сега мисля да пробвам с райд контролер. Можеш ли да ми предложиш някакъв модел? А след това има ли значение какъв хард да си взема - ata или sata?



Тема Re: нов харднови [re: Cтepн™]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано28.09.09 13:22



Или и на двамата ви трябва нещо

, да речем...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: нов харднови [re: walkman™]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.09.09 13:52



Това не е ли обратното?
Мисля, че ми трябва АТА --> САТА конвертор.



Тема Re: нов харднови [re: Cтepн™]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано28.09.09 14:37



Това включва SATA диск към IDE (ATA) контролер. Много добре се вижда на снимките; и мисля, точно това трябва за нов SATA диск към старо дъно без SATA. Де-факто с тази джаджа SATA диска си става обикновен IDE.

Друг въпрос е, дали това старо дъно ще познае диск над 127 ГБ...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: нов харднови [re: walkman™]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.09.09 15:11



дънцето.
Не виждам някъде да пише до колко диск поддържа.
Виждам само ограничение на РАМ до 3 ГБ

И виж какъв въпрос има във FAQ-а:
Q: How to set in the BIOS to bootup from the IDE/ SCSI/ RAID card ?

А: Please set in the BIOS as follow:
1. Advanced BIOS features-->(SATA)/RAID/SCSI boot order: "SCSI"
2. Advanced BIOS features--> First boot device: "SCSI" Then it depends on the mode(RAID or ATA) that you need to set in RAID/ SCSI BIOS.

Не е ли това точно за буутването, за което стана дума по-горе?

Редактирано от Cтepн™ на 28.09.09 15:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.